Skocz do zawartości
kuteczek

Za wysokie temperatury/napięcie?

Rekomendowane odpowiedzi

 Witam serdecznie ostatnio zauważyłem po zmianie karty graficznej i częstszemu przesiadywaniu przy grach, że w budzie robi się gorąco. Jakiś czas temu zmieniłem mobo,proca i pamięci. Kompa używałem głównie do pracy, ale ostatnio dostałem w prezencie kartę sapphire 5700 nitro+ i postanowiłem trochę pograć i co za tym idzie ciepełko też odczułem.

Zacznę od specyfikacji:

CPU i7 9700K

GPU 5700 XT

PŁYTA GŁ. ASUS PRIME Z390-P

RAM HyperX Fury Black 16GB [1x16GB 2666MHz DDR4 CL16 XMP 1.2V DIMM]

ZASILACZ Seasonic Focus Plus 650W

OBUDOWA Gladius M40 Pure Black

CHŁODZENIE SilentiumPC Grandis 2 XE1436 v2

Mam świadomość, że te chłodzenie nie jest najnowsze ale na poprzednim procku(i7 4790k) dawało rady. Z tego co zauważyłem podczas dłuższego grania np. w WOT temperatury potrafiły wskoczyć do 80 stopni. potestowałem i poczytałem trochę i zastanawiam się czy to wina chłodzenia czy mobo mi z automatu nie wali za dużego napięcia na procku.

 

 

 

temp.png

temp2.png

temp3.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

biosa masz wgranego najnowszego ?

Wersja 3006  7.94 MB2021/11/23

https://www.asus.com/pl/motherboards-components/motherboards/prime/prime-z390-p/helpdesk_bios/?model2Name=PRIME-Z390-P

 trzeba by chwile posiedzieć i ręcznie w biosie ustawić napięcie dla CPU. 

1.3v, potem 1.28v ,może mniej ? , i sprawdzać stabilność oraz temperatury. 

tutaj masz jak zrobić OC ale ty nie musisz robić OC tylko zapoznać się z materiałem aby bios dla CPU ustawić oraz to co nas interesuje czyli napięcie. 

zobacz ze u Ciebie "System agent" ponad 2v. 

https://www.youtube.com/watch?v=bD1Ze80GpLo

i7 9700K niby IHS lutowany , jo taka tam masa silikonowa, nic nie stoi na przeszkodzie aby procesor oskalpować i wymienić na ciekły metal.      

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ilość wydzielanej mocy, to nic wielkiego tam nie widzę (do 77,5W ... w końcu to i7 z PL=95W) - a skoro mocy nie jest jakoś dziwnie dużo, to i napięcie nie jest raczej dziwnie wielkie. Jeśli chodzi o temperatury, to też widzę są akceptowalne (do 72 stopni/w OCCT do 77stopni). Czemu to się grzeje - no normalne, że jak pod CPU masz grzejnik 225W, który dogrzewa CPU, to robi się ciepło. Im więcej generowanej mocy w obudowie, tym będzie w niej cieplej, jak nie zadbasz o dostateczną wymianę powietrza. Z drugiej strony 80 stopni w grze, to trochę za ciepło - więc obstawiam niedostateczną wentylację, kiedy GPU podgrzewa CPU.

Ta obudowa ma podobno dwa wentylatory wlotowe z przodu i jeden z tyłu. Ja bym radził tutaj dołożyć jeszcze jeden na górę, wyrzucający powietrze. Prędkość wentylatorów trzeba będzie dobrać doświadczalnie.

Co do napięcia, to zapytaj jakie mają inni użytkownicy tego CPU, ale sądząc po generowanej ilości mocy, to nie jest ono za wielkie. Trzeba by to zbadać dokładnie, odpalając Cinebench R23 multicore i monitorować maksymalną moc przy pomocy choćby AIDA, którą można robić fajne wykresy, ew. obserwacja na bierząco HWinfo.

Co ciekawe nawet nie osiągasz PowerLimitu.

36 minut temu, Mr.T... napisał:

 trzeba by chwile posiedzieć i ręcznie w biosie ustawić napięcie dla CPU.   

Wręcz przeciwnie. Przecież jak kolega nie podkręca ew. nie bawi się w UV, to napięcie powinno być dobre, bezpieczne z automatu (aktualizacja BIOS faktycznie dobry pomysł, natomiast manualne grzebanie z napięciami już niekoniecznie - to ma działać niezawodnie bez takich zabaw)

36 minut temu, Mr.T... napisał:

i7 9700K niby IHS lutowany , jo taka tam masa silikonowa, nic nie stoi na przeszkodzie aby procesor oskalpować i wymienić na ciekły metal.      

Tego to już zupełnie bym nie robił. No ale jak ktoś chce, to nie zabronię - są grzebacze, co robią skalp albo lapping - ich sprawa.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kuteczek napisał:

RAM HyperX Fury Black 16GB [1x16GB 2666MHz DDR4 CL16 XMP 1.2V DIMM]

Ram w single chanel? Dziko trochę 😉

... aha, nie widzę osiąganego RPM przez wentylatory - prawidłowo skalibrowałeś wszelkie krzywe dla każdego wentylatora (zachowując optymalny balans między temp. a hałasem)?

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za wysokie napięcie dla CPU.

Trzeba to odpowiednio obniżyć w biosie.

Obudowa nie powinna się mocno nagrzewać, jeżeli tak jest, to masz za słabą cyrkulację powietrza w obudowie.

Ponad 70stC na CPU powinno rozgrzać radiator do takiej temperatury, że dotykając rurek cieplnych będzie parzyć.

Jak nie parzy, to trzeba zająć się przekazem ciepła z rdzenia na radiator.

 

Dodam tylko, że u siebie na i7 8700 z automatu też mam ponad 1.3 Volt dla CPU i procesor grzeje się podobnie jak u Ciebie.

Ustawiłem 1.16 Volt i temperatury spadły znacząco, dla tego warto zainteresować się UV Vcore.

Odczyty np. z gry Wiedźmin 3:

https://ibb.co/mhq5x0H

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, leven napisał:

Za wysokie napięcie dla CPU.

"Za wysokie" wzgl. czego?

ps. wysokość napięcia współgra z ustawionymi limitami mocy - jeśli ktoś ma ściągniete limity mocy, to może mieć w pewnych sytuacjach faktycznie za wysokie napięcia wzgl. tego co przewidział/zaplanował Intel.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mr.T... napisał(a):

biosa masz wgranego najnowszego ?

Tak bios najnowszy. Co najdziwniejsze w testach temperatury są do przyjęcia, ale jak pogram to już nie ciekawie. Ciepło z obudowy raczej jest dobrze odprowadzane, bo tylny wentylator wywala ok. Radiator gorący i pasta mx-4 świeża. Może to chłodzenie nie wyrabia. Zastanawiałem się nad wymianą na AIO, ale nie wiem czy te co znalazłem wejdzie mi do tej budy na topa(arctic liquid freezer ii 240) Odnośnie napięć poszperałem i takie napięcia to po oc zazwyczaj są ustawiane. Już mam mentlik w głowie. Nigdy nie grzebałem z napięciami w biosie i nie wiem jak się nawet za to zabrać. Jedyne co zrobiłem to xmp włączyłem.

Edytowane przez kuteczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, kuteczek napisał:

Tak bios najnowszy. Co najdziwniejsze w testach temperatury są do przyjęcia, ale jak pogram to już nie ciekawie. Ciepło z obudowy raczej jest dobrze odprowadzane, bo tylny wentylator wywala ok. Radiator gorący i pasta mx-4 świeża. Może to chłodzenie nie wyrabia. Zastanawiałem się nad wymianą na AIO, ale nie wiem czy te co znalazłem wejdzie mi do tej budy na topa(arctic liquid freezer ii 240) Odnośnie napięć poszperałem i takie napięcia to po oc zazwyczaj są ustawiane. Już mam mentlik w głowie. Nigdy nie grzebałem z napięciami w biosie i nie wiem jak się nawet za to zabrać. Jedyne co zrobiłem to xmp włączyłem.

to tak , twój procesor się grzeje , ale nie przegrzewa, bo ?, bo nie zachodzi zjawisko "throttling cpu". 

twoja obudowa powinna mieć zamontowane dwa wiatraki z przodu i jeden z tyłu , czy dołożenie kolejnego (opcja) dwa na górze i jeden na dole na coś zmieni ?

natomiast czy inwestycja w AIO właśnie patrzam ja, za około 400pln znacząco poprawi sytuacje ?,  oraz nie ma nigdzie informacji na temat czy jest możliwość w twojej obudowie zamontować AIO , i skoro na stronie producenta w opisie nie ma takiej informacji, to może być spory problem z montażem AIO albo nawet może być on nie możliwy.   

https://www.silentiumpc.com/pl/product/gladius-m40-pure-black/    

za mnij wydasz PLN na nowszy zestaw chłodzący oczywiści mówimy nie o AIO, tylko mówimy o nowym dwu wieżowym powietrznym, to:

w obniżaniu napiec nie ma nic złego, jak sobie dasz czas na kilku krotne obejrzenie instrukcji/omówienia OC, i późniejsze ustawienia i testy , to zobaczysz ze CPU po mimo obniżonego napięcia będzie pracował stabilne ale za to niższymi temperaturami. 

ja mam maszynkę do sciągania IHS , i praktycznie każdy CPU Intela który przechodzi przez moje ręce, a który nie jest już na gwarancji, ma wymieniana pastę, efekt przeważnie podobny spadek temperatur od 15 do 20 stopni na rdzeniach.          

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można próbnie wykonać UV Vcore w programie Intel Extreme Tuning Utility:  https://scroll.morele.net/poradniki/undervolting-co-to-jest-jak-przeprowadzic-undervolting-procesora-i-karty-graficznej/

Później stabilne wartości Vcore wprowadzić do biosu.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za wysokie napięcie na CPU.

Obniż do 1.20 Volt, zapisz i uruchom test jeszcze raz.

W biosie te wartości wpisuj.

Poczytaj wpisy użytkowników, którzy narzekają na wysokie temperatury spowodowane za wysokim Vcore.

https://forum-pl.msi.com/index.php?threads/z370-sli-plus-i7-9700k-wysokie-temperatury.13520/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, leven napisał:

Za wysokie napięcie na CPU.

Nie wiem, jakie ten CPU powinien mieć napięcia standardowe, nie mniej jednak widzę jego procesor wygenerował moc 77W (maksymalną) - przy takiej mocy nie powinno się nic przegrzewać, a sama moc na tym poziomie nie jest wysoka. Choć to też tak do końca nie wiadomo, bo nie wiem w jakim stopniu był obciążony CPU (jeśli jakimś TETRIS to faktycznie 77W byłoby kosmosem, ale jeśli Cinebench R23 multicore, to taka moc jest bardzo niska) 😉

ps. takie info ile ten CPU je:

https://www.guru3d.com/articles_pages/intel_core_i7_9700k_processor_review,5.html

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kuteczek napisał:

Takie parametry po teście w Cinebench R23 multicore.

aaa.png

 ja bym powiedział ze dobrze to wygląda.

natomiast z podanego linka przez  "Kyle"

https://www.guru3d.com/articles_pages/intel_core_i7_9700k_processor_review,5.html

do strony guru3D. to testy przy jakim napięciu były przeprowadzone testy ?, na Auto 1.350V czy może jednak wedle CPU-z trochę niższym 1.199v (1.2V) ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...