Skocz do zawartości
killmann

[5500-5800] PC do gier, ogolnie do wszystkiego.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie Wszystkich.

 

Mam do was prośbę o złożenie zestawu tak do 5500zl jak w tytule, jeżeli miało by to jakis sens do 6000zl max mogę podbić.

 

PC głównie do gier i ogólnego zastosowania internet, filmy jakies itp

 

Myślałem coś o AM5 i 7800xt 16gb ale nie wiem jak ta karta się sprawuje czy to prawda że jakies cewki piszczą itp

 

Moze intel ? nie wiem.. albo jakaś inna karta graficzna co polecacie ?

 

Monitora jeszcze nie mam ale tez chciałbym was się doradzić czy lepiej 24 całe brać czy może 27 obawiam sie tylko czy ten 27 nie będzie za duzy.

 

Chciałbym jeżeli to możliwe aby zestaw nie byl jakims kombajnem energetycznym wiem ze nvidia ma te karty fajne mniej prądu pobieraja ale drogie.

 

Nie wiem tak na oko ile Wat taki zestaw przy pulpicie może brać 200w-300w ?

 

Zestaw bez dysku bo dysk mam SSD 1Tb

 A i takie pytanie 

 

1. Czy jak biore opcje ze złożeniem wie ktoś jaka jest pewność ze akurat te części są nowe nie z reklamacji itp

czy dla świętego spokoju lepiej samemu złożyć i byc pewnym na 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jednemu złożyłem przeczytaj sobie 

samemu się składa odpala Youtube Blacka liptona czy kogo tam lubisz i jedziesz po jak oni 

Sklepy i dobrze składają ( czasem :D) ale chodzi o transport, kurierzy nie lubią ciężkich paczek 

wywalisz dysk - 400zł i masz swoje perpetum mobile

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy może wstrzymać sie bo teraz 8 stycznia msja wyjść karty geforce 4070S 16gb może one będą dobre.i w miarę cena przystępna czy lepszym wyborem będzie taki 7800xt i AM5 

Czy na Intelu lepiej to wyjdzie do gier ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy składam komuś komputer od zera to zadaje najpierw jedno najważniejsze pytanie o Cenę. Potem co ma wejść w skład zestawu. Trzecie, czy ma jakieś upodobania: rodzaj gier, budę, chciałby koniecznie postawić komputer żeby oglądać środek, czy ma być wifi ? windowos ( bo może ma stary klucz) aż do pytań czy ma miejsce na obudowę jeśli wybiorę duża, czy monitor mu się zmieści np.: biurko w regale, jest fanem jakieś marki, zależy mu na wydajności czy jednak DLSS i RT fajny future, no to tyle majster 😄 

do oglądania pomijam bo wszystko sobie poradzi / pomijam 

w tej kwocie myślimy nad 12400f/12600kf  amd 7500f/7600 obydwa zestawy się nie specjalnie grzeją Endorfi Fera 5 / fortis / assasin peedpool dla lepszej ciszy ( zestawienie wystarczą), komputer w spoczynku pobiera z monitorem nie więcej jak duży telewizor, są to jednak inteligentne urządzenia a to wszystko zawdzięczamy serwerą 😄 tak że takie pytania mnie śmieszą bo ile ci wyjdzie drożej 20 zł za rok ? chyba że komputer na sobie pracuje masz kopalnie krypto i ceny energi zabierają zyski / chyba odpowiedziałem 

co do kwestii monitora - możesz mnie posłuchać lub nie 😄 bo jestem na tym punkcie pierdolnięty. Uważam, że monitor jest tak samo ważny jak procek/karta i do niego dobieram sprzęt... przypuszczalnie wybieram 1080p 1ms 144/165 IPS / NA (natywną rozdzielczość monitora) to wezmę lepszy procesor kosztem karty bo w tej rozdzielczości muszą się bardziej równoważyć w 1440p będzie na odwrót wezmę słabszy procek mocniejszą kartę bo znowu w tej rozdziałce to karta gra pierwsze skrzypce ale to będzie się równoważyć 

ja mam taki monitor iiyama G-Master GB3467WQSU-B1 Red Eagle i jak zakończy żywot to kupię coś w ten deseń Samsung Odyssey CRG9  ( 49cali 5120 x 1440 ) 

głośniki w monitorze są słabe ale czasem przydatne, sam mam podpięty amplituner a częściej korzystam tych głośników 😕 a taki ode mnie ( słuchawki też mam) 

jaki masz ten SSD na m.2 ? czy Sata ? 

https://ibb.co/brLfkdn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk Sata 1tb Ssd ale chyba wezmę jakiegoś m.2 do tego jeszcze.

Biurko mam duże ale tez nie chcialbym aby buda byla jakas super duza taka średnia.

Gry no nie mam jakiś specjalnych upodobań wiadomo pograłby czlowiek w CS'a jakiegos wiedźmina, gta, forza itp nie jestem jakims maniakiem ale bez lagow i zeby te 100fps jakos wyciągnąć i przyzwoicie sobie pograc kilka godzinek.

Dlatego myślałem o AM5 I 7800XT albo poczekać na te nowe 4070 super 16gb. Zobaczyć jaka cena będzie jak wysoka to raczej jakis radeon tylko obawiam sie tych cewek co ludzie mowia.ze piszczą itp że głośno no i pobór pradu wiadomo inny Radeon jakos 240w bierze +/- przy grach a geforce jak widziałem 180/200 max.

Jedynie co mnie przekonuje do radeona to te 16gb pamięci na dluzej wystarczy niz takie 12 czy 10gb.

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

m.2 obowiązkowe 😛 ssd na dane, nawet mały ale żeby był 

masz racje czekaj nawet jeśli cenowo będą nie opłacalne to jednak wymuszą spadek starych towarów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

27 - 1080p - 165hz - płaski -  na FreeSync ( czyli raczej karty AMD) 

https://iiyama-sklep.pl/832-monitory-gamingowe-g-master-red-eagle-monitor-iiyama-g-master-g2770hsu-b1-27-ips-165hz-08ms-freesync-premium-red-eagle-4948570117741.html?utm_source=ceneo&utm_medium=pricewars2&utm_campaign=monitor-iiyama-g-master-g2770hsu-b1-27-ips-165hz-08ms-freesync-premium-red-eagle&ceneo_spo=true&ceneo_cid=a45bee1c-8cdf-c301-634c-d21cf9eaf79d

27 - 1440p -165 - płaski - tez freesync 

https://iiyama-sklep.pl/979-monitory-gamingowe-g-master-red-eagle-monitor-iiyama-g-master-g2770qsu-b1-27-red-eagle-05ms-165hz-wqhd-fast-ips-freesync-premiumpro-4948570121069.html?utm_source=ceneo&utm_medium=pricewars2&utm_campaign=monitor-iiyama-g-master-g2770qsu-b1-27-red-eagle-05ms-165hz-wqhd-fast-ips-freesync-premiumpro&ceneo_spo=true&ceneo_cid=94d91736-9ef9-f0c5-a0cf-386fcb079454

27 - 1440p - 165 - pałski - g-sync ( nvidia )

https://www.x-kom.pl/p/684903-monitor-led-27-xiaomi-mi-2k-gaming-monitor-27eu.html?utm_source=ceneo&utm_medium=comparison&utm_campaign=ceneo_click&ceneo_cid=3ca762bb-b1fe-0151-7b4b-cf0707e01dca#Specyfikacja

27 - 1080p - 165 - płaski - g-sync 

https://www.morele.net/monitor-aoc-27g2spae-bk-11636681/?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&ceneo_cid=400ccf49-5251-927f-06de-db4deee7beaa

27 - 1080p - 165 - krzywy - freesync 

https://iiyama-sklep.pl/882-monitory-gamingowe-g-master-red-eagle-monitor-iiyama-g-master-gb2766hsu-b1-redeagle-27-zakrzywiona-va-led-1ms-165hz-hdr-freesync-premium-flickerfree-blacktuner-4948570118878.html?utm_source=ceneo&utm_medium=pricewars2&utm_campaign=monitor-iiyama-g-master-gb2766hsu-b1-redeagle-27-zakrzywiona-va-led-1ms-165hz-hdr-freesync-premium-flickerfree-blacktuner&ceneo_cid=8cfbeb65-cd8b-5add-2fd4-5ed4cfbab21c

27 - 1440p - 165 - krzywy -adaptiv 

https://www.avans.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-aoc-cq27g2s-bk-27-2560x1440px-165hz-4-ms-gtg-curved?utm_source=Ceneo&utm_medium=cpc&utm_content=598820&utm_campaign=2024-01&utm_term=MONITORY&ceneo_spo=true&ceneo_cid=5b772b53-c3cc-7896-e8e3-8ba7a93a96a2

nie bój się tych cen, zapewniam cię zobaczysz różnice, wlicz je w cenę komputera

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie zestaw będzie działał ale musisz się liczyć z tym, że będzie gorąco, Bardzo Gorąco w grach procesor będzie dobijał 80 stopni sekcja 65-70, karta również nie będzie jakimś wygibaskiem też 75 osiągnie, stanie się to wszystko piekarnikiem. Wiatraki w obudowie będziesz musiał ustawić mocniej aby pozbywać się tego gorącego powietrza, jak jeszcze wrzucisz ją pod biurko to spokojnie Herba będzie gotowa 😄 do tego Wszystko generuje hałas ^^ 

oczywiście jak trafisz na mocniejszą gierkę bo na YT przecież tego nie uświadczysz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Kompa planuje postawić na biurku.

No słyszałem ze ten 7800X3D procek to dobry do gier itp no jak w grach beda takie temp to w miarę, najgorzej jak przy takim YT czy jakims przeglądaniu neta beda takie.

Czyli co można brać taka konfigurację czy lepiej cos zmienic ?

 

A wie ktoś jak to jest bo patrzę na necie jak składają kompy na AM5.

 

I tam jest taka kostka do procka 4 pin i 8 pin a tu na płycie tylko 8 to jak to jest ?

https://ibb.co/HBN3k7N

 

tej jednej niema to nie potrzebna ?

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, killmann napisał(a):

I tam jest taka kostka do procka 4 pin i 8 pin a tu na płycie tylko 8 to jak to jest ?

https://ibb.co/HBN3k7N

 

tej jednej niema to nie potrzebna ?

Drugie złącze 8 lub 4 pin jest potrzebne jak chcesz podkręcać najmocniejsze procesory, sam mam 7800x3d i Asrocka X670E Steel Legend i korzystam z jednego złącza pomimo tego że płyta ma dwa. Nie chciałem ciągnąć drugiego przewodu z zasilacza a 7800x3d nie bierze tyle prądu żeby konieczne było użycie dwóch gniazd 8-pin.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha to jak ja w tej płycie co podałem w linku mam tylko 4 to taka lipna plyta wychodzi na to. Bo ty w swojej masz 4 i 4 i obok tez 4 i 4 po prawej 2 kostki a po lewej jedna wrzucasz albo dwie jak podkręcasz itp ta ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, killmann napisał:

Aha to jak ja w tej płycie co podałem w linku mam tylko 4 to taka lipna plyta wychodzi na to. Bo ty w swojej masz 4 i 4 i obok tez 4 i 4 po prawej 2 kostki a po lewej jedna wrzucasz albo dwie jak podkręcasz itp ta ? 

Nie pękaj płyta cię wspiera https://ibb.co/CpcH50p, o podkręcaniu na fortisie tego porcka zapomnij 

8+2+1 Power Phase - dodatkowo z tą sekcja zasilania marna szansa na stapilnośc

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no na razie nic nie bede podkręcał.

Tylko pytanie brzmi w tym lewym gornym rogu mam 8pin gniazdo a u niektórych sa takie dwa. heh jak to podłączyć :D

No i nie wiem jeszcze czy ten zestaw brac co podałem czy coś zmienić czy będzie ok do gier do tego ten monitor 165hz 27cali 1440 co wyżej wymieniłem.

Czy coś zmienić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz jedno to podłączasz jedno , jak masz dwa to możesz podłączyć dwa albo jedno zależy jaki procesor włożysz i czy będziesz go podkręcał. Z tego co widzę to w koszyku masz 7800x3d a tego procesora nawet jakbyś chciał to nie podkręcisz na tej płycie głównej, u mnie maks pobór tego procesora jaki widziałem w HWiNFO to 85W a jeden przewód EPS 8pin jest w stanie dostarczyć 235W ( takie info znalazłem w internecie) więc spokojnie wystarczy do tego procesora.

Edytowane przez suchy89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha rozumiem.

To co taki zestaw jak wyżej mozna brac ? Wszystko będzie ze soba gralo i wydajnosc będzie top ?

Czy może tak na przyszłość dać tam już lepsza płytę w razie w jakbym kiedyś chciał podkręcić trochę procka ?

 

Z tym monitorem 165hz czy lepszego mozna wyrwac za 1400zl ?

Myślałem tylko zeby obudowe zmienic moze na taka z wiatrakami itp.

 

https://www.x-kom.pl/p/1090372-obudowa-do-komputera-endorfy-ventum-200-air.html

Wiem że pośpiech jest tu nie wskazany ale chcialem jutro ewentualnie wtorek zamówić juz części.

Zanim przyjdą i powoli składać.

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, killmann napisał(a):

Czy może tak na przyszłość dać tam już lepsza płytę w razie w jakbym kiedyś chciał podkręcić trochę procka ?

Pod katem 7800X3D nie ma to sensu, ten procesor ma zablokowany mnożnik więc podkręcić go można tylko przez podniesienie BCLK a do tego potrzebowałbyś płyty z zewnętrznym generatorem BCLK czyli najdroższe modele np. ASRock B650E TAICHI LITE, ale jest to kompletnie nie opłacalne w stosunku do tego ile wydajności byś zyskał przez takie OC.

 

Edytowane przez suchy89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, killmann napisał:

Myślałem tylko zeby obudowe zmienic moze na taka z wiatrakami itp.

https://proline.pl/obudowa-do-komputera-zenpc-z3-mesh-black-4x-p12-pwm-pst-120mm-p8118799 

twoja obudowa już posiada 4 wiatraki nie są to jakieś potwory ale 1000/min dają rade być ciche i w miarę wydaje 

https://proline.pl/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-240-acfre00046b-p8115177 

od siebie dam tyle 

https://proline.pl/plyta-glowna-asrock-b650-pg-lightning-am5-p8117441 

( biosy asrocka jak i gigabyte mają swoje uroki ) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, axsin302 napisał(a):

od siebie dam tyle 

https://proline.pl/plyta-glowna-asrock-b650-pg-lightning-am5-p8117441 

( biosy asrocka jak i gigabyte mają swoje uroki ) 

Co masz na myśli "swoje uroki" ?

lepsza na plyta bedzie od tej ASRock B650M PRO RS AM5 ?

A i tak do sedna bo dziś urwanie głowy mam z tym PC hehe żeby dłużej nie ciagnąć tematu w nieskonczoność 😄

Ten koszyk:  https://proline.pl/koszyk/8a614c03

Ten monitor:  Monitor iiyama G-MASTER G2770QSU-B1 27" RED EAGLE 0,5ms 165Hz WQHD Fast IPS FreeSync PremiumPro - iiyama-sklep.pl

Będzię to wydajne w grach czy coś jeszcze zmienić ? na tą płyte co kolega podał czy Nvidie tam zamiast tego 7800xt np 4070 12gb albo 6800XT 16GB ?

Troche mnie odstrasza te 12GB ale jak bedzie to wydajniejsze w grach wiecej fps itp to wole juz pójśc w nvidie a jak dużej różnicy to nie zrobi to ten 7800xt 16GB na razie niech zostanie.

Bo jakbym wziął 7800XT to chyba ta z trzema wentylatorami.

https://proline.pl/gigabyte-radeon-rx-7800-xt-gaming-oc-16gb-pci-e-gddr6-gv-r78xtgaming-oc-16gd-p8119241

 

CZY MOZE JAKIS INNY MONITOR CZY TEN BEDZIE OK ? 

Może taki ? 

Monitor Iiyama 27 G-Master GB2770QSU-B5 - Opinie i ceny na Ceneo.pl

HP OMEN 27qs QHD IPS 240Hz 1ms Gaming - Monitory LED 27" (26,5"-28,4") - Sklep komputerowy - x-kom.pl

Dajcie znać żeby później człowiek nie żałował wiecie jak to jest..... Aaaa mogłem tamto wziąść i tak dalej i tak dalej ; ]

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staraj się monitor dobrać tak aby:

g sync ( nvidia) 

Free sync ( amd) 

Monitor pewnie zostanie z tobą na dłużej tak że zastanów się bo lepiej dobierać, obie technologie ze sobą współpracują ale..... Lepiej jednak połączyć 😄

Ja mam iiyama z freesync ( amd)  a kartę 3070 i czasem jakieś kwiatki wychodzą i jestem zmuszany ustawiać odświeżenia 164 na sztywno 

Co do plyty - chodzi o bios, jest on troszeczkę inny u asrocka i gibabyte (zmienione nazewnictwo lub opcje potrzebne np llc lub są w innych częściach biosu poukrywane) ale jakość plyty to zazwyczaj cena, tak że jak nie jesteś przyzwyczajony do MSI czy Asusa to nie będzie miało to dla ciebie takiego znaczenia 

 

Edytowane przez axsin302

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dlatego chciałbym aby ktoś kto ogarnia temat bardziej niz ja 😄 doradził czy ten kosz co mam i monitor może być czy coś zmienic ? 

Czy jakiś inny monitor może ? może karta inna bedzie bardziej pasowała do tego wszystkiego.

karte tak jak pisałem gdyby zostala ta 7800xt to bym wzial ta co w linku z trzeba wentylatorami gaming. Wydaje mi sie lepsza bedzie lepsze chlodzenie tak mi sie wydaje. 

Czy ta 4070 tam wsadzić czy niech zostanie tak jak jest zależy mi żeby to wszystko ze soba fajne grało ;] no i w grach zeby przyzwoicie jakos było 😄 

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie sprawa z kartą jest prosta, jeśli zależy ci na raytracingu w grach to zmień grafikę na Nvidię a jeśli nie zależy ci na RT to zostań przy Radeonie. Bez RT te karty mają zbliżoną wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nawet nie wiem dokładnie na czym polega ten cały "Ray Tracing" wiem ze to jakieś śledzenie promieni. 

Tak jak pisałem na wstępie graczem jakimś specjalnym nie jestem zależy mi tylko aby w godnych warunkach pograc w jakieś nowsze tytuły i zeby tam było te 90-100fps normalnie. 

Bez fajerkwerkow jakiś a póżniej może pomyśle nad czymś lepszym, jak to sie mówi chciałbym mieć teraz w miare dobra baze żeby pózniej nie wymieniac połowy kompa tylko pojedyncze podzespoly. 

A spiesze się z tym bo miałem to złozyć w grudniu ale wiadomo swięta itp teraz specjalnie wziełem tydzien wolnego żeby to zrealizować. 

 

A co do monitora może juz taki 240hz wziaść ? 

HP Omen 27QS 27" 2560x1440px IPS 240Hz 1 ms Monitor - niskie ceny i opinie w Media Expert

czy tamten lepszy jest bo też nie znam sie za bardzo na tych nowych technologiach w tych monitorach 

 

Bo też teraz te karty nowe wychodza 4070Super itp na pewno będą dobre ale cena ? wydaje mi sie 3.5-4k za taka karte polozyc na stoł ale nie wiem.

Też tak teraz pomyślałem mogę wstrzymać sie z karta na razie jak nikt nie doradzi jakoś :S bo ten AMD ma zintegrowany układ graficzny to na tej  zintegrowanej moge na razie smigac.

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do karty to nikt za ciebie nie zdecyduje, ja np. wybrał bym RTX 4070 jeśli musiałbym wybierać pomiędzy 7800xt a 4070, ze względu na lepszą wydajność w RT i DLSS.

2 godziny temu, killmann napisał(a):

mieć teraz w miare dobra baze żeby pózniej nie wymieniac połowy kompa tylko pojedyncze podzespoly

To weź lepszą płytę niż tą co masz w koszyku np. tą którą zaproponował ci axsin302, ma lepszą sekcje zasilania od tej twojej wiec jak byś chciał kiedyś wrzucić procesor z wyższym poborem mocy to nie będziesz się martwił czy płyta podoła.

 

Monitor wybierz dopiero jak już zdecydujesz jaką kartę bierzesz, bo do Nvidi najlepiej wziąć monitor z Gsync a do AMD z Freesync. Oczywiście monitor z Freesync powinien działać z Gsync i na odwrót ale jak wyżej pisał axsin302 lepiej kupić monitor obsługujący technologię zgodną z kartą żeby uniknąć potem problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...