Skocz do zawartości
killmann

Windows Server 2019/2022 & Windows Pro/Home

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich. 

Mam do was pytanie mianowicie planuje zainstalować któryś z systemów operacyjnych na PC (domowym) i mój dylemat/pytanie jest takie czy jest jakas duża różnica w wydajności czy może w zabezpieczeniach między Windows Server a Windows Pro/Home ?  czytałem ze Windows Server właśnie przykłada duża uwage na zabezpieczenie systemu i jest wydajniejszy mniej zasobożerny niz zwykły Pro/home nie wiem ile w tym prawdy jedni mówią że tak jest drudzy że to po prostu wersja przeznaczona na servery i nie ma sensu jej instalowac na desktopowy PC.

Proszę was o jakaś poradę nakierowanie czy tak jest czy nie. Czy jest jakaś kolosalna róznica czy to praktycznie to samo.

Dziękuję i pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serwer nie jest zaprojektowany pod desktop. Praca na nim z aplikacjami będzie średnia i mogą być problemy z kompatybilnością. System jest zoptymalizowany pod aplikacje i usługi działające w tle. Jak zainstalujesz tam SQL, to zeżre sporo.

Z drugiej strony ma lepsze zabezpieczenia i więcej funkcji, ale nie do normalnej pracy, chyba że jesteś administratorem, ale wtedy nie pytałbyś się o to.

PS. System ma korzystać z RAM w jak największej ilości. Dobry system buforuje dane w RAM i zwalnia miejsce gdy aplikacja tego wymaga.

Chcesz się bawić w oszczędzanie zasobow to zainstaluj sobie raspian lub inną lekką dystrybucję Linuksa. Komfort słaby, ale będziesz miał sporo wolnego Ramu. Ram jest tak tani, że szkoda nie kupić. Osobiście 8 GB używam na buforowanie przez primo cache i wszystko pędzi na intelu 6gen.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli odradzał byś instalowanie go na komputer domowy ?

Lepszym wyborem bedzie zwykly Home/Pro ?

Bo tak mysle sobie jak ma źle dzialać to sobie go daruje czy tam jakies problemy mają byc.

a jak bezpieczniejszy to chyba dobrze 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz ogarnięcia w Windows Server, to jest zdecydowanie mniej bezpieczny, bo więcej usług działa w tle i wymaga świadomego konfigurowania. Windows 10 jest mniej problemow I wymaga mniejszej wiedzy. Windows Defender jest całkiem dobrą usługa, ale jak chcesz coś wysokiej klasy to polecam Sentinel One, lub Crowdstrike Falcon. Jednak to kosztuje.

Zawsze możesz sobie postawić maszynę wirtualna i na niej używać internetu. Wtedy izolujesz całkowicie zagrożenia.

Zależy czego sie obawiasz. Czasami lepiej zlecić to ekspertowi bezpieczeństwa i mieć wszystko zaprojektowane jak należy. Tylko czy cie stać na taki wydatek. Prywatność jest w cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem ale napotkałem problem zainstalowałem wersje próbną WS 2022 wszystko ładnie poszło ale nie mam internetu tzn. WiFi posiadam karte Intel Ethernet Connection l218-LM instalowałem sterowniki ze strony intela pod ta karte dla WS 2022 i nic nie działa, WLAN zainstalowany z Server Manager i nic czy to może być spowodowane tym że Windows Server 2022 nie obsługuje takiej "starej" karty ? 

Bo zrobiłem test zainstalowałem Windows Server 2019 i na nim wszystko ładnie gra wiadomo Stery do ekranu itp musiałem poinstalować ręcznie ale wszystko grało. 

Wie ktoś co może być grane ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Systemy serwerowe często nie mają wsparcia dla desktop owego sprzętu, aż dziwne że 2019 obsługiwał ta kartę Wlan. Sorry, ale IMO to co robisz to rzeźbienie w gównie. Chcesz bezpiecznego i prywatnego systemu to Linux. Wtedy możesz sobie wszystko dopasować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając licencje, olej Windows Server bo nie jest on zaprojektowany do PC i raczej karta WiFi to początek problemów. Zainstaluj sobie Windows Pro i masz problem z głowy, jeżeli nie interesuje Cię np. BitLocker to Home też w 100% będzie wystarczający. Nie wiem po co tak kombinujesz. Jak chcesz się pobawić to postaw sobie Proxmoxa i tam sobie instaluj systemy jakie tylko chcesz, ale nie wiszę sensu używać Windows Server w domu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chciałbym się nauczyć korzystania z niego na co dzień. 

Z tego co wywnioskowałem mój PC ma za stara kartę na wersję 2022 będę musiał korzystać z 2019.

Też chcę zobaczyć jak to będzie bo naprawdę jedni piszą że używają go na co dzień do domowego użytku i jest wszystko ok a inni że to nie ma sensu lepiej będzie Win 10 Pro a też podoba mi się to w nim że nie ma poinstalowanego tego całego syfu co na normalnej wersji.

Nikt z was nie używał go tak na co dzień? Gry czy tam jakieś programy itp? 

Myślałem o jakimś Ubuntu ale Windows jakby nie patrzeć jest potrzebny warto go poznać od podszewki. 

 

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co Ty chcesz się nauczyć na jednym PC? żeby coś ogarnąć musiałbyś mieć kilka instancji bo jak sama nazwa wskazuje jest to serwer, a serwer z zasady świadczy jakieś usługi dla innych klientów. Zainstaluj sobie jakiegoś proxmoxa albo XCP-ng i tam się baw na wirtualkach. Odezwij się na PRIV, dam Ci namiar na ciekawe materiały. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj sobie Pro w takim razie, kup dużo ram za groszki, drugi SSD za kolejne i stawiaj serwery na maszynie wirtualnej jak hyperv, VMware workstation (pkatne) lub virtualbox.

Chcesz się uczyć w serwery windows, to wygooglaj AZ900 i zrob sobie trening korzystajac z MS Learning. Do tego powershel.

Moi adminstratorzy siedzą na linuxie, macos i w10 pro. Każdy zarządza środowiskiem hybrydowym Azure. Ten na linuxie dba też o bezpieczeństwo infrastruktury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno zobaczę to a wiesz jaka może być przyczyna braku WiFi na WS 2022?  Bo mnie to dręczy że na 2019 wszystko jest normalnie a na 2022 nie ma a już wszystkie sposoby jakie są na necie próbowalrm włączanie karty, usług itp.  

Znalazłem coś takiego ale nie wiem czy to zadziała i czy to nie jakaś ściema. Może na 2022 by działało? 

 Jak myślicie? 

https://blog.workinghardinit.work/2017/06/19/installing-intel-i211-i217v-i218v-i219v-drivers-windows-server-2016-eufi-boot/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną jest to, że system ten jest dostosowany do serwerów, nie do PCtów. Rozwiązaniem może być przetestowanie jakichś niestandardowych sterowników itp. Chcę przez to powiedzieć, że rozwiązujesz problemy, które nic nie wnoszą i zaraz będziesz miał kolejny bezsensowny problem, który nic nie wniesie. To co robisz nie jest nauką czegokolwiek tylko stratą czasu 😉 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu nie wiem może instaluje jakiś zły może wiesz jak i co zainstalować żeby to działało to nie strata czasu bo może ktoś kiedyś będzie miał podobny problem i wtedy ja mu pomogę pokaże jak i co zrobić żeby wszystko grało. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...