Skocz do zawartości
atomic

Linux: Pomoż początkojacemu ;)

Rekomendowane odpowiedzi

No dobra to na wstepie napisze, żę z Linuxa jestem kompletnie zielony,

przed chwilą go zaistalowałem (Mendrejk 9.1), no więc do rzeczy:

 

Włączyłem pierwszy raz, sprawdzam, oglądam jest wszystko ok, nowięc postanawiam go wyączyc i tu zaczyna się pierwszy problem, wyłącza się caly system graficzny, i nstępnie jest polecenie z konsoli:

"... [localhost] (i cos trzeba wpisac, no wlasnie co ?) ], wydaje mi się ze jest to proces wylogowywania sie z Linuxa, no ale miejsza z tym no i musze cos wpisac ale nie wiem co, no więć daje mu reset, i Linux włącza się od początku,

no więc włacza sie, pojawiają sie rozne komunkaty o poprawnym zaladowniu niektorych komponentow a jeden z nich to polecenie by włączyc sprwadzanie systemu plikow poniewaz system został niepoprawnie wyłączony (czy cos takiego),

no więc sprawdzam, i pojawia się komunikat o blednym sprawdzaniu plikow i pojawia się cos takiego:

 

"fsck.ext3: Bad magic number in super-block while trying to open /dev/hdo8

[NIE UDANE]"

potem jakies komunikaty sprawdzające a następnie

 

"***Podczas sprawdzania plików wystąpił błąd

***Przejscie do powłoki: system zostanie przeładowany

*** po opuszczeniu powłoki (czy cos takiego)

[Naprawianie systemu plikow] 1# (i tu trzeba cos wpisac :lol: )"

 

no wlasnie co, bardzo prosze o wyjasnie co i jak i pokolei oraz o co chodzi z tym wyłączaniem Liunxa o ktorym pisalem na początku

 

Pozdro :D tylko jezeli mozna prosze o jasne :lol: wytłumaczenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1: niezly temat :))) rozwalil mnie...

2: pozniej po przeczytaniu problemu - lezalem i kwiczalem ze smiechu :))

3: linux to nie windows

4: zainstaluj slackware

5: linux to konsola

6: reboot - restart kompa

7: halt - wylaczenie kompa

8: shutdown -r now - reset kompa

9: shutdown -h now - wylaczenie kompa

10: ....ani zadnej rzeczy ktora jego jest.... <---to cytat z czegos ale nie pamietam z CZEGO :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda słów. Uzycie RESETu rozwaliło system plików. Co do komend wyłaczania linuxa to powiem tylko tyle ze mozna go bezpiecznie zrestartowac magiczną kombinacją 3 klawiszy(uzytkownicy windows wiedzą o co chodzi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1: niezly temat :))) rozwalil mnie...

4: zainstaluj slackware

Dlaczego ? Czy w Slackware nie będzie miał takich problemów ? Czy po prostu tu jest taka moda, zainstaluj Slackware ... szczerze to ja bym polecił mu Debiana, a najlepiej taką dystrybucję jaką ma lokalny g00ru linuxa. IMHO to lepszy wybór niż jakieś Slackware :-)

 

1: niezly temat :))) rozwalil mnie...

5: linux to konsola

Bzdura. Btw. wiesz właściwie co to jest konsola, bo ja rzadko na konsoli pracuję (jest to dość niebezpieczne :-), zresztą w każdym manualu pisze, żeby unikać pracy na konsoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Debian jest ok, choć wg. mnie dla początkującego mogą być problemy z doborem pakietów na początku. 

Jakie problemy ? Z instalacją ? Włącza ci si tasksel dajesz No, wlącza Ci się dselect dajesz No. Masz czyściutką zupdateowaną instalkę zajmującą coś koło 100Mb. Teraz korzystając z apt-cache search/show z łatwością znajdujesz pakiet i dajesz apt-get install aby go zainstalować.

 

Czepiam się bo po prostu śmieszy mnie mania Slackware, a szczególnie polecanie go początkującym użytkownikom. Szczególnie nie podając żadnych konkretnych argumentów (za i przeciw - przecież ma on też swoje wady ... nie ? :)

 

Co do konsoli to jest ona wręcz wskazana jeśli chcesz się nauczyć administracji tym systemem.

Wiem, wiem ... :-) Czepiam się bo lubie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja slackware wybrałem dużo przed tym jak odkryłem to forum, wiec nie moge powiedziec ze uległem jakiejś tam modzie czy coś w tym stylu.

 

Dziwi mnie jednak to, że jesli jest jakaś osoba która chce sprobować linuxa zastanawia się tylko nad RH albo Mandrakiem co jest dla mnie bezsensowne i nie uzasadnione. Dlatego podzielam Paranoika i innych na tym forum preferujących slackware i polecających tą dystrybucje dla początkujących.....

 

uzasadnienia mam dwa:

Paranoik kiedys powiedzial ze ma dwoch kolegow - jeden na slacku siedział i po 4 latach stał sie dobrym administratorem sieci i systemu....

 

...Miał tez drugiego kolege ktory to ....przyjmijmy ze tez po 4 latach spytal mu sie jak zkompilowac jadro :))

 

 

 

a drugi przyklad

moj kolega ciagle na Mandraku siedzial - Esplolity to on wie jak zrobic oj wie :) ale jak podczas uruchamiania X'ow zostal wyswietlony brak myszki to juz biedny nie wiedzial co zrobic !!

 

 

 

eh a co do Debiana to zawsze byl on moim marzeniem ale jak sie dowiedzialem jak tam sie programy instaluje to mi sie odechcialo :((

poprostu dla mnie to jest za łatwo :]] niczego bym sie nie nauczyl !!

 

wiec wiesz dla mnie sprawa jest jasna - RH i Mandrake ograniczaja !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Echh... nie zaczynajcie kolejnego flame o distro . Kazdy siedzi na czym chce a ze ulega argumentom innej strony to juz jego sprawa . Ja siedzialem na slacku od dawna i w mojej klasie zapoczatkowalem taka walowata mode na te distro no ale co ja zrobie ;) Chcialem przesiasc sie na Debiana ale odrzucila mnie instalacja i mysl ulepszania wszystkich pakietow .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nierozumiem niektorych tutaj...

Czy Wy naprawde uwarzacie ze jesli ktos instaluje linuxa to zawsze po to zeby nauczyc sie go obslugiwac jak najlepszy guru?

Nie kazdy tego potrzebuje, naprawde duza czesc ludzi ma w dup'ie bezpieczenstwo i czy ktos se w ich systemie znajdzie dziure... Oni poprostu chca sprubowac czegos innego od Windowsa, a tu uslysza tylko o tym ze maja zainstalowac Slacka lub Debiana... niewazne ze niemaja skad go ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span>... moze maja modem i niepala sie do sciagania innych dystrybucji niez maja... albo niechca wydawac kolejnej kasy... a jesli juz napotkaja jakis problem z dyst. ktora jest w ich posiadaniu... co uslysza? "Zainstaluj slacka". ehh

 

Mowicie ze slack jest prostrzy... dla poczatkujacego uzytkowanika windows? i takiego co chce TYLKO uzywac net'u, sluchac muzy i ogladac filmy? ewentualnie zagrac w cos na WINE? jesli tak to zwracam honor.. ale i tak IMHO przesadzacie czasami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mo ze chociaz dlatego ze chce byc legalny?? a niestac go na Windowsa... pozatym sa ludzie ktorzy lubia poznawac cos nowego.. ale nie poto zeby byc jak juz wyzej pisalem guru, tylko zeby doswiatczyc czegos nowego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy ktoś im broni instalować? Ja mówię co jest lepsze. Jak chcą mieć system taki a nie inny to niech zainstalują. Tylko mi się potem nie chce latać i pisać kolejny raz jak zrobić maskaradę czy jak odpalić x'y bo ma spieprzony system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm.... czy broni - nie, ale jesli juz wyskoczy z jakim prostym problemem np. n/t RH to albo sa odpowiedzi typu.. wywal RH zainstaluj slacka, albo(pozwole sobie zacytowac) "Nie będę nic mówił bo już mam pianę na pysku.". Nie prosciej i krocej albo nic nie pisac albo napisac krotka odpowiedz?

Rozumiem ze poleca sie najlepsza rzecz... ale po co robic to w kazdym poscie... nie lepiej pisac tego typu wypowiedzi tylko wtedy jesli ktos zada pytanie np. "jaka dyst. jest najlepsza"?

 

bo jak narazie sa to wypowiedzi typu:

-Mam problem z karta SiS Xabre, mozecie mi pomoc?

-buuuu. Kup se Ati.

 

Troche niski poziom wypowiedzi.. nieprawda?

 

 

UPDATE odnosnie karty graf.... troche niepasowalo ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech. Widzisz... ale jak user zainstaluje rozsądną dystrybucje to nie wyskakuje z takimi problemami.

Co do piany na pysku to była ona spowodowana sposobem wyłączania komputera. I nadal się pienię.

 

Nie widzę sensu twoich postów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oooojj.. jestem przekonany ze osoba ktora sie swiezo przezuca z windowsa na linuxa bedzie miala poczatkowo podstawowe problemy bez znaczenia na jakiej dystrybucji jedzie.

 

co do wylaczenia kompa.. niemogl nic innego zrobic nieznajac odpowiedniej komendy wiec niema co sie 'pienic'.

Faktem jest ze w necie mozna znalezc duzo informacji nawet po polsku... ale od tego tez sa fora dyskusyjne.. i dlatego pytaja.. i niemoza miec im tego za zle.

Zainstaluje raz... system sie skaszani.. zainstaluje drugi raz znowu cos popsuje i tak az sie nauczy... wkoncu kazdy wie ze metoda prub i bledow to najlepszy sposub uczenia.

 

Czemu pisze te posty? a czemu nie? moze dzieki nim nowym uzytkownikom Linuxa na tym foruym bedzie latwiej uzyskac ewentualna odpowiedz :)

 

a co do dystrybucji... to moze zalozcie Topic informacyjny(przyklejony lub ogloszenie) o najlepszych dyst. do roznych celow :) zatytulujcie go "Zanim sciagniesz/kupisz Linuxa PRZECZYTAJ" i po sprawie z ciaglym mowieniem ktore dist jest the best :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejżewam, że raczej mniej cierpliwości. Widząc to samo powtarzające się często nawet w ciągu tygodnia bardzo działa na nerwy. Szczególnie, że użytkownicy nawet nie potrafią zajrzeć do przyklejonego topicu albo odpalić wyszukiwarki. Więc jak możemy mówić o konfiguracji linuksa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały OT

 

Szczerze mówiąc to ta tweakowa wyszukiwarka jest raczej do [ciach]'a. Dziś np. walnąłem jej "Windows 2003" (cudzysłów aby mi całego zwrotu wyszukała) i co? No i miałem całą stronę postów z dzisiejszego dnia na wszystkie możliwe tematy za to żadnego o win2003 8O Na dalsze strony nawet nie zaglądałem. Wszedłem więc w oprogramowanie i jechałem strona po stronie aż znalazłem czego szukałem. Dobrze że mam neo+, bo na modemie bym się nie wahał tylko bym walnął nowy topic z nadzieją ze na 3 osoby odsyłające mnie do wyszukiwarki znajdzie się jedna, która zapoda linka do konkretnego tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...