Skocz do zawartości
gruzgot

Jaka płyta główna do gtx 1060 6gb?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, przymierzam sie do wymiany podzespolow w moim komputerze, lecz nie do konca jestem pewien co wybrac - stad moje pytanie... Jaka plyte glowna byscie mi polecili do 300-400 (moze byc uzywka) do grafiki Gigabyte GeForce GTX 1060 G1 6 GB. Ogolnie chcialbym za niewielka kwote zrobic upgrade czesci, komputer glownie do gier cs, fifa, gta etc. ponizej aktualna specyfikacja :

i5-4690k 

płyta główna H81-MS-1

8gb ram ballistix 1600mhz 

Gigabyte GeForce GTX 1060 G1 Gaming 6GB GDDR5 

Chłodzenie CPU Thermalright Macho 90 

Zasilacz Tracer Be Cool 520W

Dysk Seagate BarraCuda 500GB 2.5" SATA III

Co byscie tutaj zmienili poza grafika? do max budzetu 1500zl 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

płytę główna dobiera się do procesora, bo karta graficzna to wymaga ino gniazda PCIe 3.0 i wtyczki od zasilacza 1x8pin 

w zakładanym budżecie można już zakupić nowy PC, bez karty graficznej, obudowy i zestawu chłodzącego który już posiadasz.

i tak np. na procesorze AMD 

Procesor AMD Ryzen 5 3600, 3.6 GHz, 32 MB, BOX (100-100000031AWOF)

Płyta główna MSI B550-A PRO

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RBK2/16)

Zasilacz be quiet! System Power 10 550W (BN327) 

Dysk SSD ADATA Legend 850 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (ALEG-850-1TCS)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Mr.T... napisał:

 

w zakładanym budżecie można już zakupić nowy PC, bez karty graficznej, obudowy i zestawu chłodzącego który już posiadasz.

 

rzekłbym że raczej koniecznie SSD 1TB (SATA), +8GB RAM  i wymienić samą grafikę (RTX3060?) a nie procesor i płytę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rdaneel napisał:

i wymienić samą grafikę (RTX3060?)

taaa ... , czy Ty masz trochę wiedzy praktycznej na temat sprzętu ?

 i5 4r/4w to jest procesor który w większości gier będzie obciążony w 100% , to co ma odpowiednio "napędzić" tergo RTX ? aby nie zachodziło zjawisko "wąskiego gardła " 

bottleneck na poziomie 25%  i im nowsza gra tym będzie tylko więcej.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki zestaw jak @Mr.T... poleca będzie lepszym rozwiązaniem niż zmiana karty na mocniejszą. Ten procek ma już swoje najlepsze lata za sobą. A na B550 można za jakiś czas wrzucić coś z serii 5xxx i jakąś mocniejszą grafę to posłuży jeszcze kilka lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega gra w gunwo na kółkach, które spokojnie pójdzie na tym i5.

Za grosze można kupić SSD i ram dla ogólnej wygody korzystania ze sprzętu. To wystarczy. W jakie to nowe gry będzie grał na gtx1060?

 

Kasę odłożyć na emigrację, bo za jakieś kilka tygodnie zaczynamy tu budowę Białorusi v2.0 i trzeba korzystać, póki paszporty w domach mamy, a na granicy się z nich nie śmieją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Mr.T... napisał:

taaa ... , czy Ty masz trochę wiedzy praktycznej na temat sprzętu ?

 i5 4r/4w to jest procesor który w większości gier będzie obciążony w 100% , to co ma odpowiednio "napędzić" tergo RTX ? aby nie zachodziło zjawisko "wąskiego gardła " 

bottleneck na poziomie 25%  i im nowsza gra tym będzie tylko więcej.  

Miałem i5-2500K z 1660Super. Przesiadłem się na 5700x. I wiesz co to zmieniło? No nic. i5 zarówno 1060 jak i 1660 zajedzie. Chyba że grasz  w 800x600. cyt. "bottleneck na poziomie 25%  i im nowsza gra tym będzie tylko więcej.  " no ok, ale twarde testy masz?

 

W dniu 28.09.2023 o 20:02, gruzgot napisał:

Witam serdecznie, przymierzam sie do wymiany podzespolow w moim komputerze, lecz nie do konca jestem pewien co wybrac - stad moje pytanie... Jaka plyte glowna byscie mi polecili do 300-400 (moze byc uzywka) do grafiki Gigabyte GeForce GTX 1060 G1 6 GB. Ogolnie chcialbym za niewielka kwote zrobic upgrade czesci, komputer glownie do gier cs, fifa, gta etc. ponizej aktualna specyfikacja :

Co byscie tutaj zmienili poza grafika? do max budzetu 1500zl 

 

Zgodnie z powyższym: zmniejsz rozdzielczość nie zmieniając detali. Jeżeli wydajność wzrośnie: wymień kartę graficzną. jeżeli nie - procesor., Choć ja dalej uważam że powinieneś wymienić grafikę. Choć z drugiej strony nie mamy informacji o monitorze na którym grasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2023 o 20:02, gruzgot napisał:

i5-4690k 

płyta główna H81-MS-1

8gb ram ballistix 1600mhz 

Gigabyte GeForce GTX 1060 G1 Gaming 6GB GDDR5 

Chłodzenie CPU Thermalright Macho 90 

Zasilacz Tracer Be Cool 520W

Dysk Seagate BarraCuda 500GB 2.5" SATA III

Co byscie tutaj zmienili poza grafika? do max budzetu 1500zl

... zasilacz x-P (serio strach trochę używać). Natomiast poza zasilaczem, to jak jedno ruszysz, to juz wszystko idzie do wymiany (RAM+CPU+płyta, może nawet chłodzenie nie podejdzie, a dysk 0,5GB będzie dosyć ciasny dla gracza)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rdaneel napisał:

Miałem i5-2500K z 1660Super. Przesiadłem się na 5700x. I wiesz co to zmieniło? No nic. i5 zarówno 1060 jak i 1660 zajedzie. Chyba że grasz  w 800x600. cyt. "bottleneck na poziomie 25%  i im nowsza gra tym będzie tylko więcej.  " no ok, ale twarde testy masz?

czy po wymianie procesora liczyłeś magicznie na wzrost FPS ? , przecież to tak nie działa, chodziło o to aby w grach w miejscach procesorowych nie dochodziło do spadków  FPS, co przekłada się na płynniejsza rozgrywkę, pytasz o bottlenek , kalkulatorów na Internecie nie brakuje.

i tak jak wspomniał Kyle , zasilacz Trace 500W razem z RTX ?, trochę było by szkoda tego RTX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Mr.T... napisał:

czy po wymianie procesora liczyłeś magicznie na wzrost FPS ? , przecież to tak nie działa, chodziło o to aby w grach w miejscach procesorowych nie dochodziło do spadków  FPS, co przekłada się na płynniejsza rozgrywkę, pytasz o bottlenek , kalkulatorów na Internecie nie brakuje.

i tak jak wspomniał Kyle , zasilacz Trace 500W razem z RTX ?, trochę było by szkoda tego RTX.

Teraz mam starego 550W  chiefteca i 3060 ti to raz. Nie wiem co znaczy "magiczne" zwiększenie fps. Po zmianie na wyższą kartę jakoś wzrastają. a przesiadałem się i z czegoś na  rx480 i potem na 1660 (dalej i5-2500k). I dalej nie wiem co wy z tym "500w to mało".

 

I w zadanych parametrach imo bardziej odczuje SSD + grafika niż wymiana proca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, rdaneel napisał:

Miałem i5-2500K z 1660Super. Przesiadłem się na 5700x. I wiesz co to zmieniło? No nic. i5 zarówno 1060 jak i 1660 zajedzie.

Ktoś tu kłamie albo gra w gry które w małym stopniu siedzą na cpu. Miałem 2500k @4.5ghz z gtx970 potem i5 zmieniłem na i7 2700k @4.7 ale dopiero po zmianie platformy na obecną i jeszcze z gtx970 zanim oddałem go bratu to fps w WoT, CS, FS22, Wiedźminie poszły sporo w górę i znikły mikroprzycięcia?/spadki fps.

s.1150 to już archaizm który bardzo długo dawał radę ale te czasu już się skończyły.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bamboocha napisał:

Ktoś tu kłamie albo gra w gry które w małym stopniu siedzą na cpu. Miałem 2500k @4.5ghz z gtx970 potem i5 zmieniłem na i7 2700k @4.7 ale dopiero po zmianie platformy na obecną i jeszcze z gtx970 zanim oddałem go bratu to fps w WoT, CS, FS22, Wiedźminie poszły sporo w górę i znikły mikroprzycięcia?/spadki fps.

właśnie o to chodzi , ale co będziesz tłumaczył człowiekowi, jak on nie widzi potrzeby wymiany obecnego zasilacza Tracer 520W na nowy ,który miał by zasilać np. RTX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2023 o 10:37, bamboocha napisał:

Ktoś tu kłamie albo gra w gry które w małym stopniu siedzą na cpu. Miałem 2500k @4.5ghz z gtx970 potem i5 zmieniłem na i7 2700k @4.7 ale dopiero po zmianie platformy na obecną i jeszcze z gtx970 zanim oddałem go bratu to fps w WoT, CS, FS22, Wiedźminie poszły sporo w górę i znikły mikroprzycięcia?/spadki fps.

s.1150 to już archaizm który bardzo długo dawał radę ale te czasu już się skończyły.

 

Jak napisałem, miałem i5-2500K @4,3 16GB ram (2133MHz) + SDD. Być może te przymiotniki miiały znaczenie. bo podejrzewam że na 8GB i dysku magnetycznym to faktycznie są "mikroprzycięcia". A grałem i wiedźmina III i WoWs (okręty) i Ark@1440p. Więc cóż mam powiedzieć...

 

 

23 godziny temu, Mr.T... napisał:

właśnie o to chodzi , ale co będziesz tłumaczył człowiekowi, jak on nie widzi potrzeby wymiany obecnego zasilacza Tracer 520W na nowy ,który miał by zasilać np. RTX.

W dalszym ciągu nie wiem o co chodzi z wymianą zasilacza i czym różni się pobór mocy 1060 a 3060 nie licząc dodatkowych 50W.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2023 o 21:57, Mr.T... napisał(a):

Witam 

płytę główna dobiera się do procesora, bo karta graficzna to wymaga ino gniazda PCIe 3.0 i wtyczki od zasilacza 1x8pin 

w zakładanym budżecie można już zakupić nowy PC, bez karty graficznej, obudowy i zestawu chłodzącego który już posiadasz.

i tak np. na procesorze AMD 

Procesor AMD Ryzen 5 3600, 3.6 GHz, 32 MB, BOX (100-100000031AWOF)

Płyta główna MSI B550-A PRO

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RBK2/16)

Zasilacz be quiet! System Power 10 550W (BN327) 

Dysk SSD ADATA Legend 850 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (ALEG-850-1TCS)

 

Myslisz, ze w takiej specyfikacji komputer powinien uciagnac wiekszosc nowych gier? typu nowa fifa, cs 2, forza etc? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, gruzgot napisał:

Myslisz, ze w takiej specyfikacji komputer powinien uciagnac wiekszosc nowych gier? typu nowa fifa, cs 2, forza etc?

cudów nie ma i fizyki nikt nie zmieni a raczej powiedzmy wydajności GTX 1060 , uruchomić grę, a grać z ustawieniami z suwakami przesuniętymi na max w prawo, to są spore różnice odnośnie potrzebnej wydajności, ale w większości gier warto wejść w ustawienia graficzne i posprowadzać czy zmiana danego ustawienia faktycznie ma wpływ na to co jest wyświetlane na monitorze , bo można się zdziwić, że zmieniając cześć ustawień nie ma wpływu na wyświetlana zawartość na monitorze ... , ale dla karty graficznej będzie już różnica w jakim stopniu będzie obciążona, także warto na to poświecić chwile czasu.

CS2 - to chyba za xxx czasu, jak poprawia optymalizacje, bo większość graczy nie zależnie od posiadanego sprzętu narzeka na przycięcia lub nawet przeskakiwanie do pulpitu i zamykanie gry.      

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

cudów nie ma i fizyki nikt nie zmieni a raczej powiedzmy wydajności GTX 1060 , uruchomić grę, a grać z ustawieniami z suwakami przesuniętymi na max w prawo, to są spore różnice odnośnie potrzebnej wydajności, ale w większości gier warto wejść w ustawienia graficzne i posprowadzać czy zmiana danego ustawienia faktycznie ma wpływ na to co jest wyświetlane na monitorze , bo można się zdziwić, że zmieniając cześć ustawień nie ma wpływu na wyświetlana zawartość na monitorze ... , ale dla karty graficznej będzie już różnica w jakim stopniu będzie obciążona, także warto na to poświecić chwile czasu.

CS2 - to chyba za xxx czasu, jak poprawia optymalizacje, bo większość graczy nie zależnie od posiadanego sprzętu narzeka na przycięcia lub nawet przeskakiwanie do pulpitu i zamykanie gry.      

Ok, dzieki. W takim razie uwazasz, ze ten zestaw, ktory podales bedzie nalepszy, czy jeszcze cos lepszego da sie wycisnac za te pieniadze? Wybacz, ze tak wypytuje, ale chcialbym zlozyc taki zestaw, aby wytrzymal jakis czas, po pozniejszej zmiane grafiki. Uwazasz, ze AMD bedzie najlepszyn rozwiazaniem? Slyszalem, ze maja sklonnosci do grzania... I w sumie jak patrze na moja stara obudowe dochodze do wniosku, ze ja rowniez bedzie trzeba wymienic, jest moze jakas tania buda do polecenia>? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, gruzgot napisał:

Ok, dzieki. W takim razie uwazasz, ze ten zestaw, ktory podales bedzie nalepszy, czy jeszcze cos lepszego da sie wycisnac za te pieniadze? Wybacz, ze tak wypytuje, ale chcialbym zlozyc taki zestaw, aby wytrzymal jakis czas, po pozniejszej zmiane grafiki. Uwazasz, ze AMD bedzie najlepszyn rozwiazaniem? Slyszalem, ze maja sklonnosci do grzania... I w sumie jak patrze na moja stara obudowe dochodze do wniosku, ze ja rowniez bedzie trzeba wymienic, jest moze jakas tania buda do polecenia>? 

trzeba patrzeć , czy liczyć, cena zakupu a wydajność , w cenie około 400pln nie zakupisz wydajniejszego procesora nisz Ryzen 5 3600 czyli 6r/12w wraz z np. wsparciem dla PCIe 4.0, bo aby iść w Intela to przynajmniej trzeba by zakupić, Intel Core i5-12400F, 2.5 GHz, 18 MB, BOX (BX8071512400F) cena około 700pln to trzeba by oszczędzać na płycie głównej i np. obudowie, a posiadając dobra płytę główna patrząc za xxx czasu można wymienić procesor na coś z serii 5000, a jeśli chodzi o obudowę to myślę ze  +/- 300pln za obudowę to cena jest ok , ale jak chcesz coś jeszcze tańszego to możesz sam za czym poszperać. 

         

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mysle jaka tam karte moglbys wsadzic zeby zbytnim bottleneckiem nie byl procesor - zakladajac ze bedziesz gral w full hd, i wymienial na 5800x3d to mysle ze nawet taka 4070ke bys moglbys wsadzic bo taka 3060tke to 5800x3d na sto procent ogarnie

Czesci do am4 sa aktualnie tanie, i beda jescze tansze - to najlepsza platforma jaka mozesz wybrac za te pieniadze

Popatrz tutaj - 

 

W rdr2 i battlefieldzie widac najwieksza roznice w rdr klatki nie spadaja ponizej 60, w cyberpunku o dziwo Twoj stary procek radzi sobie calkiem niezle ale trzeba pamietac ze 1600 to byla slabizna

Tu znalazlem jakis test z 2023 roku 

Roznica jest jakies 25 klatek srednio i juz bez przyciec w cyberpunku, ze spadkami powyzej 70 klatek, malo gier gosc testowal ale i tak roznice widac

 

Tu jest porownanie jakies 5800x3d vs 3600 tez widac roznice, na 5600 przeskok - mala roznica, na 5800x3d juz wieksza

 

 

Tu znalazlem taki filmik z 5800x3d z 4070 

 ogolnie zajebiscie sobie radzi w 1440p to jakbys chcial kiedys przeskoczyc to nie bedzie zadnego problemu

Edytowane przez VonV3in

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...