Skocz do zawartości
ELEKTRO-INTER

Problem ze stworzenie macierzy RAID z dwóch dysków M.2 na płycie z chipsetem B550

Rekomendowane odpowiedzi

  Jakiś czas temu dokonałem zakupu do firmy m.in. AMD Ryzen 7 5800X + B550 AORUS Elite V2 (rev. 1.0/1.1) +  Samsung 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe 980 PRO + 2x8GB VIPER  3733MHz DDR4 + NVIDIA P620 .... (ostatnie 4 produkty były kupione po 2szt z myślą o dwóch PC). Miał służyć jako serwer dla naszego systemu ERP / Subiekt Nexo w godzinach pracy firmy (65h tygodniowo) ale z pewnych względów temat został na odłożony na bok   ..... do ostatniego tygodnia .

 

Ze względu na wymuszone uruchomienie dodatkowych programów które potrafią momentami obciążyć mocno stary "serwer", a dodatkowo maja pracować 24H 7 dni tygodniu z SUBIEKT-a / ERP powrócił temat nowego serwera. Instalacja WIN oraz WIN11 zakończyła się sukcesem ...

 

Ze względów bezpieczeństwa chciałem wykorzystać dwa dyski NVMe 980 PRO do stworzenia RAID 1 i tu zaczął się problem

 

Korzystałem z https://manuals.plus/pl/amd/raid-setup-manual#axzz8IGpu8L2K 

1. starałem się postępować (inny BIOS) zgodnie z  "1.3 Konfiguracja RAID UEFI"

2. "A. Pobierz sterownik „SATA Floppy Image”" tutaj zrobiłem 

pobrałem ze strony AMD "AMD RAID Driver (SATA, NVMe RAID)"

oraz ze strony GIGABYTE "Sterownik AMD RAID Preinstall Driver" 

3. Uruchomiłem Instalator WIN 10 i w zakładce "Gdzie chcesz zainstalować system.... "

wyświetlają się 2 dyski

a na doje  jest komunikat "Nie można zainstalować ....

po kliknięciu na niego wyskakuje okienko z "Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku. Wybrany dysk zawiera tabelę partycji MBR. W systemach z interfejsem EFI, system Windows można instalować tylko na dyskach GPT.  ....."

Zgodnie z instrukcja po wczytaniu 3 sterowniki ręcznie powinno się w tym momencie wyświetlić w okienku już tylko 1 dysk  z RAID

niestety ciągle są 2 dyski i ciągle wyświetla się ten sam komunikat o błędzie 😞

  

Od tego momentu próbowałem tez kilku innych instrukcji ale albo są one do innych producentów płyt albo "AMD-RAIDXpert2 User Guide 3.12" blisko 200 stron fachowego języka angielskiego. Przeprowadziłem aktualizacje BIOS-U. Ręcznie zmieniłem (Shift + F10) typ na GPT. Niestety

  Mozę gdzieś nie odhaczyłem tzw. "ptaszka" w BIOS ...  Proszę o pomoc

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś użył instrukcji producenta myślę że byłoby o wiele prościej:

https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_manual_b550-aorus-elite-ax-v2_e.pdf

Configuring a RAID Set

(An M.2 PCIe SSD cannot be used to set up a RAID set either with an M.2 SATA SSD or a SATA hard drive)

 

Inną kwestią jest czy RAID 1 to faktycznie jakakolwiek poprawa bezpieczeństwa. Przywracałeś kiedyś macierz? Full backup raz w tygodniu i przyrostowy codziennie to lepsze rozwiązanie i bezpieczniejsze. 

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ten fragment ale według mojego angielskiego (który jak wspomniałem jeżyk technicznym 3/10 max) to oznacza SSD M.2 PCIe nie można połączyć SSD M.2 SATA oraz SATA ale to według mnie nie wyklucza stworzenia RAID z 2 szt SSD M.2 PCIe przynajmniej z treści samego tego zdania albo sie mylie .

    Nie mam doświadczenia z RAID.

    Dla amatora : mamy 2 dyski = 2 idealne kopie , jak jeden dysk padnie to najwyżej szybki restart i "pociąg jedzie dalej"

tym bardziej jak wspomniałem "serwer" będzie a właściwie musi pracować 24h 7 dni w tygodniu . Wiem odtworzenie macierzy RAID 5 czy 6 trawa wiele godzin (ale to ze względu "rodzaj i sposób" alokacji plików )ale jeżeli w RAID 1 tez tak jest ze odzyskanie macierzy trwa wiele godzin to faktycznie taka macie w wielu wypadkach traci na sensie 

 

"Full backup raz w tygodniu i przyrostowy codziennie to lepsze rozwiązanie i bezpieczniejsze. " 

to plan C , robię tak teraz ale to niestety trwa po sama archiwizacja bazy danych sql to około 25 minut

 

* Praca w chmurze - do tej pory jedyny internet to LTE (dopiero teraz ma podłączają światłowody) 

* Serwer z prawdziwego zdarzenia liczyłem  2x AMD EPYC i wszystko zdublowane to koszt spokojnie ponad 40-50tyś

+ system + obsługa, zabezpieczenia .....

Edytowane przez ELEKTRO-INTER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale w tym rozdziale masz napisane wprost co musisz zrobić w BIOS żeby utworzyć RAID.

image.png.2f5f60b39b119c019bd57bc9907502b6.png

37 minut temu, ELEKTRO-INTER napisał:

to plan C , robię tak teraz ale to niestety trwa po sama archiwizacja bazy danych sql to około 25 minut

To powinien być plan A 😉 A serwer poleasingowy dla redundancji to nie 40-50k tylko bardziej 10, jeżeli weźmiecie poleasingowy, bo nie potrzeba od razu brać nowego. No, ale nie znam szczegółów, mniejsza z tym.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomóc. Ustawienia BIOS-u na 99% były prawidłowe, problem był po stronie sterowników. Płyta była wyprodukowana w wersji 1,0/1,1 w 2020r (teraz jest 1,5 w produkcji) i otrzymałem ją bez płyty. Sterowniki z ze strony producenta jak i AMD nie działały

Gdy podesłałeś instrukcje i ponownie ją przeczytałem

"1. Copy the Hw10 folder under the \BootDrv folder in the driver disc to your USB thumb drive" 

- postanowiłem poszukać w internecie konkretnie tego pliku (nowe sterniki maja inne nazewnictwo) i udało się znaleźć na jednej ze stron plik przed 4lat i zadziałało 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...