Skocz do zawartości
qrzysio

WIN 11 - czysta instalacja na nowym sprzęcie

Rekomendowane odpowiedzi

Hey - pytanie mam takie do was. Wczoraj złożyłem całą platformę:

Ryzen 7900x + endorfy navis f360

G.skill 2x32gb DDR5 6000Mhz

Asus TUF X670E Gaming plus WiFI

M.2 nvme PNY 500GB (system), lexar nvme 2TB - magazyn i HDD toschiba 3TB - magazyn

 

Po pierwszym włączeniu komputer się wybudził, bios się pokazał itd. Przygotowałem sobie USB z bootowalnym win 11.

System się odpalił z USB - sformatował sobie dysk pod system - tego PNY nvme 500GB - natomiast nie chce instalować systemu bo nie widzi sterownika do w/w dysku. A go widzi i rozpoznaje - nawet go sobie sformatowal.

Teraz pytanie jest, gdzie znajdę sterownika do dysku nvme na stronie asusa jest tylko sterownik do chipsetu całego - natomiast po jego wypakowaniu nie ma tam nic bo by mialo wyglądać jak przysłowiowy "driver"
Macie może jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj na stronie ASUSa podac ten sterownik:

SATA

AMD RAID Driver V9.3.2.130 for Windows 10 64-bit, Windows 11 64-bit.(WHQL)

https://www.asus.com/pl/motherboards-components/motherboards/tuf-gaming/tuf-gaming-x670e-plus-wifi/helpdesk_download/?model2Name=TUF-GAMING-X670E-PLUS-WIFI

Ale raczej to nie problem sterownika, skoro widzi dysk.

Na czas instalacji windowsa odłącz inne dyski najlepiej. Zostaw tylko ten na którym ma byc system.

Sprawdz czy w BIOS masz włączony Secure Boot.

Sprawdź też w BIOS jaka masz opcje UEFI / Legacy tryb dysku czy jakoś tak.

Edytowane przez cochin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

image.png.1082b9456b9bc4b64ba4b77a289981da.png

Wg mnie to raczej nie będzie to - tu masz opisane co jest do czego czyli do konfiguracji matrycy raid. No nic, wrócę po pracy to będę próbował. W końcu jakoś się musi dać to zainstalować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, temat ogarnięty - przypadkiem. Zaryzykowałem i zainstalowałem sterownik niby nie wspierany przez system - ale wszystko poszło. System się zainstalował i zaktualizował przez witrynę MS Update + wszystkie sterowniki ze strony asus dla mojej płyty.

Niestety nie poradziłem sobie z innym problemem - mianowicie system widzi 3 dyski

2x m.2 nvme lexar 2TB, oraz PNY 500GB (system) - dodatkowo jest dołożony dysk SATA HDD Toschiba 3TB - fizycznie w poprzednim konfigu miał 2 partycie 2TB + 750GB(reszta). Tak też został rozpoznany przez windowsa 11 - natomiast raz, że nie miał przypisanych liter dwa, nie ma możliwości usunięcia tych partycji i złożenia w jedną 2.7TB. Nie mogę wykonać żadnej ale to żadnej akcji na części 750GB. Zdjęcie poniżej: (te 2TB mogę uruchomić i zrobić z ta partycją co tylko chcę - tej drugiej nie mam jak ruszyć. Jakiś pomysł?

image.png.9570fc65319aa5c368bb0725a589550e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie dysku 3 TB, to nie widać na nim założonych partycji. Ograniczenie dostępności do 2 TB wynika zapewne z tego, że dysk został zainicjowany jako MBR. Należałoby go przekonwertować na GPT. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://learn.microsoft.com/pl-PL/troubleshoot/windows-server/backup-and-storage/support-for-hard-disks-exceeding-2-tb

Są też jakieś programy, które ogarniają konwersję bez naruszania danych. To już musisz poszukać we własnym zakresie. Ale patrząc na powyższy screen to zakładam, że na tym dysku nie masz żadnych danych? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej były tam ale mało ważne - jakieś reszki seriali plus muzyka. Większość była pusta bo poprzenosiłem na dyski USB w celu łatwiejszego oglądania na TV - ten dysk ma bardziej służyć jako przechodni magazyn  na filmy, seriale, muzykę - jakieś programy... Docelowo chciałem tam stworzyć magazyn na torrent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...