Skocz do zawartości
topiq77

Zakup drugiego dysku M.2 do płyty Gigabyte H470 HD3 (rev. 1.0)

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Planuję zakup drugiego dysku SSD M.2 do płyty głównej jak w tytule.

Obecnie posiadam już dysk Samsung 970 EVO PLUS 500GB w pierwszym slocie M2M_SB koło procesora.

Do tego posiadam w PC 2 x HDD SATA ,2 x SSD SATA, 1 x DVD-RW SATA. Więc obłożenie złącz SATA jest dość spore.

W instrukcji obsługi znalazłem taką tabelkę jak w załącznikach.

Teraz pytanie zasadnicze, czy mogę dokupić drugi dysk Samsung 970 EVO PLUS 2TB i włożyć do drugiego slotu M.2. Czy w związku z tym, muszę odłączyć dysk z SATA 0 żeby dysk M.2 w slocie M2P zadziałał. Czy przestanie również działać dysk w SATA 1? Tak bym to rozumiał z tej tabeli (x przy kombinacjach z dyskiem M.2 i SATA 0-1). Jak to ugryźć, żeby i wilk był syty i owca cała?

Odpada odpięcie napędu DVD-RW, gdyż żona intensywnie go używa. Ale mam go wpiętego chyba w SATA 4 lub 5.

Wybaczcie pewnie banalne pytanie, ale przy prawie 50-tce na karku i nie siedząc już na bieżąco w technikaliach, człowiek stara się zrozumieć, co tam napisali w obcym mu języku i czy dobrze używa translatora 🙂
Ostatecznie mogę pozbyć się HDD 250 GB jako najstarszego sprzętu w obecnym zestawie PC.
Co do płyty, kupiłem ją tylko dla starego PCI, gdyż mam tuner Technisat CableStar HD2 DVB-C + slot C/I. Obsługuje nawet 4K z kablówki, zgrywa w strumieniu niekodowanym i nie bardzo wiem czym ją zastąpić pod PCIEx. Zresztą to dodatkowy i niemały koszt, którego chciałem uniknąć.

Reszta zestawu:

CPU: i7 10700F

GPU: RTX 3060Ti OC Eagle 8GB

RAM: 4 x 8GB Crucial BallistiX DDR4 3000MHz CL15

Zasilacz: Seasonic M12II 620W 80+ Bronze Modularny (nie EVO).

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Grzegorz.

Sloty M.2 str. 16.png

Sloty M.2 str. 17.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, po obsadzeniu drugiego gniazda m2 tracisz jedno gniazdo SATA. Chcesz włożyć dysk NVMe, będzie to więc SATA0.

Urządzeń masz 5, dostępnych gniazd SATA będzie także 5, więc wszystko powinno działać poprawnie - łącznie dwa dyski m2 oraz 5 sprzętów na SATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, topiq77 napisał:

Ostatecznie mogę pozbyć się HDD 250 GB

Warto sie tego pozbyc niezaleznie i tak. Pozbedziesz sie halasu i spowalniacza systemu.  Przy tak dzis niskich cenach dyskow duzej pojemnosci nie warto tego trzymac.

Jak wyzej, tracisz tylko zlacze Sata 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne. Myślałem, że muszę się pozbyć urządzeń z SATA 0 i 1 naraz. Jak włożę M.2 to pewnie poprzerzucam dane z talerzowca i go wywalę. Zostanie mi jeden magazyn HDD 1,5TB, ale to WD Green i jest dość cichy.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ją tam bym wcisnął między kartę grafiki a tuner z kartą C/I, ale ciekawa alternatywa. Kiedyś pewnie i tak zmienię tę płytę główną, bo nie należy do najlepszych konstrukcji. Ale to jak mi się gdzieś podobny tuner DVB-C trafi, który bez problemu zadziała z DVBViewer Pro i będzie już na PCIEx. TechniSat już z tych kart wyszedł. Ale to może w przyszłości, jak będę znów platformę zmieniał, może tym razem coś pod AMD. Póki co ten HDD 250 GB to już relikt, chociaż działa do dziś a ma chyba z 15 lat jak nie lepiej. I faktycznie jak komp odpala, to czeka aż się ten HDD rozkręci zanim zacznie wczytywać system, mimo że instalowałem system bez podłączonych innych dysków. Ale mam tam stary testowy system Windows 7 tzw. koło ratunkowe jakby się coś zrypało. Nie używałem go już dobrych kilka lat, więc może czas w końcu się z nim pożegnać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzięki za wszelaką pomoc.

Taki post na zakończenie. Zakupiłem, zainstalowałem Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB i śmiga jak trzeba. Nic nie musiałem odłączać, jedynie przepiąłem SATA0 na SATA5. Aczkolwiek ostatecznie najstarszy HDD i tak wyleci z budy, bo najbardziej hałasuje i spowalnia cały system.

Jest jakaś możliwość sprawdzenia, jaki kontroler w dysku SSD siedzi bez zdejmowania nalepki? Próbowałem kilku programów, ale żaden nie wyświetla producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...