Skocz do zawartości
Loofah

Laptop MSI - problem z zawieszaniem się - dziwny

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

zwykle radzę sobie z większością problemów tak tutaj nie jestem w stanie.

1) Opis problemu: Laptop w losowych momentach zaczyna się zawieszać. Jest to jednak specyficzne zawieszanie się. Wygląda ono różnie, chyba też losowo:
a) całkowita zawiecha, widzę obraz, nic nie działa
b) Zawiecha przykładowo przeglądarki, ale dźwięk działa, mogę ruszać kursorem itd, ale co kliknę to się "blokuje", np włączę folder, to koniec, folderu nie mogę kliknąć dalej, pulpitu też, przejdę na coś c mam otwartego - wyświetli się, ale potem nic z tym zrobić nie mogę. Po jakimś czasie nie mogę też ruszać już myszką - pomagają tylko twarde resety.
c) Po włączeniu od razu nie mogę przejść ekranu logowania, ot zablokowany
d) Czasami zablokuje się jakiś filmik, nie się nie rusza, kursor znika, ale dźwięk idzie normalnie, jakby działało wszystko
Problemy właściwie nie występują w grach, ale też rzadko potrafi się zdarzyć - nie ma znaczenia obciążenie kompa czy nie. Kiedyś wszystko działało - zaczęło się z 2 lata temu, ale jakoś funkcjonuje z tym, jednak może da się pozbyc problemu 🙂
e) Czas działania nie ma znaczenia - czasem od razu, czasem nigdy, czasem jak na noc zostawie by działał to jest ok, a czasami się zatnie.

2) Sprzęt: Laptop MSi GT 72 2QE Dominator Pro - stary lapek, z 980M, ale mogę przełączyć na zintegrowaną kartę. + Windows 10

3) Co już próbowałem:

a) Puszczałem furmarki, obciążenia CPU itd - nic
b) Robiłem memtest spod  dosa na wiele godzin - nic
c) Pełny reinstal kompa, system, wszystko od zera
d) Różne sterowniki (ale kto wie czy jest ok)
e) Rozebranie lapka, wymiana past, czyszczenie żeby nie było że coś się przegrzewa (ale on się wiecha niezależnie od czasu działania czy temperatury)
f) Przełączałem na integrę - nic nie zmienia
Nie robiłem tych rzeczy tylko z powodu tego problemu, ale od kiedy występuje te rzeczy zrobiłem i nic nie zmieniły.

 

Czy to może być uszkodzony procesor? Bo tylko to mi jeszcze przychodzi na myśl, ale dziwnie się wiecha bo w tle itd wszystko potrafi czasami działać mimo że nic nie działa.  Ogólnie ciężko wytłumaczyć, dzieje się tak 1-2 na tydzień, więc jakoś szczególnie nie przeszkadzało.
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.01.2023 o 16:54, P3ch napisał(a):

Wrzuć mi SMART z HDDTune.

HD Tune: Crucial_CT525MX300SSD4 Health

ID                               Current  Worst    ThresholdData        Status   
(01) Raw Read Error Rate         100      100      0        0           Ok       
(05) Reallocated Sector Count    100      100      10       0           Ok       
(09) Power On Hours Count        100      100      0        8013        Ok       
(0C) Power Cycle Count           100      100      0        3612        Ok       
(AB) (unknown attribute)         100      100      0        0           Ok       
(AC) (unknown attribute)         100      100      0        0           Ok       
(AD) (unknown attribute)         91       91       0        148         Ok       
(AE) (unknown attribute)         100      100      0        794         Ok       
(B7) (unknown attribute)         100      100      0        0           Ok       
(B8) (unknown attribute)         100      100      0        0           Ok       
(BB) (unknown attribute)         100      100      0        0           Ok       
(C2) Temperature                 58       33       0        720938      Ok       
(C4) Reallocated Event Count     100      100      0        0           Ok       
(C5) Current Pending Sector      100      100      0        0           Ok       
(C6) Offline Uncorrectable       100      100      0        0           Ok       
(C7) Ultra DMA CRC Error Count   100      100      0        0           Ok       
(CA) TA Counter Increased        91       91       1        9           Ok       
(CE) Flying Height               100      100      0        0           Ok       
(F6) (unknown attribute)         100      100      0        576440891   Ok       
(F7) (unknown attribute)         100      100      0        2038192178  Ok       
(F8) (unknown attribute)         100      100      0        1184978326  Ok       
(B4) (unknown attribute)         0        0        0        1918        Ok       
(D2) (unknown attribute)         100      100      0        0           Ok       

Power On Time         : 8013
Health Status         : Ok

obraz.png.d8279b55678bb712e829fedc3c73917a.png

obraz.png.06a529684d76f1cec755c3c1719897b5.png

Edytowane przez Loofah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD coś musiałem nie doczytać. HD Tune nie nadaje się do SSD. A masz możliwość podstawić sobie inny hdd do testu ?

Edytowane przez P3ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, P3ch napisał(a):

SSD coś musiałem nie doczytać. HD Tune nie nadaje się do SSD. A masz możliwość podstawić sobie inny hdd do testu ?

A da się jakoś taki SSD profesjonalnie przeskanować w poszukiwaniu problemów i błędów? Mam w lapku jeszcze 2 inne dyski. SSD Toshibe 128 i HDD HGST 1 TB. Kiedyś system miałem na Toshibie, ale nie pamiętam i nie mogę sobie przypomnieć czy na niej problem występował czy nie.
Chwilowo nie mam czasu i możliwości na instalacje systemu na innym dysku - może jak będę miał więcej czasu to mogę spróbować, ale chwilowo opcja odpada niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do testowania dysków SSD może wypowie się ktoś bardziej zorientowany w temacie nie posiadam jeszcze kompetencji w tym zakresie aby móc w 100% stwierdzić że dysk SSD jest uszkodzony. Co do instalacji nowego systemu może wyciąg dysk SSD i odpal Live tak aby popracować i zwrócić uwagę jak się wtedy zachowuje urządzenie ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2023 o 10:25, P3ch napisał(a):

Co do testowania dysków SSD może wypowie się ktoś bardziej zorientowany w temacie nie posiadam jeszcze kompetencji w tym zakresie aby móc w 100% stwierdzić że dysk SSD jest uszkodzony. Co do instalacji nowego systemu może wyciąg dysk SSD i odpal Live tak aby popracować i zwrócić uwagę jak się wtedy zachowuje urządzenie ?.

Taka ciekawostka, bo po miesiącu walki z tym, wyłączaniu i testowaniu wszystkiego, odkryłem przyczynę... Przyznam że nie brałem jej pod uwagę i trochę mnie zaskoczyła.

Antywirus - bitdefender. Nie wiem jeszcze co w nim i dlaczego, a mam licencje jeszcze chyba na rok albo 2 i na początku na pewno takie rzeczy się nie działy. Czy to jakieś ustawienia, moduł, czy coś innego. Ale przetestowałem, komputer chodzi miesiąc bez niego, zero zacinek, zero problemów. Niedługo potestuje co w tym programie mi powoduje takie jaja że zmarnowałem dziesiątki albo i setki godzin, pełno ustawień tak pozmieniałem w kompie że pewnie nigdy nie dojdę jakie bez reinstalacji systemu. Ale najważniejsze że zagadka rozwiązana 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...