Jump to content
BankaiGoku

NVIDIA ma ogromny problem! Setki użytkowników zgłasza problem związany ze sterownikami dźwięku

Recommended Posts

Setki użytkowników zgłasza problem związany ze sterownikami dźwięku

W przeciągu ostatniego roku społeczność zauważyła coraz częściej pojawiający się problem z opóźnieniami, tzw. latency w komputerach osobistych. Sytuacja coraz bardziej zaczęła się nawarstwiać w ostatnich trzech miesiącach. Najczęściej problem objawia się poprzez problemy z dźwiękiem, a konkretnie jego chwilowym zanikiem lub trzaskami wychodzącymi z głośnika, niczym zakłócenia statyczne. Wielu użytkowników zgłasza taką usterkę i opisuje jej występowanie w różnych losowych momentach. Jedni doświadczają tego najczęściej podczas obciążenia, kiedy inni wręcz przeciwnie do tego, spotykają się z tym podczas delikatnej pracy, przeglądania stron internetowych lub oglądania filmów, słuchania muzyki. Problem z pozoru prozaiczny doprowadza wiele osób do szału, gdyż okazuje się, iż sprzęt kupiony z półki premium może mieć tak podstawowe problemy z funkcjonalnością.

NVIDIA przyznaje się do występowania takiego procederu

W internecie da się znaleźć mnóstwo wątków na ten temat. Z tego co można zaobserwować, sam problem może mieć głębsze podłoże na płaszczyźnie kompatybilności podzespołów, a sterowników. Jednakże, doświadczających tego użytkowników przeważnie łączy kilka elementów. Są nimi karty NVIDIA z serii 3000 i 4000, system Windows 11 i płyty główne DDR5 pod procesory od Intela, choć są też od tego odstępstwa. Po wielkim nacisku ze strony społeczności, między innymi na takich platformach jak reddit, NVIDIA przestała ignorować sytuację i zostało to wpisane do oficjalnej dokumentacji sterowników. Jak można było w niej zauważyć na początku lutego, sterownik oznaczony numerem 528.49 już miał taką notę "Increase in DPC latency observed in Latencymon [3952556]" i dalej ona widnieje w ostatniej wersji wydanej pod koniec wspomnianego miesiąca, czyli 531.18 z funkcją RTX Video Super Resolution. Natomiast nic na razie nie wiadomo o zainteresowaniu tematem ze strony Microsoftu, a także nie jest do końca oczywiste, którego podmiotu najbardziej to dotyczy i może coś wskórać w tym temacie.

1.thumb.jpg.9bc4852990581a24a0e6b10697ebc515.jpg

Nowe sterowniki są, ale rozwiązania nadal brak

W chwili obecnej nie ma jednolitej odpowiedzi, jak można to naprawić sposobami domowymi. Odczyty opóźnienień czasowych przy wykonywaniu operacji w systemie można sprawdzić na przykład w programie diagnostycznym LatencyMon. Wiele wskazuje na to, że samo przestawienie w ustawieniach karty graficznej na tryb "Wydajność" o wiele polepsza sytuację i minimalnie to ogranicza częstotliwość występowania takiej dolegliwości. Co jakiś czas też się słyszy, że zmiana priorytetu działania sterownika od danej części podzespołu i ustawienie trybu MSI może pomóc. Mimo tego, są i tacy którym nic to nie daje, a w desperacji próbowali zmienić wiele elementów swojego komputera i elementów podłączonych do niego, modyfikować na różnorakie sposoby ustawienia systemowe oraz BIOS, lecz problem występował dalej. Istnieje teza, iż może to być powiązane z wieloma ustawieniami oszczędzania energii karty graficznej, procesora i systemu, przez co magistrala na płycie głównej ma kłopot z odpowiednim zapewnieniem stabilność przesyłanego dźwięku, w szczególności, gdy dzieje się to jednocześnie transmisją obrazu poprzez porty HDMI i DP. Głównym podejrzanym winowajcą całego zamieszania jest oczywiście nvlddmkm.sys, czyli sterownik NVIDII, który w przeciwieństwie do standardowych problemów z opóźnieniami wychwytywanych w LatencyMon, mimo powierzchownej stabilności, to w sposób niekontrolowany u niektórych osób może powodować nagłe i bardzo krótkotrwałe opóźnienia sięgające nawet kilku milisekund, co jest wystarczające do wygenerowania wcześniej opisanych skutków. 


2.thumb.jpg.d2a212f39d6260a7876fd3af0069db81.jpg
 

Źródła:

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co prawda u mnie nie ma zakłóceń  dźwięku, ale LM wykazuje duże opóźnienia ze strony sterownika GPU.

10 minut w internecie i taki wynik:

https://ibb.co/5vyN098

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale uściślijmy . Bo tekstu dużo a podstawy nie. To dotyczy dźwięku nv czyli jak dzwiek idzie np po kablu HDMI na telewizor. Jak mam dźwięk Realtek na głośniki to rozumiem że sterownik nv nie generuje zakłóceń na tej linii


Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...