Skocz do zawartości
Astec

Rozważania po zmianie monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

Mam kilka kwestii, pytań czy wątpliwości jakie mnie naszły po zmianie monitora na lepszy. Jestem świeżo po przesiadce z 75 Hz monitora FullHD (24" VA) na 144 Hz monitor 1440p (27" IPS). Długo zwlekałem z tą przesiadką, ale już teraz mogę powiedzieć, że było warto. Zaczne po kolei. Szczegółowość obrazu wydaje się być dużo wyższa, ale dlaczego? Przecież nie zmieniałem ustawień graficznych, a wszystko wygląda jak po przejściu co najmniej z medium na ultra. Następnie mimo tej samej ilości FPS na obu monitorach (blokada na 60) obraz wydaje się dużo płynniejszy. Kolejna niezrozumiała przeze mnie kwestia. Przecież mamy tyle samo FPS-ów, a jednak jest różnica. Kolory też są lepsze na nowym IPS-ie, nawet czernie nie są dużo gorsze, ale to już cecha charakterystyczna danej matrycy. Już teraz wiem, że karta graficzna w najbliższych miesiącach będzie do wymiany. 1440p dużo bardziej niż 1080p obciąża GPU, ale to też jest zrozumiałe. Jaką kartę w budżecie około 3000 zł do tego zestawu moglibyście polecić? A i wiecie może czy da się coś zrobić, żeby podnieść głośność? Na starym monitorze pokrętło głośności było mniej odkręcone, nowy jest wyraźnie cichszy. Jeżeli ktoś się zastanawia nad przesiadką to ogólnie polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Astec napisał:

Szczegółowość obrazu wydaje się być dużo wyższa, ale dlaczego?

Rozmiar pixela

2 godziny temu, Astec napisał:

mimo tej samej ilości FPS na obu monitorach (blokada na 60) obraz wydaje się dużo płynniejszy.

Sam w sobie monitor wyświetla więcej ramek na sekunde, więc nawet jak zablokujesz 60 FPS to i tak widzisz tą samą klatkę kilka razy odświeżoną. Włącz G-Sync to zobaczysz różnicę.

2 godziny temu, Astec napisał:

Kolory też są lepsze na nowym IPS-ie, nawet czernie nie są dużo gorsze, ale to już cecha charakterystyczna danej matrycy.

To miałeś słaby monitor albo ciulowo ustawiony 😉

2 godziny temu, Astec napisał:

1440p dużo bardziej niż 1080p obciąża GPU, ale to też jest zrozumiałe.

Zobacz np tutaj jak niweluje się różnica na tej samej karcie ale słabszym CPU między FullHD a 1440p. Ta sama karta na słabszym CPU (i9-13900K vs 5800X).

2 godziny temu, Astec napisał:

Jaką kartę w budżecie około 3000 zł do tego zestawu moglibyście polecić?

Do czego? Nie podałeś żadnych konkretów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...