Skocz do zawartości
MirekPL78

i7-2600k + RTX 3060

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

obecnie posiadam procesor i7-2600k podkręcony do 4.5 GHz na wszystkich rdzeniach, kartę graf. Palit GeForce RTX 3060 StormX 12GB, pamięci Crucial Ballistix Tactical DDR3 32GB 1866MHz CL9-9-9-27.

Wyniki w benchmarku Metro Exodus PC Enchanced Edition:

" Options: Resolution: 3840 x 2160; Quality: Extreme; Tesselation: Full; Advanced PhysX: On; Ray Trace: Ultra; DLSS: Ultra Performance; Reflections: Hybrid; Variable Rate Shading (VRS): 4x; Hairworks: On;

 

Total Frames: 3529; Total Time: 104.3152 sec

Average Framerate (99th percentile): 34.01

Max. Framerate (99th percentile): 52.07 (Frame: 268)

Min. Framerate (99th percentile): 19.93 (Frame: 385) "

 

Ile mogę zyskać zmieniając CPU np. na i9-13900k + oczywiście nowa płyta główna i nowe pamięci 32GB? Grafika i reszta bebechów pozostałyby stare.

 

 

 

 

Pozdrawiam!

 

 

 

 

BenchmarkExoduS.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, nalewator napisał(a):

3060 to nie jest karta do 4k

Do 1080p miałem Radeona HD 7850. Później był GTX 1080, na którym dało się spokojnie pograć w 4k, chociażby w Forze Horizon 4. RTX 3060 podobno jest szybszy od GTX 1080, więc chciałbym na nim też pograć w 4k - oczywiście w te tytuły, które będą grywalne - ponieważ taki akurat posiadam monitor ( SAMSUNG Smart M7 LS32BM700UUXEN 32" 3840x2160px 4 ms ).

6 godzin temu, Kyle napisał(a):

To zależy w ilu procentach obciążone jest GPU obecnie.

Spróbuję przy okazji zgrać i wrzucić gdzieś video z afterburnera/rivatunera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, KamikazePL77 napisał(a):

W 4k raczej niewiele, często wcale, jedynie jakieś nie stare strategie mogą dużo zyskać. Tak jak tu widzisz gpu idzie na 100%, nowy procek może jedynie zmniejszyć dropy 1%. Rozumiem, że ten 13900k to przemyślana decyzja i  nie pod gry (4k tym bardziej)?

Pod kilka maszyn wirtualnych na raz - głównie.

Osobiście w gry gram sporadycznie. Kartę i monitor kupiłem, bo poprzednie pierun strzelił i się popsuły, no więc trzeba było coś szybko kupić.

Co innego, że za nowego GTX 1080 dałem kiedyś 2350 zł. i chętnie wziąłbym teraz 4080, ale niestety obecna cena 4080 to jakaś czarna komedia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MirekPL78 napisał:

Proszę bardzo:

Jak widać obciążenie GPU jest tam często 99% - w tych miejscach wymiana CPU na szybszy praktycznie nic nie da (najwyżej kosmetyka z okazji przejścia z PCI-E 3.0 na PCI-E 4.0).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to wszystko w tym wątku się kupy nie trzyma... granie w 34fps w Metro, w 4k... z DLSS Ultra perf... (czyli wtedy chyba jest coś ok 1080p, a w grze nawet nie da rady przeczytać listy zadań)

obecnie i7 2600 i przesiadka na i9 13900k do wirtualna (jakoś teraz na i7 chyba autor działa), a pisanie o drogim RTX 4080

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Raidenorius napisał(a):

Ale to wszystko w tym wątku się kupy nie trzyma... granie w 34fps w Metro, w 4k... z DLSS Ultra perf... (czyli wtedy chyba jest coś ok 1080p, a w grze nawet nie da rady przeczytać listy zadań)

obecnie i7 2600 i przesiadka na i9 13900k do wirtualna (jakoś teraz na i7 chyba autor działa), a pisanie o drogim RTX 4080

W benchmarku 34. Po uruchomieniu gry, gdzie staruje się w tunelach jest 50-60 fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, MirekPL78 napisał(a):

W benchmarku 34. Po uruchomieniu gry, gdzie staruje się w tunelach jest 50-60 fps.

Benchamark Metro jest typowym obciążeniem GPU, praktycznie bez nacisku na CPU (podczas całego runu mój R5 3600 pobierał max 37W). Ja metro przeszedłem i wiem, ze w grze są momenty, gdzie mój R5 3600 @ 4,2ghz z ram bdie (manual timings) nie dawał rady dokarmić GPU. Są to momenty z dużą liczbą postaci - np. sceny w pociągu (to najbardziej) lub jak atakujemy jakiś obóz (w szczególności pierwsza zorganizowana akcja z barką). Tam mój CPU pobiera 60-65W (dla przypomnienia w bench 35-37W).

Granie w 4k, DLSS ultra perf (na którym na prawdę nie da rady odczytać niektórych napisów w grze) na RTX 3060, i7 2600, po to, by w dynamicznej grze akcji mieć 30-50fps? Jaki to ma sens?

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Raidenorius napisał(a):

Benchamark Metro jest typowym obciążeniem GPU, praktycznie bez nacisku na CPU (podczas całego runu mój R5 3600 pobierał max 37W). Ja metro przeszedłem i wiem, ze w grze są momenty, gdzie mój R5 3600 @ 4,2ghz z ram bdie (manual timings) nie dawał rady dokarmić GPU. Są to momenty z dużą liczbą postaci - np. sceny w pociągu (to najbardziej) lub jak atakujemy jakiś obóz (w szczególności pierwsza zorganizowana akcja z barką). Tam mój CPU pobiera 60-65W (dla przypomnienia w bench 35-37W).

Granie w 4k, DLSS ultra perf (na którym na prawdę nie da rady odczytać niektórych napisów w grze) na RTX 3060, i7 2600, po to, by w dynamicznej grze akcji mieć 30-50fps? Jaki to ma sens?

No więc teraz należałoby zastanowić się, czy lepiej 4k z wszystkimi detalami na max. i dlss performance, czy 1080p z wszystkimi detalami na max. i dlss off. Do tego 1080p na monitorze 4k to nie jego natywna rozdzielczość, więc monitor też musi skalować.. No i jeszcze RT można ew. wyłączyć lub zminimalizować, na GTX 1080 RayTracu nie było.

9 godzin temu, Raidenorius napisał(a):

Ale to wszystko w tym wątku się kupy nie trzyma... granie w 34fps w Metro, w 4k... z DLSS Ultra perf... (czyli wtedy chyba jest coś ok 1080p, a w grze nawet nie da rady przeczytać listy zadań)

obecnie i7 2600 i przesiadka na i9 13900k do wirtualna (jakoś teraz na i7 chyba autor działa), a pisanie o drogim RTX 4080

W sumie racja. jak znów Pierun j....e latem (akurat nie posiadam w domu UPS-a), to tym razem wymienię wszystko, znaczy na 13900K (czy co tam akurat będzie) z 4080 i po temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu rtx 3060 to nie karta do 4k, tym bardziej w metro exodus EE, które poza gniotami optymalizacji CDP, jest najbardziej wymagajacym tytułem a ray tracing jest obowiązkowy.

Możesz iść z detalami w dół,  dać rt na normal, co oznacza 1/4 rozdzielczość rt, ale i tak stabilnych 60 nie będzie, chocby, bo cpu nie da da rady w momentach, o ktorych pisałem. 

Co do skalowania, to skalowanie proporcjonalne pikseli, może wypaść ok. Czytaj dobrze jest skalować z 1080p do 4k, bo po prostu podwajamy piksele na szerokosc i wysokość. Gorzej np. Z 1080p do 1440p lub 1440p do 2160p. Tam pewnie dlss performance dałaby przewagę, a tak, sprawdziłbym,  bo ten ultra performance to masło. 

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Raidenorius napisał(a):

Po prostu rtx 3060 to nie karta do 4k, tym bardziej w metro exodus EE, które poza gniotami optymalizacji CDP, jest najbardziej wymagajacym tytułem a ray tracing jest obowiązkowy.

Możesz iść z detalami w dół,  dać rt na normal, co oznacza 1/4 rozdzielczość rt, ale i tak stabilnych 60 nie będzie, chocby, bo cpu nie da da rady w momentach, o ktorych pisałem. 

Co do skalowania, to skalowanie proporcjonalne pikseli, może wypaść ok. Czytaj dobrze jest skalować z 1080p do 4k, bo po prostu podwajamy piksele na szerokosc i wysokość. Gorzej np. Z 1080p do 1440p lub 1440p do 2160p. Tam pewnie dlss performance dałaby przewagę, a tak, sprawdziłbym,  bo ten ultra performance to masło. 

To chyba zależy od tytułu, Forza Horizon 5 na ten przykład idzie trochę lepiej.

Benchmark:

 

Gra:

 

ForzaHorizon5_2023_01_23_14_24_56_054.jpg

ForzaHorizon5_2023_01_23_14_37_55_583.jpg

1 godzinę temu, KamikazePL77 napisał(a):

Sry nie jestem w temacie, nie chcę robić pierwszych kroków i doradzać. Zasadnicze pytanie to na ilu rdzeniach programy te osiągają optymalną (subiektywnie) wydajność i czy warto i ile dopłacać ewentualnie. To mogę podrzucić https://www.youtube.com/watch?v=P40gp_DJk5E.

 

Ok, dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MirekPL78 napisał(a):

To chyba zależy od tytułu, Forza Horizon 5 na ten przykład idzie trochę lepiej.

Benchmark:

 

Gra:

 

 

No ok, może w tej grze jest lepiej, bo to past gen, a rt jest wyłącznie dla odbic na samochodach. W gnitach cdp jak cyberpunk czy w3 z rt, rtx 3060 ma problem zachowac 60fps w 1080p, juz nie pisząc o wydajność i7 2600 w takim cyberpunku. Do tego masz wyswietlone podstawowe klatki, a przyciecia widać na filmikach. Wiec pewnie min fps i 1% low lecą.

W jakis grach 2d, jak rayman legend da rade, ale im nowszys tytyul i im więcej rt, tym słabiej. Tak samo z cpu i to niezaleznie od rozdziałki. Dla przykladu spider man remaster oblicza marryce rt na cpu i gniecie każdy cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Raidenorius napisał(a):

No ok, może w tej grze jest lepiej, bo to past gen, a rt jest wyłącznie dla odbic na samochodach. W gnitach cdp jak cyberpunk czy w3 z rt, rtx 3060 ma problem zachowac 60fps w 1080p, juz nie pisząc o wydajność i7 2600 w takim cyberpunku. Do tego masz wyswietlone podstawowe klatki, a przyciecia widać na filmikach. Wiec pewnie min fps i 1% low lecą.

W jakis grach 2d, jak rayman legend da rade, ale im nowszys tytyul i im więcej rt, tym słabiej. Tak samo z cpu i to niezaleznie od rozdziałki. Dla przykladu spider man remaster oblicza marryce rt na cpu i gniecie każdy cpu.

Na razie chyba wystarczy. W sklepie chcieli mi wcisnąć coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-powercolor-radeon-6600-fighter-8gb-12868802764

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...