Skocz do zawartości
ParanoiK

Program do konfiguracji sieci.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ponieważ zauważyłem, że sporo osób z forum ma problemy z konfiguracją sieci pod linuksem postanowiłem rozpocząć malutki projekt mający na celu stworzenie odpowiedniego programu (a właściwie skryptu - prawdopodobnie w bash'u lub pythonie) do jej konfiguracji. Na razie planuję takie rzeczy jak:

 

- podstawowa konfiguracja sieci (czyli coś a'la netconfig),

- tworzenie maskarady/udostępniania internetu dynamiczne i statyczne,

- firewall i regułki,

- PAT,

- I specjalne dodatki, czyli np. blokowanie kazy i inne duperele.

 

I teraz liczę na wasze sugestie dotyczące rozwoju programiku. Co byście chcieli w nim widzieć? Może macie jakieś pomysły. Jeśli tak to każda uwaga mile widziana. Liczę na jakiś odzew ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skads znam takie problemy ;] To co napisales bedzie ok wystarczy tylko zeby user wklepal ip ,dnsy , hosta a skrypt zrbil reszte . Przydalo by sie tez jakis prosty tester sprzetu czyli sprawdzenie czy sieciowka dziala i robienie pinga np.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano prawda . Jak umiesz to i moze GTK lub Qt sie da? Choc to juz mozna dac jaka nakladke cos ala np. Xcdroast bazujacy na cdrtools. Bo razem za duze i nie praktyczne jak nie ma sie X skonfigurowanego ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozliwosc zmiany interfejsu(ethX) karty sieciowej

(powiedzmy kartaA jest na eth0 a koles chce mieć ją na eth1)

p.s.

myslales moze rozniewz o jakims interaktywnym kursie ??

bo ja np. nie skorzystam z Twojego skryptu bo chce sie sam tego nauczyc

(ale ogolnie pomysl super)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pelno FAQow i HOWTO jest wiec jak masz czas to sobie poczytaj to sie nauczysz a to ma byc program ktory robi sam a nie wiesz co robi :D Jak mandrejkowe drejki (blee) Ale sieprzyda cos takiego szczegolnie do maskaradu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ParanoiK: Moze jednak bysmy cos podzialali w temacie:) rok minal , a temat jest bardzo na topie, nie wspominajac ze mozna zaczac propagowac linux :) Zrobilimysmy taki ogolny homemade manual do konfiguracji sieci, dhcp, routing, poczta, itp dla np fedorki lub innego

Moze ktos sie także dorzuci do tematu?

 

Pozdrawiam i zapraszam odwaznych z inicjatywa (bez rowniez) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę nad reaktywowaniem projektu i opracowaniem jednolitego systemu inicjalizacji urządzeń sieciowych. Do tego jakiś konfigurator step-by-step. Oczywiście jak zwykle czasu nie ma ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę nad reaktywowaniem projektu i opracowaniem jednolitego systemu inicjalizacji urządzeń sieciowych. Do tego jakiś konfigurator step-by-step. Oczywiście jak zwykle czasu nie ma ;]

1273783[/snapback]

Niestety zwykle tak to jest :) Niemniej jesli udaloby sie startnac projekt i potrzebnaby byla wiedza o fedora core 2 w sensie ksiazkowym, to sluze pomoca - FC2 Ksiega Eksperta (ok 1000 stron materialow, wiec cos przydatnego sie znajdzie na bank)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) w sumie przeyznam sie ze od niedawno ucze sie linuxa i bardzo mnie wciagnal..i na dobra sprawe, jesli portafilbym uczynic pod nim, to co pod win32, bez najmniejszego zastanowienia przesiadlbym sie :)

 

Stad wlasnie moja ogromna prosba i propozycja o reanimacje projektu. Na bank jest wiecej osob o podobnej sytuacji, ktorzy chetnie by zmienili s o ale dla nich poki co linuks, być może wciaż = WIELKA czarna magia :) Taki projekt zdecydowanie mogłby rozwiać watpliwosci B)

 

Dzięki i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie projekt wydaje sie od samego poczatku do bani. jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego =P

mamy duzo konfiguratorow sieci, jest duzo kreatorow firewalli, etc, etc

powstaje wiele nowych linuxow, gdzie pliki konfiguracyjne sa poumieszczane gdzie indziej.

po co robic skrypt ktory obsluguje tylko mandarynke, rh i fc. bez sensu.

python wydaje sie w tym przypadku dosc dobrym rozwiazaniem, szybko, sprawnie.

 

mozecie jednak poprobowac, moge pomoc /po maturze i egzaminach na 1oodia =\/, zawsze bym tam czegos sie nauczyl =D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qmam. moze przyjrzyj sie skryptom do livecd. sa takie w sieci, tam jest wykrywanie sprzetu. jest tez jakies distro live do obslugi routera, tam pewnie by bylo dosc takich konfiguracyjnych skryptow /jak on sie nazywal?/

http://www.wifi.com.ar/english/cdrouter.html

a te skrypty mam na kompie, nie chce mi sie ich szukac w necie. jak chcesz to moge na mejla wyslac

 

ps: mam nadzieje ze rozumiem zalozenie tego projektu =P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech. Chodzi właśnie o uniknięcie zależności poszczególnych dystrybucji i skupieniu się na systemie inicjalizującym sieć od podstaw.

1290533[/snapback]

dokładnie, co dla total zielonych i nie tylko , ot takie sieci komputerowe z administracja w linux (nie-w32) podstawy , by czlowiek siadajacy do linux , bez wiekszego wzhgledu na dystrybucje mogl jakos zaczac

 

 

ps. projekt jest bardzo trafny

 

pozdro

Edytowane przez Bulsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...