Skocz do zawartości
OraczPospolity

Upgrade Starego Zestawu - Potrzebna pomoc i informacje.

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry Moi Drodzy,

mam możliwość zakupienia od kumpla karty GTX 1080Ti Phoenix GLH 11GB, ale nie wiem czy będzie pasować pod mój stary zestaw. Bardzo proszę o pomoc w weryfikacji, czy mogę próbować podłączyć kart. Zamierzam także zmienić pamięci RAM, dołożyć SSD i być może dorzucić jakiś inny procesor. Poniżej aktualna konfiguracja.

To komplet:
Procesor
Intel Core i5-2500 3,3 GHz 6MB cache s. 1155 Box.

Płyta główna
ASUS P8Z77-M PRO Z77 mATX s.1155. 

Pamięć RAM
Corsair Vengeance 2x4GB, DIMM,1600MHz, DDR3,CL9,XMP,Non-ECC,with Heatsink (blue). 

Karta graficzna
ASUS GTX650Ti 10248MB 128bit PCI-E. - (stara karta graficzna, którą chcę podmienić)

Zasilacz
Be quiet! Pure Power L7-630W BN107. 

Dysk Twardy
WD Blue WD10EZEX 1TB sATA III 64MB. 

Obudowa
Enermax Staray ECA3170-BL.
 

Pozdrawiam

Sebastian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

o ile karta ten GTX 1080Ti nie jest po koparce, to możliwe ze jeszcze trochę podziała XD

karta GTX 1080Ti , będzie działała na twoim zestawie i nawet powinieneś odczuć skok w ilości FPS w grach, ale:

i5-2500 zapewnia wsparcie dla szyny PCIe. 2.0. to już ograniczy wydajność samej karty.

twój procesor to 4r/4w i raczej w nowszych tytułach już dostaje zadyszki , i będzie raczej częściowo ograniczał tego RTX 1080Ti ,  wymiana procesora na I 7 3770K czyli 4r/8w który już zapewnia wsparcie dla szyny PCIe 3.0 , znacząco poprawi sytuacje, i nie tylko po przez większa ilość FPS ale tez zapewniając mniejsze spadki FPS, a to już realnie przełoży się na płynniejsza rozgrywkę 

kupując taki kilku letni procesor , warto od razu zainwestować w skalpowanie IHS, czyi wymianę pasty pod IHS na np. ciekły metal , spadki temperatur będą około 18-20 stopni na rdzeń, a to ułatwi przeprowadzenie OC takiego i7 3770K , oraz koniecznie zakup dodatkowego chłodzenia, nic wymyślanego za około 100pln można kupić używanego "Fortis 3" , który bez problemu ogranie temat.     

lub coś nowego np. 

Chłodzenie CPU Endorfy Spartan 5 MAX (EY3A003)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Mr.T... napisał(a):

Witam 

o ile karta ten GTX 1080Ti nie jest po koparce, to możliwe ze jeszcze trochę podziała XD

karta GTX 1080Ti , będzie działała na twoim zestawie i nawet powinieneś odczuć skok w ilości FPS w grach, ale:

i5-2500 zapewnia wsparcie dla szyny PCIe. 2.0. to już ograniczy wydajność samej karty.

twój procesor to 4r/4w i raczej w nowszych tytułach już dostaje zadyszki , i będzie raczej częściowo ograniczał tego RTX 1080Ti ,  wymiana procesora na I 7 3770K czyli 4r/8w który już zapewnia wsparcie dla szyny PCIe 3.0 , znacząco poprawi sytuacje, i nie tylko po przez większa ilość FPS ale tez zapewniając mniejsze spadki FPS, a to już realnie przełoży się na płynniejsza rozgrywkę 

kupując taki kilku letni procesor , warto od razu zainwestować w skalpowanie IHS, czyi wymianę pasty pod IHS na np. ciekły metal , spadki temperatur będą około 18-20 stopni na rdzeń, a to ułatwi przeprowadzenie OC takiego i7 3770K , oraz koniecznie zakup dodatkowego chłodzenia, nic wymyślanego za około 100pln można kupić używanego "Fortis 3" , który bez problemu ogranie temat.     

lub coś nowego np. 

Chłodzenie CPU Endorfy Spartan 5 MAX (EY3A003)

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Karta jest po domowej koparce, była eksploatowana trzy lata. Mam możliwość sprawdzenia jej przez taki okres jaki chcę. (cena to 500zł)

A jeżeli chodzi o używany procesor, to szukać na allegro, czy zwrócić się do jakiegoś serwisu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, OraczPospolity napisał:

A jeżeli chodzi o używany procesor, to szukać na allegro, czy zwrócić się do jakiegoś serwisu?

może być z alledrogo, ale najlepiej od firmy, bo są zobowiązani udzielić reklamacji oraz gwarancji, bo to są dwa osobne terminy, jak klikniesz z prawej strony "zwrot 14 dniowy " to rozwinie się lista co dany sprzedający udziela , ja na szybko znalazłem,

reklamacja rok i gwarancja rok

https://allegro.pl/oferta/intel-i7-3770k-4x-3-5ghz-do-3-9ghz-s1155-13655455874

tylko reklamacja 2 lata

https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-i7-3770k-4-x-3-5-ghz-lga-1155-13680143412

reklamacja rok

https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-i7-3770k-sr0pl-4-x-3-50-ghz-lga1155-13443636487

reklamacja rok i gwarancja miesiąc

https://allegro.pl/oferta/intel-core-i7-3770k-4x3-5ghz-8mb-lga1155-13591171262

reklamacja 2 lata i gwarancja 6 miesięcy ale cena wyższa 

https://allegro.pl/oferta/intel-core-i7-3770k-4x3-5ghz-8mb-lga1155-13591171262

także te oferty się jednak czymś różnią XD  

oraz skalpowanie IHS 

https://allegro.pl/kategoria/podzespoly-komputerowe-procesory-257222?string=skalpowanie procesora

chyba ze jesteś z okolic "grodu Kopernika" to możemy się dogadać lokalnie XD

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Mr.T... napisał(a):

może być z alledrogo, ale najlepiej od firmy, bo są zobowiązani udzielić reklamacji oraz gwarancji, bo to są dwa osobne terminy, jak klikniesz z prawej strony "zwrot 14 dniowy " to rozwinie się lista co dany sprzedający udziela , ja na szybko znalazłem,

reklamacja rok i gwarancja rok

https://allegro.pl/oferta/intel-i7-3770k-4x-3-5ghz-do-3-9ghz-s1155-13655455874

tylko reklamacja 2 lata

https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-i7-3770k-4-x-3-5-ghz-lga-1155-13680143412

reklamacja rok

https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-i7-3770k-sr0pl-4-x-3-50-ghz-lga1155-13443636487

reklamacja rok i gwarancja miesiąc

https://allegro.pl/oferta/intel-core-i7-3770k-4x3-5ghz-8mb-lga1155-13591171262

reklamacja 2 lata i gwarancja 6 miesięcy ale cena wyższa 

https://allegro.pl/oferta/intel-core-i7-3770k-4x3-5ghz-8mb-lga1155-13591171262

także te oferty się jednak czymś różnią XD  

oraz skalpowanie IHS 

https://allegro.pl/kategoria/podzespoly-komputerowe-procesory-257222?string=skalpowanie procesora

chyba ze jesteś z okolic "grodu Kopernika" to możemy się dogadać lokalnie XD

 

Jestem z "grodu gdzie potykasz się o krasnale" :D, więc lokalnie będzie ciężko. Najpierw spróbuję zamontować kartę i sprawdzę jak działa. Czy rozsądnie będzie oddać ją do serwisu celem wymiany pasty i termopadów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, OraczPospolity napisał:

Czy rozsądnie będzie oddać ją do serwisu celem wymiany pasty i termopadów?

pasta na pewno , a termopady wymienia się po oględzinach czyli organoleptycznie , czy są nadal miękkie i czy przy próbie odklejenia się nie rozpadają, w kartach często wstępują trzy różne wymiary (chodzi o grubość ) na pamięciach i sekcji zasilania , także w zależności jakie zastosuje się termopady cena może być nawet około 150-200pln za same termopaty, plus robocizna,  a to czy danym serwisie korzystają z tańszych termopadów, to już trzeba się na miejscu zapytać, z czego oni tam korzystają.  

ja jak coś wymieniam to używam . "Thermal Grizzly Minus Pad"  

i Pasta termoprzewodząca Noctua NT-H1  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Mr.T... napisał(a):

pasta na pewno , a termopady wymienia się po oględzinach czyli organoleptycznie , czy są nadal miękkie i czy przy próbie odklejenia się nie rozpadają, w kartach często wstępują trzy różne wymiary (chodzi o grubość ) na pamięciach i sekcji zasilania , także w zależności jakie zastosuje się termopady cena może być nawet około 150-200pln za same termopaty, plus robocizna,  a to czy danym serwisie korzystają z tańszych termopadów, to już trzeba się na miejscu zapytać, z czego oni tam korzystają.  

ja jak coś wymieniam to używam . "Thermal Grizzly Minus Pad"  

i Pasta termoprzewodząca Noctua NT-H1  

 

Powiedz proszę jeszcze, co myślisz o wymianie płyty głównej i procesora na nowsze? Ma to sens? Tak sobie liczę, potencjalne koszty i tak pod 1500zł mi podchodzi. Zastanawiam się czy gra jest warta świeczki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, OraczPospolity napisał:

Tak sobie liczę, potencjalne koszty i tak pod 1500zł

oczywiście ze w budżecie powiedzmy 1500 PLN da się złożyć podstawę czyli płyta główna, procesor ram 

na AMD

Procesor AMD Ryzen 5 5600, 3.5 GHz, 32 MB, BOX (100-100000927BOX)

Płyta główna Asus ROG STRIX B550-A GAMING (warto zainwestować w aktualizacje biosu do najnowszego dostępnego, jest to dodatkowa płatna usługa)

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RBK2/16)

Chłodzenie CPU Endorfy Spartan 5 MAX (EY3A003)

i mamy 1500 PLN

lub dokładając 250 PLN 

Procesor AMD Ryzen 7 5700X, 3.4 GHz, 32 MB, BOX (100-100000926WOF)

na Intelu 

Procesor Intel Core i5-12400F, 2.5 GHz, 18 MB, BOX (BX8071512400F)

Płyta główna Asus PRIME B660M-A WIFI D4  (warto zainwestować w aktualizacje biosu do najnowszego dostępnego to jest dodatkowa płatna usługa)

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RBK2/16)

i mamy 1500pln.

myślę  jednak, ze warto było by dołożyć te 95pln do zestawu chłodzącego

Chłodzenie CPU Endorfy Spartan 5 MAX (EY3A003)

 

oraz mała uwaga obydwa procesory nie poosiadają igpu czyli zintegrowanej karty graficznej, jak ma to miejsce w starszych generacjach Intela. 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mr.T... napisał(a):

oczywiście ze w budżecie powiedzmy 1500 PLN da się złożyć podstawę czyli płyta główna, procesor ram 

na AMD

Procesor AMD Ryzen 5 5600, 3.5 GHz, 32 MB, BOX (100-100000927BOX)

Płyta główna Asus ROG STRIX B550-A GAMING (warto zainwestować w aktualizacje biosu do najnowszego dostępnego, jest to dodatkowa płatna usługa)

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RBK2/16)

Chłodzenie CPU Endorfy Spartan 5 MAX (EY3A003)

i mamy 1500 PLN

lub dokładając 250 PLN 

Procesor AMD Ryzen 7 5700X, 3.4 GHz, 32 MB, BOX (100-100000926WOF)

na Intelu 

Procesor Intel Core i5-12400F, 2.5 GHz, 18 MB, BOX (BX8071512400F)

Płyta główna Asus PRIME B660M-A WIFI D4  (warto zainwestować w aktualizacje biosu do najnowszego dostępnego to jest dodatkowa płatna usługa)

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RBK2/16)

i mamy 1500pln.

myślę  jednak, ze warto było by dołożyć te 95pln do zestawu chłodzącego

Chłodzenie CPU Endorfy Spartan 5 MAX (EY3A003)

 

oraz mała uwaga obydwa procesory nie poosiadają igpu czyli zintegrowanej karty graficznej, jak ma to miejsce w starszych generacjach Intela. 

 

 

 

 

 

To może inaczej, jeżeli mogę jeszcze prosić o pomoc. Wstępnie upgrade'u miałem wogóle nie robić, nie miałem tego w planach, ale wizja lepszego kompa i zabawa konfiguracją daje dużo frajdy. Powiedzmy, że mam 3000zł i muszę w tym zmieścić tego gtx1080Ti, zasilacz powiedzmy mam ze starego zestawu. Zostaję mi 2500zł na procka, pamięć ram, płytę, dodatkowe chłodzenie, dysk (m2/ zwykły ssd?) I obudowę (bo chyba by wypadało). 😀  

Płyta MSI B550-A PRO byłaby spoko? Jest akurat za 479zł w xkomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, OraczPospolity napisał:

Płyta MSI B550-A PRO byłaby spoko? Jest akurat za 479zł w xkomie.

czyli zestaw na procesorze AMD

widzę jakaś promocja na ta płytę , czy warto ? , MSI posiada starszy kodek audio ALC 892 , natomiast Asus ALC 1220A i w owocowym sklepie (Morele) jest za 613pln, czyli cena za MSI jest o 134pln bo jest w promocji 90pln., obie płyty będą działały dobrze , także pozostaje kwestia czy dopłacić do lepszego audio i drugiego radiatora dla dysku M.2.

także pozostawiam Tobie czy wybierzesz MSI czy Asusa , XD

 

Procesor AMD Ryzen 7 5700X, 3.4 GHz, 32 MB, BOX (100-100000926WOF)

Płyta główna Asus ROG STRIX B550-A GAMING

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RBK2/16)

Chłodzenie CPU Endorfy Fera 5 (EY3A005)

Dysk SSD Kingston FURY Renegade 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRS/1000G )

Obudowa Genesis Irid 505F (NPC-1997)

i mamy 2535pln, bo chłodzenie jest zmienione na trochę wydajniejsze.

 

można tez pokombinować bo gdyby zakupić płytę z Xcom za te 479 pln i resztę wsiąść z Morele, lub szukać po innych sklepach czy są lepsze ceny bo na każdym podzespole jest po parę PLN taniej i dokładając, 100 PLN można by wsiąść wiecyj ramu, czyli w cenie za około 2595 PLN.

Płyta główna MSI B550-A PRO

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RB1K2/32)

 

 

 

  

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mr.T... napisał:

widzę jakaś promocja na ta płytę , czy warto ? , MSI posiada starszy kodek audio ALC 892 , natomiast Asus ALC 1220A i w owocowym sklepie (Morele) jest za 613pln,

resztę wsiąść z Morele

 

Ale omijamy morele by uniknąć kłopotów, chyba zapomniałeś.

Tego asusa bez problemu kupisz w tej samej cenie na amazonie z najlepszą  obsługą gwarancyjną: Klik

Resztę bez problemu znajdziemy w sklepach typu euro rtv czy ME i często w lepszych cenach.

Obudowa trzy dyszki taniej niz morele:https://allegro.pl/oferta/obudowa-genesis-irid-505f-tempered-glass-12998747096

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Mr.T... napisał:

ale najlepiej od firmy, bo są zobowiązani udzielić reklamacji oraz gwarancji,

Pisz o tematach o których masz pojęcie, wyjdzie na zdrowie Tobie i innym. 

 

15 godzin temu, Mr.T... napisał:

warto zainwestować w aktualizacje biosu do najnowszego dostępnego to jest dodatkowa płatna usługa

Usługi są zazwyczaj płatne ale akurat płacenie za aktualizację biosu (której morele i tak pewnie nie wykona) to kpina. 

 

7 godzin temu, Mr.T... napisał:

wsiąść

Wsiąść to możesz do tramwaju...  

 

19 godzin temu, OraczPospolity napisał:

grodu gdzie potykasz się o krasnale

To weź wyklikaj podobny zestaw w Proline (kupowałem kilka razy jakies rzeczy od nich wysyłkowo i było ok). Wrzuć tutaj w ramach konsultacji. Pewnie jak pójdziesz i porozmawiasz o zestawie to i cena będzie trochę lepsza a w razie problemu masz sklep prawie na miejscu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, B@nita napisał(a):

 

Ale omijamy morele by uniknąć kłopotów, chyba zapomniałeś.

Tego asusa bez problemu kupisz w tej samej cenie na amazonie z najlepszą  obsługą gwarancyjną: Klik

Resztę bez problemu znajdziemy w sklepach typu euro rtv czy ME i często w lepszych cenach.

Obudowa trzy dyszki taniej niz morele:https://allegro.pl/oferta/obudowa-genesis-irid-505f-tempered-glass-12998747096

Dzięki, poszukam najlepszych cen. 😉

 

5 godzin temu, Chloru napisał(a):

To weź wyklikaj podobny zestaw w Proline (kupowałem kilka razy jakies rzeczy od nich wysyłkowo i było ok). Wrzuć tutaj w ramach konsultacji. Pewnie jak pójdziesz i porozmawiasz o zestawie to i cena będzie trochę lepsza a w razie problemu masz sklep prawie na miejscu.

Sklep znam, dawno temu składałem tam dwa swoje blaszaki. Spróbuje coś sklecić i wrzucę niebawem jakąś konfigurację. 

13 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RB1K2/32)

Pamięć RAM lepiej brać w jednej kości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2023 o 09:45, B@nita napisał:

Ale omijamy morele by uniknąć kłopotów, chyba zapomniałeś.

jak dotąd niczym szczególnym mnie nie przekonałeś aby nie kupować w owocowym sklepie i nadal tam zakupuje sprzęt. 

i niczego nie nie zapomniałem, ale wole pieniądze zostawić w firmie z Polskim kapitałem , płacącym w Polsce podatki , zatrudniających w Polsce pracowników, którym są opłacane składki podatki itd. , ale Wać Pan promujesz aby pieniądze wysyłać za granice , aby podatki nie wracały np. do budżetu państwa...   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2023 o 16:04, OraczPospolity napisał:

Dzięki, poszukam najlepszych cen. 😉

Ja bym się nie o cenę martwił tylko obsługę w problemu a ta w morelach lezy niestety, wątki do znalezienia na forum.

3 godziny temu, Mr.T... napisał:

jak dotąd niczym szczególnym mnie nie przekonałeś aby nie kupować w owocowym sklepie i nadal tam zakupuje sprzęt. 

i niczego nie nie zapomniałem, ale wole pieniądze zostawić w firmie z Polskim kapitałem , płacącym w Polsce podatki , zatrudniających w Polsce pracowników, którym są opłacane składki podatki itd. , ale Wać Pan promujesz aby pieniądze wysyłać za granice , aby podatki nie wracały np. do budżetu państwa...   

W końcu ci za to płaca, więc daruj sobie te farmazony.

Gdzie trafia moje pieniądze mi to zwisa(patriota się znalazł) 😂,  patrzę tam gdzie mnie nie wydymają w razie problemu. O morelach masz masę wątków na forach.

Swoja drogą, bardziej durnej argumentacji w tej kwestii jak patriotyzm to dawno nie widziałem, ale słyniesz z pisania głupot więc przestało mnie to dziwić w sumie.

Cytat

jak dotąd niczym szczególnym mnie nie przekonałeś aby nie kupować w owocowym sklepie

Dla mnie możesz kupować nawet u geslerowej.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...