Skocz do zawartości
etranger

Msi Z790 A Wifi Pro, XMP problem

Rekomendowane odpowiedzi

Wiec tak, cztery kości, z jednego pakietu, oczywiście nie występujące na liście testowanych.

Zresztą oni tam testują w większości wypadków coś co nie istnieje na rynku.

Zapinam cztery kości, sprzęt startuje, robi benchmarki itp. 

Restart, wchodzę do biosu, włączam XMP, zapis, restart i lipa, led od pamięci wypala dziury w oczach, po chwili komunikat o problemie z overclockingiem pamięci, F1 load default i tyle.

Czasami, się zwiesi i trzeba wyciągać kości, żeby wyskoczył komunikat o zmianie konfiguracji który pozwala wejść do biosu, mógłbym oczywiście użyć zworki do biosu, ale za każdym razem odkręcać kartę graficzna to średnio mi się uśmiecha.

Natomiast, kiedy zostawię dwie kości, uruchomię XMP, zrestartuje, wyłączę a następnie dołożę dwie, to problem znika aż do następnego wejścia do biosu.

 

Dziwne to, mam ostatni bios, czyli 1.4, procesor chodzi na stocku. 

No jest jeden element, mój zasilacz Seasonic 850 Gold, posiada tylko jeden kabel zasilający dla CPU, oczywiście zamówiłem przejściówkę z PciE na Cpu Pwr, ale nie wiem czy w moim wypadku ma to jakieś znaczenie.

 

 

Edytowane przez etranger

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem, w czym problem. Przecież XMP to jest OC i nie zawsze odpowiednio do tego profilu podkręci się z zachowaniem stabilności kontroler w CPU. Także ustaw manualnie niższe taktowanie (dla pamięci 3600 sprawdź czy będzie stabilne ustawienie 3500, a jak nie to 3400, oczywiście wszystko przy zachowaniu napięcia i "timingów" z profilu 3600).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc wszystko co powyżej normy ddr4 nie przechodzi postu, albo wisi, albo wywala błąd overclocking pamięci. 

Jak się ma kontroler CPU do sytuacji z mojego posta i szóstego akapitu, wygląda na to ze czytasz po łebkach.

 

Pomijając już to, to znalazłem na Msi post, w którym ktoś miał podobny problem po przejściu z 1.3 na 1.4.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Po łebkach" to "napisałeś" jaki masz CPU, jaki model pamięci i jak przechodzi test pamięci ten ram jeśli już ruszy i czy w ogóle robiłeś test RAM ("benchmark" to nie tester pamięci pokroju MEMtest).

2 godziny temu, etranger napisał:

No jest jeden element, mój zasilacz Seasonic 850 Gold, posiada tylko jeden kabel zasilający dla CPU, oczywiście

 

2 godziny temu, etranger napisał:

zamówiłem przejściówkę z PciE na Cpu Pwr,

Po łebkach opisałeś też model zasilacza. Bo jakoś wątpię, by firma Seasonic miała w całej historii swojej produkcji tylko jeden model zasilacza 850W z certyfikatem Gold (szczególnie, że dzisiaj sprzedawany "Seasonic Gold" ma dwa kable zasilające do CPU, a nawet gdyby nie miał, to nie kupuje się "przejściówki" z PCI-E na "Cpu Pwr" (!?) tylko kabel bezpośredni EPS_CPU-zasilacz) ... no chyba, że masz jakiś niemodularny wypust, czego też nie wiadomo, bo napisałeś po łebkach.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kyle napisał(a):

 

 

A ten model zasilacza to jak widzę dla ciebie sprawa najważniejsza.

Gold to Gold, ma swoje godziny pracy za soba ale dalej działa, kabel bezpośredni mogę sobie co najwyżej w cztery litery wsadzić, ponieważ gniazda odpowiedniego w moim zasilaczu nie ma i nie było. Kupiłem go spory kawałek czasu temu. Jesli dalej interesuje cię sprawa modelu możesz sobie wejść na stronę producenta i poszukać. Problem rozwiązałem robiąc downgrade biosu do wersji 1.3

Temat zamknięty.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz ciekawostka, ktoś mi doradził, żeby jednak zostawić bios 1.4 i zrestartować kilkakrotnie komputer robiąc tez reset i ustawiając XMP od nowa, No i na razie działa. Czeski film.

Ostatni i zarazem pierwszy komputer jaki kupiłem w sklepie to był 486 dx5 133Mhz w 1995 roku. Od tamtej pory sam sobie składam, tak lubie. A ze "piec" to jest tylko zabawka w moim domu to w niczym mi to nie przeszkadza, kiedy coś raz na jakiś czas nie działa ewentualnie jak coś uwale. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...