Skocz do zawartości
Barefootsauce

Głośna praca wentylatora CPU przy pobieraniu plików - Windows 11

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

  Od momentu gdy zainstalowałem Windows 11 zauważyłem, że w momencie włączenia pobierania jakiejkolwiek gry z jakiegokolwiek launchera zaczyna głośno pracować wentylator CPU (obroty jak przy graniu czyli ok. 1920 RPM). Gdy gra się pobierze to wentylator natychmiast zwalnia. Obciążenie CPU to ok. 70-85%. Kiedyś czytałem, że jest to problem znany w Windows 11 i aktualizacja z jesieni 2022 miała to rozwiązać. Mam pobrane najnowsze aktualizację wszystkiego, a problem dalej jest. Na Windows 10 nie było czegoś takiego. Czy ktoś wie jak sobie z tym poradzić? 

Windows 11 22H2 (kompilacja 22621.1105)
AMD Ryzen 5 2600 Six-Core Processor
Gigabyte GeForce GTX 1080 Windforce 3X OC 8GB
Corsair Venegance 2x 8GB RAM DDR4 3000 MHz
Gigabyte B450 Aorus Pro 
SSD Samsung 980 PCIe 3.0 NVMe M.2 1TB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 hours ago, Barefootsauce said:

Cześć,

  Od momentu gdy zainstalowałem Windows 11 zauważyłem, że w momencie włączenia pobierania jakiejkolwiek gry z jakiegokolwiek launchera zaczyna głośno pracować wentylator CPU (obroty jak przy graniu czyli ok. 1920 RPM). Gdy gra się pobierze to wentylator natychmiast zwalnia. Obciążenie CPU to ok. 70-85%. Kiedyś czytałem, że jest to problem znany w Windows 11 i aktualizacja z jesieni 2022 miała to rozwiązać. Mam pobrane najnowsze aktualizację wszystkiego, a problem dalej jest. Na Windows 10 nie było czegoś takiego. Czy ktoś wie jak sobie z tym poradzić? 

Windows 11 22H2 (kompilacja 22621.1105)
AMD Ryzen 5 2600 Six-Core Processor
Gigabyte GeForce GTX 1080 Windforce 3X OC 8GB
Corsair Venegance 2x 8GB RAM DDR4 3000 MHz
Gigabyte B450 Aorus Pro 
SSD Samsung 980 PCIe 3.0 NVMe M.2 1TB

Wiesz na czym polega dekompresja plików ? Bo to robi każdy launcher/instalator w momencie instalacji oprogramowania a do tego potrzebna jest moc obliczeniowa procesora bez względu na jakim systemie operacyjnym będziesz pracował.Na utylizację procesora podczas tego procesu nie masz wpływu. Nie wiem jak masz ustawioną krzywą wentylatorów i czy za pomocą oprogramowania czy w samym BIOS ale pewnie tu leży problem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, Kyle said:

Może też mieć badziewne chłodzenie (a'la BOX), albo źle zamontowane.

też może być, celowo pominąłem tą kwestię bo autor twierdzi że to wina Win11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przesiadce na Windows 11 nagle dekompresja zaczęła mocniej obciążać procesor? Tyle co się przesiadłem, zrobiłem czystą instalację Win11 i ściągnąłem te same gry, które miałem na Win10. I na poprzednim systemie mogłem włączyć ściąganie i mogło się nawet w nocy ściągać - dało się spać. Nagle po przesiadce systemowej robi się odrzutowiec. Internet jest ten sam, chłodzenie to samo. To się kupy nie trzyma. Zwiększone obciążenie procesora przy pobieraniu miało zostać wyeliminowana bodajże przez aktualizację 22H2 i była gdzieś o tym wzmianka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 hours ago, Barefootsauce said:

Po przesiadce na Windows 11 nagle dekompresja zaczęła mocniej obciążać procesor? 

podlinkuj gdzie to czytałeś bo w takim razie też jest ciekawy , śmigam na 11 od wczesnych wersji z kanału Insider (obecnie z kanału oficjalnego wersja 22621.1105) i nie uświadczyłem takiego problemu.

Edytowane przez masin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Barefootsauce napisał:

Nagle po przesiadce systemowej robi się odrzutowiec.

Dziwne, ja nie mam takiego problemu z Win11. BIOS rozumiem masz najnowszy? Jakie to masz chłodzenie na tym Ryzen 2600? "PBO" rozumiem wyłączone (takie autoOC)?

Jak używasz chłodzenia BOX, to może zacznij od kupna porządnego chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...