Skocz do zawartości
saalataa

Upgrade wg wskaznika wydajnosc/cena

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

szybka konsultacja. Moj i7-6700 bezK zaczal dawac mi sie we znaki. Szczegolnie jak odswierzam sobie Anno 1800. Potrzebuje waszego zdania na temat potencjalnego upgradu by zminimalizowac waskie gardla. Sprzet ktory zostaje to 6700XT, monitor 1440p, zasilacz 750W, Kingston KC3000. Chce sobie kupic platforme. Zwykle nie dbam o upgrady poszczegolnych podzespolow, a sam 6700 ma juz swoj wiek. Jako nastepce wybralem 13600K, MSI B66M Pro A DDR4 i 32GB RAM DDR4 3200 CL16 dodtakowo 2TB Lexar 790 jako dysk na dane i HDD 3TB jako backup. Jest sens kombinowac z platforma DDR5 lub AMD w celu uzyskania zauwazalnej wydajnosci. Jak pisalem tutaj kieruje sie wspolczynnikiem bang/buck. 

PS. Msle nad wymiana budy, bo obecnie mam jakiegos Anteca, ale zaleta jego jest, ze ma mozliwosci wlozenia wiecej niz 2 dyskow HDD. Cena budy raczej do 500zl.

Poza graniem PC uzywam do wirtualizacji i testuje kontenery i bawie sie kubernetes, ansible, itp wynalazkami w obrebie maszyn wirtualnych.

Czekam na uwagi.

pozdr

S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, saalataa napisał(a):

 Jest sens kombinowac z platforma DDR5 lub AMD w celu uzyskania zauwazalnej wydajnosci. Jak pisalem tutaj kieruje sie wspolczynnikiem bang/buck. 

 

Intel + DDR4 to martwy zaułek - chcąc coś ulepszyć za 2 lata będziesz musiał zmieniać całą platformę. Pół biedy jeżeli masz kości DDR4 ze starego komputera, jednak jeżeli musisz je kupić to lepiej idź w DDR5 i to o wysokim taktowaniu.
Wybierając AM5 + DDR5 (na chwilę obecną wystarczy 6000 cl30) powinieneś mieć możliwość zmiany procesora na wydajniejszy przez jakiś czas.
 

Cytat

PS. Msle nad wymiana budy, bo obecnie mam jakiegos Anteca, ale zaleta jego jest, ze ma mozliwosci wlozenia wiecej niz 2 dyskow HDD. Cena budy raczej do 500zl.

Mam na zbyciu BeQuiet Pure Base 500DX w dobrych pieniądzach 😜

Cytat

Poza graniem PC uzywam do wirtualizacji i testuje kontenery i bawie sie kubernetes, ansible, itp wynalazkami w obrebie maszyn wirtualnych.

To w zasadzie chyba lepiej w intela iść przy takich zabawach - ale tutaj musi się wypowiedzieć ktoś lepiej z tematem obeznany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dajcie jakas sensowna alternatywe od AMD. Musze poczytac jak AMD dziala z platformami wirtualizacyjnymu, szczegolnie przekazywaniem urzadzen i IOOMU.Z drugiej strony jak kupie AMD to raczej nie bede robil upgrade. Dla mnie ilosc RAM > szybkosc i na start bede chcial miec 64GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, saalataa napisał:

Poza graniem PC uzywam do wirtualizacji i testuje kontenery i bawie sie kubernetes, ansible, itp wynalazkami w obrebie maszyn wirtualnych.

1 godzinę temu, gutektm napisał:

To w zasadzie chyba lepiej w intela iść przy takich zabawach - ale tutaj musi się wypowiedzieć ktoś lepiej z tematem obeznany.

Bez związku.

Też bym proponował AM5, słaby ten pomysł tak jak kolega wyżej napisał 😉

2 minuty temu, saalataa napisał:

Z drugiej strony jak kupie AMD to raczej nie bede robil upgrade. 

Nie rozumiem

3 minuty temu, saalataa napisał:

To dajcie jakas sensowna alternatywe od AMD

Jaki budżet?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Bonusso3 napisał:
28 minut temu, saalataa napisał:

Z drugiej strony jak kupie AMD to raczej nie bede robil upgrade. 

Nie rozumiem

znaczy raz zlozony nowy komputer nie bede rozbudowywal. Do AM5 potrzebuje nowego chlodzenia, bo moj Fortis5 dual chyba nie pasuje. i 64G RAM, bo DDR54 32GB juz mam.

 

budzet roznie, 3, 4-5K pln. w zaleznosci od wartosci.

Np ten co napisale z buda NZXT H5 Flow mam za 2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DDR4 3200 do 13 gen Intela to samobój, bardzo traci na wydajności, więc też do zmiany 😉 

Fortis raczej też bez osobnej zapinki nie podejdzie.

 

PS. Do homelaba kup sobie jakiś mały serwer, bez sensu jest zabawa na VMkach 😉 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2023 o 10:05, Bonusso3 napisał:

DDR4 3200 do 13 gen Intela to samobój, bardzo traci na wydajności, więc też do zmiany 😉 

Fortis raczej też bez osobnej zapinki nie podejdzie.

 

PS. Do homelaba kup sobie jakiś mały serwer, bez sensu jest zabawa na VMkach 😉 

Dzieki mam osobna platforme na proxmox (klaster), ale to bardziej pod staging. Z racji kilku roznych platform (docker/podman/lxc) dodatkowo osobno rancher i k8s. Wydajnościowo nie jest zle, a nawet calkiem dobrze to dziala. 

Aha, czasami zdarza mi sie transkodowac video pomiedzy h264/h265/hevc. Jak mam brac DDR5, to wydaje mie sie ze wiekszy sens ma AMD.

W takim razie co doradzicie? 

Tutaj mam 3 opcje 2xAMD i raz na intelu, rozwazam tez druga niebieska opcje z 13700K. Komentarze?

 

Edytowane przez saalataa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle nad chlodzeniem do procesorow, poki co na prowadzeniuy jest Thermalright Peerless Assassin 120 (40€). Wydajnościowo nie odbiegaja od Noctua. 

Buda zostaje co była (Corsair 200R), bo jest odpowiednio głęboka, bo mam w niej jednak 3 HDD na ktore robie backupy, ktore w nocy sie synchronizuja z NASem. Poza tym na obudowie stoi mi switch 19".  Wszystko i tak pod biurkiem stoi. 

Co do procesora: 

Dobrze budzetowo to Ryzen 7 5800X3D lub Ryzen 9 5900X. RAMu nie musze tykać i bede miał go 64GB za grosze. Ale tego nie rozbuduje. 13600K+DDR4 rowniez swietnie wypada kwotowo. 

Uniwersalnie to najlepiej wypada 13600K+DDR5. Tutaj juz plyty drozsze i RAM dwukrotnie. 

Rozwojowo to najlepiej AM5 ale i najdrozej. Tutaj rozgrywka jest pomiedzy 7600, 7700 i 7800X3D. 

 

AMD: Po rozwazniach wszystkich za i przeciw wyszlo, ze ciezko wzbrac cos odpowiedniego. Budzetowo  najlepiej wychodzi AM4 i 5800X3D. AM5 jest nadal dwukrotnie drozsza niz AM4. Przy AM4 odpadnie mi zakup RAMu, bo już mam a drugi kit 32GB Vengence LPX, dostane za smieszne pieniadze (25-30€). Bede mial 64GB, przez co nie bede musial wirtualnych srodowisk zamykac.  Plyta glowna to MSI B550-A Pro za 90€, CPU to albo . Obydwa w podobnej cenie - 300€. Ten drugi ma wiecej rdzeni, ale ten pierwszy jest bardziej uniwersalny i wgrach ktore gra da okolo 30% do wydajnosci dzieki cache (porównanie). Upgrade mnie bedzie kosztowal nieduze pieniadze, dwukrotnie mniej niż przejscie na AM5, a ta druga watpie, zeby zaoferowała mi blisko dwukrotnie wyzsza wydajnosc.  Z drugiej strony AM5 jest 

Intela tez nadal biore pod rozwage. 

INTEL: Cenowo wychodzi podobnie pomiedzy 13600K+B660 i 5800X3D+B550. Sytuacja z RAM jak powyzej, aCPU wydaje sie bardziej uniwersalny. I w grach wypada tez czesto lepiej nawet od Zen4. Cena podobna jak za AM4, a wydajnosciowo czesto lepiej niz AM5. 

WERDYKT: Zostaje przy 13600K. DDR4 wg testow wcale nie oslabia bardzo tego CPU, przynajmniej w grach ktore mam na tapecie. Poza tym wypada lepiej w wirtualizacji niz Zen, 64GB RAM tez sie przydadzam a DDR5 musialbym 250+€  za pamiec dac. QS tez spora zaleta przy kodowaniu wideo. Ogolnie zobzcze jak sie bedzie spisywac i moze wymienie wszystko znow za kilka lat. Komputer na tu i teraz. Sam skok z 6700 i tak bedzie olbrzymi. Gdyby nie gry to bym pwenie poszedl w MacMini z M2.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...