Skocz do zawartości
killmann

[2000-5000] Nowa skrzynka. Wydajność/Przyszłość

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim 

Tak jak w tytule chciałbym złożyć coś sensownego pod koniec tego miesiąca.

I wpadłem na tą stronkę:

https://techlipton.pl/2023/polecane-zestawy-komputerowe-sierpien-2023/

Zestawy wydają się być ok tak sobie myślałem o tym za 1600zl 

https://www.x-kom.pl/lista/nkudy9qbh

A za jakiś miesiąc może dwa dokupić do niego Radeona RX6800XT podobno cena/wydajność nie ma nic lepszego na razie.

I też ta płytę podmienić i dać ta.

Płyta główna

I pytanie czy to ma sens czy od razu brać coś lepszego ?

W tytule dałem max 5k i tak chciałbym się zmieścić ale gdyby miało miejsce coś takiego żeby dołożyć 1k do lepszej karty czy procka albo płyty to mogę dorzucić.

 

Zestaw składam bez monitora i ma mi służyć ogólnie do wszystkiego i pograć i coś popisać w C++/PHP ogólnie wszystko.

Nie jestem jakimś wymagającym graczem czy to 1080 czy 1440 fajnie by było żeby to szło na lajcie.

Nawet 4k od czasu do czasu Monitor będę planował albo 170+ Hz albo 200+ jeszcze nie wiem na razie mam taki swój stary.

Polecicie mi coś sensownego i dajcie znać co myślicie o tym moim pomyślę za 1.6k + za miesiąc/dwa dokupić kartę.

 

CHCIAŁBYM JESZCE DODAĆ ŻE DYSK POSIADAM TO PODZESPOŁY BYM BRAŁ BEZ DYSKU.

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ryzen 5 5600G posiada zintegrowany układ igpu - AMD Radeon Vega 7 , ale procesor zapewnia tylko wsparcie dla PCIe. 3.0 , nowe karty graficzne zawsze trosze zyskują na wydajności gdy CPU zapewnia wsparcie dla PCIe. 4.0

https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-5-5600g

czy zasilacz , albo inaczej po jakim czasie zasilacz 450W dostanie czkawki , zasilając np. - Radeona RX6800XT ? , średnio zalecana moc zasilacza to 750-850W.  

czy warto dopłacać do płyty głównej ? , ja uważam ze zawsze warto o ile są znaczące różnice w wyposażeniu, a nie tylko np. Złącze ARGB 3 pin - 2 szt. XD

jak już miał bym dopłacić to do np. 

Płyta główna Asus TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II

wybrana obudowa pozwala zamontować ino płytę główna mATX , a to tez ogranicza wybór płyt głównych.

oraz

Maksymalna długość karty graficznej 280 mm zmieścisz tego RX 6800XT  ?,  bo średnio karty są długie na 310 mm , 330 mm, 340 mm. 

Maksymalna wysokość chłodzenia CPU 136 mm. 

    

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, killmann napisał(a):

 

Czyli co byś radził ? Bo patrzę na inne tematy w tej kwocie ludzie idą w AMD i rtx 4070.

Bo nie wiem czy po prostu na razie taka słabiutka skrzynkę wziąść sobie z IGPU a później zmienić całość ale to też takie modzenie i wywalanie kasy w błoto.

Czy zmodyfikować ten zestaw za 1600 wziąść inna płytę i większą obudowę już na przyszłość ?

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, killmann napisał:

Czyli co byś radził ? Bo patrzę na inne tematy w tej kwocie ludzie idą w AMD i rtx 4070.

Bo nie wiem czy po prostu na razie taka słabiutka skrzynkę wziąść sobie z IGPU a później zmienić całość ale to też takie modzenie i wywalanie kasy w błoto.

Czy zmodyfikować ten zestaw za 1600 wziąść inna płytę i większą obudowę już na przyszłość ?

ale tutaj trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników

czy już potrzebujesz PC , czy może jednak dozbierać i zakupić od razy z karta graficzna

jaki zakładasz sobie budżet 2tys. na skrzynkę i 3tys. na grafikę ?  trochę ciasno.  

jak coś kupisz, to nawet sprzedając tylko za 1-2 miesiące trzeba będzie trzeba zejść z ceną.

jeśli nastawiasz się na kartę dedykowana czyli np. tego RX 6800XT,  to od razu budował bym stosowny zestaw , ale z racji budżetu CPU bez igpu.

np.

Procesor AMD Ryzen 5 5600, 3.5 GHz, 32 MB, BOX (100-100000927BOX) 

Płyta główna MSI MPG B550 GAMING PLUS

Pamięć Lexar Thor, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL18 (LD4BU016G-R3600GDWG)

Chłodzenie CPU Endorfy Spartan 5 MAX (EY3A003)

Zasilacz Fractal Design Ion Gold 750W (FD-P-IA2G-750)

i np.

jeśli karta graficzna RX np.

Karta graficzna Power Color Radeon RX 6800 XT Red Dragon OC 16GB GDDR6 (AXRX 6800XT 16GBD6-3DHR/OC)

to obudowa np.

Obudowa Genesis IRID 505 V2 MIDI TOWER (NPC-1517)

a jeśli wolał byś RTX np.

Karta graficzna Asus Dual GeForce RTX 4070 OC 12GB GDDR6X (DUAL-RTX4070-O12G)

to może być obudowa np.

Obudowa Endorfy Ventum 200 Air (EY2A002)   

 

 

   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak jak napisałem mogę max 5k wydać chyba że można coś tam wsadzić co da duża różnice w grach itp wydajnościowo to te 1000zl jakoś wyczaruje. 

No na już mi nie potrzebny ale tak już na początku września chciałbym zamówić.

Też nie wiem czy warto czekać na premierę tych nowych radeonow co ma być pod koniec miesiąca moze ceny kart spadną a może je będzie się bardziej opłacało brać ? 

 

A tak ogólnie chyba Rtx 4070 lepszy od 6800xt Jak Myślisz czy to podobnie jest ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę że wezmę może na razie ten za 1.6k tylko obudowę taka gdzie zmieści mi się właśnie ten rtx albo rx bo jeszcze nie wiem w co będę uderzal i zasilacz wymienię i na razie styka chyba ta karta graficzna w procesorze czytam że nawet nieźle sobie daje rade w niektórych grach powyżej 60fps normalnie ciągnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mr.T... napisał:

jeśli karta graficzna RX np.

Karta graficzna Power Color Radeon RX 6800 XT Red Dragon OC 16GB GDDR6 (AXRX 6800XT 16GBD6-3DHR/OC)

 

 mocny model

czy wybierzesz rx czy rtx to bedziesz zadowolony chociaz radeony to dluzej trzymaja wydajnosc  https://www.purepc.pl/test-amd-radeon-hd-7970-vs-nvdia-geforce-gtx-680-retrogpu-1?page=0,15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak sprawa wygląda z tymi jakimiś cewkami co ludzie piszą że piszczą itp w 6800xt występuje ten problem niema co ukrywać chciałbym żeby było w miarę cicho 🙂

Tak żeby uporządkować najlepiej brać ten zestaw za 1.6k wymienić na starcie obudowę i zasilacz i będzie hulał a później dokupić kartę i styka tak?

Bo jak wsadzę później tam kartę do tego 5600G to przy normalnym użytkowaniu tzn internet jakieś YouTube będzie korzystał IGPU a gdy uruchomię jakaś w miarę wymagająca grę załączy się druga karta czy jak to wygląda ?

 

 

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, killmann napisał:

A jak sprawa wygląda z tymi jakimiś cewkami co ludzie piszą że piszczą itp w 6800xt występuje ten problem niema co ukrywać chciałbym żeby było w miarę cicho 🙂

decydując się na obojętnie jaka kartę, czy to będzie RX czy RTX czy producenta, można trafić na taki egzemplarz, trochę loteria, ale zawsze większe szanse że taka kartę się kupi gdy wybiera najtańsze wersje.

7 godzin temu, killmann napisał:

Tak żeby uporządkować najlepiej brać ten zestaw za 1.6k wymienić na starcie obudowę i zasilacz i będzie hulał a później dokupić kartę i styka tak?

zaproponowałem trochę zmodyfikowany zestaw, a to na co się zdecydujesz to jest przecież Twój wybór bo to są twoje pieniądze. 

 

7 godzin temu, killmann napisał:

Bo jak wsadzę później tam kartę do tego 5600G to przy normalnym użytkowaniu tzn internet jakieś YouTube będzie korzystał IGPU a gdy uruchomię jakaś w miarę wymagająca grę załączy się druga karta czy jak to wygląda ?

powiem szczerze ze nie wiem XD , bo nie testowałem, a w sumie trzeba by to kiedyś sprawdzić , bo domyślnie w PC to jak jest np. tylko karta integra czyli igpu to system wszystko wykonuje na niej , a jak już zamontuje się kartę dedykowana, to przeważnie w biosie ręcznie igpu się wyłącza, aby w systemie nie było zamieszania.           

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na YT są filmy i z tego co tam widać nieźle te IGPU sobie radzi.

Nie chce też wtopić kasy żeby później nie było że to ściema z tym prockiem.

Obudowę brałbym ta.

OBUDOWA

 

Bez dysku bo mam wyszło by mnie 1600/1700zl za tą skrzynkę.

 

To jak Panowie co o tym myślicie warto brać ?

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, killmann napisał:

Bo nie wiem czy zamawiać czy poczekać na wasze rady

skoro zapoznałeś się z testami , czyli ogólną wydajnością i jest dla Ciebie zadowalająca to zamawiaj. 

ja co do testów na YT podchodzę z lekkim dystansem , a nie ze biere z pewnik , bo to ze ktoś pokazuje wydajność ze zastosował konkretne ustawienia to potem się okazuje ze ludzie u siebie nie osiągają identycznych czy nawet zbliżonych wyników.

np. jak słabo wydajnościowo obecnie jest karta GTX 1050 , a jest ona średnio 35% wydajniejsza od igpu z Ryzena 5 5600g , XD 

ale uruchomić grę, czy zagiercowac na niskich detalach się da.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, killmann napisał:

To moze doloze od razu do tego jakiegos gtx 1660 i procesor wezme 5600X juz bez IGPU jak myslisz ?

Ryzen 5 5600X to dosyć doby procesor do giercowania , lub dokładając 150pln zakupić Ryzena 7 5700X , zawsze to dodatkowe 2 rdzenie z czasem mogą się przydać.

GTX 1660 ok, ale wersja Super lub Ti.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zmiescilbym sie z czyms sensownym do 6tys da radę wsadzic rx 6950xt ? I jakiegos ryzena czy za maly budżet lepiej RTX 4070 ? 

 

Albo RX7900xt ? To juz chyba ogarnie kazda gre tylko czy za 6k tam idzie cos wyczarowac z tym.

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od podejścia , RX7900XT to nowa karta i sporo kosztuje, trzeba by mocno przyciąć na reszcie podzespołów.

wiem ze pisałeś ze posiadasz dyski, ale budżecie 6 tys. udało np. decydując się na RTX 4070 , można jeszcze kupić nowy dysk M.2 pod system. 

Procesor AMD Ryzen 7 5700X, 3.4 GHz, 32 MB, BOX (100-100000926WOF)

Chłodzenie CPU Deepcool AG400 (R-AG400-BKNNMN-G-1)

Płyta główna MSI MPG B550 GAMING PLUS

Pamięć Lexar Thor, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL18 (LD4BU016G-R3600GDWG)

Dysk SSD Kingston Fury Renegade 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRS/1000G )

Obudowa Genesis Irid 505F (NPC-1997)

Zasilacz Fractal Design Ion Gold 750W (FD-P-IA2G-750)

Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 4070 Gaming OC 12GB GDDR6X (GV-N4070GAMING OC-12GD)

 

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak przyszłosciowo RX7900Xt bedzie lepszym wyborem niz RX4070 ? 

Czy jednak nvidia mimo wszystko wydajmiejsza będzie.

I jak to wyglada u czerwonych z tymi sterami bo nie wiadomo kto mowi prawde jedni że wszystko cacy gra drudzy ze sterowniki lubia sie wysypac że szybko radeony traca na wartości w przypadku sprzedaży i wymiany na inna moze byc problem ze sprzedażą bo nie każdy je chce bo sa głośne, prądu zjadaja ile im sie da no i te temperatury.... Jak to jest ..

Moze wyskrobie cos kasy pod koniec miesiaca i juz cos w miarę konkretnego zlozyc moze nie super petardę ale 3 lata spokoju miec : D

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie, kto bogatemu zabroni XD 

RX 7900XT jak zakupisz, to jest tak jak piszesz , temperatury, czyli trzeba wykonać UD-undervolting gpu. , z tymi sterownikami to nie jest do końca tak , bo ludzie pisząc o występujących problemach, zapominają wspomnieć że w monitorze który kosztował dwie kopiejki włączają -"amd freesync" i dzieje się magia, czyli krzaki ... 

RX 7900XT - 300W lub sobie wciągnąć XD   

RTX 4070 - 200W nie przebije  

Karta graficzna Sapphire Nitro+ Radeon RX 7900 XT Vapor-X 20GB GDDR6 (11323-01-40G)  nawet wersja od cenionego Sapphire się grzeje ...

ale chętnie ja przyjmę, na to aby samemu przetestować  XD

a w  cenie RX od Sapphira, można już zakupić RTX 4070Ti który będzie wydajniejszy i np. od Gigabyte, bo po rejestracji online gwarancja 48 miesięcy.

Karta graficzna Gigabyte Aorus GeForce RTX 4070 Ti Master 12GB GDDR6X (GV-N407TAORUS M-12GD)

https://www.gigabyte.com/pl/Graphics-Card/GV-N407TAORUS-M-12GD#kf

Karta graficzna Gigabyte Aorus GeForce RTX 4070 Ti Elite 12GB GDDR6X (GV-N407TAORUS E-12GD)

https://www.gigabyte.com/pl/Graphics-Card/GV-N407TAORUS-E-12GD#kf

Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Gaming OC 12GB GDDR6X (GV-N407TGAMING OC-12GD)

https://www.gigabyte.com/pl/Graphics-Card/GV-N407TGAMING-OC-12GD#kf

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, killmann napisał:

I jak to wyglada u czerwonych z tymi sterami

Zazwyczaj Ci którzy mówią że mają problemy ze sterami albo nie potrafią tego uargumentować albo mają karty/monitory z prehistorii.

2 godziny temu, killmann napisał:

nie każdy je chce bo sa głośne, prądu zjadaja ile im sie da no i te temperatury.... Jak to jest ..

Żrą trochę więcej prądu, owszem, ale czy aż tak super dużo? W sensie mimo wszystko RX 7900 XT jest wydajniejszy od RTX 4070 Ti, a tym bardziej od RTX 4070. 

Co do temperatur to jest bardzo dobrze, karta na jakimś lepszy autorskim chłodzeniu dobija jakichś 70*C, to jest dużo?

Z resztą:

https://www.techpowerup.com/review/sapphire-radeon-rx-7900-xt-pulse/40.html

 

W sensie nie rozumiem problemu. Jak ktoś szuka na siłę problemów to niech bierze nvidia, tylko poza RayTracingiem i lekko mniejszym poborze prądu to tak średnio widać przewagę w tej chwili. Taki RX 7900 XT jest raczej konkurencją dla RTX 4080 względem wydajności, a wy porównujecie go do 4070.

 

  

Godzinę temu, Mr.T... napisał:

RX 7900XT jak zakupisz, to jest tak jak piszesz , temperatury, czyli trzeba wykonać UD-undervolting gpu

To się tyczy każdej karty, zawsze warto zrobić UV bo fabrycznie nastawy są z [gluteus maximus] w większości przypadków. RTX 3070 przy zachowaniu takiej samej wydajności jak fabrycznie pobiera max 180W przy napięciu rdzenia lekko ponad 1V, RX 7900 XT to już w ogóle bajka bo napięcia są zawyżane niesamowicie żeby uzyskać boost, a karta bierze niecałe 300W (285-295W) przy takich samych zegarach. Więc problem jest trochę inny i nie dotyczy tylko konkretnego producenta

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra to juz mam obraz.

Żeby więcej nie modzić i nie mieszać w głowie sobie i wam.

Jaki zestaw byście polecili mi za 6.5k tyle najprawdopodobniej bede miał pod koniec miesiąca. Zależy mi głownie na wydajności i żeby jako taka byla ta kultura pracy sprzętu nie jakas suszarka  : ]

Wiadomo za jakieś 2-3 lata planowałbym jakis upgrade.

Zestaw stawiam na procesor jakis od AMD z tego co slyszalem bardziej się opłaca niz intela wydajniejszy i bardziej do wszystkiego niz tylko pod gry. A karta hmmm to temat rzeka jak patrzę na 7900xt 20GB to bym od razu go wzial ze wzgledu chociaz na ten RAM a gry co raz wiecej go potrzebują ale wiecie żeby później nie walić głowa w sciane..

"Aaaa mogłem jednak wziąść RTX 4070 ciszej dziala i wydajniejszy hehe"

Prosze was o solidny wydajny sprzet na lata jeśli to mozliwe w tej cenie wiecej raczej nie wycisne 6500zl oczywiście bez dysku bo mam.

Wiadomo pobór pradu jest dla mnie bardzo istotny ale jak to jest różnica 20w to przymkne oko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma czegoś takiego jak PC na lata...

 aby nie było za łatwo to dwa zestawy XD 

za około 6150pln pod AM4 i DDR4 32GB 

Procesor AMD Ryzen 7 5700X, 3.4 GHz, 32 MB, BOX (100-100000926WOF)

Chłodzenie CPU Deepcool AK400 (R-AK400-BKNNMN-G-1)

Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II

Pamięć Lexar Thor, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL18 (LD4BU016G-R3600GDWG)

Obudowa Genesis Irid 505F (NPC-1997)

Zasilacz Fractal Design Ion Gold 750W (FD-P-IA2G-750)

Karta graficzna Asus TUF Gaming GeForce RTX 4070 OC 12GB GDDR6X (TUF-RTX4070-O12G-GAMING) 

 

i zestaw za nawet kapkę poniżej 6500 tys. pod AM5 i DDR5 ale 16GB , bo aby zakupić 32GB trzeba by dołożyć 200pln. 

Procesor AMD Ryzen 5 7600X, 4.7 GHz, 32 MB, BOX (100-100000593WOF)

Chłodzenie CPU Deepcool AK400 (R-AK400-BKNNMN-G-1)

Płyta główna MSI PRO B650M-A WIFI

Pamięć Kingston Fury Beast, DDR5, 16 GB, 6000MHz, CL36 (KF560C36BBEK2-16)

Obudowa Genesis Irid 505F (NPC-1997)

Zasilacz Fractal Design Ion Gold 750W (FD-P-IA2G-750)

Karta graficzna Asus TUF Gaming GeForce RTX 4070 OC 12GB GDDR6X (TUF-RTX4070-O12G-GAMING)

 

 

 

 

Edytowane przez Mr.T...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, killmann napisał:

A w ogóle oplaca się iść obecnie w AM5 czy na razie szalu nie ma ?

pomijam kwestie problemy wieku dziecięcego, w tym np. długi czas włączania PC, ale wydajnościowo czy energetycznie jest poprawa w porównaniu do AM4 i np. taki Ryzen 7 7700X całkiem fajny procesor , ale do platformy jak już wcześniej pisałem trzeba trochę dopłacić.

5 godzin temu, killmann napisał:

A tak wgl heh wszystko jest tylko został mi ten dylemat 7900xt czy rtx4070 niby nie wielka roznica temp i Energi ale jak to jest hmmm... Nie wiem 

zasadniczo nikt za Ciebie nie podejmie decyzji czy zdecydować się na kartę zielonych czy czerwonych, zawsze możesz zrobić po "Januszowemu" 

zakupić po przez Internet np.

Karta graficzna Sapphire Pulse Radeon RX 7900 XT 20GB GDDR6 (11323-02-20G) 

i masz 14 dni na testy a w razie jak będziesz nie zadowolony to zwrot,  (osobiście nie lubię i nie popieram takich praktyk, ale skoro sklepy same dają taka możliwość ... )     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.08.2023 o 00:36, killmann napisał:

dylemat 7900xt czy rtx4070

Nie masz takiego dylematu bo RX 7900 XT kosztuje 4k, więc w zestawie za 6,5k nie zmieścisz się z AM5. No sorry, cudów nie ma.

Nie ma czegoś takiego jak zestaw na lata, bierzesz to co jest wydajne teraz, nikt nie jest wróżką i nie powie Ci co będzie za 2-3 lata. Nie wiem czy jest sens drążyć temat dalej, masz wyżej dwa zestawy i wybierz jeden który bardziej odpowiada i tyle. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...