Skocz do zawartości
mgit

Zestaw do pracy / gier

Rekomendowane odpowiedzi

Planuje za około tydzień / max półtora zakupić zestaw komputerowy który będzie służyć do pracy w takich programach jak SolidWorks / Blender, Robot, a od czasu do czasu do nowych gier AAA - komputer ma posłużyć przynajmniej 6-7 lat, bez rozbudowy. Wstępnie wybrałem coś takiego:

  • Procesor Intel Core i9-13900K, 3 GHz, 36 MB, BOX 
  • Płyta główna Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
  • Obudowa Fractal Design Meshify 2 XL TG Light Tint 
  • Pamięć G.Skill Trident Z5 RGB, DDR5, 32 GB, 7200MHz
  • Chłodzenie wodne Asus ROG Strix LC II 360 ARGB 
  • Dysk SSD Samsung 980 PRO 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (MZ-V8P2T0BW)
  • Karta graficzna Asus ROG Strix GeForce RTX 4090 OC Edition 24GB GDDR6X

Całość podpięte będzie pod wysłużony monitor ASUS ROG PG348Q Curved - na tą chwilę nie planuje go zmieniać.

I tu nasuwa mi się pytanie - czy 1000W zasilacz to uciągnie, może warto dopłacić do zasilacza 1200? Czy warto pchać się w 64 GB pamięci, do gier w sumie starczy 32 GB - no ale do projektów mogło by się przydać - zdarzają się projekty w SW co zajmują w pamięci i 48 GB - rzadkie to, ale jednak. Może jednak warto coś w tym zestawie zmienić? Trochę poczytałem o tych pamięciach z taktowaniem 7200, kontroler w procesorze teoretycznie jest wstanie obsłużyć dwie kości z takim taktowaniem, przy 4 kościach to spadnie nawet o 5600, ponoć nawet nie zawsze udaje się uzyskać 7200 na dwóch jak trafi się na lipną serię (nie wiem ile w tym prawdy). Tak więc kolejne pytanie czy warto pchać się w taktowanie 7200, czy lepiej 6800...

Budżet - wstępnie 22 000, ale jak coś wartego zmiany to zawsze można dołożyć te 3 tysie.

Koszyk na morele: https://www.morele.net/inventory/info/bba902a6/

Edytowane przez mgit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

całkiem niezła sumka się uzbierała XD

czy zapoznawałeś się z problemami na płytach Asusa  , problemy z karta sieciowa (rozłączanie Internetu na -Kontroler Intel® Ethernet I226-V ), oraz po włożeniu karty graficznej i np. obsadzeniu dysku M.2 karta będzie pracować w porcie PCIe x16 czy ino X8 ? ... XD   

ja wychodzę z założenia ze zawsze warto zakupić zasilacz o większe mocy. np.

Zasilacz MSI MEG Ai1300P PCIE5 1300W

MSI MEG Ai1300P PCIe5.0 1300W 80 Plus Platinum

Seasonic VERTEX GX 1200W PCIe5.0 80 Plus Gold

be quiet! DARK POWER PRO 13 1300W Plus Titanium

 

jak sam zauważyłeś zestaw najlepiej bezie działał z zestawem pamięci x2 a nie x4 , takie czasy, patologia... 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi po głowie chodzi większy niż 1000, tysiak to wiadomo na styk, z tego co widzę to z be quiet! DARK POWER PRO 13 1300W Plus Titanium to mega ciężki temat, nigdzie nie jest dostępny - ponoć schodzi na pniu. Przemyślę tego MSI cena nawet ok, nawet mocniejszy niż mi chodził po głowie... dostępność też jest spoko... Co do problemu z netem, pierwsze słyszę... zabieram się za zgłębianie tego tematu 🙂

Co do pamięci - to trafnie ujęte - patologia... 

Edytowane przez mgit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...