Skocz do zawartości
joorva

Monitor 32" 1440p - kilka rozważań (w szczególności Samsung Odyssey G7)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Jestem w trakcie pogoni za monitorem o podanych parametrach. Celuję w sprzęt gamingowy, bo zazwyczaj ta klasa łączy rozsądną cenę z dobrym pokryciem barw i znośnymi pozostałymi parametrami.

Na pierwszego strzała kupiłem Gigabyte'a M32Q. Niestety przyszedł model z rąbniętą matrycą (przepalony czerwony piksel, anomalia podświetlenia w postaci jasnej plamy 1cmx1cm i trochę BLB na rogach - akurat BLB mnie boli najmniej). Monitor do zwrotu, natomiast ja zastanawiam się co dalej. Generalnie jeśli chodzi o parametry to chciałbym się trzymać 1440p na 32" - rozmiar mi bardzo pasuje a na 4k raczej nie pójdę bo komp gier nie uciągnie w razie czego (mobilny rtx 3060).

Przeznaczenie monitora:

  • praca biurowa - 75% czasu
  • filmy, internet - 15% czasu
  • giercowanie - sporadycznie
  • praca twórcza (grafika, wideo) - od wielkiego dzwonu

Szukam czegoś z w miarę rozsądną kalibracją fabryczną, sprawnym VRR i generalnie żeby było z tym mało problemów ( nie planuję profesjonalnej kalibracji, nie interesuje mnie instalowanie tony sterowników i softu żeby to dobrze działało itd). Co do ceny to ~2000 PLN traktuję jako punkt wyjścia.

Dumam nad następującymi opcjami:

  • pójść po inny egzemplarz M32Q - generalnie w testach wychodzi OK i absolutnie by mi wystarczył, natomiast martwię się że znowu trafię na bubel - patrząc po komentarzach kontrola jakości nie jest najmocniejszą stroną w matrycach w tej serii
  • LG 32gp850 - trochę lepszy, trochę droższy, pytanie czy warto dopłacać i czy jakościowo jest mniejsza szansa na trafienie walniętej matrycy
  • Samsung odyssey g7 - tutaj parametry i specyfikacja są na tyle kuszące że serio rozważam czy się nie szarpnąć i nie mieć spokoju na lata, ale kurczę się martwię bo:
    • nie wiem jak się sprawdza zakrzywiony monitor w pracy z grafiką/montażem - internet jest podzielony na dwa równe obozy. Czy jest na forum ktoś kto ma jakieś doświadczenia i mógłby się podzielić?
    • ponoć bardzo popularne są problemy z VRR przy niższych framerate'ach (<140fps) - czyli jak najbardziej moje rewiry. Znowu - czy ktoś ma z tym jakieś doświadczenia? Generalnie to może być dla mnie dealbreaker.

Może są jakieś inne fajne opcje? Chętnie skorzystam z pomocy, bo mam mały zawrót głowy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

monitor ważna rzecz, kupując i chcąc zaoszczędzić, oszukasz tylko sam siebie, a wybór pod siebie to wcale nie jest prosta i oczywista sprawa. 

3 godziny temu, joorva napisał:

praca biurowa - 75% czasu

czyli powinieneś wybrać monitor o jak najmniejsze "plamce", co przełoży się na czytelność tekstu (obraz jak żyleta), czyli literki i cyferki nie będą poszarpane, np. 24 cale 1080p/1440p, dla 27 cali 1440p i to już jest trochę za niska rozdzielczość , a powyżej czyli 32 cale to już 4k. 

jest kanał na YT wpisz morele monitor i wyskoczy taki youtuber "Stilgar" zajmuje się omawianiem monitorów co dla kogo.

ale z własnego doświadczenia, przed zakupem warto jest poszukać czy gdzieś istnieje możliwość usiąść przed takim monitorem i popatrzeć jaki to faktycznie obraz wyświetla.

korzystam z Monitora Dell 25 cali 1440p, plamka 0.216 , następny w planach pewnie też będzie Dell.        

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Rozmiar 32cale @1440p mam sprawdzony organoleptycznie i jest ok - kwestia odległości od monitora i pewnych aspektów użytkowych - PPI ma takie samo jak 24 cale @ 1080p.

 

natomiast cały czas poszukuje jakiejś rady/opinii o moich wątpliwościach odnośnie Samsunga g7, kusi ale się obawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 3/18/2023 at 10:12 AM, joorva said:

rozsądną cenę z dobrym pokryciem barw

a to dobre ...

ogólnie miałem podobne rozterki , pracuję głównie w Blender i PS , jak dla mnie zakrzywiony nawet minimalnie ekran do pracy to katorga (zrobiłem sobie kiedyś 3h rundkę u kumpla) obecnie posiadam PA348CGV a przesiadłem się z DELL U2722DE

Edytowane przez masin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zakrzywienia. Oglądałem 1000r i dla mnie masakra. Chciałem kupic g7 i zrezygnowałem przez takie zakrzywienie. 32 płaski już trochę tez jest nie dóbry bo w rogach słabo widać. Stanęło na 32 1800r i to nie żałuję. Idealne do pracy biurowej, do gier i filmy tez wyglądają dobrze.

Niestyty ciekawych matrys VA z w tym rozmiarze brak. Tylko wspomniane g7.

Jeśli szukasz IPS to znajdziesz w takich parametrach. I nie wierz w bzdury ze mozg ci zniweluje zakrzywienie. Zgadza się że się przyzwyczaisz ale bedziesz widział krzywe. Niewielkie zakrzywienie pomaga ale 1500r czy 1000r to jakaś masakra.zeby to miało jakiś sens monitor by musiał być blisko oczu a to z kolei bez sensu przy 32calach. Ja siedzie ponad 100cm od monitora i jest optymalnie. Nie gonię oczami po monitorze a to lekkie zakrzywienie niweluje efekt różnicy odległości od oczu środka monitora a krawędzi

Myślę że krzywizny 1500r i 1000r to glupi wyścig producentów w parametry gdzie się okazało że słabo to się sprzedaje. Teraz najnowsze oddysey idzie kupić 1800r. Widać czasami owczy pęd warto przeczekać

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Poszukiwania zagnaly mnie w segment którego na początku nie planowałem ale po zapoznaniu się z recenzjami i opiniami skończyłem z dellem S3422DWG. Matryca bardzo fajna jeśli chodzi o kontrast, kolory itd (pod warunkiem że się siedzi prosto przed monitorem, 15 stopni od osi zaczynają się schody). HDR przyzwoity jak na cenę, kolorki ok ( do kalibracji ale wg testów monitor jak najbardziej daje się skorygować), smużenie prawie niezauważalne. Generalnie jestem zadowolony, do krzywizny muszę się przyzwyczaić, aczkolwiek jest bardzo subtelna więc nie ma dramatu, a poza tym ekran palce lizać zwłaszcza za pieniądze które za niego chce Dell (~2000pln).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę trochę temat.

@xtremesystems Zastanawiam się nad tym monitorem, jak wrażenia?

Myślę nad tymi dwoma:

https://www.x-kom.pl/p/678450-monitor-led-32-i-wiekszy-dell-s3222dgm.html

https://www.morele.net/monitor-gigabyte-g32qc-a-7861723/?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&ceneo_cid=67777ea8-6f8a-ee7d-c1fb-c73aaf5f88c0

Szczerze już naprawdę nie wiem co wybrać. W tych testach ten Dell wygląda po prostu super: https://www.rtings.com/monitor/tools/compare/gigabyte-g32qc-vs-dell-s3222dgm/14613/24246?usage=3623&threshold=0.10

Ogólnie stworzyłem też temat, ale widzę kiepski odzew jest;) 

Ten Dell widzę, że nie ma HDR i szerokiego pokrycia barw. O ile ten HDR bym faktycznie olał to co z tym szerokim gamutem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...