Skocz do zawartości
arek232

Nowy procesor nie rusza powyżej 2.50 Ghz

Rekomendowane odpowiedzi

Zbudowałem dziś kompa, na razie wszystko jest ok, oprócz tego że procesor intel core 12400f osiąga maksymalnie 2.50 ghz, wie ktoś co może być przyczyną?

Specyfikacja: 

Procesor: Intel i5-12400F 

Chłodzenie procesora: Spartan 5 max 

Płyta główna: GIGABYTE B660 gaming x 

RAM: good ram 3600 mhz cl 18

Karta graficzna: Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti Gaming OC 8 GB

SSD: Lexar NM620 1 tb M.2 PCIe

Zasilacz: be quiet! Pure Power 11 fn 650w

sc: image.thumb.png.75df1e73ac365884d9a061b9e6a5b776.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury niskie. chłodzenie jest na pewno dobrze założone, testowałem procka i kartę w fortnite, na najniższych było podczas rozgrywki ok 200 fps, w menadżerze zadań podczas gry wartość nie zmieniła się na wyższa niż 2.5 ghz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie coś w men urz image.png.8925516a12b1c0c1ad64b312b864ab41.png

zmieniłem w msc config liczbę procesorów na jeden, z dwunastu, po czym chciałem zmienić z powrotem na 12, lecz już nie mogę, co robić?

image.png.a2eedea27f64f243b3321636c047c92d.pngimage.png.5f0ef2f5637ebd0ad4b1e6adf8c53f38.png

Nie mogę również zarządzać energią zasilania procesora image.png.b8998563d238488ab44bb333d4527cf8.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

ale się Tobie ciekawy problem trafił. 

kilka pytań:

bios do płyty głównej najnowszy wgrany ?

F21 

https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/B660-GAMING-X-DDR4-rev-10/support#support-dl-bios 

system był instalowany od nowa , czy może był już na dysku z poprzedniego PC ?

czy w biosie zakładka -Tweaker -

Intel(R) Speed Shift Technology - jest ustawione na - Enabled 

Intel(R) Turbo Boost Technology - jest ustawione na - Enabled

CPU EIST Function - domyślnie Auto , a jak się przestawi na -Disabled 

C-States Control - domyślnie Auto , a jak się przestawi na - Disabled 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2023 o 13:33, arek232 napisał:

 12400f osiąga maksymalnie 2.50 ghz, wie ktoś co może być przyczyną?

Przyczyną może być wyłączone "turbo Boost" - kiedyś jak to wyłączyłem na i5 2400 to miałem taktowanie bazowe właśnie 🤫Nie sądzę, by winny był OS, czy te CPU EIST/C-States (u mnie mam to na AUTO i CPU działa na full). Może zaktualizuj BIOS? Z automatu ten CPU powinien mieć włączone Turbo.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Mr.T... napisał:

bios do płyty głównej najnowszy wgrany ?

B660 I CPU 12 gen, to powinno działać bez żadnego aktualizowania biosu. To nie tu jest raczej problem a nieumiejetne wgranie biosu to ryzyko uwalenia płyty.

Wgrać wszystko jeszcze raz od nowa, może przy instalacji coś nie tak poszło.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kyle napisał:

No to jak nie wgrywanie nowego BIOS, bo przynajmniej wgranie ustawień domyślnych BIOS 😉

No raczej jak składał to były ustawienia fabryczne.

Autor testował na Fortnite, ale cz tylko? Jak ta gra obciąża cpu? Gra chyba nie jest jakaś wymagająca? Jak to wygląda w innych tytułach?

CPU na pewno dobrze włożone, jakiś pin się nie pogiął?

Ten socket ma problemy z tzw. bananem, ale czy wtedy byłby problem z wchodzeniem na obroty skoro temperatury ma w normie?

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się wczoraj nad twoim problemem i jak możesz odznacz liczba procesorów, w manager urządzeń spróbuj jeśli się da usunąć procesor i uruchomić ponownie system.

Warto również sprawdzić co podpowiadają czy turbo boost jest włączony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, B@nita napisał:

No raczej jak składał to były ustawienia fabryczne.

No chyba, że ktoś się bawił ustawieniami (nawet sprzedawca może "testował" produkt x-P ) i coś pokręcił.

Edytowane przez Kyle
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, KamikazePL77 napisał:

Daj w biosie 0 limitów- aio cooling 4099w czy coś takiego, nie wiem jak u Gigabyta to się nazywa.

Pewnie PowerLimity i tak ma PL1=4095W i PL2=4095W. Nie tu jest pies pogrzebany.

ps. ten CPU bez OC i tak pobiera tak do okolic 96W, w Prime95 SmallFFT

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2023 o 16:57, arek232 napisał:

Cześć, przeinstalowałem system i jest wszystko ok, podczas gry procek osiąga maksymalnie 3.99 ghz, lecz chyba powinno być 4.50 ghz?

Od kiedy to i5 12400 przy obciążeniu wszystkich rdzeni ma działać na 4,5GHz? ~4GHz to jest prawidłowe taktowanie przy 100% obciążeniu wszystkiego bez OC. Taktowanie ~4,4GHz to przy max obciążeniu jednego rdzenia.

Edytowane przez Kyle
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 12400F i płytę od Gigabyte (H610M) i mi też i nie chciało wbijać turbo @4.4 aż nie ustawiłem tego w easy tune, max turbo nawet dla 1 jajka było 4.0 i ni hu hu wincyj , a po ustawieniach w easytune programy diagnostyczne i benchmarki zaczęły pokazywać wyższe wartości.

 

 

124.png

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko jest ok!

abyś uzyskał tą prędkość 4.4 musi załączyć się Turbo Boost musi zaistnieć potrzeba - zazwyczaj przy konwertowaniu filmów, kompilacji programów.. przy uruchamianiu pakietów biurowych - możliwe, że się załączy

w innych przypadkach nie ma takiej potrzeba 

 

pozdrawiam 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DJH83 napisał:

Mam 12400F i płytę od Gigabyte (H610M) i mi też i nie chciało wbijać turbo @4.4 aż nie ustawiłem tego w easy tune, max turbo nawet dla 1 jajka było 4.0 i ni hu hu wincyj , a po ustawieniach w easytune programy diagnostyczne i benchmarki zaczęły pokazywać wyższe wartości.

Ja nic nie ustawiałem i mi wbijało na Gigabyte (ale Z690) 4,4 przy obciążeniu jednego rdzenia.

Żeby było śmieszniej, to domyślnie miałem przez płytę ustawione PL1 i PL2 na 4095W 🤣 - chciałem ustawienia standardowe, to musiałem włączać te limity (dla i5 12400F to jest PL1=65W i PL2=117W) w UEFI. ... a jak masz na tym H610M domyślnie z limitami mocy? (na ile ustawione?)

2 godziny temu, asdefix napisał:

abyś uzyskał tą prędkość 4.4 musi załączyć się Turbo Boost musi zaistnieć potrzeba - zazwyczaj przy konwertowaniu filmów, kompilacji programów..  😉

Można włączyć Cinebench R23 test single core i będzie wbijał rejony 4,4GHz na jednym rdzeniu.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie power limit mam na auto (w easy tune dałem 150W), nie jest to proc i płyta do oc, więc w dużej mierze zlałem temat (Przy 3770K@4.7GHz, P8P67LE i DDR3@2400 12,13,12,30 wszystko miałem dopieszczone :), ale nie dawno padł w/w Asus i biorąc pod uwagę parcie na AVX2 olałem reanimację platformy LGA 1155). 

Choć fakt faktem przy tym 12400F irytowało mnie, że tego 4.4GHz nawet na siłę obciążając tylko 1 rdzeń nie widziałem, po ustawieniu 44 w Easy Tune jest oki (ustawienia ręczne w biosie dla turbo też nie pomagały).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2023 o 09:42, DJH83 napisał:

W biosie power limit mam na auto (w easy tune dałem 150W)

Ten i5 12400F przy najbardziej katującym programie w postaci Prime95 ustawionym na SmallFFT (maksymalna moc), pobiera rejony 96W. Natomiast najbardziej żłopiący moc program mierzący wydajność w postaci Cinebench R23 w trybie multicore, sprawia, że ten i5 pobiera max rejony 76W. Także jak nie chcesz jakiegokolwiek spadku wydajności w najbardziej mocochłonnych programach z objawami użyteczności (Blender), to możesz ustawić PowerLimit 1=Power Limit 2 = 76W. Wydajności nie zmienisz, ale w grzałkach pokroju Prime95 SmallFFT procesor będzie chłodniejszy.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, potestuję.

Na procu mam Be Quiet Dark Rock Pro 3, czyli z chłodzeniem z poprzedniej platformy z rozwierconym mocowaniem (bo oczywiście musieli zmienić rozstaw otworów montażowych, o ... ~ 1mm),  wentylator po za większym obciążeniem to się zwykle nie kręci, a jak już to ledwo co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...