Skocz do zawartości
nicola

Ekran startowy i zawieszka.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam taki problem ostatnio z przeskakiwaniem dalej niż ekran startowy mojej płyty głównej :)

 

Otóż mam i7-6700k zestawionego z płytą główną MSI Gaming M3 na z170a.

Wszystko do niedawna było cacy, procek mam podkecony po skalpowaniu na lajtowe 4,7Ghz@1.25 i tak sobie działa stabilnie.

No i teraz wszystko to skończyło się jak odpaliłem jakiś test syntetyczny, tak w ramach ciekawostki wyniku. Nie pamiętam co to było, czy jakaś aida czy cinnbench, chwilę temu już to było.

W każdym razie jak w normalnym użytkowaniu gry itd nie mam żadnych problemów tak tu złapałem reset pc. I po tym resecie jak włączam kompa to zawiesza się na ekranie MSI z opcją wejścia do biosu i tak sobie wisi. Jak wyłącze go i włączę ponownie to normalnie startuje dalej.

Po tym evencie nigdy później nie było żadnego restartu przy użytkowaniu, komp przechodził kilka innych syntetyków jak i gram sobie teraz w CP77 stablinie wszystko na ultra.

Wymieniłem ostatnio bateryjkę od płyty i zasilacz, leciwego SPC 650W na MSI MPG 850G.. ale problem ze mną już został.

Reset ustawień biosu do fabrycznych też nie pomaga, także wnoszę, że to jakiś problem z płytą główną? Ciężko powiedzieć.

Może ktoś ma jakiś pomysł lub natrafił na coś podobnego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

to nie będzie takie proste do diagnostyki, (pomoc zdalna tez ma swoje ograniczenia), jak coś nie działa to można w miarę szybko ustalić , natomiast podczas takich objawów że:

włączenie zasilania- wstrzymana procedura rozruchowa- wyłączenie- ponowne włączenie -  procedura wykrywania sprzętu i rozruchu idzie normalnie.  

a jakie masz dyski , dysk systemowy to pewnie SSD pod SATA III ? , a jakieś starsze typu HDD są podłączone ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ciężko z pomysłem co może nie działać :)

Dyski mam cztery, jedno SSD na system, dwa HDD pod sata podpięte i jeden m2.

Póki co odłączałem tylko ten pod ssd m2, hdd nie próbowałem wyrzucić.

Wymieniłem też karte graficzną i leciałem na integrze przez chwilę, więc to też nie to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nicola napisał:

No właśnie ciężko z pomysłem co może nie działać 🙂

Dyski mam cztery, jedno SSD na system, dwa HDD pod sata podpięte i jeden m2.

Póki co odłączałem tylko ten pod ssd m2, hdd nie próbowałem wyrzucić.

Wymieniłem też karte graficzną i leciałem na integrze przez chwilę, więc to też nie to.

a odepnij wszystkie dyski , po za systemowym , zakładam ze jest na SSD. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, odpiąłem dyski i nie pomogło. Raz zadziałało i odpalił się za pierwszym razem, ale późniejsze testy pokazały, że był to  jednostkowy przypadek.

Ramy mam w tej chwili na DIMM3 i DIMM4  w profilu XMP działają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, nicola napisał:

Ramy mam w tej chwili na DIMM3 i DIMM4  w profilu XMP działają.

a powinny być DIMM2 i DIMM4. 

to zrób tak, odłącz zasilanie, wyjmij obydwie kości , i najpierw obsadź DIMM2 , włączenie PC , i jaka reakcja będzie reakcja ?  , jeśli ok to obsadź DIMM4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pomogło. Wrzuciłem najpierw jedną kośc na DIMM2, później  drugą i dalej taki sam efekt. Na jednej i drugiej zawiesza na ekranie MSI.

Puściłem tez MemTest od od techpowerup i wszystko niby gra. Póki co 30min chodził tylko.

Edytowane przez nicola

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, nicola napisał:

Nie pomogło. Wrzuciłem najpierw jedną kośc na DIMM2, później  drugą i dalej taki sam efekt. Na jednej i drugiej zawiesza na ekranie MSI.

U mnie jest normalnie na DIMM3 i DIMM4 bo tam profil OC można zrobić na płycie, chociaż nigdy mi się nie chciało kręcić ramu.

profil XMP to już jest OC  XD

coś wstrzymuje procedurę rozruchowa podczas wykrywania sprzętu, czy jest to problem płyty głównej czy procesora to ? 

pamięci powinny pracować np. jedna para DIMM2 i DIMM4 , jeśli u Ciebie jest DIMM3 i 4 to tez nie jest zgodne z opisem Z170a

trzeba by trochę poświecić czasu na diagnostykę , czyli PC w minimalnej konfiguracji, ma być tylko, procesor, płyta główna, jedna kostka ramu, brak karty graficznej , ma być ta z procesora czyli igpu, myszka, klawiatura , i nic więcej, żadnych dysków, napędów DVD itp. dodatkowych urządzeń na usb typu kamerka czy pad.

po odłączeniu wszystkiego , wyjąć bakterie z płyty głównej na 1-2 minuty, aby bios się zresetował, włączyć zasilanie i uruchomić , baterii nie trzeba wkładać od razu , można ją włożyć przy włączonym PC , jak już będzie włączał się normalnie.      

jak załaduje się system to zrób test.

Intel Processor Diagnostic Tool 

https://www.intel.com/content/www/us/en/download/15951/intel-processor-diagnostic-tool.html

       

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 minutes ago, Mr.T... said:

profil XMP to już jest OC  XD

coś wstrzymuje procedurę rozruchowa podczas wykrywania sprzętu, czy jest to problem płyty głównej czy procesora to ? 

pamięci powinny pracować np. jedna para DIMM2 i DIMM4 , jeśli u Ciebie jest DIMM3 i 4 to tez nie jest zgodne z opisem Z170a

trzeba by trochę poświecić czasu na diagnostykę , czyli PC w minimalnej konfiguracji, ma być tylko, procesor, płyta główna, jedna kostka ramu, brak karty graficznej , ma być ta z procesora czyli igpu, myszka, klawiatura , i nic więcej, żadnych dysków, napędów DVD itp. dodatkowych urządzeń na usb typu kamerka czy pad.

po odłączeniu wszystkiego , wyjąć bakterie z płyty głównej na 1-2 minuty, aby bios się zresetował, włączyć zasilanie i uruchomić , baterii nie trzeba wkładać od razu , można ją włożyć przy włączonym PC , jak już będzie włączał się normalnie.      

jak załaduje się system to zrób test.

Intel Processor Diagnostic Tool 

https://www.intel.com/content/www/us/en/download/15951/intel-processor-diagnostic-tool.html

       

Tak tak, chodziło mi o ręczne ustawienie ramu wtedy :)

Pomyliłem się z tymi profilami dla oc na dimm3 i 4.. musiałem przełożyć wcześniej żeby łatwiej mi było towera zainstalować na procka po delidzie i pewnie zapomniałem przełożyć.

Dzięki za sugestie, taki tescik zrobię jak będę miał chwilę wolnego  czasu. W te jchwili nie mam tyle luksusu :)

Dam update jak się uda przeprowadzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...