Skocz do zawartości
revel001

Problem z migającym na czarno ekranem po aktualizacji Windows 11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Do wczoraj wszystko działało ok, niestety po aktualizacji systemu pojawił się problem z migającym ekranem.
Pierwsze włączenie po aktualizacji rozdzielczość zamiast 1440p była 1080p i nie dało się zmienić, ale nic nie działo się z ekranem innego. Po resecie rozdzielczość jest ok, ale ekran co jakiś czas jakby się wyłączał(na ok. sekunde jest czarny ekran a co powiedzmy 10 razy pokazuja się paski na ekranie), częstotliwość różna, czasem co 5, czasem wytrzyma i 20, 30 sekund.
Próbowałem rozwiązania ze strony microsoftu, menedżer urzadzeń->karty graficzne->próba odinstalowania sterownika, ale delikatie mówiąc g.. dało.

W trybie awaryjnym problem ten nie występuje. Do tego odinstalowałem raz jeszcze kartę graficzną i problem zniknął(screen1), po czym zainstalowałem jeszcze raz sterowniki ze strony AMD i znowu to samo..
Natomiast jeśli nawet odinstaluje RX 7900XT, ale karta zintegrowana nie ma tegoi wykrzyknika(screen2), czyli teoretycznie działa poprawnie to problem i tak wystepuje, choć z nieco mniejszą częstotliwością.

Edit: Co ciekawe wydaje się, że to problem ze sterownikami do karty zintegrowanej jednak, bo zainstalowałem ponownie sterowniki, ale tylko do RX 7900XT, natomiast przy zintegorwanej karcie jest aktualnie wykrzyknik jak na screen1 i wszystko działa poprawnie.

Ktoś ma jakiś pomysł? Da się zrobić coś bez ponownej instalacji tego wspaniałego systemu?

Monitor LG ultragear 27gp850-b
Procesor A Ryzen 7 7800 X3D
Karta: AMD RX 7900XT
Płyta: MSI B650 Tomahawk

screen1.jpg

screen2.jpg

Edytowane przez revel001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, revel001 napisał:

W trybie awaryjnym problem ten nie występuje. Do tego odinstalowałem raz jeszcze kartę graficzną i problem zniknął(screen1), po czym zainstalowałem jeszcze raz sterowniki ze strony AMD i znowu to samo..

Witam

czy w trybie awaryjnym możesz podejrzeć częstotliwość odświeżania ekranu ?

oraz w tym momencie sprawdzić tez w menu monitora. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze sprawdzam, jest napisane "nieznane", ale wygląda na 64 Hz(nie da się zmienić), monitor pokazuje natomiast 120.

W razie co, w trybie normalnym, czyli tam gdzie problem występuje, zarówno monitor jak i system pokazuje 165 Hz.

20231016_182716.jpg

Dodam tylko, że jednak problem nie dotyczy jedynie karty zintegrowanej, bo po restarcie sytuacja kart się nie zmieniła a problem powrócił..

 

Edytowane przez revel001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok

i w trybie awaryjnym problem nie występuje ,  jak by podejrzeć w menedżer urządzeń to w trybie awaryjnym w pozycji karta graficzna jest - AMD Radeon , czy standardowa karta graficzna ? 

wiesz na razie to takie trochę szykanie w ciemno , bo nie siedzę przed twoim zestawem, aby na szybko samemu coś posprawdzać

a czy w monitorze masz -AMD Free-Sync - włączony/wyłączony ? 

czy problemem nie jest właśnie odświeżanie, to co chce narzucić system ale po zainstalowaniu sterowników, i co wtedy pokazuje system, a co pokazuje monitor w menu.

widzę ze edytowałeś pierwszy wpis , a czy w biosie możesz wyłączyć kartę graficzna z procesora igpu ? 

a zadam takie może głupie pytanie, monitor masz podłączony do karty graficznej RX 7900XT , nie pod wyjście z płyty głównej ?   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak edytowałem, bo zainspirowany Twoim pytaniem zacząłem zmieniać częstotliwość i sprawdzać co i jak działa.

Free-Sync włączony. Z ustawień nic się nie zmieniło od wczoraj - jedyna zmiana to aktualizacja, którą włączyłem jak szedłem spać.

Monitor podłączony pod kartę graficzną przez DisplayPort.

Częstotliwość najpierw zmieniłem na 120Hz i monitor się uspokoił,  potem 144 - było ok, po chwili znowu na 165, ale po 10 minutach znowu wariuje. 

Teraz mam na 120Hz i wydaje się ok, ale poużywam trochę żeby sprawdzić czy to jest rozwiązanie, czy to tylko na chwilę działa. Potem przejdę na 144 i to samo zobaczę. 

14 minut temu, Mr.T... napisał:

widzę ze edytowałeś pierwszy wpis , a czy w biosie możesz wyłączyć kartę graficzna z procesora igpu ?

Czy jeśli na 120Hz będzie ok, to też powinienem to zrobić czy wtedy nie ma sensu?

Edytowane przez revel001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, revel001 napisał:

Czy jeśli na 120Hz będzie ok, to też powinienem to zrobić czy wtedy nie ma sensu?

monitor powinien działać z maksymalna dostępna częstotliwością , bez "krzaków" , a jak zachowuje się monitor gdy w monitorze wyłączysz AMD Free-Sync ?    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

35 minut temu, Mr.T... napisał:

monitor powinien działać z maksymalna dostępna częstotliwością , bez "krzaków" , a jak zachowuje się monitor gdy w monitorze wyłączysz AMD Free-Sync ?  

Free-Sync to to samo co Adaptive Sync? Wyłączyłem to z poziomu monitora, częstotliwość zmieniła się automatycznie na 165Hz i ekran ponownie oszalał. Ledwo udało mi się zmienić na 120 i teraz działa normalnie też bez tego.

A to się zgadzam, że na 165 powinien funkcjonować, ale tak przynajmniej mogę przetrwać do weekendu żeby zrobić ew. restart systemu, jeśli nie da się znaleźć innego rozwiązania. W ogóle dzięki bardzo za pomoc.

 

/EDIT: Przy 144Hz też jest problem, choć w znacznie mniejszym stopniu. Na 120Hz póki co nie zauważyłem niczego dziwnego, ale też nie wiem czy to nie jedynie chwilowe - na razie jestem na tym kdswieżaniu ze 30 minut. Może to coś pomaga?

Edytowane przez revel001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, pograłem specjalnie dłużej i na 120Hz działa wszystko normalnie, powyżej występuje problem. Na 165Hz dużo bardziej intensywnie - nic nie da się praktycznie robić.

Jakieś pomysły może co mogę zrobić, czy ciężko powiedzieć o co temu sprzętowi chodzi? Jak nie to spróbuję format w weekend zrobić, tylko nie wiem czy coś to w ogóle da..

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Edytowane przez revel001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy przeinstalowanie systemu da oczekiwany efekt ? , chyba ze test przeprowadzić na win10  

czy próbowałeś zamienić przewód DP na HDMI ? 

ale ja bym próbował jednak ogarnąć temat na tym systemie.

kwestia podstawowa to czy zarówno w systemie jak i na monitorze jest pokazywana taka sama częstotliwość odświeżania, oraz co pokazuje też "AMD Adrenalin", i czy tam tez jest włączony AMD Free-Sync ?

zaczął bym od,  przywrócił monitor do ustawień fabrycznych,  ustawił w systemie 60Hz, i sprawdził czy to samo pokazuje monitor czyli 60Hz,  powyłączał AMD Free-Sync , Adaptive-Sync w monitorze i w "AMD Adrenalin' jeśli jest włączony, i jeśli 60Hz będzie w systemie i na monitorze oraz w "AMD Adrenalin" to zaczął bym podnosić szybkość odświeżania i sprawdzał za każdym razem po zmianie na wyższą, czy wszędzie jest taka sama.               

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobię tylko update, bo może ktoś będzie miał podobny problem.
Wszystko robiłem zgodnie z Twoimi radami - zmieniałem kable, czestotliwość,. wyłączałem, właczałem FreeSyns itd., czekałem, testowałem jak działa, ale nie udało mi się tego naprawić, więc się poddałem, bo miałem już naprawdę tego Windowsa serdecznie dość. Ustawiłem więc na 120Hz, posiedziałem w ten sposób tydzień. Po tygodniu zmieniłem znowu na 165Hz i w magiczny sposób problem zniknął i wszystko działa(przynajmniej do tej pory) normalnie.
Nawet Cyberpunk przestał wyrzucać błędy i się wyłączać.

Także dzięki jeszcze raz za pomoc, bo sam zapewne nie wpadłbym nawet na to żeby zmienić czestotliwość odświeżania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...