Skocz do zawartości
nawkrzy

Komputer sam wyłącza się w losowych momentach

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam problem z komputerem i pomimo wykorzystania wszystkich znanych mi możliwości, nadal sam losowo się wyłącza. Przykładowo, włączam komputer, chwilę popracuję i nagle monitor robi się czarny, wentylatory karty graficznej wchodzą na maksymalne obroty, a mysz i klawiatura nie reagują. Po 1-2 minutach komputer uruchamia się ponownie (choć nie jest to regułą) i czasami jedyne, co mogę zrobić, to nacisnąć przycisk zasilania, by ponownie uruchomić komputer. Za każdym razem jak tak się stanie, widzę, że komputer przestaje reagować na mysz i klawiaturę, tak jakby nie były podłączone. Nie podświetla się też czytnik linii papilarnych, który mam podłączony do USB na górze obudowy. Dzieje się tak raz, góra dwa razy dziennie, zazwyczaj w ciągu 5-20 minut po uruchomieniu komputera, a jak już go "awaryjnie" uruchomię ponownie, to działa bez zarzutu. Zrobiłem zrzut ekranu z Podglądu Zdarzeń, by było wiadomo, kiedy dokładnie się to dzieje. 

Co zrobiłem do tej pory:
- Ponowna instalacja systemu Windows 11 Pro 22H2 (22621.2861)
- Aktualizacja BIOS płyty głównej do najnowszej wersji 2001 (na poprzedniej wersji problem też występował)
- Aktualizacja wszystkich potrzebnych sterowników ze strony producenta (w Menedżerze urządzeń każde urządzenie ma sterownik) 
- Aktualizacja sterowników Nvidia do wersji 546.33
- Sprawdzenie kabli w obudowie, podłączonych urządzeń itp. 
- Sprawdzenie temperatur podzespołów (32-35℃ w idle na CPU)

Specyfikacja peceta: 
- Intel Core i5-11400
- Asus ROG STRIX B560-I GAMING WIFI
- Kingston Fury Renegade 32 GB RAM DDR4 3600MHz (ustawione na 3200 Hz, bo na tyle pozwala procesor)
- MSI Geforce RTX 2060 SUPER GAMING X 8GB GDDR6
- NZXT H1 2022 (CA-H16WR-B1-EU)
- Zasilacz 650 W (ten co jest z obudową) 
- WD Black SN750 500GB M.2 PCIe NVMe
- Kingston KC3000 2 TB
- 2x SSD SATA 2,5" 1 TB
- MX Master 3 i MX Keys podłączone przez Bluetooth

Czy ktoś ma pomysł gdzie może być problem? Zasilacz? Grafika? Gdzie szukać, co robić? 

zdarzenia-krytyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku były trzy: systemowy WD Black SN750 i dwa 2,5-calowe SSD'ki. Kilka tygodni temu dołożyłem KC3000, ale problem z wyłączaniem występował też przed dołożeniem tego dysku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

panie gwarancja była ino 24 miesiące, to już czas na wymianę xD 

a tak na poważnie to sprawa może nie być taka prosta do zdiagnozowania, trzeba iść droga wykluczeń , bo tak aby wskazać to i to powoduje problem, no to może pan Jackowski K. mógł by pomoc xD 

sprawa pierwsza zdecydowałeś się na beta system win11 gdzie co chwile wtopa po aktualizacji ...  a co z kwestia dopracowanych sterowników  ? , nie chodzi o to ze są i można pobrać i zainstalować tylko czy są już dopracowane i stabilne pod win11 ? , często jest tak ze to dopiero użytkownicy uskarżający się na źle pracujące urządzenie wymuszają na producencie poprawę sterownika czyli jego aktualizacje , także często i gęsto instalując najnowsze sterowniki zawłaszcza na starszych sprzętach uzyskują efekt odwrotny od zamierzonego... 

co można zrobić :

pozostawić PC w minimalnej konfiguracji, czyli pierwej wymontować odłączyć co się da , powinno się tylko pozostawić, płytę główną i jej zasilanie, procesor , jedna kostka ramu, w gnieździe A2 , myszka i klawiatura na kabelku usb, nie przez kontroler BT, żadnych dodatkowych urządzeń na USB (np. ten czytnik linii papilarnych a no i pierwej w systemie wyłączyć sprawdzanie tego czytnika palucha przez system ) , jeden dysk z systemem , i skoro posiadasz procesor z igpu, (zobacz jak teraz takie coś  przedaje ale jest sporo osób mówiących ze nie warto dopłacać do CPU z igpu tylko bierz wersje F czy KF bo taniej , i nawet tutaj na forum takowych nie brakuje, bo przecież każdy ma co najmniej 2 PC w domu albo kilka kart graficznych które leżakują na półce albo w szufladzie ...  i bez karty graficznej tego RTX 2060 Śuper i monitor podłącz do gniazda w płycie głównej 

na czas demontażu PC wyjmij baterie z płyty głównej od podtrzymania ustawień w biosie. 

jak już wszystko odłączysz, chwile to zajmie to można baterie zamontować z powrotem, tylko trzeba będzie jeszcze bios skonfigurować przynajmniej podstawowe parametry 

i w takiej minimalnej konfiguracji zrób test czy PC , czy raczej system działa stabilnie, czy dalej krzaki, jeśli będzie ok , to można zacząć dokładać pojedynczo podzespoły, pamiętając ze za każdym razem trzeba odłączyć fizycznie zasilanie ,na zasilaczu czy po przez włącznik czy wyciągając z niego wtyczkę i odczekać przynajmniej minutę.  

ale nie wiem czy będzie chciało się iść ta droga, bo trzeba na taki projekt trochę czasu poświecić  , wiec zawsze można iść odwrotnie i zacząć ujmować podzespoły pojedynczo, zaczął bym od wymontowania tego RTX 2060 Super oraz odłączeniu tego czytnika linii papilarnych. 

Edytowane przez Mr.T...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam po czasie z aktualizacją. Problemem okazała się karta graficzna. Podmieniłem ją na GTX 1060 i przez kilka dni nie było ani jednego restartu. Z racji tego, że mój RTX był już miesiąc po gwarancji stwierdziłem, że wymienię w nim pastę termoprzewodzącą na procesorze. Karta ma trzy lata i nigdy tego nie robiłem. Karta dostała Arctic MX-4 i... do dzisiaj działa pięknie, komputer stabilny i zero restartów. Nie jestem pewien czy była to wina "starej" pasty (GPU łapało temperaturę i się wyłączało) czy może podłączenia - u mnie karta jest pionowo i podłączana jest przez risera w obudowie NZXT H1. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...