Skocz do zawartości
irqmishell

płyta Gigabyte B760 GAMING X AX DDR4 startuje kilkanaście minut

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

kupiłem komputer:

procesor: intel i5 13500

płyta:  Gigabyte B760 GAMING X AX DDR4

pamięć:  GOODRAM IRDM X 32GB [2x16GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM]

zasilacz:  Gigabyte GP-AP750GM

dysk: Samsung 980 pro 1TB

Mam taki objaw że jak odłączę zestaw od prądu, i potem włączam power w zasilaczu słyszę małe bum, a potem system startuje 5-25 minut. 

Czasami system potem działa w miarę normalnie, tzn działa klawiatura i myszka i można coś poklikać, a czasami pojawia się Windows ale bez możliwości interakcji, tzn działa tylko klawisz reset na obudowie komputera działa i jest możliwość wyłączenia komputera.

Dzieje się tak aż system za którymś startem dłuższym bliżej 25 minut. Pojawia się komunikat że jest błąd ustawień biosu i zostaną przywrócone ustawienia opitimized default.

Potem już komputer działa od strzału system w 5 sekund, dopóki nie przyjdzie mi ochota przeniesienia go w inne miejsce, albo pogrzebania w środku.

Sam składałem komputer i nie jestem w stanie ustalić co jest przyczyną:

Zasilacz, płyta1, procesor, pamięć

Dysk wykluczyłem podłączając inny po sklonowaniu systemu nic się nie zmieniło. Okazało się że już ze sklepu dostałem dysk już z 4 wersją firmware.

Udało mi się wejść do biosu w trybie advanced. 3 minuty był zamrożony obraz, po czym odmroziły się myszka i klawiatura i godzina się odświeżyła. Jednak nie udało mi się poprawić działania. restore default tym razem nie pomógł.

Kolejne wejście do biosu tym razem w tryb easy. Aby włączyć bios musiałem 5 minut poczekać na logo gigabyte z możliwość wybrania menu del->bios, itd.

Obraz easymode był zamrożony 30 minut więc wyłączyłem system i próbuje jeszcze raz.

Tym razem nie udało się wejść do bios wystartowywał Windows. Gdy uruchomiłem aplikację Gigabyte Control Center  to dostałem ostrzeżenie, które umieściłem w załączonym obrazku.

Po 4 godzinach kombinowania wydaje się że system wstaje znowu szybko. Chyba najbardziej podejrzany jest zasilacz i płyta.

Tak jakby w wyniku przepięcia przy włączaniu zasilania w zasilaczu coś się resetowało w płycie.

pozdrawiam

Irek

20230502_215211.jpg

20230502_222052.jpg

gigabyte_app.png

gigabyte_app_voltage.png

 

 

 

 

Edytowane przez irqmishell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

pomoc zdalna tez ma swoje ograniczenia, ponieważ nie siedzi się przed pacjentem.

wybrałeś płytę główna Gigabyte , gdzie przeważnie słabo one prowadza pamięci ram ... ( Asus czy MSI robią to lepiej)  , oraz zasilacz, tyż robiony przez firmę "krzak" z naklejka Gigabyte , ( a swego czasu wypuścili serie wybuchowych zasilaczy) XD   

nie wiem czy bez podmiany zasilacza na inny da się coś w miarę szybko ustalić, popatrz czy wtyczki się nie wysuwają z zasilacza i je "poodpychaj"

jak masz podłączony monitor ? zakładam ze korzystasz z igpu procesora czyli wpinasz się w płytę główna DP lub HDMI, a jaki posiadasz przewód - 19 pin czy -20 pin ? 

było by dobrze posiadać czy to DP czy HDMI 19 pin. , bo 20 pin powoduje problemy, bo nowe płyty główne podczas uruchomienia sprawdza połączenie eklektyczne właśnie wyjścia połączenia wideo-monitor, nie ma połączenia czyli np. podłączonego monitora lub go nie wykryje, to płyta główna może się nie uruchomić ... a ten twój monitor to tez jakiś już taki starszej generacji (nowe nie zawsze dobrze działa- dogaduje z czymś starszym), a w 20 pinie idzie jakieś napięcie 3.3V , do sprawdzania uj wi czego... 

zacznijmy od tego ze aby w PC coś zdiagnozować, uruchamia się go na minimalnej konfiguracji.

czyli ma być tylko, płyta główna, procesor, jedna kość ramu , gniazdo A2, myszka klawiatura i tyle, żadnych dysków, napędów DVD, czy jakiś hubów usb czy padów itd. czy ta twoja kamerka...

komputer powinien za każdym razem uruchamiać się od razu, po włączeniu przycisku "power", wiadomo ze nowsze sprzęty (płyty główne) robią coś takiego jak trenowanie pamięci ram i np. czas włączenia nie będzie taki jak na starszych sprzętach, ze od razu startuje, tylko może to trwać kilka, kilkanaście sekund a nie 5-25 minut... 

np. brak dysku z systemem czyli z automatu wejście do biosu, a nie ze walczy z czym czego nie może uruchomić i próbuje dostosować ustawienia , efekt końcowy to przywrócenie ustawień domyślnych biosu , no ale chyba nie o to chodzi w normalnym użytkowaniu po odłączeniu zasilania na x czasu i ponownym połączniu zasilania PC zaczyna wariować.... trzeba ustalić na zasadzie eliminacji i pojedynczego dokładania który z podzespołów powoduje wstrzymanie procedury rozruchowej.  

zrób na początek jak napisałem , PC w minimalnej konfiguracji , odłącz zasilanie , wyjmij bakterie z płyty głównej na 2-3 minuty, podłącz zasilanie, włącz i zobacz czy PC się uruchomi i wejdzie do biosu, jeśli tak, to dobry znak, jeśli nie to trzeba szukać problemu gdzie indziej, np. połączenie płyta główna- monitor.          

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie i rzeczowe podejście do tematu, nie wpisałem ważnej części konfiguracji, za co najmocniej przepraszam:

W tym zestawie używam jeszcze kartę graficzną Gigabyte GTX 1650 super. Karta jest podłączona do monitora poprzez poprzez kabel DVI, karta ma 3 wyjścia, dvi, hdmi i displayport, podobnie monitor, ale w monitorze pod HDMI mam podpięty firmowy laptop.

Czy podpięcie przez display port coś może poprawić? Jaki kabel dobrać?

Dziękując za poświęcony czas przyznam się jeszcze że pierwsze objawy zamrożenia systemu pojawiły się po podpięciu do  wyprowadzonego przeze mnie huba usb zewnętrznego napędu  DVD hitachi-lg  gp57eb40.

Na początku do hub 2.0

https://allegro.pl/oferta/5-25-cal-usb2-0-hub-panel-przedni-wielofunkcyjny-13338155159?snapshot=MjAyMy0wMy0xN1QyMDoxNzoyNi43Nzg2NzdaO2J1eWVyO2EzNGQ3ZTAzNDY1MWRiYzE1MTRlYmI1YzhkZDExZGRlZmNmZTc1NTdjMDFlYTZkOGI2MGUyYWIyMDhjZWI5ODQ%3D

W pewnym momencie kopiowania danych dysk się po prostu odłączył. Uznałam że miał za niskie napięcie:

Podpiąłem pod hub 3.1

https://www.amazon.pl/GRAUGEAR-przekątnej-metalowa-przednia-G-MP01/dp/B09QXF1TDS

dysk działa ale w pewnym momencie system się zamroził przestała działać myszka i klawiatura nic nie dało się zrobić.

Chciałem powiedzieć że po wczorajszym 4 godzinnym walczeniem z systemem po podłączeniu zasilania.(kabel+włącznik zasilacza), system działa normalnie.

Startuje w niecałe 20 sekund. Niestety raczej do czasu gdy odłączę go od sieci i podepnę z powrotem

W ramach testu podłączyłem mój stary zasilacz ocz 500w, ale objawy się nie zmieniły.

Skorzystam z rady i uruchomię system bez tych hubów USB, a jak to nie pomoże to karta,procesor jedna pamięć.

Dziękuje jeszcze raz za radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, irqmishell napisał:

W tym zestawie używam jeszcze kartę graficzną Gigabyte GTX 1650 super. Karta jest podłączona do monitora poprzez poprzez kabel DVI, karta ma 3 wyjścia, dvi, hdmi i displayport, podobnie monitor, ale w monitorze pod HDMI mam podpięty firmowy laptop.

Czy podpięcie przez display port coś może poprawić? Jaki kabel dobrać?

to czy jest karta dedykowana, w tym przypadku GTX 1650 super, nie zmienia samej procedury sprawdzania przez płytę główna połączenia wyjście vga -monitor. 

zobacz co uda się ustalić na drodze eliminacji.

oraz jak się włącza PC gdy jest podłączony laptop pod monitor, lub jest on odłączony, ale odłącz kabel z monitora , nie tylko ze laptok będzie odłączony bo to jest różnica, tutaj chodzi o to jak szybko monitor zmienia źródło sygnału, i np. płyta główna odczytuje ze ma już połączenie z monitorem.    

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odłączyłem huby usb oraz wszystkie dyski, ale nieopatrznie zostawiłem podłączony dysk zewnętrzny na usb.

Wyjąłem bateria z bios. Podłączyłem komputer po ok. 10 minutach pojawił się komunikat ze cmos był wyczyszczony aby ustawić żądane wartości.

potem się nie doczekałem na ciąg dalszy. zrestartowałem komputer

Po odłączeniu dysku zewnętrznego usb bios startuje w kilka sekund. Coś jest na rzeczy z usb w tej płycie, dziękuję za pomoc będę próbował reklamować płytę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...