Skocz do zawartości
Aratar

Wysokie temperatury pamięci i hot spota karty graficznej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Temat założyłem w imieniu znajomego. Przechodząc do meritum. Znajomy kupił kompa kilka miesięcy temu z RTX 3080 na pokładzie, wszystko nowe ze sklepu, żadne używki. Obecnie pogrywa głównie w grę survivalową o wdzięcznej nazwie SCUM. Podczas grania temperatury karty są bardzo wysokie, a zużycie karty rzadko spada poniżej 100%. Praktycznie non stop jest 100%. Obudowa, w której trzyma cały sprzęt to be quiet! Pure Base 500. Początkowo miał w niej tylko wbudowane dwa Pure Wings 2 140mm dołączone do obudowy: jeden na froncie i jeden na tyle. Doradziłem mu dokupić dodatkowe wentyle co też zrobił. Obecnie wygląda to tak:
- front 2x Pure Wings 2 High Speed 140 mm
- tył 1x Pure Wings 2 High Speed 140 mm
- top 1x Pure Wngs 2 140 mm – wtłaczający powietrze
Jest jeszcze jeden Pure Wings 2 140mm, który również miał być na topie tym razem jako wypychający powietrze, ale sam wentylator przyciskałby kabel CPU, więc ostatecznie zrezygnowałem z dokręcenia go bo nie wiem czy to bezpieczne naciskać na przewód.
Karta to RTX 3080 Aorus Master LHR 10GB (rev 3.0), gra jest ogrywana w rozdzielczości 1440p ustawienia graficzne High. Dodam, że gra od kilku lat siedzi w early access, więc jakieś miejsce na optymalizacje pewnie jeszcze jest. Gdy z ciekawości przełączył ustawienia z High na ULTRA temperatura rdzenia wzrosła o 3stopnie, do 78 stopni.

No i pytanie główne brzmi: czy takie temperatury są w porządku? Główne wydają się być w normie, nie oczekuje temperatur rzędu 50-60 stopni, ale niepokoi mnie ciepłota pamięci i Hot Spota. Szukałem informacji jakie temperatury mieszczą się w granicach bezpieczeństwa, ale nic nie znalazłem.
No i czy 100% utylizacji też jest ok? Szukałem informacji ale ilu ludzi tyle opinii, jedni mówią, że nie powinna karta pracować na 100%, inni, że żadnego problemu nie ma gdy jest 100%.
Wrzucam dane z hwomonitora odpowiednio: 2 wentylatory i 4 wentylatory.

2 wentyle.png

4 wentyle.jpg

Edytowane przez Aratar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury nie są najniższe, ale są w normie. Ta karta wymaga już sporej wymiany powietrza, a PureBase 500 nie wygląda na obudowę z ponad-przeciętnym "przeciągiem".

3 godziny temu, Aratar napisał:

No i czy 100% utylizacji też jest ok?

Tak.

3 godziny temu, Aratar napisał:

- top 1x Pure Wngs 2 140 mm – wtłaczający powietrze

Co najmniej dziwny kierunek.

Edytowane przez Kyle
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Aratar napisał:

- top 1x Pure Wngs 2 140 mm – wtłaczający powietrze

Wentyl na topie powinien wyciągać powietrze tak jak ten z tyłu.

Temperatura hot spot 90st to tak z lekka za wysoka.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli utylizacja karty 100% przez długi czas to nic złego. Dobrze wiedzieć. 

57 minut temu, Kyle napisał:

Temperatury nie są najniższe, ale są w normie. Ta karta wymaga już sporej wymiany powietrza, a PureBase 500 nie wygląda na obudowę z ponad-przeciętnym "przeciągiem".

A jakie są granice bezpieczeństwa dla temperatur by zacząć się martwić? Tak mniej więcej.

58 minut temu, Kyle napisał:

Co najmniej dziwny kierunek.

18 minut temu, B@nita napisał:

Wentyl na topie powinien wyciągać powietrze tak jak ten z tyłu.

Czyli wentylator na topie powinien wyciągać powietrze, niezależnie od tego gdzie się znajduje w sensie czy bliżej frontu czy tyłu? I czy mogę zamontować drugi, który będzie naciskał na kabel CPU? W obudowie nie ma zbyt dużo miejsca a nie chciałbym by przez nacisk przewód się uszkodził.

20 minut temu, B@nita napisał:

Temperatura hot spot 90st to tak z lekka za wysoka.

Czyli jednak za wysoka?

Godzinę temu, KamikazePL77 napisał:

A zarządzanie wentylatorami jak ustawione? Msi afterburner odpalony na auto? Optymalne użycie karty to 99-100%(z praktyki), a nawet 97-100. A teoretycznie powinno być 100%, bynajmniej nigdy nie słyszałem o czymś takim. Z tego co widzę, to boost tej karty to 1845 a u ciebie jest 1950, ustaw normalne zegary w afterburnerze. Zmniejszając power limit o 5-10% też można zbić lekko temp. nie tracąc zauważalnie na wydajności.

Afterburner zainstalował dopiero wczoraj wieczorem. Od kupna komputera nic nie grzebane w żadnych ustawieniach czy BIOSie. Jak wróci z pracy to poproszę go o screena afterburnera i wkleję tutaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Aratar napisał:

Czyli wentylator na topie powinien wyciągać powietrze, niezależnie od tego gdzie się znajduje w sensie czy bliżej frontu czy tyłu?

Wentylator na topie powinien być bliżej tyłu,tam gdzie jest najcieplej.  Zamieszczony bliżej przodu będzie wyciągał tylko powietrze które zasysa górny na przodzie, więc bez sensu.

Cytat

I czy mogę zamontować drugi, który będzie naciskał na kabel CPU?

Rozumiem, że ta wtyczka jest z tyłu, tak jest i u mnie, jest ciasno ale powinno wejść.

Na razie zamontuj ten jeden tak jak pisałem i zobacz czy będą jakieś zmiany.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Aratar napisał:

A jakie są granice bezpieczeństwa dla temperatur by zacząć się martwić? Tak mniej więcej.

Zgodnie ze specyfikacją nVidii:

https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce/graphics-cards/30-series/rtx-3080-3080ti/

maksymalna temperatura rdzenia (nie HotSpot) dla RTX 3080 to 93 stopnie Celsjusza. Oczywiście ja zalecam trzymać się wyraźnie niżej. Powiedzmy te 10 stopni mniej od maksymalnej, to uznaję za taki minimalny margines przyzwoitości. 20 stopni niżej to już jest bym powiedział "standard". 30 stopni niżej to już jest "SUPER".

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady i informacje. Jak będę miał ponowny dostęp do komputera kolegi to wprowadzę zmiany i dam znać czy coś się zmieniło.

8 godzin temu, Kyle napisał:

Zgodnie ze specyfikacją nVidii:

https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce/graphics-cards/30-series/rtx-3080-3080ti/

maksymalna temperatura rdzenia (nie HotSpot) dla RTX 3080 to 93 stopnie Celsjusza. Oczywiście ja zalecam trzymać się wyraźnie niżej. Powiedzmy te 10 stopni mniej od maksymalnej, to uznaję za taki minimalny margines przyzwoitości. 20 stopni niżej to już jest bym powiedział "standard". 30 stopni niżej to już jest "SUPER".

Czyli rdzenie mieszczą się jeszcze w granicy przyzwoitości. Znalazłem informacje, że dla pamięci DDR6X od Microna (nie wiem czy ktoś jeszcze je tworzy) górna granica to 95 stopni, choć teoretycznie powinny normalnie pracować nawet do 105.
Na temat hotspota nic nie znalazłem, ale on, przynajmniej u mnie, zawsze odstaje jakieś 10-15 stopni względem temperatury rdzeni więc podejrzewam, że też wysoko może być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę to trwało ale w końcu miałem dostęp do kompa znajomego.
Kolega postanowił kupić nowy zestaw wiatraków ( sumie na wentylatory wydał więcej niż wynosi cena bq Pure Base 500), tym razem są to: be quiet! Silent Wings 4 140mm PWM High speed x3 i be quiet! Silent Wings 4 120mm PWM High speed x 1.
Zostały one zamontowane w taki sposób:
- 2x 140 front
- 1x 140 tył
- 1x 120 top bliżej tyłu wyciągający powietrze.

Jednakże obudowa ma 5 miejsc na wiatraki toteż kolega chciał by wszystkie były zajęte, ostatnie miejsce na obudowie na topie bliżej frontu, więc zgodnie z jego wolą umieściłem tam dołączony do obudowy Pure Wings 2 140mm wdmuchujący powietrze. W obudowie 2 wentylatory wyciągają powietrze i 3 wtłaczają.
Przy okazji zostały zainstalowane nowe sterowniki do karty. 
Nie ograniczyłem mocy RTXa w Afterburnerze do proponowanych tutaj 92-94%, kolega nie chciał a ja zmuszać nie będę.

Wrzucam pełny screen z HW. Pisząc w skrócie względem poprzedniej konfiguracji:
- temperatura rdzenia spadła z 75-77 stopni na 70-72 stopnie
- temperatura pamięci spadła z 85-86 stopni na 80-81 stopni
- hot spot ponad 80 ale jeszcze nie dobił ani razu do 90 jak poprzednio

- karta w grach potrafi teraz dostać boost do 2025MHz wcześniej było to maks 1950

Zmieniła się również głośność całego sprzętu, jest ciszej. Aplikacja Sound Meter na telefonie (tak wiem, że to nie jest profesjonalny sprzęt pomiarowy) wskazała takie wyniki:
62,7dB 15-20 cm od obudowy przy wcześniejszej konfiguracji -> 43,4dB 15-20 cm od obudowy przy obecnej konfiguracji i obecnych wentylatorach. Prawie 20 dB różnicy.

Wydaje mi się, że całkiem niezła poprawa.

HW.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.03.2023 o 11:12, B@nita napisał:

Odłacz ten ostatni wentyl wdmuchujący powietrze na topie , bo jest bez sensu i zobacz czy będą zmiany.

Odłączyłem mu go, po kilku dniach używania różnica temperatur wynosi średnio 0-1 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...