Skocz do zawartości
adam98

Zestaw PC <10k PLN

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, wraz ze zbliżającą się premierą paru gier postanowiłem wymienić PC. Przewiduję 10 000 pln budżetu na zakup całej skrzynki + do tego monitor 2560 x 1440+144Hz. Jeśli chodzi o samego pcta to głównie będzie używany do gierk single/multi, zależnie od gry celuję w 2560 x 1440/60fps albo fhd/+144fps. Przeglądałem troszkę internet i tutaj pojawia się problem, nie wiem co dokładnie wybrać. Wiadomo zależy mi na jak najlepszej wydajności jak najmniejszym kosztem ale co dokładanie wybrać to nwm. Nie jestem fanboyem, nie ma dla mnie znaczenia czy to amd/nivida/intel.

Wstępnie zakładam że za monitor zapłacę 1-2k natomiast resztę przeznaczę na pc. Co do podzespołów:

CPU - raczej skłaniam się w kierunku i5-13600K, miałem kilka generacji intela i nigdy mnie nie zawiódł

GPU - tutaj pojawia się problem z jednej strony myślałem nad rtx 4080 ale jednak jest sporo poza budżetem, tutaj wchodzi raczej jakieś rx 7900xt/xtx kwestia która opcja będzie bardziej opłacalna wydajność/cena, plusem karty amd jest to że dodają starfielda którego też chciałbym zakupić więc te 300zł może wesprzeć budżet przy wyborze produktu który zawiera starfielda

Dysk/płyta główna/ram/chłodzenie/ zasilacz - tutaj żądnych preferencji nie mam, zależy jedynie na jak najlepszym stosunku wydajność/cena

Obudowa - Bez szkła, najlepiej z filtrami kurzu, nie musi być wyciszona ale fajnie jednak jakby się to znalazło

Monitor - nie mam tutaj żadnej wiedzy, zależy mi jedynie by obsługiwał rodzielczość 2560 x 1440 i działał w +144hz, max 27 cali, większy mi nie wejdzie na biurko

Jeśli przekroczenie budżetu te parę set złotych da jakiś znaczący skok w wydajności to jestem w stanie to dołożyć.

Edytowane przez adam98

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja złożyłem kompa na 13600k w styczniu. Oto moje wybory:

  • MSI Z690 Pro A 
  • G skill ripjaws 6000 MHz, CL 32, 2 x 16 GB (dzisiaj wziąłbym pewnie 6400, CL 30 w zależności, co płyta przyjmie)
  • Corsair RM1000X (nie polecam - piszczące cewki w idle, generalnie jebać Corsaira i ich produkty)
  • NH-D15 (nie polecam jeśli masz napięty budżet, można dostać coś porównywalnego taniej)
  • Phanteks P600S 
  • Mam też m. in. Della S2721DGFA i nie polecam. Nawet nie używam go do gier. Nie żeby dało się go gdzieś jeszcze kupić (?). Nigdy nie oszczędzaj na monitorze.

Dedykowanej grafiki jeszcze nie mam, ale nie ma to większego znaczenia, bo ja nie mogę mieć karty Nvidii, więc u mnie pozostaje tylko XTX.

Możesz też przyoszczędzić biorąc 13600KF zamiast K.

Edytowane przez VVilkacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

może coś takiego.

Procesor Intel Core i5-13600K, 3.5 GHz, 24 MB, BOX (BX8071513600K)

Płyta główna MSI MAG Z690 TOMAHAWK WIFI

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR5, 32 GB, 6400MHz, CL32 (KF564C32RSK2-32)

Chłodzenie CPU Deepcool AK620 (R-AK620-BKNNMT-G)

Dysk SSD Kingston Fury Renegade 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRD/2000G)

Obudowa Genesis Irid 505F (NPC-1997)

Zasilacz MSI MPG A850G PCIE5 850W

Karta graficzna Power Color Radeon RX 6800 XT Red Dragon OC 16GB GDDR6 (AXRX 6800XT 16GBD6-3DHR/OC) 

monitor to na YT wystarczy wpisać "morele monitor" wyskoczy taki youtuber Stilgar, omawia co dla kogo na co warto zwrócić uwagę itd. 

Edytowane przez Mr.T...
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, adam98 napisał:

Czy w sytuacji jeśli nie planuję upgradować platformy przez najbliższe lata wybranie ddr4 na korzyść mocniejszej grafiki ma sens?

ty wisz ze to jest ciekawe pytanie.

wybierając płytę główna taka sama ino pod DDR4 zaoszczędzamy 107pln , na pamięciach jest spora oszczędność około około 320pln. czyli po policzeniu na grafikę zostaje około 3300pln. 

Płyta główna MSI MAG Z690 TOMAHAWK WIFI DDR4

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RB1K2/32)

czyli taki RX był by w zasięgu

Karta graficzna XFX Speedster MERC 319 Radeon RX 6950 XT 16GB GDDR6 (RX-695XATBD9)

czy warto ?, ja bym się zastanawiał nad RTX 4070 , karta wydajnościowo tylko trochę ustępuje RX ale za to niższe temperatury, mniejszy pobór i kwestia sterowników , bo piszczące cewki to można w każdej obecnie karcie trafić XD

np. większa 

Karta graficzna Asus TUF Gaming GeForce RTX 4070 OC 12GB GDDR6X (TUF-RTX4070-O12G-GAMING)

lub mniejsza wersja 

Karta graficzna Asus Dual GeForce RTX 4070 OC 12GB GDDR6X (DUAL-RTX4070-O12G)  

tylko patrząc realnie to wydajnościowo RTX 4070 i RX 6800XT to są karty o bardzo zbliżonej wydajności... 

także na Twoje pytanie wcale nie jest tak łatwo i jedno znacznie odpowiedzieć, bo o tyle ze Intel na DDR5 w testach będzie faktycznie wypadł lepiej ,ale przekładając na wydajność w grach to różnice obecnie są na poziomie błędy pomiarowego, czyli bardzo małe, ale jak sytuacja w grach będzie wyglądać za powiedzmy dwa lata to ???

bo aby kupić np. RX 7900XT czy RTX 4070Ti aby faktycznie tych FPS było wincyj , to cena około 4tys, to trzeba by trochę dołożyć, lub przycinać na zestawie 700-800pln, tylko trzeba by zaproponować tez coś co będzie dobrze działać, a to już może nie będzie takie proste XD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.08.2023 o 13:30, VVilkacy napisał:

Mam też m. in. Della S2721DGFA i nie polecam. Nawet nie używam go do gier. Nie żeby dało się go gdzieś jeszcze kupić (?). Nigdy nie oszczędzaj na monitorze.

Rozwiń myśl bo nie ogarniam co chciałeś przekazać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na pewne zmiany jednak całe 10k jestem w stanie przeznaczyć na samą skrzynkę. Co do rx 7900xt/ rtx 4070ti z wydajności z tego co widziałem są to podobne karty, na ray tracingu mi średnio zależy. W internecie czytałem troszkę o Sapphire Pulse Radeon RX 7900 XT, nie widziałem zbytnio jakiś negatywnych wpisów, raczej chwalące, rtx 4070ti nie przeglądałem.

 

BTW Jaki sklep z elektroniką jest warty uwagi w tych czasach? Morele nie wchodzi w grę, ze względu na jakoś usług.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to do tego zestawu co rozpisałem , dolicz np.

Karta graficzna Power Color Radeon RX 7900 XTX Hellhound 24GB GDDR6 (RX 7900 XTX 24G-L/OC)

lub

Karta graficzna Gigabyte Radeon RX 7900 XTX Gaming OC 24GB GDDR6 (GV-R79XTXGAMING OC-24GD)

jaki sklep jeśli nie owocowy ? , najlepiej taki co posiada stacjonarne sklepy/salony. 

np. X-Com 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, VVilkacy napisał:

 

 W x-komie nie kupisz XT ani XTX. Nie ogarniam co ten sklep odwala z Radeonami. Może Nvidia im płaci. 😄

pokazuje ze towar jest dostępny

https://www.x-kom.pl/p/1099092-karta-graficzna-amd-gigabyte-radeon-rx-7900-xtx-gaming-oc-24gb-gddr6.html 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mr.T... napisał(a):

Faktycznie. Musi to być świeża sprawa, bo za XTX zwykle wołali grube miliony. Inną sprawą jest, że ten Gigabyte to jeden z najgorszych modeli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, VVilkacy napisał:

Faktycznie. Musi to być świeża sprawa, bo za XTX zwykle wołali grube miliony. Inną sprawą jest, że ten Gigabyte to jeden z najgorszych modeli.

oczywiście ze to nie jest produkt TOP, tylko aby zmieścić się w budżecie 10tys.  , ja dla siebie kupował bym np.

Karta graficzna Sapphire Nitro+ Radeon RX 7900 XTX Vapor-X 24GB GDDR6 (11322-01-40G) 

lub

Karta graficzna Gigabyte Aorus Radeon RX 7900 XTX Elite 24GB GDDR6 (GV-R79XTXAORUS E-24GD) i po rejestracji online gwarancja producenta 48 miesięcy 

https://www.gigabyte.com/pl/Graphics-Card/GV-R79XTXAORUS-E-24GD#kf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc. Jeszcze trochę poprzeglądam internet w kwestii podzespołów. Mam jeszcze pytanko, jak trudne byłoby złożenie komputera i pierwsze uruchomienie? Nigdy nie składałem pc, moje umiejętności związane z instalacją/złożeniem kończą się na przeczytaniu instrukcji/obejrzeniu poradnika na yt/wpisaniu problemu w przeglądarkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, adam98 napisał:

Nigdy nie składałem pc

niby to nie jest trudny temat ale,

to jakie ktoś posiada zdolności manualne, na ile jest uważny i spostrzegawczy , nie pominie obowiązujących zasad , także jest to parę czynników jakie maja wpływ czy dana osoba się do tego nadaje, bo to nie jest tylko poskładanie klocków lego, czy powpinanie wtyczek , bo jak np. platforma nie ruszy za pierwszym razem, a sprzęt będzie sprawny to trzeba tez podumać dlaczego.

uważam że, jak nie chcesz mieć dodatkowych wydatków , to warto dać zarobić sklepowi gdzie się będzie sprzęt kupowało , lub szukać po znajomych czy rodzinie kto takim zbójeckim procederem się zajmuje. 

a z jakiej jesteś miejscowości, jak można zapytać , bo może w pobliżu znajduje się sklep stacjonarny wraz z serwisem i temat ogarną, nuuu pewnie nie za darmola XD  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, adam98 napisał(a):

Dziękuję wszystkim za pomoc. Jeszcze trochę poprzeglądam internet w kwestii podzespołów. Mam jeszcze pytanko, jak trudne byłoby złożenie komputera i pierwsze uruchomienie? Nigdy nie składałem pc, moje umiejętności związane z instalacją/złożeniem kończą się na przeczytaniu instrukcji/obejrzeniu poradnika na yt/wpisaniu problemu w przeglądarkę.

Jeśli nie pogniesz pinów w sockecie na starcie, to potem już tylko z górki. A kablologia jest przereklamowana. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety w promieniu 30km mam tylko mediaexpert. Właśnie jedyne czego się obawiam to dostanie wadliwego komponentu, bo jeśli pc po złożeniu się nie odpali jest kilka możliwości. Z drugiej strony raz korzystałem z oferty składania przez sklep i jestem na 95% pewien że dostałem produkt outletowy za cenę normalnego. Orientujecie się jak wygląda jakoś takiej usługi w x-komie/morele?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, adam98 napisał:

Niestety w promieniu 30km mam tylko mediaexpert. Właśnie jedyne czego się obawiam to dostanie wadliwego komponentu, bo jeśli pc po złożeniu się nie odpali jest kilka możliwości. Z drugiej strony raz korzystałem z oferty składania przez sklep i jestem na 95% pewien że dostałem produkt outletowy za cenę normalnego. Orientujecie się jak wygląda jakoś takiej usługi w x-komie/morele?

witaj w Świecie , możliwości kupowania i zwrotów 14 dniowych... sklepy stosują taka politykę, i każda duża sieć ma coś za uszami, czy to będzie Morele, X-Com czy Komputronik , myślę ze MM czy ME tyż można ich zaliczyć to tego "szacownego" grona  

z własnego doświadczenia , w grodzie Kopernika , w dawnych czasach robiłem zakupy miedzy innymi sklepie Try.. , akurat zdarzyło się ze brałem 13 podzespołów ,czyli na jeden PC i jeden do modernizacji , na 13 podzespołów , 8 było nie sprawnych XDD

 

VBTpc to też youtuber, ja to zawsze podchodzę z dystansem do takich osób , bo to ze ktoś występuje przed kamera, nie oznacza ze to on odwala "brudna robotę" a  wczytując się w ofertę wyjdzie z podatkiem 550pln , oraz  

"Cena budowy Pc, którego wartość przekracza 10K zł ustalana jest indywidualnie, Zastrzegam prawo do doliczeń związanych z wykorzystanym materiałem lub częściami"

spoko każdy chce zarobić XD

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mr.T... napisał:

VBTpc to też youtuber, ja to zawsze podchodzę z dystansem do takich osób , bo to ze ktoś występuje przed kamera, nie oznacza ze to on odwala "brudna robotę" a  wczytując się w ofertę wyjdzie z podatkiem 550pln , oraz  

Nie wiem, nie korzystałem z jego usług, pierwsze co mi się rzuciło w oczy. Jak dla mnie poskładanie PC samemu to nie jest jakaś magia, dlatego jeżeli ktoś się boi i nie ufa sklepowi to jest to jakaś alternatywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Bonusso3 napisał(a):

Przecież ten gość to żart. Nie odbieram mu tego, że potrafi złożyć PC (bo potrafi to nawet małpa), ale historycznie zdarzało mu się gadać bzdury. Np. o płycie z uszkodzonym slotem PCI-E, że jest do "wyrzucenia". Dla mnie serwisant, który nie zna lutownicy czy miernika, nie jest serwisantem.

Edytowane przez VVilkacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca, zależy mi na tym by to było złożone dobrze. Nie obawiam się samego złożenia, bo tutaj jeśli wszystkie części są ok to nie będzie problemem. Bardziej chodzi o kwestię co jeśli po złożeniu pc się nie uruchomi w ogóle, nie mam ani wiedzy ani narzędzi by określić co może być nie tak. Nad tym się będę musiał dodatkowo zastanowić jak już zdecyduję się na konkretne komponenty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, adam98 napisał:

Bardziej chodzi o kwestię co jeśli po złożeniu pc się nie uruchomi w ogóle

Ale oni testują PC przed wysłaniem. Jak się nie uruchomi to odsyłasz im i mają naprawić, masz też 14 dni na zwrot w razie czego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, adam98 napisał(a):

Bardziej chodzi o kwestię co jeśli po złożeniu pc się nie uruchomi w ogóle, nie mam ani wiedzy ani narzędzi by określić co może być nie tak. Nad tym się będę musiał dodatkowo zastanowić jak już zdecyduję się na konkretne komponenty.

Masz debug ledy (względnie kod błędu) na płycie. Masz nieograniczony dostęp do wiedzy (internet). Możesz pytać na bieżąco innych o porady. W końcu możesz nawet streamować cały proces i być prowadzonym za rękę przez czat krok po kroku. Naprawdę, przy tym co się działo, kiedy się rodziłeś, budowa niecustomowego kompa dzisiaj nie jest skomplikowana. ;) Wbrew pozorom, elektronikę nie jest tak łatwo uszkodzić (pomijając piny :D). Zdarzyło mi się odwalić coś, po czym myślałem, że już pozamiatane, a finalnie komp normalnie zadziałał. Na tym tle, zawsze mnie śmieszą ludzie kupujący cały zestaw iFixit i opaskę antystatyczną do jednorazowego złożenia kompa. Ostatecznie, jeśli przewidujesz zmiany kompów w przyszłości, wypadałoby się kiedyś tego nauczyć. Zawsze możesz potrenować na jakimś starym gracie. W końcu większość z nas tutaj pewnie jest samoukami, a nie pracownikami serwisów z trzydziestoletnim stażem. ;)

Reasumując, wolałbym zbudować sam i w razie problemów (po wyczerpaniu się wszystkich pomysłów), oddać już złożony PC do jakiegoś lokalnego serwisu do poprawy.

Edytowane przez VVilkacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Bonusso3 napisał(a):

Ale oni testują PC przed wysłaniem. Jak się nie uruchomi to odsyłasz im i mają naprawić, masz też 14 dni na zwrot w razie czego.

Czytałem opis takich usług, tak też jest tam napisane, czytałem też trochę komentarzy i jednak istnieje ryzyko że będzie złożony na odpierdziel. Bardziej w tej kwestii chodzi mi o to że jeśli będą problemy jakieś to kasa będzie wydana a pc nie zobaczę przez miesiąc. A raczej domyślnie zakładam jeden z gorszych scenariuszy bo trochę pechowy jestem xd. No nic, pomyślę sobie nad tym jeszcze na spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że budżet znowu mi się trochę rozjechał (xd) to mam dylemat. Dopłacić kilka stówek i pójść w rtx 4080 zamiast 7900xtx? Jak patrzyłem na wydajność kart to różnie to wygląda w 2560x1440, rt dla mnie nie jest aż tak ważne, dlss wygrywa względem fsr obecnie. Sam nie jestem do końca przekonany co zrobić w tej sytuacji.

Kolejna kwestia to procesor, prześledziłem sobie jeszcze temat i spotkałem się z takim określeniem, i5 13600k jest lepsza względem ryzena 7800x3d, jeśli się ją podda oc, natomiast ryzen lepiej wychodzi dla mniej zaawansowanych użytkowników. Czy ma sens rozważenie ryzena w tej sytuacji zamiast i5 jeśli zależy mi na wygodzie? Oc nigdy nie robiłem, ale z tego co widzę w internecie jest masa poradników krok po kroku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, adam98 napisał:

i5 13600k jest lepsza względem ryzena 7800x3d

XD

Proponuję przesiedzieć kilka wieczorów nad testami i wybrać co uważasz, bo nikt za Ciebie nie wybierze, a tak można w kółko zgadywać co będzie lepsze akurat w Twoim wypadku. Jeżeli uważasz, że będziesz dużo korzystał z DLSS (z wszystkimi jego wadami) to bierz RTX i problem z głowy, kompletnie tylko Twoja decyzja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz milion testów tego procesora, wystarczy poczytać/obejrzeć. Bierz co chcesz 😉 Tylko czy po OC te 3-5% wydajności jest warte 300W więcej poboru prądu? Nie sądzę 😉 

 

Edytowane przez Bonusso3
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...