Skocz do zawartości
JaySiem

Wybór platformy AMD/Intel DDR4/DDR5

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

mój aktualny sprzęt to zabytek muzealny z Bizancjum (i5-4570) 

Chcę sobie sprzęt usprawnić i wiem że muszę wymienić procka płyte i kości.

Grafę już mam nową (RTX4070) zasilacz 5 lat 600w Vero L2 Bronze też nie powinien być potrzebny. Buda stara też powinna być na razie wystarczająca

Budżet do 3000 tyś.

Myślałem wpierw o przejściu wpierw na AM5 bo AMD nie zmienia aż tak często jak Intel i nie oferuję takiej gamy opcji ale jak czytam różne opinie to nowa generacja nie jest tak dobra i jest bardzo dużo płatnego wychwalania.

Myślałem również o Intelu na 1700 ale w są info że planują zakończyć nowe modele do niej i zrobić 1800 czy 1820. 

Zakładałem by kupić płytę już na DDR5 bo na dłuższą metę ma to większy sens ale ceny płyt na ddr5 są strasznie wysokie wg mnie - jeżeli rozumiem to nie tylko inflacja czy przeskok technologiczny ale dostępność komponentów i pazerność producentów. 

 

Aktualnie co bym widział jako rozwiązanie byłby AMD Ryzen 7 58003d lub intel i5-13600k z płytą B550/B660 lub z790 (nie wiem która najbardziej sensowna) i 32 GB Ram z GoodRama DDR4. Z tego co rozumiem zestaw chłodzący z AMD wystarcza i nie jest głośny czy bardziej iść w arctic freezer 34 esports duo tu i tu? Cooler z tego co rozumiem jest koniecznością przy Intelku.

No chyba ze mam patrzec na Płytę z DDR5 już? Ale to chyba tylko Kingstone Fury? GoodRam ma nadal jeszcze je niedopracowane.

Ahh sprzęt głównie do gier i filmów.

Dzięki

Edytowane przez JaySiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedź. 

Czyli lepiej myśleć trochę przyszłościowo i iść w płytę pod DDR5? 

Jak duża jest korzyść faktycznie odczuwalna? Z tego co czytałem i oglądałem to jest to nie za wielka różnica - ale nie do końca się tu znam

Czyli taki:

i5-13600k - wiem że mogę wziąć tańszy słabszy procek ale zapewnie kolejną zmiane sprzętu będę robił za 5-10 lat a nie będę kupował za 2-3 lata nowego procka więc lepiej mieć wg mnie miec jeden z lepszych ostatniej generacji niz gorszy nowej lub też starej... 

Płyta główna Z790 PG LIGHTNING S1700 4DDR5 

RAM odpowiedni - 32 GB - próbuje na stronei ASRocka cos znaleźć ale jest kolorowo jak tęcza i nieczytelnie...

i wentyl do CPU - dlaczego Endorfy Fortis 5 Dual Fan a nie arctic? Overkill by był i nie ma sensu przepłacać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sam napisałeś platforma ma być długo wykorzystywana, ale polityka Intela jest jak do tej pory, jedna podstawka max dwie generacje CPU, wiec całkiem możliwe ze 14gen. będzie już pod nowa podstawkę XD  , i pod gry to jest nie wielka różnica, ale w programach coś tam już się zyskuje.

 na płyty główne ASRocka w zależności od sklepu są udzielane różne czasy gwarancji   24/36 podczas wyboru sklepu trzeba na to zwrócić uwagę

dla DDR5 

https://pg.asrock.com/mb/Intel/Z790 PG Lightning/index.pl.asp#MemoryRPL

Pamięć Kingston Fury Beast RGB, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL36 (KF560C36BBEAK2-32)

dla DDR4 

https://pg.asrock.com/mb/Intel/Z790 PG LightningD4/index.pl.asp#MemoryRPL

Pamięć Kingston Fury Beast RGB Special Edition, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL18 (KF436C18BWAK2/32)

co do wyboru chłodzenia to wybierz sobie coś XD 

https://www.youtube.com/watch?v=jw4H4ip4kXQ

 

     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mr.T... napisał:

jak sam napisałeś platforma ma być długo wykorzystywana, ale polityka Intela jest jak do tej pory, jedna podstawka max dwie generacje CPU, wiec całkiem możliwe ze 14gen. będzie już pod nowa podstawkę XD  , i pod gry to jest nie wielka różnica, ale w programach coś tam już się zyskuje.

Ale napisał wyraźnie, że następna wymiana za 5-10 lat, więc nie ma znaczenia co wybierze. Po takim okresie i tak wymienia się cała platformę a nie samego cepa.

Jedynie co ewentualnie zostanie to ram.(ddr5)

 

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki. Przyda się - czy jest jakis powód że nie ma w ogole GoodRama? Czy to związane z tym że na świat to mało znane Pamięci? Tak jak pisałem DDR4 z GoodRama dość dobre mają opinie a DDR5 to nawet w GoodRam nie polecają od siebie 😄

Do programów nie będe potrzebował jestem bardziej programistą niż grafikiem i mam od tego lapka z pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, JaySiem napisał:

czy jest jakis powód że nie ma w ogole GoodRama?

QVL to jest lista pamięci która producent przetestował na danej platformie czyli CPU + płyta głowa , to ze nie ma "GoodRam" to znaczy tyle ze nie były przetestowane, a nie ze nie będą działać , ale czy będą działać z max szybkością i do tego stabilnie na danej platformie, to obecnie trochę loteria, nie zależnie od producenta pamięci XD     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Chloru napisał(a):

Jak chcesz w ciągu najbliższych 3-5 lat odawieżyć tę platformę wymieniajac CPU to sens ma jedynie AM5.

nie odswieżyć tylko wymienić a tą użyć jako kompa nr 2 np dla dziecka/żony etc:). 

 

13 minut temu, Mr.T... napisał(a):

QVL to jest lista pamięci która producent przetestował na danej platformie czyli CPU + płyta głowa , to ze nie ma "GoodRam" to znaczy tyle ze nie były przetestowane, a nie ze nie będą działać , ale czy będą działać z max szybkością i do tego stabilnie na danej platformie, to obecnie trochę loteria, nie zależnie od producenta pamięci XD     

ok ok rozumiem... zobaczę więc czy coś się od Goodrama dowiem więcej a jak nie to zawsze są kingstony. 

600W Zasiłka taki zestaw pociągnie tj. RTX 4070, I5-13600k ASRock z790 PG 64 GB DDR4 i 3-4 SSD? Brak optycznych napędów - jak sprawdzałem co ile potrzebuje to był jeszcze zapas ale nie znam kompletnie tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, JaySiem napisał:

600W

no teraz to mnie rozbawiłeś , zasilacz to nie wydatek, tylko inwestycja w bezpieczeństwo zasilanych podzespołów, ze niby ten twój "Vero L2 Bronze" ogarnie temat ? , pytanie po jakim czasie zaczną się problemy ...

liczy się tak, pobór karty graficznej x2 + max co bierze procesor i jakiś zapas , RTX około 200W czyli x2,  procesor w max 180W  , no to przy 600W jaki zostaje zapas ?  

ja bym proponował co najmniej 750W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, JaySiem napisał:

nie odswieżyć tylko wymienić a tą użyć jako kompa nr 2 np dla dziecka/żony etc:). 

 

No to nie ma znaczenia co wybierzesz. Kup to co Ci się bardziej podoba/jest tańsze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra dzięki za odpowiedzi mam już wyklarowane w miarę co będę potrzebował i ile przekroczę budżet;D

 

Czy Z790 i Z690 wymagają update BIOS`u by obsługiwać i5-13600K i czy jeśli to konieczne czy się da się zrobić bez procesora który dany bios obsługuje w pierwotnej wersji. Update Biosa robiłem raz ale procek był już obsługiwany...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.05.2023 o 14:02, Mr.T... napisał:

 

liczy się tak, pobór karty graficznej x2 

Przestań zaraz bo kompletnie zaraz odlecisz. Dobre 600W spokojnie to ogarnie, seria 4000 jest sporo mniej prądożerna od poprzedniej.

Cytat

Czy Z790 i Z690 wymagają update BIOS`u by obsługiwać i5-13600K

790 nie wymaga aktualizacji biosu a całkiem możliwe, że 690 będzie miała wgrany aktualny, no chyba, że to leżaki z biosem sprzed roku.

 

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stworzyłem sobie taki zestaw.

Kości RAM nie są na specyfikacji kompatybilności z płytą główną - nie ma jakichkolwiek Kingstone 2x32

Do tego musze się zastanowić czy brać obudowe/RAM z RGB czy bez. Zasilacz też biorę bo przez co ze starej jednostki tylko SSD będę potrzebował.

 

Ma to ręce i nogi? 

image.thumb.png.f1a04e4019e693fa71febd893cf11a0b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...