Skocz do zawartości
mdg

Ścinki w GTA V.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

po włączeniu profilu XMP pojawia się u mnie problem z przycinaniem w GTA V, podczas przycinki FPS'y spadają na niskie wartości.
Na stokowych ustawieniach ramu nie zauważyłem tego problemu. Komputer mam od lutego 2021 r. wcześniej nie bardzo było jak sprawdzić, grafikę kupiłem kilka dni temu, do tego czasu jechałem na integrze.


Specyfikacja:

1.  PROCESOR                - Intel Core i5-10600K

2.  GRAFIKA                    - KFA2 GeForce RTX 4070 1-Click OC 3X 12GB GDDR6X

3.  PŁYTA GŁÓWNA        - MSI MPG Z490 GAMING PLUS

4.  PAMIĘCI RAM            - Patriot 16GB (2x8GB) 4133MHz CL19 Viper Steel

5.  DYSK SSD M2            - ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro

6.  ZASILACZ                  - SilentiumPC Supremo L2 650W 80 Plus Gold

7.  CHŁODZENIE CPU     - SilentiumPC Grandis 3 120/140mm

8.  OBUDOWA                - be quiet! Pure Base 500DX Black


Edit:

Na stokowych ustawieniach ramu też pojawiają się przycinki, może trochę rzadziej (albo mi się tylko tak wydaje, sprawdzę to jeszcze dokładniej).

 

Edytowane przez mdg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bonusso3 napisał:

Nie masz włączonego XMP. Pamięci pracują na 2133MHz CL15. Zobacz czy Twoja płyta posiada funkcję Memory Try It! i spróbuj puścić pamięci na 3600MHz CL16.

Wiem, że nie mam teraz włączonego XMP, ponieważ wyłączyłem w celach dłuższego testu czy na stokowych ustawieniach też zacina i jest to samo FPS'y podczas przycinki z 180 spadają czasem na 110, czasami na 80, a niekiedy nawet jeszcze niżej. Moja płyta ma tę funkcję, mogę spróbować, ale wątpię, że to coś pomoże, ponieważ ścinki pojawiają się nawet na stokowych ustawieniach, poza tym na włączonym XMP sprawdzałem przedział od 2666 MHz do 4000 MHz i na każdym było to samo.

Edytowane przez mdg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Bonusso3 napisał:

To ustaw XMP i zobacz co powoduje throttling podczas gry. Odpal jakiegoś HWMonitor w tle i RivaTunera ze statystykami i zobacz jakie masz obciążenie, temperatury itd jak spada FPS.

Ok zaraz będę się bawił, chyba że uznasz to za niekonieczne po teście, który zrobiłem.

Mianowicie zrobiłem taki test - Wyciągnąłem kartę graficzną i odpaliłem pc na integrze, ustawienia GTA na low, FPS'y skakały w przedziale 90-60, było to raczej płynne, a nie jak wcześniej dropy z 180 nawet do 60. Na ustawieniach stokowych brak ścinek, po oc ramu oraz proca również brak. Winna karta graficzna? A może coś nie tak z gniazdem w MOBO? Jest jeszcze jakaś opcja, że te ustawienia GTA coś zmieniły?  Co Ty o tym myślisz?

Edytowane przez mdg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Bonusso3 napisał:

Myślę że jak zrobisz to co napisałem wyżej będziesz miał pewność. Aczkolwiek CPU nie podkręcaj, daj RAM na XMP i zobacz czy przypadkiem coś nie blokuje grafiki. 

Dobra zaraz to zrobię. Powiesz mi jeszcze jak skonfigurować te dwa programy i na co mam dokładnie zwrócić uwagę?

 

Cytat

i zobacz czy przypadkiem coś nie blokuje grafiki. 

W sensie czy jakiś kabel jej nie blokuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mdg napisał:

Dobra zaraz to zrobię. Powiesz mi jeszcze jak skonfigurować te dwa programy i na co mam dokładnie zwrócić uwagę?

Witam

np.

https://www.msi.com/Landing/afterburner/graphics-cards

https://www.youtube.com/watch?v=WjzCxAR6gh4&t=12s

8 minut temu, mdg napisał:

W sensie czy jakiś kabel jej nie blokuje?

OMG... XD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Kyle napisał:

Technicznie rzecz biorąc, to taktowanie kontrolera RAM w tym CPU powyżej 2666MT/s, to jest OC 🫠

Owszem. Ale biorąc pod uwagę że RTX 4070 jest raczej wydajną kartą i w parze z i5-10600 to raczej na i5 zobaczymy bottleneck to lepiej uzyskać max co oferuje procesor ustawiając RAM najwyżej jak się da. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, mdg napisał:

No co, ja się nie znam xD

po to jest forum aby pomagać

tutaj chodzi o kilka kwestii:

czy podczas grania np. 

nie spadają zegary z procesora , oraz jakie temperatury osiąga procesor oraz karta graficzna 

ile podczas grania jest zajętej pamięci operacyjnej ram , oraz ile jest zajętej pamięci z karty graficznej Vram

a popatrz na np. GPU-Z i zakładka sensors i jakie jest napięcie na linii 8-Pin 1# Voltage    

https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

po to jest forum aby pomagać

Dzięki za wyrozumiałość! 🙂

Ja tam zauważyłem tylko wyraźny spadek użycia GPU podczas ścinek, nie wiem, czy wszystkie potrzebne opcje włączyłem w MSI AFTERBURNER. Wrzucam filmik, rzućcie okiem co i jak.
 

Cytat

a popatrz na np. GPU-Z i zakładka sensors i jakie jest napięcie na linii 8-Pin 1# Voltage 

obraz.png.4bbb69ab797098b38d00eb00a7fdbe42.png

50 minut temu, karro napisał:

Stary problem na gta  przekreonymi fps.Zblokuj na 100

Zaraz spróbuję tak zrobić.

EDIT:

No wychodzi na to Karro, że masz rację. Na 99% to jest powód tych przycinek, ustawiłem FPS'y na 100 i jak na razie jest git, potestuję jeszcze do jutra i dam znać czy pojawiły się jakieś przycinki. Filmik z testów na 100 FPS'ach poniżej.
 

 

Edytowane przez mdg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Bonusso3 za pomoc, szybkie odpisywanie, zainteresowanie tematem i oczywiście za pomysły rozwiązania problemu.
Dzięki Mr.T... za pomoc, wyrozumiałość i podesłane linki.
Dzięki Karro za pomoc w rozwiązaniu problemu.

Chwile jeszcze wczoraj potestowałem i na 120 FPS jeszcze śmiga, na 144 zdarzają się już przycinki, lecz nie tak często, jak na odblokowanych FPS. Tak jak pisałem wczoraj na 99% to będzie to, żeby mieć 100% pewność, że karta jest w 100% sprawna, czym mogę ją przetestować? Czy może wystarczy sam test w grach?




Panowie, pomoglibyście mi jeszcze obniżyć timingi ramu? Coś mi to za bardzo nie wychodzi, mam problem z jego ustabilizowaniem, przechodziłem testy:
- 2h w Prime95
- MemTest2 z MemTestHelper2 (1000%)
- TestMem5 z configiem "extreme@anta777.cfg"
Po czym potrafiłem złapać zwiechę podczas grania w cs2. Nie idzie mi to podkręcanie za dobrze. 😕 Może zbyt agresywnie ustawiam te timingi? Może to taktowanie jest za wysokie i coś nie wyrabia? Gdzieś popełniam błąd i nie wiem gdzie.
Próbowałem się bawić z ramem według tego poradnika -->https://www.hisevilness.com/articles/technology/overclocking-guide-for-ddr4-ram.html?showall=1




Nie wiem, czy kontynuować wątek ramu tutaj, czy może lepiej założyć nowy temat?

Edytowane przez mdg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...