Jump to content
dr_Misiek

Sterowanie wentylatorami z mobo z wykorzystaniem temp z gpu

Recommended Posts

Cześć,

Chcę zmienić oryginalne wentylatory na grafice na inne które zostaną wpięte do płyty głównej. Wentylatory chce kupić z regulacją pwm i chcialbym aby można było krzywa ich prędkości zarządzać przy wykorzystaniu pomiarów temp z karty graficznej.

Płyta główna jaka mam to Asus Z390-a Prime. Płyta posiada autorski program z możliwością ustawiania krzywych obrotowych w zależności od temperatury na danych czujnikach.

 

Pozdrawiam

Rafał

Share this post


Link to post
Share on other sites

Robiłem coś takiego i skończyło się na druciarstwie w postaci podłączenia nowych wentylatorów do wtyczki na karcie graficznej. Trzeba było tylko wybadać który pin to +,- i obroty. Używałem 3 pinowego, ponieważ grafika (GTX1050) nie miała PWMa - jeśli wentylator stał to zwiększała prąd do momentu aż ruszy, a potem sama sobie regulowała obroty, ale w bardzo ograniczonym zakresie (120mm ~750 RPM+-100RPM). Drukowałem do tego customowy adapter do oryginalnego radiatora. W skrócie - jest znacznie lepiej niż z uszkodzonymi wentylatorami, które były fabrycznie, a których nigdzie nie mogłem dostać do mojego modelu. Jednocześnie jest dużo ciszej, nawet niż z fabrycznie nową sztuką. Jednak wydajność chłodzenia jest niższa. 

Wydaje mi się, że będzie bardzo trudno zrobić coś takiego, żeby sterować pracą wentylatorów w oparciu o temp. GPU. Chyba, że ten soft co płyta oferuje ma jakieś API/CLI to może jakieś skrypty by tutaj pomogły, gdyby udało się wyciągnąć temperaturę z GPU. Ale wydaje mi się, że dość sporo zachodu jak na efekt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temat ogarnięty w pełni. Znalazłem program który najpierw wyszukuje wszystkie aktywne wentylatory i gniazda PWM oraz wszystkie czujniki termiczne. Następnie mamy sami możliwość sparowania czujników z gniazdami oraz ustawienia krzywych.

Program nazywa się FanControl i jest dostępny na GitHUB przez twórcę, lub pod poniższym linkiem:

https://github.com/Rem0o/FanControl.Releases

Mam nadzieje że temat przyda się wielu osobom.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


×
×
  • Create New...