Skocz do zawartości
Kuba192

[6500] [Komputer CAD, MES i gry]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Proszę o pomoc w doborze komponentów komputera (sama skrzynka).

 

Z komputera będę korzystał do pracy po godzinach i gier:

 

- program CAD (GstarCad – zdarza się dość często że pliki mają po 20-40MB a nawet i po 100)

 

- programy do obliczeń MES (pakiet RM oraz Advance Design –niestety duża część obliczeń jest prowadzona na jednym wątku ale na szczęście nie wszystkie)

 

- okazjonalnie gry (Cywilizację V i VI, World of Tanks/Warships, planuje S.T.A.L.K.E.R 2)

 

Posiadam monitor Samsung S34J55x 3440x1440 60Hz i nie mam w planach jego zmiany

 

Zakładany budżet to ~6500 zł (skrzynka + windows ale bez obudowy i chłodzenia CPU)

 

Wstępnie dobrałem taki zestaw (link na końcu):

 

1.      CPU – Intel Core i5-13500 – rozważałem też 13600k ale to pociągnie za sobą wymianę płyty, chłodzenia żeby okiełznać temperatury.

 

2.      Cooler CPU - SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan – już posiadam, ale mogę rozważyć jego zamianę na inne o ile będzie cichsze i co najmniej tak samo wydajne.

 

3.      MB – Gigabyte B760M GAMING X AX DDR4 –bt się przyda do słuchawek bezprzewodowych, wifi nie jest konieczne. Ewentualnie Gigabyte B760M AORUS ELITE AX jeśli się zdecydowałbym na DDR5

 

4.      GPU – Gigabyte GeForce RTX 3060 GAMING OC LHR 12GB GDDR6 – chce pozostać na kartach NVidi, ze względu na podobieństwo do kart profesjonalnych. Alternatywnie mogę wstrzymać się zakupem karty do czasu premiery 4060 i puki co korzystać z wbudowanej w CPU.

 

5.      RAM – Kingston FURY 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 Renegade Black – chciałbym móc dołożyć następne 32GB w razie potrzeby, albo od razu kupić 64GB tylko co będzie wydajniejsze  4x16GB czy 2x32GB. Sporadycznie trafiają się sytuacje, kiedy wykorzystuje maksimum ramu w służbowym komputerze czyli 32GB ale to tylko w przypadku relatywnie dużych modeli obliczeniowych. Chyba że przejść na DDR5 ale tu ze względu na ceny to raczej ciężko o coś więcej niż 32GB bez znacznego przekroczenia budżetu.

 

6.      PSU – be quiet! Pure Power 12 M 750W 80 Plus Gold – lub inny ale w standardzie atx 3.0

 

7.      SSD – Samsung 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe 980 PRO

 

8.      Windows 10/11 Home/Pro

 

9.      Obudowa – ASUS AP201 (czyli płyta M-ATX) – już posiadam i czeka na podzespoły.

 

10.   Czy radiatory dysków przy płytach głównych są wystarczająco wydajne czy lepiej dokupić dysk z radiatorem lub osobny radiator np. be quiet! MC1 Pro?

 

Zakup planuje w pierwszej połowie kwietnia. Części nowe. Dość istotny priorytet to po za ogólną wydajnością, kultura pracy.

 

https://www.x-kom.pl/lista/bjekdmnn4

 

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

będzie to zdziałać. 

4. GTX 3060 to raczej w 4k polegnie XD 

5. jeśli planujesz zakup ramu, to najlepiej od razu 2x32GB , bo zestaw 2x16GB i później dokładane kolejnych 2x16GB czyli      4x16GB, to  mało prawdopodobne aby to pracowało stabilnie z szybkością 3600MHz. 

7. dysk bym zamienił na 

Dysk SSD Kingston KC3000 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SKC3000S/1024G)

lub 

Dysk SSD Kingston FURY Renegade 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRS/1000G )

10. jak chcesz dodatkowy radiator do dysku M.2 to np.

https://allegro.pl/oferta/jeyi-radiator-chlodzenie-ssd-m-2-nvme-sata-szary-10209687241

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



Witam
będzie to zdziałać. 
4. GTX 3060 to raczej w 4k polegnie XD 
5. jeśli planujesz zakup ramu, to najlepiej od razu 2x32GB , bo zestaw 2x16GB i później dokładane kolejnych 2x16GB czyli      4x16GB, to  mało prawdopodobne aby to pracowało stabilnie z szybkością 3600MHz. 
7. dysk bym zamienił na 
Dysk SSD Kingston KC3000 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SKC3000S/1024G)
lub 
Dysk SSD Kingston FURY Renegade 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRS/1000G )
10. jak chcesz dodatkowy radiator do dysku M.2 to np.
https://allegro.pl/oferta/jeyi-radiator-chlodzenie-ssd-m-2-nvme-sata-szary-10209687241
 


4. Co do 3060 to demon prędkości nie jest, ale szkoda mi pieniędzy żeby kupować np 3080, 4070 bo by się marnowały. Próbuje znaleźć złoty środek, aczkolwiek chyba zdecyduje się na 3060ti bo to relatywnie nie wiele drożej a jakiś skok wydajnościowy jest.

5. Ram to zgodnie z twoją sugestią od razu zdecyduje się na 64GB. Swoją drogą to trochę śmieszne przez ostanie 7 lat może z 20 razy udało mi się wykorzystać 32 GB ale w tym roku to czasami na nawet po 3 razy dziennie.
7. Dzisiaj mi wypadł w oko jeszcze inny dysk
https://www.x-kom.pl/p/1093944-dysk-ssd-lexar-1tb-m2-pcie-gen4-nvme-nm800-pro-heatsink.html
https://www.x-kom.pl/p/1093940-dysk-ssd-lexar-1tb-m2-pcie-gen4-nvme-nm800-pro.html

Według jednego testu godny przeciwnik dla kingstona wydajnościowo i cenowo.

10. Bardziej chodziło mi, żeby nie dysk działał bez problemowo. A te radiatory od płyty nie wyglądają jakoś szczególnie na rozbudowane wiem jak wejdą M2 gen. 5 ze swoimi radiatorami i ciepłowodami to koło kart graficznych będzie ciasno.
Dzięki za propozycje
Radiatory na płytach są raczej solidne, w podanych na pewno. Zasilacz do tego zestawu to max 650w.
Faktycznie zmienię zasilacz na słabszy, i przynajmniej jest dostępny.
Dzięki za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kuba192 napisał:

7. Dzisiaj mi wypadł w oko jeszcze inny dysk
https://www.x-kom.pl/p/1093944-dysk-ssd-lexar-1tb-m2-pcie-gen4-nvme-nm800-pro-heatsink.html
https://www.x-kom.pl/p/1093940-dysk-ssd-lexar-1tb-m2-pcie-gen4-nvme-nm800-pro.html

Według jednego testu godny przeciwnik dla kingstona wydajnościowo i cenowo.

10. Bardziej chodziło mi, żeby nie dysk działał bez problemowo. A te radiatory od płyty nie wyglądają jakoś szczególnie na rozbudowane wiem jak wejdą M2 gen. 5 ze swoimi radiatorami i ciepłowodami to koło kart graficznych będzie ciasno.

Lexar, trzeba poczytać opinii ludzi co tak z 6-8 miesięcy użytkują dyski , to te tańsze modele np. nm620 okazuje się ze jakoś zwalniają ,czy w tych droższych modelach jest lepiej ? , bo testy to nie normalna kilku letnia eksploatacja.

co do radiatorów z wyposażenia płyty głównej to , Ja zawsze sprawdzam empirycznie , czyli po miedzy dysk a radiator wkładam kartkę papieru , kartka siedzi sztywno jest ok , ale często kartka ma luźno, no to trzeba zastosować grubszy termopad, no bo co da radiator skoro po miedzy dyskiem a radiatorem z termopadem jest szczelina powietrzna XD         

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...