Skocz do zawartości
*Snow*

Upgrade PC, co warto wymienić w tym zestawie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o pomoc przy wyborze komponentów. Komputera używam głownie do Lightrooma, Photoshopa, być może będę chciał skorzystać z PremierePro do obróbki video. Gram raczej w starsze tytuły typu Diablo2 (D2R), H3 ale w razie czego chciałbym mieć możliwość pograć w jakieś ciekawe, nowe tytuły i sprawdzić nadchodzące D4. NIE zależy mi na ultra detalach.

Celuje w segment cena/wydajność/akceptowalne zużycie energii.  Jeśli warto z jakiegoś czasu poczekać z całością albo jakimś komponentem np. grafiką to mi się nie pali 🙂 ogólnie czy warto coś zmieniać żebym faktycznie odczuł realny skok wydajności w pracy bo grafiki jestem świadomy.

Aktualny PC:

CPU - AMD Ryzen 7 2700X 8/16
MOBO - MSI B450 Gaming Plus MAX
MEMORY - G.SKILL 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 TridentZ RGB Neo
GPU - GeForce GTX 1050 Ti
PSU - Corsair 750HX 750W (dość stary PSU ale chyba dobry ?)
SSD - Corsair 960GB M.2 PCIe NVMe Force Series MP510

 

Celowałbym w coś takiego:

AMD Ryzen 7 5800X

MSI B550 Gaming Gen3

Kingston 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe KC3000

MSI GeForce RTX 4070 Ti Suprim X

Budżet w zasadzie bez limitu, ale nie chce bez sensu ładować kasy 🙂 pytanie czy odczuje różnice w pracy w programach graficznych, jeśli chodzi o grafikę to oczywiście przeskok ogromny. RTX'a będę szukał na promce. Pytanie czy całość współgra, czy jest to optymalny i przyszłościowy wybór ?

PS Monitor 4K ale mi do grania wystarczy 60kl. i optymalne ustawienia, nie musi być ultra. 

EDIT: Jeśli grafika zbyt wygórowana do tego zestawu i będzie się w jakiś sposób dławić to rozważam jeszcze Palit GeForce RTX 3070 Gaming Pro.

Edytowane przez *Snow*

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

twoja płyta główna po aktualizacji biosu obsługuje Ryzeny z serii 5000, może warto było by rozważyć takie rozwiązanie.

https://pl.msi.com/Motherboard/B450-GAMING-PLUS-MAX/support#cpu

Ryzen 7 5700X jest bardziej optymalnym wyborem. 

dyski M.2, ok

RTX 4070Ti cena cena cena...

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli zmiana płyty nic mi nie daje ?

Druga, budżetowa opcja to faktycznie aktualizacja biosu, 5700X + RTX 3070 

4070Ti biorę pod uwagę z powodu takiego samego poboru prądu co 3070 no i bardziej przyszłościowa.

EDIT: który model 3070 najlepszy pod względem kultury pracy ?

Edytowane przez *Snow*

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wisz, żeby ta płyta posiadała chociaż dwa gniazda M.2 to był by sens zakupu, trzeba by dołożyć parę PLN do np. 

Płyta główna- Asus ROG STRIX B550-A GAMING, przynajmniej ma dwa gniazda pod dyski M.2 oraz kodek audio ALC-1220

RTX 3070 

Gigabyte GeForce RTX 3070 Gaming OC 8GB GDDR6 (GV-N3070GAMING OC-8GD)

lub

Gainward GeForce RTX 3070 Phantom+ 8GB GDDR6 (471056224-2928)

  

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to nie problem, jak pisałem wcześniej budżet jest elastyczny, 2x M.2 to nawet lepiej bo kupie nowy dysk SSD i nie będę musiał instalować na nowo Windowsa póki co.

EDIT: W przypadku zmiany płyty na Asus ROG STRIX B550-A GAMING warto dołożyć do AMD Ryzen 7 5800X3D ? czy zostać przy 5700X ?

Edytowane przez *Snow*

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, *Snow* napisał:

EDIT: W przypadku zmiany płyty na Asus ROG STRIX B550-A GAMING warto dołożyć do AMD Ryzen 7 5800X3D ? czy zostać przy 5700X ?

sam napisałeś, cena/opłacalność/wydajność, a ja dopisze jeszcze temperatury, optymalny wybór to Ryzen 7 5700X 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dopytam na wszelki wypadek, czy ten zestaw będzie dobrze współpracował ? głownie chodzi mi o to czy procesor nie ograniczy grafiki i czy zasilacz jest wystarczającej mocy i czy podepnę bez problemu RTX'a 4070 Ti

CPU - AMD Ryzen  5700X 
MOBO - Asus ROG STRIX B550-A GAMING
MEMORY - G.SKILL 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 TridentZ RGB Neo
GPU - MSI GeForce RTX 4070 Ti Suprim X
PSU - Corsair 750HX 750W (dość stary PSU ale chyba dobry ?)
SSD - Corsair 960GB M.2 PCIe NVMe Force Series MP510

Jeszcze się zastanawiam nad 3070 i 4070 reszta raczej zostanie tak.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, *Snow* napisał:

Jeszcze dopytam na wszelki wypadek, czy ten zestaw będzie dobrze współpracował ? głownie chodzi mi o to czy procesor nie ograniczy grafiki i czy zasilacz jest wystarczającej mocy i czy podepnę bez problemu RTX'a 4070 Ti

CPU - AMD Ryzen  5700X 
MOBO - Asus ROG STRIX B550-A GAMING
MEMORY - G.SKILL 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 TridentZ RGB Neo
GPU - MSI GeForce RTX 4070 Ti Suprim X
PSU - Corsair 750HX 750W (dość stary PSU ale chyba dobry ?)
SSD - Corsair 960GB M.2 PCIe NVMe Force Series MP510

Jeszcze się zastanawiam nad 3070 i 4070 reszta raczej zostanie tak.

 

jak wszystko dobrze poskładasz i poświecisz chwile na ustawienia w biosie to myślę , "ze będzie pani zadowolona" XD

https://www.youtube.com/watch?v=C6rghZQ5n_0

  

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, *Snow* napisał:

dobra jak już złożę to się zgłoszę z tymi ustawieniami w biosie 😉

to w miedzy czasie można się zapoznać z materiałami.

https://www.youtube.com/watch?v=JB80TrP3w4s&t=930s

https://www.youtube.com/watch?v=OVaeg07I1lk&t=2s

 

https://www.guru3d.com/files-details/clocktuner-for-ryzen-download.html 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemanko, mam już cały sprzęt u siebie złożony 🙂 niestety 4070ti musiałem wymieniać aż dwa razy, kupiłem dwie karty firmy PNY i obie były fabrycznie niesprawne, problem z niedziałającymi wentylatorami i nadmiernym hałasem.

Jutro będzie u mnie ASUS i miejmy nadzieje że tam nie będzie problemów.

Ale nie o to chodzi, potrzebuje pomocy z ustawieniem pamięci RAM, G.SKILL 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16, dla przypomnienia zestaw jaki posiadam aktualnie:

CPU - AMD Ryzen  5700X 
MOBO - Asus ROG STRIX B550-A GAMING
MEMORY - G.SKILL 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 TridentZ RGB Neo
GPU - GeForce RTX 4070 Ti ASUS TUF
PSU - Corsair 750HX 750W (dość stary PSU ale chyba dobry ?)
SSD - Corsair 960GB M.2 PCIe NVMe Force Series MP510

W biosie ustawiłem profil XMP czyli D.O.C.P i komputer nie uruchamia się, w sensie próbuje ale nie wstaje i po chwili wywala dalej do biosu z sugestią zmiany ustawień, zostawiłem ten profil DOCP ale zmieniłem taktowanie na 3200 i teraz działa, nic więcej nie zmieniałem czy to jest poprawnie ustawione ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, *Snow* napisał:

W biosie ustawiłem profil XMP czyli D.O.C.P i komputer nie uruchamia się, w sensie próbuje ale nie wstaje i po chwili wywala dalej do biosu z sugestią zmiany ustawień, zostawiłem ten profil DOCP ale zmieniłem taktowanie na 3200 i teraz działa, nic więcej nie zmieniałem czy to jest poprawnie ustawione ?

to nie ładnie ze na profilu nie chce działać na 3600MHz , ale na AMD często nie włącza się profilu, tylko napięcie i szybkość ustawia się ręcznie 

Ai Overclock Tuner - Manual

eCLK Mode - Synchronous mode , sprawdzić przetestować, lub przestawić na Asynchronous mode   

BCLK Frequency - 100

Memory Frequency - zwiększać tak jak pozwala podziałka o jeden stopień. z 3200 na 3266 ?

Dram Voltage - 1.36 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, przetestuje póki co śmiga wszystko tak jak ustawiłem, i oglądałem na YT, że też tak robią no ale spróbuje jeszcze ręcznie. 

Czym teraz testuje się stabilność sprzętu ? bo ostatni raz robiłem to jakieś 10 lat temu 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, *Snow* napisał:

Czym teraz testuje się stabilność sprzętu ? bo ostatni raz robiłem to jakieś 10 lat temu 😄

nie jestem zwolennikiem testu "pączka" czy OCCT

może być "Aida 64"- narzędzia- test stabilności systemu, ale nie wszystko na raz, odznaczyć i po jednej rzeczy testować.

dosyć wrażliwą grą jest tez starsza produkcja - "Rise of the Tomb Raider"  jak cos jest nie tak to szybko się "wywala". 

z nowszych tytułów, ale po sieci jest - "Fortnite" 

czy zapoznałeś się z materiałem który podawałem wcześniej z YT i programem ClockTuner for Ryzen (CTR) ?             

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mr.T... napisał:

czy zapoznałeś się z materiałem który podawałem wcześniej z YT i programem ClockTuner for Ryzen (CTR) ?

Na razie tylko pobieżnie, przygotowałem sobie te aplikacje, prawdopodobnie dziś znajdę czas zajmę się ramem i pewnie tym undervoltingiem. W razie czego bede pytał tutaj 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Mr.T... napisał:

eCLK Mode - Synchronous mode , sprawdzić przetestować, lub przestawić na Asynchronous mode 

Hmm nie mogę tego znaleźć, jakąś inna nazwę ma to w asusie czy słabo szukam ? 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, *Snow* napisał:

Hmm nie mogę tego znaleźć, jakąś inna nazwę ma to w asusie czy słabo szukam ?

Ai Overclock Tuner - Manual , jak przestawisz na Manual to powinna się pojawić nowa pozycja poniżej.  

eCLK Mode

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakimś strasznym błędem będzie jeśli zostawię na docp i po prostu zmniejszę na częstotliwość taka jaka będzie stabilna ? reszta ustawia się podobnie 

BCLK Frequency - 100

Dram Voltage - 1.35 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, *Snow* napisał:

a jakimś strasznym błędem będzie jeśli zostawię na docp i po prostu zmniejszę na częstotliwość taka jaka będzie stabilna ? reszta ustawia się podobnie 

BCLK Frequency - 100

Dram Voltage - 1.35 

no właśnie o to chodzi, ze trzeba ręcznie sprawdzić do jakiej szybkości powyżej 3200MHz będzie chciał zestaw pracować stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...