Skocz do zawartości
Mischa_PL

Dziwny boost wiatraka/wiatraków ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam w obudowie łącznie 3 wiatraki 2 na froncie i jeden na tyle budy wszystkie te same tzn. Light Wingsy RGB 1600 RPM

Oczywiście są to wentylatory PWM każdy wpięty jest w niezależne złącze na MOBO.

Zauważyłem a raczej usłyszałem że raz po raz któryś wentylator w komputerze wchodzi dosłownie na 2-4 sekundy w taki boost

po czym znowu wszystko cichnie.

 

Jest to mega irytujące zwłaszcza że jest to niezależne od tego co robię na kompie.

Paradoksalnie bardziej to słyszę w spoczynku gdy nie czytam coś albo wręcz nic nie robię tylko siedzę

przy biurku a komputer pracuje ale niczym się nie męczy na przykład wyświetla puplit.

 

Zastanawiam się czy to może być wiatrak od karty graficznej choć jest to irracjonalne że to tak by boostowało w spoczynku.

Wentylatory mam skonfigurowane przez soft Asusa do zarządzania między innymi wiatrakami.

Próbowałem je ustawiać na sztywno bez krzywej  ale to nic nie zmieniło.

Ustawiałem też okres wchodzenia na wyższe obroty w tym sofcie na 12sekund żeby nie było nagłych różnic w prędkości.Nie pomogło.

Ktoś się spotkał z czymś takim ?

Aha i próbowałem też biosu OC i Silent dla grafy,też to nic nie zmieniło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A jak sobie odpalisz np. HWMonitor to nie widzisz który wentylator się odpala na max?

Ok pokazał mi boost GPU Wentylator 2 , dosłwonie na 2 sekundy z 0 RPM na 1400 RPM, dziwne to jest nie wiem po co to się dzieje zwłaszcza że temperatura GPU wynosiła w tym momencie 48C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak.Żadne ustawienie które uwzględniałoby strefę 0RPM nie ma prawa bytu na tej karcie.

Powiem więcej muszę ustawić coś mniej więcej o takiej krzywej jak poniżej i wtedy jest ok 🙂

Może ta karta ma coś w rodzaju wentyla bezpieczeństwa że jakiś okres 0 lub LOW RPM powoduje

jakąś formę odpytania do wiatraków czy one nie są uszkodzone albo zablokowane i wtedy boostuje ?

W każdym razie przy 1000RPM jest super bo w zasadzie karta jest niesłyszalna  i to mnie satysfakcjonuje.

Dzięki za pomoc,myślę że temat rozwiązany 🙂

obraz.png.10538a85e0362a2891255fb952f3142f.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...