Skocz do zawartości
gutektm

Bardzo długie uruchomienie po włączeniu profilu EXPO - Asrock B650E + Ryzen 7700

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć dlaczego następujący zestaw: Asrock B650E Riptide + Ryzen 7700 + G.Skill Trident Z5 Neo 6000 30/38/38/96 TZ5N 2x16GB po ustawieniu pamięci z profilu EXPO uruchamia się kilka minut?

Przy ustawieniach JEDEC komp startuje w kilka sekund, zmieniłem już nawet pamięci bo myślałem, że nie są kompatybilne i tu tkwi problem (wcześniej miałem  G.skill 6000 30/40/40/96 z XMP).
Próbowałem ustawiać ręcznie i z automatu i to samo. Komp po uruchomieniu jest stabilny, wszystko działa jak należy tylko można kawę zrobić i wypalić fajkę zanim wstanie.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

witaj w świecie nowego sprzętu zwłaszcza AM5 , XD 

a pamięć dobierałeś wedle listy QVL z strony ASRocka ? 

https://pg.asrock.com/mb/AMD/B650E PG Riptide WiFi/index.asp#Memory

płyta główna po włączeniu profilu AMD EXPO , trenuje pamięci, czy można to pominąć lub wyłączyć ? nie wim, a czy bios najnowszy wgrałeś ? , poczytaj też co wprowadza ta aktualizacja.

1.28  2023/8/1 

https://pg.asrock.com/mb/AMD/B650E PG Riptide WiFi/index.asp#BIOS  

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A porównaj profil JEDEC z EXPO programem ZenTimings i wrzuć tutaj screena. Moim zdaniem skoro za długo trenuje pamięci to coś jest źle ustawione w EXPO i płyta próbuje to wyrównać, dlatego długo wstaje. Można ustawić przecież ręcznie pamięci bez EXPO zmieniając timingi na takie, które nie powodują problemu.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Mr.T... napisał(a):

Witam

Cytat

a pamięć dobierałeś wedle listy QVL z strony ASRocka ? 

 Pierwotnie zakupiłem Model z XMP - TZ5K ale teraz wymieniłem na EXPO TZ5N i jest identyczny objaw.
Tak na marginesie - tanio sprzedam Trident Neo 5 6000 30/40/40/96 TZ5K 32GB 😁

Cytat

 a czy bios najnowszy wgrałeś ? , poczytaj też co wprowadza ta aktualizacja. 1.28  2023/8/1 

W momencie składania sprzętu pierwszą operacją jaką wykonałem było wgranie najnowszej wersji bios - to była właśnie ta.

Cytat

witaj w świecie nowego sprzętu zwłaszcza AM5 , XD

Nie dobijaj mnie - nie dość, że śmiało można zamiast kaloryfera kompa używać to jeszcze start ma jak ruski czołg??? 🤦‍♂️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A porównaj profil JEDEC z EXPO programem ZenTimings i wrzuć tutaj screena. Moim zdaniem skoro za długo trenuje pamięci to coś jest źle ustawione w EXPO i płyta próbuje to wyrównać, dlatego długo wstaje. Można ustawić przecież ręcznie pamięci bez EXPO zmieniając timingi na takie, które nie powodują problemu.

Bonusso3 - czyli jest szansa, że coś jest nie tak mimo teoretycznej kompatybilności pamięci > płyta (moduły są na liście kompatybilności na stronie producenta). ?
Później ( lub najpewniej jutro) wstawię ss tych timingów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na co pozwala płyta ale tak, no tutaj nie ma jakiejś magii, te same kości są stosowane przez różnych producentów i różnica to ich ustawienie. Skoro płyta normalnie bootuje na JEDEC to znaczy że jakieś drugorzędne timingi są skopane. Opcje masz dwie, albo wymienić kości na inne albo się pobawić i ustawić pamięci żeby działały. No i dodatkowo profil EXPO nie jest wymagany, tzn może zadziałać ale nie musi, wpływa na to dużo czynników.

Dobra, do brzegu. Zrób sobie screena z obu profili w ZenTimings, zobaczymy co tam siedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem chwilę czasu i zrobiłem ss timingów.
Jest tylko jedna sprawa - teraz komputer uruchamia się normalnie, czyli kilka sekund.....
Zestaw złożyłem dla syna i on na nim siedzi i oczywiście nie raczył mnie o tym poinformować. Za każdym razem jak coś zmieniałem uruchamiał się baaaardzo długo i to nie tylko zaraz po restarcie ale również w trakcie kolejnych uruchomień.

Czyli co? Musiał się dotrzeć? Ja p... Athlony XP nie miały takich problemów 😂

ZenTimings_Screenshot 1.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wygląda ok. Platforma AM5 ma problem z długim wstawaniem, szczególnie jak zmieniasz coś fizycznie albo po cold starcie (po odłączonym zasilaniu). Możliwe że już teraz będzie ok, może w tym czasie Asrock wyda nowszy bios który poprawia ten błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, gutektm napisał:

Popatrzcie na tego screen'a

obraz.png.64268dc7d148382f08eec41f02fbf9a6.png

 

Jak wół jest napisane  🤦‍♂️ Załapałem dopiero wczoraj jak sprawdzałem czy nie ma nowej wersji bios. 🤪

a co tu patrzeć, już 23 sierpnia o tym pisałem 😇

pytanie czy po graniu nowego biosu jest poprawa ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mr.T... napisał(a):

a co tu patrzeć, już 23 sierpnia o tym pisałem 😇

pytanie czy po graniu nowego biosu jest poprawa ? 

Ja też pisałem, że ta wersja jest wgrana. I właśnie ona tak działa - żółty tekst opisuje wprowadzone zmiany (dłuższe uruchomienie po wybraniu profilu EXPO sygnalizowane diodą DRAM) a nie wyeliminowanie  tej przypadłości.
Nie ogarniam dzisiejszego rynku podzespołów, to jakieś kpiny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, gutektm napisał:

Nie ogarniam dzisiejszego rynku podzespołów, to jakieś kpiny.

nie wim jak to jest w firmach typu Intel, AMD, Nvidia itd. i podmiotów wykorzystujących ich produkty, ale kilka wiosen temu Microsoft zrezygnował z działu gdzie pracowało 150 osób zajmujących miedzy innymi sprawdzaniem aktualizacji dla systemu Win przed wprowadzeniem do obiegu , efekt ?, ile to razy na początku win10 zaliczyło wtopę po wprowadzeniu aktualizacji ... , bo jakiś pan za biurka wyszedł z założenia ze SI będzie temat ogarniać.

"kijem Wisły nie zawrócisz" , obecnie testerem sprzętu, oprogramowania, czy to programów, systemów czy gier, jest użytkownik końcowy, tylko irytujący jest fakt ze większość naganiaczy sprzedaży, zwanych youtuberami, jak robią tzw. recenzje sprzętu zaraz po premierze to jeśli są powiedzmy, nieprawidłowości w działaniu, to takie problemy są przemilczane... a dopiero jak zrobi się gu...wno burza w interwentach to czasami ktoś się do tego odniesie.                

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

nie wim jak to jest w firmach typu Intel, AMD, Nvidia itd. i podmiotów wykorzystujących ich produkty, ale kilka wiosen temu Microsoft zrezygnował z działu gdzie pracowało 150 osób zajmujących miedzy innymi sprawdzaniem aktualizacji dla systemu Win przed wprowadzeniem do obiegu , efekt ?, ile to razy na początku win10 zaliczyło wtopę po wprowadzeniu aktualizacji ... , bo jakiś pan za biurka wyszedł z założenia ze SI będzie temat ogarniać.             

To wiele wyjaśnia.

Cytat

"kijem Wisły nie zawrócisz" , obecnie testerem sprzętu, oprogramowania, czy to programów, systemów czy gier, jest użytkownik końcowy,

Już napisałem co o tym sądzę - jawne kpiny. Ja jednak za stary chyba na to jestem.

Cytat

tylko irytujący jest fakt ze większość naganiaczy sprzedaży, zwanych youtuberami, jak robią tzw. recenzje sprzętu zaraz po premierze to jeśli są powiedzmy, nieprawidłowości w działaniu, to takie problemy są przemilczane... a dopiero jak zrobi się gu...wno burza w interwentach to czasami ktoś się do tego odniesie. 

Zgadzam się z Tobą w 100%, Dokładnie takie odniosłem wrażenie szukając wiadomości przed złożeniem zestawu i kupnem monitora. Materiały w sieci to w większości  bełkot marketingowy i "teksty sponsorowane". Jak popatrzyłem na polecane zestawy czy testy sprzętu to od razu mi się "czerwona żarówa" zapaliła.
Gdyby nie krótki czas w jakim musiałem dokonać zakupu to pewnie uniknąłbym kilku błędów ufając własnej intuicji i samodzielnie analizując parametry i specyfikacje zamiast sugerować się pozytywnymi opiniami innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...