Skocz do zawartości
revel001

[2,5-max.3k€] Gry, praca - cały zestaw(komputer, monitor, klawiatura itd.)/ Sklepy na terenie Niemiec

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Potrzebuję przenieść się z laptopa na komputer stacjonarny. Potrzebowałbym wszystkiego(komputer, monitor, klawiatura, myszka, głośniki, windows) jako, że dawno stacjonarnego już nie miałem i wszystkiego mi brakuje.
Zestaw głównie rozpatruję pod kątem gier, ponieważ robocze obowiązki podejrzewam, że zostaną zaspokojone przez taki komputer.
Najlepiej gdyby cena oscylowała bliżej 2,5k Euro, ale do 3000€ jestem w stanie dołożyć(to absolutna granica). Gry jak Wiedzmin, Cyberpunk, GTA, jakieś strzelanki.
Złożyłem przykładowy zestaw, wspomagając się stroną główną PurePc, moglibyście zerknąć i powiedzieć, czy coś zmienić. Może coś jest tańszego a lepszego?
Chciałbym też żeby komputer miał potencjal do lekkiej rozbudowy w przyszłości, jak zmiana karty (np.z4070ti na 4080/90, oraz procesora na i7). Mam nadzieję, że za dużo nie wymagam 😅

Odnośnie DDR4 i DDR5, które lepiej wziąć? Czytałem jakieś porównania i nie wiem, czy te nowsze faktycznie są lepsze?

Druga sprawa to chipset z690 i z790. Rozumiem, że na z690 po aktualizacji też pójdą procesory intela gen.13, ale ostatnią aktualizację robiłem dobre kilka lat temu i nie pamiętam już jak to wygląda. Czy byłbym w stanie przeprowadzić taką aktualizcję posiadając jedynie taki zestaw? Czy musiałbym mieć najpierw dostęp do procesora generacji 12 żeby komputer się uruchomił i można było to zrobić? Pewnie głupie pytanie, ale cóż..

Czy moglibyście jeszcze może polecić jakąś dobrą klawiaturę? Zawsze miałem te tanie membranowe i chciałbym zobaczyć w końcu porządną, mechaniczną. Jednak jaki kolor przycisków wybrać? Podobno brązowe są kompromisem, ale jest mały wybór. Czy da radę przyzwyczaić się do czerwonych i na nich pracować? Czy też w ogóle kupić 2, jedna do gier a druga do pracy?

Zestaw składałem na podstawie cen z mindfactory.de - oceny ma średnie ze względu na obsługę, ale nie znam innych a sklep musi oferować usługi na terenie Niemiec. Może ktoś ma doświadczenia już i zna inne, lepsze sklepy?
Całość jest droższa niż przed paroma dniami, więc z klawiaturą, pastą, dodatkowymi wentylatorami zamknie się bliżej 3000€ jednak.
Co sądzicie o obudowie? Zależy mi żeby była bardziej przewiewna niż cicha(ale bez przesady). Dodatkowo karta graficzna Palit jest tańsza o jednak ok. 100€, warto zamienić, czy trzymać się Gainward?

Wiem,że pytam o wiele rzeczy, więc z góry dziekuję za wszelką pomoc.

ZESTAW:

Procesor:        Intel Core i5 13600KF 14 (6+8) 3.50GHz So.1700 WOF          € 317,79
Płyta główna: MSI Z690-A Pro WiFi So. 1700 DDR4 ATX                                € 228,98
Karta:  12GB Gainward GeForce RTX 4070 Ti Phantom Reunion                   € 1.058,99        *inna opcja:                12GB Palit GeForce RTX 4070 Ti GamingPro OC    € 953,51

RAM:   32GB Kingston FURY Renegade DDR4-3600 DIMM CL16 Dual Kit   € 93,39
SSD:   1TB Lexar NM620 M.2 PCIe 3.0 x4 NVMe                                           € 46,00
Chłodzenie: Endorfy Navis F360 All-in-One                                                   € 109,89
Zasilacz: 750 Watt be quiet! Straight Power 11 Modular 80+ Gold               € 119,00
Obudowa: be quiet! Pure Base 500 Midi Tower                                              € 81,88
System: Microsoft Windows 11 Home 64 Bit                                                  € 106,23
Monitor: 27" (68,58cm) LG Electronics UltraGear 27GP850-B                     € 378,99
Głośniki: Logitech Z313 2.1 System 25W RMS                                               € 44,98
Myszka: Logitech G502 Hero USB                                                                  € 50,52
Klawiatura: -------
Pasta termoprzewodzaca: -------

Razem:                                                                                                              € 2.636,64
 

Edytowane przez revel001
temat powstał przez przypadek szybciej niż chciałem/ zwiększenie czytelności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

13 godzin temu, revel001 napisał:

Zasilacz: 750 Watt be quiet! Straight Power 11 Modular 80+ Gold  

zamień na serie 12 M , nie trzeba będzie stosować adaptera dla zasilania karty graficznej i gwarancja na 10 lat , zamiast 5 lat

Zasilacz be quiet! Pure Power 12 M 750W (BN343)

14 godzin temu, revel001 napisał:

Obudowa: be quiet! Pure Base 500 Midi Tower  

obudowa ma tylko możliwość zainstalowania chłodzenia wodnego 360mm na froncie , jak chciał byś mieć możliwość instalacji na TOP czyli na górze obudowy to np.

Obudowa be quiet! Pure Base 600 Black (BG021)

albo

Obudowa Phanteks Eclipse G360A (PH-EC360ATG_DBK02)

a tak po za tym to chłodzenia wodne to nie są ani super ciche, ani bez awaryjne . 

14 godzin temu, revel001 napisał:

SSD:   1TB Lexar NM620 M.2 PCIe 3.0 x4 NVMe

koniecznie zamień przynajmniej na tak jak zasugerował "KamikazePL77" 

Dysk SSD Kingston KC3000 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SKC3000S/1024G)

14 godzin temu, revel001 napisał:

Karta:  12GB Gainward GeForce RTX 4070 Ti Phantom Reunion

Karta graficzna Gainward GeForce RTX 4070 Ti Phantom Reunion 12GB GDDR6X (471056224-3543)

albo 

Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Gaming OC 12GB GDDR6X (GV-N407TGAMING OC-12GD)

14 godzin temu, revel001 napisał:

Klawiatura

ja posiadam

Klawiatura Sharkoon Skiller SGK3 Kailh Red,  do pełni szczęścia brakuje tylko ze klawiatura nie posiada osobnej regulacji zmiany głośności, zazwyczaj z prawej strony taka rolka  , niby drobny szczegół a się przydaje. 

warto tez poczytać czym różnią się przełączniki - Kailh Brown- Kailh Blue- Kailh Red , tak aby wybrać właściwe dla siebie.   

przykładowa klawiatura z potencjometrem z prawej strony: 

Klawiatura Genesis RX85 RGB Kailh Brown (NKG-0959)

oraz warto poczytać przed zakupem czy klawiatura do zmiany podświetlenia wymaga instalacji dodatkowego a wymaganego oprogramowania, tak jak ma ma to miejsce u Logitecha , patologia...

 

15 godzin temu, revel001 napisał:

Pasta termoprzewodzaca:

ja stosuje

Pasta termoprzewodząca Noctua NT-H1

15 godzin temu, revel001 napisał:

Myszka: Logitech G502 Hero USB

myszkę warto "pomacać" przed zakupem , obecnie sam robię rozpoznanie w tym temacie pod siebie , G502 Hero dla mojej dłoni jest idealny i cena zakupu obecnie to 229PLN , rozważałem tez nowsza wersje G02 X Plus ale np. brak odważników i cena zakupu około 600pln ... , niby tez dobrze się trzyma ale jest wyższa około 3mm, niby nie dużo ale, G02 Hero w mojej dłoni leży lepiej bo palcami mogę "głębiej" złapać objąć myszkę. 

 

co do wyboru czy klupować zestaw na DDR4 a DDR5 , to jest różnica cenowa w zakupie 32GB i np.

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RB1K2/32)  to około 450pln 

a DDR5 na niskim CL 

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR5, 32 GB, 6400MHz, CL32 (KF564C32RSK2-32) to koło 890pln .

różnica na płycie głównej DDR4 a DDR5 to około 100pln . 

jak zmieścisz się w zakładanym budżecie to to dla 13gen. Intela wybrał bym już DDR5, a jak nie, to i DDDR4 tez będzie śmigać.   

wybierając płytę główna na Z690, zamów w sklepie usługę aktualizacji biosu do najnowszego odstępnego , dużo nie kosztuje a jeden problem mniej, później jak będą wychodzić nowsze biosy to sam to zrobisz.

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy już napisali, co i jak..Ja moge polecić sklepy w DE...

1. Caseking-nie najtańszy ale solidny i kupisz w nim wszystko od A do Z 

2.Cyberport-jedno tansze, drugie droższe 

3. Masz jeszcze idealo.de- wpisujesz co potrzebujesz i znajdujesz gdzie najtaniej..Coś jak polskie Ceneo ale lepsze i dokładne..W Idealo.de poznasz też sklepy xD

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że odświeżę temat, ale nie chciałem zaśmiecać nowym tematem o tym samym. Dziękuję wszystkim za pomoc, ale wypadły mi wtedy niestety niespodziewane większe wydatki i chcąc nie chcąc musiałem odłożyć zakup, a dopiero teraz udało mi się uzbierać kwotę ponownie.
Od tego czasu sporo czytałem i myślałem, że sam sobie poradzę ze złożeniem, ale niestety mam wrażenie, że czym bardziej zgłębiam temat, tym jestem głupszy. Większość moich wątpliwości została wyjaśniona wcześniej, ale mam dylemat co do procesora.

To mój zestaw Intel i AMD

Procesor: I5 – 13600K                                   (332€)         Ryzen 7 7800x3d                  (389€)

Płyta główna: MSI PRO Z-790A                    (253€)         AsRock B650E Steel Legend (281€)

GPU: Palit GF RTX 4070 Ti                            (879€)

RAM: G.Skill Trident Z5 Neo 32GB               (132€)

Zasilacz: 850W be Quiet! Pure Power 12M  (126€)

Chłodzenie: Arctiq liquid Freezer II 280        (88€)

Obudowa:  be Quiet! Pure Base 600             (96€)

Monitor: LG UltraGear 27GP850-P              (309€)
 

Razem Intel:  2215€       AMD: 2300€

Do tego potrzebuję myszkę, klawiaturę i głośniki - liczę na to ok. 200€. Także Windows 11 130€.

Wiem, że to już przebija 2500€ i tu moje pytania:

1) Jak to w końcu jest z tymi kluczami Windowsa za 50-60zł, one są legalne, czy lepiej jednak kupić oprogramowanie bezpośrednio od Microsoftu i mieć z głowy?

2) Początkowo myślałem, że lepszy będzie Intel, bo wiem, że prowadzi w ogólnych zastosowaniach, a ten AMD głównie do gier. Grać raczej dużo nie będę, ale też mam wrażenie, że początkowo do moich zastosowań(programowanie, Matlab - ale początki) nie potrzebuję nie wiadomo jakiego procesora, stąd moje pytanie: Mając na uwadze, że za 1,5-2 lata będę chciał zmodernizować komputer, warto iść w intel(żeby kupić np. i7/i9 14th), czy jednak lepiej dopłacić do AMD, które powinno być dłużej wspierane?
Do tego na + AMD jest mniejszy pobór mocy.

3) Wiem, że teoretycznie płyta główna powinna kosztować mniej więcej tyle ile CPU, więc czy ta płyta AsRock będzie ok, czy może warto dopłacić do Asus ROG Strix B650E-E(321€), albo może zaoszczędzić i iść w MSI Tomahawk B650(205€)?

4) Czy to chłodzenie 280 da radę, czy powinno być 360? I ostatnie, czy jest sens, żeby dopłacić do np. obudowy Phanteks G500A(150€) albo NZXT H7 Flow(148€)? Obie są ok. 2kg cięższe niż beQuiet!, robi to jakąś różnicę wartą dopłacenia?

Ogólnie chciałbym się zamknąć w ok. 2500€, ale mogę dopłacić te 200-300€, jeśli to miałoby sens. Wolę dołożyć trochę teraz niż zaoszczędzić 100€, a potem i tak musieć wydać 2 razy tyle, bo np. płyta za słaba przy ew. rozbudowie na szybszy ram, czy lepszy procesor, kartę.

Przepraszam raz jeszcze za zamieszanie, ale obiecuję, że więcej tematu nie będę odgrzewał, bo już nie mam wyjścia i muszę kupić komputer, jako że w obecnym laptopie zaczęły odpadać klawisze a niebieski ekran pojawia się coraz częściej 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1)chujnia https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/czy-tani-klucz-do-windows-jest-legalny.html tutaj bylo to wyjasnione

2)amd

3) zalezy jak nie potrzebujesz cudow na kiju to i b650e wystarczy

4) miedzy dobrym chlodzeniem 280 a 360 powinno byc nie wiecej niz 1-2 stopnie roznicy, polecam fractal design lumen s28 v2 troche glosne ale na testach w benchmark pl mialo o jeden stopien wiecej pod obciazeniem niz arctic liquid freezer 420 przy ryzenie 3900xt https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/arctic-liquid-freezer-ii-420-argb-test-chlodzenia-aio.html#testy

Edytowane przez VonV3in

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, VonV3in napisał:

4) miedzy dobrym chlodzeniem 280 a 360 powinno byc nie wiecej niz 1-2 stopnie roznicy, polecam fractal design lumen s28 v2 troche glosne ale na testach w benchmark pl mialo o jeden stopien wiecej pod obciazeniem niz arctic liquid freezer 420 przy ryzenie 3900xt https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/arctic-liquid-freezer-ii-420-argb-test-chlodzenia-aio.html#testy

Serio? 1-2 stopnie różnicy to nic, a jeżeli chłodzenie jest głośniejsze to stąd właśnie wynika różnica. Zobacz sobie test na znormalizowanym poziomie głośności, to ma wtedy sens.

Druga kwestia to do tego procesora Liquid Freezer II 280 to jest aż nadto. Z takim TDP, bez możliwości OC nawet Fera 5 da radę 😉 

 

54 minuty temu, revel001 napisał:

3) Wiem, że teoretycznie płyta główna powinna kosztować mniej więcej tyle ile CPU, więc czy ta płyta AsRock będzie ok, czy może warto dopłacić do Asus ROG Strix B650E-E(321€), albo może zaoszczędzić i iść w MSI Tomahawk B650(205€)?

MSI B650 Tomahawk wystarczy, B650E różni się tylko wsparciem dla PCI-E 5.0, nie sądzę żeby za czasów życia tego PCta była to kluczowa funkcja.

56 minut temu, revel001 napisał:

2) Początkowo myślałem, że lepszy będzie Intel, bo wiem, że prowadzi w ogólnych zastosowaniach, a ten AMD głównie do gier. Grać raczej dużo nie będę, ale też mam wrażenie, że początkowo do moich zastosowań(programowanie, Matlab - ale początki) nie potrzebuję nie wiadomo jakiego procesora, stąd moje pytanie: Mając na uwadze, że za 1,5-2 lata będę chciał zmodernizować komputer, warto iść w intel(żeby kupić np. i7/i9 14th), czy jednak lepiej dopłacić do AMD, które powinno być dłużej wspierane?
Do tego na + AMD jest mniejszy pobór mocy.

Intel 14 zapowiada się mizernie. AM5 ma być wspierane przez najbliższe 2-3 generacje. Wybór jest oczywisty.

57 minut temu, revel001 napisał:

RAM: G.Skill Trident Z5 Neo 32GB

Jakie to dokładnie pamięci? Jakie taktowanie i opóźnienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Bonusso3 napisał(a):

Serio? 1-2 stopnie różnicy to nic, a jeżeli chłodzenie jest głośniejsze to stąd właśnie wynika różnica. Zobacz sobie test na znormalizowanym poziomie głośności, to ma wtedy sens

Tam bylo tez glosniejsze chlodzenie 360 msi bodajze i osiagalo slabszy wynik, dla mnie to i tak nie roznica siedze przy kompie na zamknietych sluchawkach 

Po za tym na guru 3d w tescie gdzie jest wiecej chlodzen ten fractal wypada na 3cim miejscu za ekwb 360 i tez 280 corsairem ktory chodzi jak czołg ten corsair to chyba na 1szym miejscu byl (h110 gt)

https://www.guru3d.com/review/fractal-design-lumen-s28-rgb-review-(lcs)/page-9/ czwarte miejsce

Edytowane przez VonV3in

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

1. raczej jest ciche przyzwolenie Microsoftu na takie praktyki , ale w razie np. kontroli (wiem bo kiedyś była ciekawa akcja u mnie we wsi , w sesje jeden zadenuncjował drugiego i się zaczęło XD  ) aby przed organami wykazać się ze zakupiło się produkt legalnie , to trzeba pokazać, dowód zakupu, pudełko na którym jest umowa licencyjna , (powiem szczerze jak przeczytałem to zacząłem się zastanawiać czy mogę to otworzyć i zainstalować ... oraz nakleja z kluczem, kiedyś przyklejali na obudowę.

2. 12gen. Intel dobry stosunek wydajność a do ogarnięcia temperatury , 13gen. bez UD-CPU i limitów mocy to większość zestawów chłodzących nie ogarnia tematu, chyba ze ktoś napisze ze 98-100 stopni to jest ok, mówimy o pełnym wykorzystaniu procesora a nie np. podczas giercowania   , co przyniesie 14gen raczej tylko wzrost temperatur, no chyba ze Intel nas zaskoczy XD 

także AMD wydaje się lepszym wyborem . np. dłuższe wsparcie dla podstawki  , ale nie ma róży bez kolców.

3. MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI to dobrze wyposażona płyta główna , M.2 x3 gniazda i kodek Audio, Realtek ALC 4080

   Asus ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI , M.2 x4 gniazda i kodek Audio SupremeFX ALC4080 , ale tez posiada złącze Thunderbolt , fajny dodatek

4 tak znalezione na szybciocha 

https://www.youtube.com/watch?v=qQit77oglyY

    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc. Po przeczytaniu Waszych porad zamówię jednak zestaw z AMD.
 

W dniu 5.10.2023 o 13:45, VonV3in napisał:

polecam fractal design lumen s28 v2 troche glosne ale na testach w benchmark pl mialo o jeden stopien wiecej pod obciazeniem niz arctic liquid freezer 420 przy ryzenie 3900xt

Dzięki, bo to fajna opcja, ale jak biorę AMD to mój budżet już jest przekroczony a ten fractal jest droższy nawet od Arctica 420, więc raczej zostanę przy tej 280.
 

W dniu 5.10.2023 o 14:32, Bonusso3 napisał:

Jakie to dokładnie pamięci? Jakie taktowanie i opóźnienia?

G.Skill Trident Z5 Neo RGB 32GB Kit DDR5-6000 CL30 - zapomniałem doprecyzować.
 

W dniu 5.10.2023 o 17:18, Mr.T... napisał:

1. raczej jest ciche przyzwolenie Microsoftu na takie praktyki , ale w razie np. kontroli (wiem bo kiedyś była ciekawa akcja u mnie we wsi , w sesje jeden zadenuncjował drugiego i się zaczęło XD  ) aby przed organami wykazać się ze zakupiło się produkt legalnie , to trzeba pokazać, dowód zakupu, pudełko na którym jest umowa licencyjna , (powiem szczerze jak przeczytałem to zacząłem się zastanawiać czy mogę to otworzyć i zainstalować ... oraz nakleja z kluczem, kiedyś przyklejali na obudowę.

Poczytałem trochę i faktycznie wychodzi, że to tak półlegalne, że Policja szczególnie w Niemczech nie musi, ale się może przyczepić.. a potem na prawnika wydam 10 razy tyle co bym zaoszczędził.
 

W dniu 5.10.2023 o 17:18, Mr.T... napisał:

MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI to dobrze wyposażona płyta główna , M.2 x3 gniazda i kodek Audio, Realtek ALC 4080

   Asus ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI , M.2 x4 gniazda i kodek Audio SupremeFX ALC4080 , ale tez posiada złącze Thunderbolt , fajny dodatek

Szczerze to nie wiem czym się nawet różnią te kodeki, więc chyba nie zrobi mi to różnicy? Thunderbolt to fajny dodatek, ale nigdy go do tej pory nie użyłem, więc raczej pójdę w MSI.

 

W dniu 5.10.2023 o 17:18, Mr.T... napisał:

także AMD wydaje się lepszym wyborem . np. dłuższe wsparcie dla podstawki  , ale nie ma róży bez kolców.

Mógłbyś jeszcze tylko rozwinąć? 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, revel001 napisał:

Mógłbyś jeszcze tylko rozwinąć?

np. trzeba chwile poświecić na ustawienia w biosie, dla pamięci czy pracy procesora, bo jak wszystko pozostawi się na Auto to nie zawsze potem dobrze działa, oraz nawet tutaj na forum jak byś poszperał , to użytkownicy platformy AM5 maja różne problemy.   

np. długi czas włączana się płyty głównej po wybraniu profilu AMD EXPO, tak aby pamięci pracowały z szybkością 6000MHz bo domyślnie każda pamięć DDR5 wystartuje na 4800MHz,  , pamięci ich szybkość i napięcie można ustawić ręcznie, ale nie każdemu się chce. 

pamięci dobiera się na np. podstawie listy QVL z strony producenta płyty głównej

czyli dla - Płyta główna MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI

https://pl.msi.com/Motherboard/MAG-B650-TOMAHAWK-WIFI/support#mem    

powinny być zgodne z AMD EXPO 

Pamięć G.Skill Trident Z5 Neo RGB, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30 (F5-6000J3038F16GX2-TZ5NR) 

lub np. nisko profilowe ale tez aby były zgodne z AMD EXPO 

Pamięć G.Skill Flare X5, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL32 (F5-6000J3238F16GX2-FX5)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Mr.T... napisał:

np. trzeba chwile poświecić na ustawienia w biosie, dla pamięci czy pracy procesora, bo jak wszystko pozostawi się na Auto to nie zawsze potem dobrze działa, oraz nawet tutaj na forum jak byś poszperał , to użytkownicy platformy AM5 maja różne problemy.   

Okej, to jest bardzo przydatna informacja, o której nie widziałem. Czy jest gdzieś napisane(jakiś poradnik czy coś) jak musiałbym ustawić bios pod procesor, czy trzeba szukać po prostu na forum?
 

45 minut temu, Mr.T... napisał:

Pamięć G.Skill Trident Z5 Neo RGB, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30 (F5-6000J3038F16GX2-TZ5NR) 

Dokładnie o te pamięci mi chodzi. Z tego co zrozumiałem, one są wspierane przez płytę do prędkości 6000 MHz, tylko trzeba to ustawić ręcznie i dostosować napięcie? Czy to napięcie 1,35V z tabeli powinno być wystarczające do tego?
Potem jak już to ustawię i to zadziała (a rozumiem, że powinno?) to ew. problemem będzie dłuższe włączanie się komputera?

Tak z ciekawości, Intel też ma takie problemy a jak nie to czemu?

Jeśli napisałem coś głupiego to sorry 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, revel001 napisał:

Okej, to jest bardzo przydatna informacja, o której nie widziałem. Czy jest gdzieś napisane(jakiś poradnik czy coś) jak musiałbym ustawić bios pod procesor, czy trzeba szukać po prostu na forum?

Jak będziesz miał problemy to się wtedy zgłosisz. 

23 minuty temu, revel001 napisał:

Dokładnie o te pamięci mi chodzi. Z tego co zrozumiałem, one są wspierane przez płytę do prędkości 6000 MHz, tylko trzeba to ustawić ręcznie i dostosować napięcie? Czy to napięcie 1,35V z tabeli powinno być wystarczające do tego?
Potem jak już to ustawię i to zadziała (a rozumiem, że powinno?) to ew. problemem będzie dłuższe włączanie się komputera?

Będzie działać z automatu. W MSI masz nawet wbudowane profile więc zawsze możesz sobie wybrać z predefiniowanych nastaw.

24 minuty temu, revel001 napisał:

Tak z ciekawości, Intel też ma takie problemy a jak nie to czemu?

AM5 to nowa platforma i wychodziły jakieś początkowe problem że się procesor potrafił spalić bo złe napięcie podawała płyta (głównie Asus). Ale producenci wprowadzili poprawki i teraz płyta zanim wstanie tzw "cold start" sprawdza dokładanie czy jest wszystko ok, czyli trenuje pamięci itd, a to trwa. Można to wyłączyć w BIOS. A intel to intel, od lat wszystko jest pod tą firmę optymalizowane. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, wszystko jasne. Dzięki jeszcze raz wszystkim za pomoc.

Zestaw zamawiam z AMD.

Jeszcze jednak jedno ostatnie pytanie, zamówiłem już wszystko oprócz karty, bo naszła mnie mała wątpliwość. Cały czas skłaniałem się ku Nvidii, ale zauważyłem, że 20GB XFX Radeon RX 7900 XT Speedster MERC 310  jest tańszy o 60€ od RTX 4070Ti. Radeon jest teoretycznie nieco szybszy i ma aż 20GB zamiast 12. Mam plan za ok. 1,5-2 lata kartę wprawdzie zmienić, ale różnie to może być, a czytałem, że ilość VRAM u Zielonych jest, delikatnie mówiąc, nieadekwatna do ceny i szybko będzie nieaktualna.
Jednak NVIDIA ma dlss, który działa lepiej niż FSR i zdecydowanie wygrywa w RayTracingu oraz poborze mocy. Nidy z RT nie grałem, ale wiadomo, że kupując jedną z topowych kart, warto chyba mieć taką opcję.
Znowu jestem głupi szczerze mówiąc, bo cały czas koncentrowałem się na Nvidii, ale nie wiem, czy warto dopłacać do samych osiągów w RT i mniejszego TDP, ale jednocześnie też mniejszej ilości pamięci. Zacząłem się nieco bardziej też ogólnie skłaniać w stronę AMD, bo wydaje mi się, że zachowują się nieco bardziej fair wobec użytkowników niż Nvidia, czy Intel, ale mogę się mylić.
Czy te 12 GB to faktycznie za mało jak na taką kartę, czy AMD po prostu zrobiło trick marketingowy z tymi 20, których się nie wykorzysta? Głównie chciałbym ograć Cyberpunka na razie.

Nigdy karty od AMD nie miałem i też chciałbym zapytać, czy ta firma XFX i ta karta są dobre?

Edytowane przez revel001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak robisz edycje wpisu to system nie nie wysyła powiadomień.

RX 7900XT świeży produkt, z opiniami to tak za kilka miesięcy, np. jak karty się zachowują po kilku aktualizacjach sterowników.

co do ilości Vramu to faktycznie już przy 2k i gdy karta posiada ino 8GB to zaczyna być mało.  

co do technologii rozmazywania tekstur , to raczej technologia cały czas rozwijana i raczej nie będzie kroku wstecz.

W dniu 7.10.2023 o 11:48, revel001 napisał:

Nidy z RT nie grałem, ale wiadomo, że kupując jedną z topowych kart, warto chyba mieć taką opcję.

RT, a monitor z HDR 600+ posiadasz? , bo inaczej to tak trochę będzie słaby efekt wizualny , oraz RTX 4070Ti czy RT 7900XT to nie są karty TOP ... XD     

czy XFX to dóbr wybór ? , obecnie nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie, wysokie temperatury pracy czy piszczące cewki to może być na każdej karcie nie zależnie od wybranego producenta.

osobiście gdybym miał kupować kartę AMD to wybrał bym np.

Karta graficzna Sapphire Nitro+ Radeon RX 7900 XT Vapor-X 20GB GDDR6 (11323-01-40G)

lub

Karta graficzna Asus TUF Gaming Radeon RX 7900 XT OC 20GB GDDR6 (TUF-RX7900XT-O20G-GAMING)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...