Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam płytę pod AMD na chipsecie B550, procek Ryzen 5600. Główny dysk mam taki XPG M.2 PCIe NVMe 3.0 x4. Odczyty 3000/3000. I teraz chciałbym dorzucić drugi dysk pod M.2 PCIe, ale słyszałem, że jeden dysk bierze linie z procesora, a drugi z płyty głównej. Co w takim razie bierze drugi podpięty dysk pod M.2? Dwa porty sata, spowalnia tez pierwszy dysk na M.2? I jak bardzo zwalnia ten nowy dysk z prędkościami?

 

Dzięki za wyjaśnienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DaffyDuck napisał:

witam! kup drugi M.2 PCIe NVMe 4.0 x4. Ja mam ten sam chipset i 2 dyski M.2 jeden x3 i drugi x4. Działają z pełną predkością, nic nie jest ograniczone.

Prędkość połączenia między mostkiem a CPU w B550, jest równa przepustowości PCI-E 3.0 x4. Także dysk PCI-E 4.0 x4 o przepustowości, strzelam: 5GB/s, fizycznie nie może działać z pełną przepustowością. Będzie ograniczony w optymistycznej wersji do ~3,66 GB/s. Wersja to optymistyczna, bo na tej magistrali, są też inne urządzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kyle napisał:

Prędkość połączenia między mostkiem a CPU w B550, jest równa przepustowości PCI-E 3.0 x4. Także dysk PCI-E 4.0 x4 o przepustowości, strzelam: 5GB/s, fizycznie nie może działać z pełną przepustowością. Będzie ograniczony w optymistycznej wersji do ~3,66 GB/s. Wersja to optymistyczna, bo na tej magistrali, są też inne urządzenia.

Nie wiem jak z przepustliwoscią ale dyski u mnie działają z pełną prędkością tak jak w specyfikacji producenta. 

Edytowane przez DaffyDuck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jeśli masz dysk, gdzie producent deklaruje max 3GB/s, to nic dziwnego, że na magistrali o przepustowości 3,66GB/s potrafi pracować na max 🙂 Problem z ograniczeniem pojawia się przy szybszych dyskach (potrafiących odczytywać lub zapisywać 5GB/s)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kyle napisał:

No jeśli masz dysk, gdzie producent deklaruje max 3GB/s, to nic dziwnego, że na magistrali o przepustowości 3,66GB/s potrafi pracować na max 🙂 Problem z ograniczeniem pojawia się przy szybszych dyskach (potrafiących odczytywać lub zapisywać 5GB/s)

Mam samsunga 980pro i 980. Ten pierwszy to top dysków x4 i działa z maksymalnym prędkością. Więc nie wiem co masz na mysli mowiąć ,,Problem z ograniczeniem pojawia się przy szybszych dyskach". Ponadto chipset b550 obsuguje jeden dysk x4. Dlatego więc działa na pełnych obrotach. Zaś kolejny to już x3. Dla porownania na x570 mozna wrzucic chyba do 3-4 dysków x4.

Edytowane przez DaffyDuck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, DaffyDuck napisał:

Mam samsunga 980pro i 980. Ten pierwszy to top dysków x4 i działa z maksymalnym prędkością. Więc nie wiem co masz na mysli mowiąć ,,Problem z ograniczeniem pojawia się przy szybszych dyskach". Ponadto chipset b550 obsuguje jeden dysk x4. Dlatego więc działa na pełnych obrotach.

Kiedy dysk wepniesz w linie z mostka (NIE w linie z CPU) to nie osiągniesz większych transferów, na B550 niż 3,67GB/s bo to jest fizycznie niemożliwe. Ten 980 PRO jak ma większe transfery niż 3,67GB/s, to tylko jeśli jest wpięty w linie z CPU (zwykle pierwszy port od strony CPU).

Jak masz wpięty 980 PRO w linie z CPU i 980 w linie z B550 to wiadomo, że mogą osiągnąć max transfery. Jednak jak zamienisz je miejscami, to 980 PRO będzie miał przycięty transfer.

5 godzin temu, DaffyDuck napisał:

Dla porownania na x570 mozna wrzucic chyba do 3-4 dysków x4.

Na B550 też możesz tyle uruchomić (wystarczy karta PCI-E z gniazdami M.2), jednak wszystkie dyski wpięte w linie z mostka B550 będą miały razem wzięte do dyspozycji transfer 3,66 GB/s (na X570 jest to 2x tyle)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...