Skocz do zawartości
vipermagi2

[AM5] Pytanie o kompatybilność płyty głównej, procesora i pamięci RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Czy płyta główna MSI PRO B650-P WIFI i procesor R5 7600X obsłuży pamięć RAM Kingston Fury Beast, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL36 ?

Wybrałem tę pamięć z uwagi na technologię AMD Expo, ale w sumie nie wiem czy ma to jakieś znaczenie? A temat zakładam, bo czytałem, że nie zawsze dana pamięć będzie obsługiwana.

Jeśli taka pamięć nie jest kompatybilna to proszę o dobranie najszybszej (!?) jaką się da pod ten procesor i płytę główną, która na 100% będzie śmigać na danym taktowaniu, może być niższe niż 6000 jeśli to konieczność.

Z góry dzięki za pomoc.

Edytowane przez vipermagi2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej sprawdziłem tę stronę i tam widnieje taki napis:

Note:
CPU memory controller quality will affect the memory operating frequency.

A po wklejeniu w wyszukiwanie pamięci z posta wyżej tj. KF560C36BBEK2-32 wyskakuje

SPD Speed (MHz) 4800

Supported Speed (MHz) 5600

To jak mam to rozumieć? Te pamięci będą działać max na 5600? a nie 6000? To może właśnie powinienem kupić takie 5600??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

"na wojnie oczekiwania i efekty różnią się od siebie " XD

bios najnowszy wgrałeś ? 

AMI BIOS 7D78v17 2023-08-16

https://www.msi.com/Motherboard/PRO-B650-P-WIFI/support

wychodzisz trochę z błędnego założenia, to czy pamięć będzie działała na danym zestawie z określoną szybkością jest uzależnione od , posiadanego procesora a raczej zintegrowanego w nim kontrolera pamięci ram ( jaką się Tobie sztuka trafi to ? ) , jak płyta główna poprowadzi pamięci, czyli np. po włączeniu profilu AMD EXPO  , oraz samych modułów pamięci.  

procesor to AMD Ryzen 5 7600X z natywnym wsparciem po przez kontroler  DDR5-5200MHz 

https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-5-7600x

płyta główna zapewnia wsparcie w trybie AMD EXPO , 6000MHz

https://www.msi.com/Motherboard/PRO-B650-P-WIFI/Specification     

także wybierając np. pamięć z listy QVL będzie większe prawdopodobieństwo ze będą działać stabilnie na profilu AMD EXPO , lub jedna podziałkę z szybkości w dół , takie czasy XD 

i tu ciekawostka np. pamięć , jest na liście QVL ale w opisie pamięci jest tylko ze jest kompatybilna z  Intel XMP 3.0  ... 

Pamięć Kingston Fury Renegade RGB, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL32 (KF560C32RSAK2-32) 

tak samo 

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL32 (KF560C32RWK2-32)

Pamięć Kingston Fury Renegade RGB, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL32 (KF560C32RWAK2-32)

 

ale np. pamięci innego producenta są na liście QVL i są zgodne z AMD EXPO oraz są nisko profilowe 

Pamięć G.Skill Flare X5, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL36 (F5-6000J3636F16GX2-FX5)

https://www.msi.com/Motherboard/PRO-B650-P-WIFI/support#mem

 

 

   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na razie wrzuciłem do zestawów AM5 G.Skille łącznie 4 zestawy - 6000 CL30 lub CL32 wersje z  2x XMP oraz 2x XMP/EXPO - moje śmigają bez problemu na 6000 CL30 - 1 zestaw 64GB, dwa zestawy 32GB ale  miałem jeden przypadek gdy 6000CL30XMP robiły raz na jakiś czas BSOD - zmiana na CL32 rozwiązała problem

w jednym kompie mam jeszcze wrzucone Corsair 6000 CL40 i też chodza ale nie jestem w stanie zejść z CL

 

te kości https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z5-neo-rgb-ddr5-32-gb-6000mhz-cl32-f5-6000j3238f16gx2-tz5nr-11875280/ są na liście zgodności z twoją płytą - powinny na CL30 zadziałać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich , mam pytanie Procesor: Ryzen 7 7800x3d Płyta główna: TUF GAMING X670E-PLUS WIFI Pamięć ram : Kingston FURY 32GB (2x16GB) 6400MHz CL32 Renegade RGB wspierany profil XMP.

Czy można na tych ramach ustawić w bios profil DOCP / EXPO ? , czy może mieć to jakiś negatywny skutek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, CHMARSONN napisał:

Czy można na tych ramach ustawić w bios profil DOCP / EXPO ? , czy może mieć to jakiś negatywny skutek

Witam

można ustawić, ale czy będzie pracować stabilnie ? , to jest OC i nikt nie da gwarancji że bez dodatkowych ręcznych ustawień w biosie dla pamięci, z automatu po włączeniu profilu EXPO będą pracować stabilnie, negatywny skutek to albo płyta główna może się "zawiesić" i trzeba będzie zresetować bios , ale bardziej prawdopodobne będzie że ustawi szybkość dla pamięci na domyślną czyli - DDR5 4800MHz.     

    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest duże prawdopodobieństwo że na najnowszym BIOS będzie działał bez problemu, jeżeli nie, to "obudzi się" na domyślnych zegarach DDR5. Inną sprawą jest, że są średnie do AMD bo mają dziwnie zawyżone timingi, co sugeruje, że są raczej przeznaczone pod Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...