Skocz do zawartości
valkir

Czarny Ekran w losowych momentach po zmianie karty graficznej podczas obciążenia.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zmieniłem ostatnio kartę graficzną z RTX2060 na Radeona RX 6700XT (karta nowa). Podczas obciążenia w grach zdarza się czarny ekran (Monitor traci sygnał, pojawia się ciągły pisk w słuchawkach/głośnikach, ale komputer pozostaje cały czas włączony pomaga dopiero reset). Po resecie dostaję informację z oprogramowania Adrenalin "Default performance tuning settings have been restored due to an unexpected system failure". Dodatkowo zauważam także delikany stuttering podczas gry. Testowałem też w Heaven Benchmark, przed zakończeniem testu tak samo czarny ekran i dokładnie te same problemy co powyżej. Taka sytuacja nigdy nie zdarzyła mi się przed zmianą karty, oraz nie zdarzyła się w normalnym użytkowaniu komputera. Przeglądarka, office itp. Sterowniki od nvidii zostały przeinstalowane programem DDU w trybie awaryjnym bez obsługi sieci zainstalowane zostały najnowsze pobrany ze stromy amd (23.5.1). W monitorze mam włączony Freesync Premium, Freesync także włączony w Adrenalin. Wszystkie napięcia oraz zegary nie były zmienanie (stock).

Specyfkacja:

OS: WIndows 11

Procesor: I5 11400F

Płyta główna: BIOSTAR B560M-SILVER

Pamięci (2x8GB DDR4 3200MHZ)

Zasilacz: SilientumPC VERO L3 Brozne 600W

Karta Graficzna: ASUS Dual Radeon RX 6700 XT STD 12GB (Poprzednio RTX2060 od Gigabyte)

Monitor: LG Ultragear 24GN600 1080P 144HZ.

Co to może być? Bardzo prosze o pomoc?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

pierwsza myśl to problem z zasilaczem , bo ten SPC VERO L3,  jest taki trochę po taniości kupiony...  ,ale jak jak doszło by do przeciążenia na linii PCIe to PC by się zrestartował ,albo wyłączył.    

na razie zakładamy ze sprzęt jest sprawny , zwłaszcza nowa karta graficzna , ale czy zasilacz daje lub już nie daje rady to ?

problem może dotyczyć zarówno sprzętu jak i oprogramowania 

czy płyta główna ma wgrany najnowszy dostępny bios ? 

B56BRC21.BST

https://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=1016#download

podczas np. grania zanim PC złapie "zwieche", mniej uruchomiony "Menadżer zadań" aby podpatrzeć w jakim stopniu jest wykorzystany , procesor, ilość pamięci operacyjnej, dysk twardy.

jakie wtedy temperatury osiąga procesor , dysk twardy, oraz karta graficzna, zanim PC się zawiesi ?

temperatury można sprawdzić , np. msi afterburner

https://www.msi.com/Landing/afterburner/graphics-cards   

jak ustawić 

https://www.youtube.com/watch?v=WjzCxAR6gh4

oraz , crystal disk info

https://www.instalki.pl/programy/download/Windows/narzedzia_dyskowe/CrystalDiskInfo.html

 

9 minut temu, leszek1976 napisał:

przecież ten watek dotyczył całkiem innego problemu...

nuuu chyba ze nie widzisz różnicy po miedzy , problemem z wybudzaniem PC z stanu uśpienia i brakiem zgłaszania np. problemów podczas obciążenia , a tematem zamieszczonym w tym wątku ?   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec tak robiłem dodatkowe testy w heaven benchmark problem zdarza sie notorycznie po okolo 5-10min czasem nawet szybciej. Jesli chodzi o tempaeratury jest na prawde dobrze karta w benchmarku nie moze osiagnac nawet temperatury 60 stopni, poprzedni GeForce dobijał nawet do 75 juz po undervoltingu (slabe chlodzenie i konstrukcja). Na procesor zalozone jest chlodzenie fera 5 max temperatura jaka odnotowalem to 62 stopnie. Dyski tez w normie. Problemy z temperaturami raczej odrzucam obudowa to irid505 3 wentylatory z przodu jeden z tyłu wylotowy. Sciagnalem nawet szybe z boku obudowy aby sprawdzic co sie dzieje podczas crasha. Nic sie nie dzieje wentylatory obudowy oraz karty graficznej kreca sie tak jak podczas obciazenia (tak jakby nie bylo crasha) Monitor traci sygnał i tyle w sluchawkach slychac pisk albo raczej szum (ciezko opisac) i tyle. Pozostaje tylko reset. Dodatkowo sprawdzalem polaczenia display port oraz podlaczenie 8+6 pin oraz zmieniałem slot PCI-express na drugi bez zmian. Jestem teraz w trakcie formata aby wykluczyc jak wiekszosc problemow z oprogramowaniem. Bede relacjonowal na bieżąco jeszcze jakies pomysly?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, valkir napisał:

Bede relacjonowal na bieżąco jeszcze jakies pomysly?

a widzę ze system to win11 czyli beta system... , a czy próbowałeś sprawdzić jak PC się zachowuje na win10 ?

 

42 minuty temu, valkir napisał:

problem zdarza sie notorycznie po okolo 5-10min czasem nawet szybciej

skoro temperatury są ok , i gdyby problem dotyczył sterowników to problem występował by już w momencie włączenia aplikacji czy gry a nie po iluś minutach, także pozostaje kwestia zasilacza , najlepiej dla testów było by go podmienić, ale w warunkach domowych raczej nikt w szafie nie trzyma drugiego o większej mocy XD , lub system w tym czasie coś robi w tle i stad problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mr.T... napisał:

przecież ten watek dotyczył całkiem innego problemu...

nuuu chyba ze nie widzisz różnicy po miedzy , problemem z wybudzaniem PC z stanu uśpienia i brakiem zgłaszania np. problemów podczas obciążenia , a tematem zamieszczonym w tym wątku ?   

również czarny ekran i brak sygnału, tyle że przy obciążeniu, wyczyszczenie cmos nie zaszkodzi 

Edytowane przez leszek1976

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem moze uda mi sie przetestować po raz kolejny jak juz skoncze format i importy. Podczas obciazenia benchmarkiem zdarzaly mi sie tez przycinki (stuttery) w losowych miejscach. Czy teoretycznie one mogly byc spowodowane jakimis problemami z zasilaczem?  Potem jeszcze bede ogarnial cmos jak nie pomoze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, valkir napisał:

Wieczorem moze uda mi sie przetestować po raz kolejny jak juz skoncze format i importy. Podczas obciazenia benchmarkiem zdarzaly mi sie tez przycinki (stuttery) w losowych miejscach. Czy teoretycznie one mogly byc spowodowane jakimis problemami z zasilaczem?  Potem jeszcze bede ogarnial cmos jak nie pomoze.

zresetować bios zawsze można

a dyski podjadasz pod M.2 czy pod SATA III ? 

bo były zgłaszane przypadki losowych problemów z zasilaczami z serii  VERO i dyskami pod SATA III

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec tak jest zrobiony format zainstalowałem sterowniki od chipsetu, audio, on board lan oraz sterowniki amd w trybie driver only odpaliłem heaven benchmark no i niestety dalej to samo chodz wydaje mi sie ze te mikroprzyciecia ustały, ale dalej czarny ekran. Czyli najprawdopodobniej zasilacz? Dodam że w piątek kiedy instalowałem karte grałem ok 4h w World of tanks i o dziwo wtedy nie mialem zadnego crasha. Pierwszy pojawil mi sie w sobote kiedy odpaliłem GTAV. Undervolting pomoze ew w tej sprawie? jezeli to zasilacz to oczywiscie na pewno pomysle nad nowym tylko chce wykluczyc wszystkie możliwości. Dyski mam dwa 1ssd drugi hdd pod backup (oba na SATA). Nigdy nie było z nimi zadnego problemu.

Edytowane przez valkir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, ze dla testu obniż zegary na karcie graficznej, zarówno jej pamięci jak i gpu, na początek wszystko można ustawić w sterowniku  Adrenalin Edition  

tak na szybko znalezione 

https://www.youtube.com/watch?v=W1jSwZSZ_h8

można tez dodatkowo ściągnąć 

gpu-z  i zakładka sensors, aby obaczyć ile pobiera prądu.  

https://www.techpowerup.com/gpuz/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed zmianami w adrenaline w gpu-z power draw był 170W. Dla kart te zuzycie nie jest zanizone o chlodzenie aktywne? Tak cos gdzies czytałem? W adrenaline zmniejszyłem napięcie rdzenia z domyslnego 1200mv na 1130mv dodatkowo zmniejszylem taktowanie rdzenia z 2590MHZ na 2430MHZ. Poskutkowało to zmniejszeniem odczytu przez gpu-z na 110W i co ciekawe po 40 minutowym tescie nie było czarnego ekranu. Jutro akurat mam wolne w pracy wiec potestuje jeszcze z godzine + jakies gry. Czyli wyglada na to ze moglo to zrobic roznice, wiec zastanawiam jaki zasilacz polecilibyscie do tego setupu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, valkir napisał:

Przed zmianami w adrenaline w gpu-z power draw był 170W. Dla kart te zuzycie nie jest zanizone o chlodzenie aktywne? Tak cos gdzies czytałem? W adrenaline zmniejszyłem napięcie rdzenia z domyslnego 1200mv na 1130mv dodatkowo zmniejszylem taktowanie rdzenia z 2590MHZ na 2430MHZ. Poskutkowało to zmniejszeniem odczytu przez gpu-z na 110W i co ciekawe po 40 minutowym tescie nie było czarnego ekranu. Jutro akurat mam wolne w pracy wiec potestuje jeszcze z godzine + jakies gry. Czyli wyglada na to ze moglo to zrobic roznice, wiec zastanawiam jaki zasilacz polecilibyscie do tego setupu?

ok czyli mamy określone , ze po zmniejszeniu szybkości karty graficznej, PC zaczął pracować stabilnie , ale czy problemem jest zasilacz, czy karta graficzna tego nie mamy określone, bo trzeba było by dla testu podmienić sam zasilacz , lub kartę graficzna przetestować u kogoś kto posiada zasilacz o większej mocy, a nie każdy ma taką możliwość.   

zasadniczo zasilacz dobiera się do tego co "zje" karta graficzna x2 + procesor , no i jakiś zapas , karta podczas grania potrafi nawet 220W wciągnąć, ale są tzw. piki-skoki obciążenia i to zarówno dla karty graficznej jak i dla procesora, i tutaj sama karta potrafi dobić do 320W , procesor tez potrafi podczas dużego obciążenia dobić do 150W , także licząc moc zasilacza ktoś napisze ze 650W wystarczy, ok ale licząc dla typowego zużycia, a nie licząc również dla skoków obciążenia, także jak ma być zasilacz to przynajmniej 750W, ale z zapasem dobrze było by zakupić 850W.

a to jaki kupić zasilacz, producent- model to już jak budżet pozwala , czy ma być z odpinanymi kablami, czy certyfikatem np. 80 Plus Gold, oraz długość udzielanej gwarancji,  obecnie takie minimum to 60 miesięcy, ale nie ma problemu aby w podobnych pieniądzach zakupić zasilacz na gwarancji 84 miesiące, czy 120 miesięcy (10 lat)        

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Mr.T... napisał:

zresetować bios zawsze można

Wyczyszczenie cmos to nie to samo co zresetowanie biosu. Jasne, to powoduje też zresetowanie bios, ale nie tylko. Jest zalecane przy każdej zmianie podzespołów, bo to wymusza rozpoznanie zainstalowanych części na nowo. Można to zrobić, wyjmując baterię na płycie głównej lub zwierając zworki do czyszczenia cmos. Na mojej płycie głównej jest specjalny przycisk do czyszczenia cmos.

Edytowane przez leszek1976

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam do tematu wymieniony został zasilacz na krux generator 750W. Niestety przy domyslnych nastawach pod obciążeniem problem powraca. Kiedy zmniejszam napiecie na rdzeniu z 1,2V na 1,150V oraz zmniejszam trochę taktowanie rdzenia nie udaje mi sie wywołać problemu. Panowie co robić próbować oddawać kartę na 14dniowy zwrot, karte mam juz 7dni? Do poniedziałku musze ostateczna podjac decyzje. Nie mam juz pomyslu.

Aktualizacja czarny ekran po undervoltingu takze.

Edytowane przez valkir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, valkir napisał:

Wracam do tematu wymieniony został zasilacz na krux generator 750W. Niestety przy domyslnych nastawach pod obciążeniem problem powraca. Kiedy zmniejszam napiecie na rdzeniu z 1,2V na 1,150V oraz zmniejszam trochę taktowanie rdzenia nie udaje mi sie wywołać problemu. Panowie co robić próbować oddawać kartę na 14dniowy zwrot, karte mam juz 7dni? Do poniedziałku musze ostateczna podjac decyzje. Nie mam juz pomyslu.

Aktualizacja czarny ekran po undervoltingu takze.

zwrot 14 dniowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie miałem wysyłać kartę na 14 dniowy zwrot w poniedzialek/wtorek. Jednak jeszcze troche pokombinowałem co moze byc problemem i powiedzcie prosze zmieniłem zasilanie doprowadzone do karty z 1 wiazki Pci-express (jedna wiazka ma wyprowadzenia 2x 6+2pin) i tylko z niej podlaczylem zasilanie do karty (karta potrzebuje 8+6pin). Teraz zasilanie dociaglem z drugiej wiazki 6pin a 8pin zostalo tak jak bylo z pierwszej wiazki. Poskutkowalo to znacznym zmiejszeniem sie stutterow i jeszcze nie mialem czarnego ekranu (testuje od godziny).

Jednak znowu czarny ekran.

Edytowane przez valkir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powracam do tematu z informacją, skorzystałem z 14 dniowego zwrotu, zwrócone zostały mi środki, w zamian za to zakupiłem RTX3060 wersje 12GB, karta doszła tydzień temu, wszystkie problemy zniknęły jak ręką odjął, żadnych czarnych ekranów, wywalania sterowników czy stutterów. Widocznie ten radeon miał jakąś wadę fabryczną, moja pierwsza karta od AMD od czasów HD4870 i znowu problemy. Czy często z radeonami są podobne problemy czy miałem wyjątkowego pecha?

Edytowane przez valkir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, valkir napisał:

Powracam do tematu z informacją, skorzystałem z 14 dniowego zwrotu, zwrócone zostały mi środki, w zamian za to zakupiłem RTX3060 wersje 12GB, karta doszła tydzień temu, wszystkie problemy zniknęły jak ręką odjął, żadnych czarnych ekranów, wywalania sterowników czy stutterów. Widocznie ten radeon miał jakąś wadę fabryczną, moja pierwsza karta od AMD od czasów HD4870 i znowu problemy. Czy często z radeonami są podobne problemy czy miałem wyjątkowego pecha?

wystarczy kupować modele sprawdzonych producentów np.

Sapphire Radeon RX 6700 XT Nitro+ Gaming OC

Power Color Radeon RX 6700 XT Red Devil OC

Asus ROG Strix Radeon RX 6700 XT Gaming OC

ale każdy patrzy ino na cenę i mówi po co mam dopłacać ... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...