Skocz do zawartości
hebisey977

Upgrade PC Ryzen 2600 GTX 1050Ti

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Planuję zrobić jakiś sensowny upgrade swojego PC

Aktualny sprzęt:

Procesor: AMD Ryzen 5 2600

RAM: HyperX Predator 16GB [2x8GB 2666MHz DDR4 CL13 XMP DIMM]

Płyta Główna: Gigabyte B450 AORUS PRO

Grafika: NVIDIA GTX 1050Ti

Zasilacz: SilentiumPC Vero M2 Bronze 600W

Monitor: BenQ GW2480 (1920 x 180)

Mam sprytny plan zrobienia powolnego upgrade'u tylko opcji jest tak dużo że chciałbym się doradzić kogoś kto aktualnie bardziej siedzi w podzespołach komputerowych.
 

Plan nr 1:

Wymiana w pierwszej kolejności grafiki RTX 3060Ti (ewentualnie jakieś 2080 bo tańsze) lub Radeony RX 6600/6700XT (grafike jak coś planuje kupic uzywaną na gwarancji), później za kolka miesięcy wymiana procesora na jakiegoś Ryzena 5 5600 tak, żeby nie wymieniać płyty głównej.

Ten plan ma to do siebie, że chciałbym żeby po wymianie grafiki i procka komp podziałał ze 2 lata na wysokich ustawieniach w nowszych tytułach (niekoniecznie ultra) i jednocześnie, żeby potem nie trzeba było wymieniać znowu grafiki i procesora.

 

Plan nr 2:

Poczekać z tym co jest i jednocześnie za jakiś czas wymienić karte i procka ale założenie nadal takie jak w planie nr 1.

 

Plan nr 3:

Wymienić teraz grafike i dozbierać na lepszy procek i przy okazji wymienić płytę główną, dołożyć ramu i ewentualnie wziąć lepszy zasilacz no i wtedy to już byłby zestaw na lata, ale musiałbym sporo dłużej na niego poczekać

 

Plan nr 4:

Zrobić "mini" upgrade teraz na jakiegoś Radeona 6600 albo najsłabszego RTXa i na ryzena 3600X tak, żeby uciągnął nowe gierki i dał możliwość zabawy z RayTracingiem na rok/dwa lata i potem wymienić wszystko.

 

Dodatkowo temat monitora.... Narazie jestem zadowolony, mam drugi monitor, ale już w podeszłym wieku i robi raczej jako dodatkowy do pracy. Może do upgrade'u warto byłoby rozważyć wymiane monitora żeby korzystać z 1440p

 

Odnośnie moich wymagań do karty graficznej. Na co dzień nie gram w jakieś wymagające gierki, ale nie ukrywam, że chętnie bym zobaczył np. Cyberpunka 2077 na wysokich ustawieniach, dodatkowo chciałbym też troche z RayTracingiem sie pobawić (chociażby w tym cyberpunku) i tu w sumie główny problem między NVIDIĄ i AMD bo wiem że modele 6600/6700XT/6800XT to bardzo dobre karty, ale kuleją jeśli chodzi o RT.

Opcji dużo i nie wiem która jest najbardziej opłacalna (pewnie te 3 ale nie wiem czy chce mi sie czekać z nowymi (i tymi już mniej nowymi) tytułami, które na obecnym sprzęcie nie pójdą, albo pójdą na tak niskich ustawieniach, że piksele będą bolały w oczy).

Bardzo bym prosił o jak najwięcej merytoryki i argumentacji w ewentualnych sugestiach :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

plan 1 .  ok, bo to właśnie wymiana karty graficznej da największy przyrost mocy , czy tam ilość FPS będzie większa  

do RT to potrzeba dwóch podzespołów , karty graficznej wspierającej tą technologie i tutaj seria RTX 3000 lepiej się sprawdzi niż seria RTX 2000, oraz co również istotne trzeba posiadać monitor z wysoka jasnością 400 to raczej takie minimum, a nie jakiś stary monitor,  im będzie wyższa jasność monitora to potem faktycznie coś z tego RT będzie widać a nie efekt będzie "taki se" albo w ogóle.  

Ryzen 5 2600 to jest słaby cpu pod gry , wymiana na R5 3600X czy R5 5600, nie sprawi ze w magiczny sposób ze ilość generowanych FPS będzie znacząco większa ale , spadki FPS będą mniejsze, a to już przełoży się na bardziej płynna rozgrywkę.  

temat monitora , tutaj im wydasz więcej, tym kupisz produkt z którego będziesz bardziej zadowolony , jak przycebulisz to oszukasz tylko samego siebie xD

np. na YouTube wpisz "morele monitor" , wyskoczy taki youtuber Stilgar , zapoznaj się z jego materiałami 

np. Monitor Dell G2724D (210-BHTK) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mr.T... napisał(a):

Witam 

plan 1 .  ok, bo to właśnie wymiana karty graficznej da największy przyrost mocy , czy tam ilość FPS będzie większa  

do RT to potrzeba dwóch podzespołów , karty graficznej wspierającej tą technologie i tutaj seria RTX 3000 lepiej się sprawdzi niż seria RTX 2000, oraz co również istotne trzeba posiadać monitor z wysoka jasnością 400 to raczej takie minimum, a nie jakiś stary monitor,  im będzie wyższa jasność monitora to potem faktycznie coś z tego RT będzie widać a nie efekt będzie "taki se" albo w ogóle.  

Ryzen 5 2600 to jest słaby cpu pod gry , wymiana na R5 3600X czy R5 5600, nie sprawi ze w magiczny sposób ze ilość generowanych FPS będzie znacząco większa ale , spadki FPS będą mniejsze, a to już przełoży się na bardziej płynna rozgrywkę.  

temat monitora , tutaj im wydasz więcej, tym kupisz produkt z którego będziesz bardziej zadowolony , jak przycebulisz to oszukasz tylko samego siebie xD

np. na YouTube wpisz "morele monitor" , wyskoczy taki youtuber Stilgar , zapoznaj się z jego materiałami 

np. Monitor Dell G2724D (210-BHTK) 

Czyli dobrze sobie rozkminiam, że wymiana karty i procka no i w późniejszym czasie monitora załatwi sprawe na kilka lat i nie musze wymieniać płyty głównej, ramu i zasilacza i dopiero za kilka lat wymienić reszte jednocześnie nie musząc wymieniać już karty i procka bo te co podałem dadzą radę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ze swojej strony dodam tyle: obowiązkowo musisz się pobawić 

https://www.youtube.com/watch?v=LJxO0SJWjbY

OC tego procka, trzeba siedzieć aby dać mu 4.3 co zrównałoby go z 3600 ale boxowy coler nie wystarczy 

-> zmiana na 3600 to będzie bzdura 

-> zmiana na 5600 będzie tylko na liczniku może FPS low podrośnie 

-> zmiana na coś lepszego hmm 5700x - powinno być lepiej ale to prawie 800 zł + jakaś chłodzenie 

co do kart niby jest LHR czyli nie da się na niej kopać 

https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-msi-geforce-rtx-3070-ventus-3x-8g-oc-lhr-8-gb-14206885349 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do gier nie ma co zmieniać platformy, tylko można dozbierać do procka x3d (5600x3d, jeżeli byłby dostępny lub 5800x3d). Lekkim problem tu jest dość wolny ram, ale ogarnąć mu timingi i z prockiem x3d da radę.

Nie ma co robić mini upgradu. RTX 3060ti to min, jeżeli chodzi o upgrade.

Także ja robiłbym:

Krok 1. RTX 3060ti

Krok 2. R5 5600x3d, jak dostępny, lub R7 5800x3d jak starczy budżetu lub, po prostu r5 5600.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, hebisey977 napisał:

Czyli dobrze sobie rozkminiam, że wymiana karty i procka no i w późniejszym czasie monitora załatwi sprawe na kilka lat i nie musze wymieniać płyty głównej, ramu i zasilacza i dopiero za kilka lat wymienić reszte jednocześnie nie musząc wymieniać już karty i procka bo te co podałem dadzą radę?

zawsze jest do rozpatrzenia kwestia, ile za ile, czyli ilość wydanych piniedzorów, do uzyskanej większej wydajności, bo jak widzę ktoś proponuje Ryzena 5 5600X3D nie zastanawiając się ile będzie on kosztował, a raczej powyżej 1tys. , a ile zyska się na wydajności i tylko w pojedynczych tytułach, wykorzystujących ta dodatkowa pamięć to taki upgrade jest mało opłacalny ...

Ryzeny lubią szybkie pamięci , zawsze to kilka FPS będzie wincyj, a twoje takowe nie są, tak można celować coś po miedzy 3200MHz a czy się uda 3600MHz to ?

starsze chipsety w tym B450 po mino aktualizacji biosów , nie zawsze poprawnie współpracują z nowszymi np. Ryzenami z serii 5000 , wątków na forach nie brakuje , jak się dobrze trafi to ok , jak nie, to pozostaje zwrot 14 dniowy, o ile zakup był robiony przez Internet, zakup Ryzena 5 3600 czy R5 3600X jest bezpieczniejsza opcja.

o monitorze już pisałem 

obecny zasilacz on jest "80 Plus Bronze" i do RTX 3060Ti + Ryzen 5 raczej  bez problemu będzie ogarniał temat, ale pewnie gwarancja na niego już wyszła ?

upgrade obecnej platformy tylko wtedy ma sens jeśli koszt całkowity nie będzie równy lub wyższy zakupu np. nowszej platformy na AM5 i DDR5. 

w pierwszej kolejności zakup nowsza kartę graficzna i zobacz ile od razu zyskasz więcej FPS , potem jeśli czujesz się na siłach, to wykonaj OC posiadanego Ryzena 5 2600, bo z OC pamięci to można poświecić na taki projekt , czyli testy i ustawienia dwa dni a pamięć pod obciążeniem może pracować nie stabilnie xD, ale będziesz miał własne zdanie ile więcej zyskasz FPS na OC procesora czy nie,

jak posiadasz dodatkowe chłodzenie dla CPU, to przy OC się przyda, jak nie to można pomyśleć np. 

Chłodzenie CPU Deepcool AK400 (R-AK400-BKNNMN-G-1)

jak chcesz RT to tylko Nvidia i z zaproponowanych to RTX 3060 lub wersja Ti, ale wersje Ti osiągają znacząco wyższe temperatury pracy, UD był by wskazany. np.

https://www.youtube.com/watch?v=OVaeg07I1lk&t=5s

 jak nie nastawisz się na RT, to z RX 6700XT też powinieneś być zadowolony. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mr.T... napisał(a):

zawsze jest do rozpatrzenia kwestia, ile za ile, czyli ilość wydanych piniedzorów, do uzyskanej większej wydajności, bo jak widzę ktoś proponuje Ryzena 5 5600X3D nie zastanawiając się ile będzie on kosztował, a raczej powyżej 1tys. , a ile zyska się na wydajności i tylko w pojedynczych tytułach, wykorzystujących ta dodatkowa pamięć to taki upgrade jest mało opłacalny ...

Ryzeny lubią szybkie pamięci , zawsze to kilka FPS będzie wincyj, a twoje takowe nie są, tak można celować coś po miedzy 3200MHz a czy się uda 3600MHz to ?

starsze chipsety w tym B450 po mino aktualizacji biosów , nie zawsze poprawnie współpracują z nowszymi np. Ryzenami z serii 5000 , wątków na forach nie brakuje , jak się dobrze trafi to ok , jak nie, to pozostaje zwrot 14 dniowy, o ile zakup był robiony przez Internet, zakup Ryzena 5 3600 czy R5 3600X jest bezpieczniejsza opcja.

o monitorze już pisałem 

obecny zasilacz on jest "80 Plus Bronze" i do RTX 3060Ti + Ryzen 5 raczej  bez problemu będzie ogarniał temat, ale pewnie gwarancja na niego już wyszła ?

upgrade obecnej platformy tylko wtedy ma sens jeśli koszt całkowity nie będzie równy lub wyższy zakupu np. nowszej platformy na AM5 i DDR5. 

w pierwszej kolejności zakup nowsza kartę graficzna i zobacz ile od razu zyskasz więcej FPS , potem jeśli czujesz się na siłach, to wykonaj OC posiadanego Ryzena 5 2600, bo z OC pamięci to można poświecić na taki projekt , czyli testy i ustawienia dwa dni a pamięć pod obciążeniem może pracować nie stabilnie xD, ale będziesz miał własne zdanie ile więcej zyskasz FPS na OC procesora czy nie,

jak posiadasz dodatkowe chłodzenie dla CPU, to przy OC się przyda, jak nie to można pomyśleć np. 

Chłodzenie CPU Deepcool AK400 (R-AK400-BKNNMN-G-1)

jak chcesz RT to tylko Nvidia i z zaproponowanych to RTX 3060 lub wersja Ti, ale wersje Ti osiągają znacząco wyższe temperatury pracy, UD był by wskazany. np.

https://www.youtube.com/watch?v=OVaeg07I1lk&t=5s

 jak nie nastawisz się na RT, to z RX 6700XT też powinieneś być zadowolony. 

 

Planuję zrobić OC pamięci z linka, który jest podesłany wyżej. Na ten moment to musi wystarczyć.
Odnośnie ryzena 3600 to tu widze podobny problem co przy tych x3d, bo są droższe od 5600, więc tu chyba pozostaje mi zaryzykować i ewentualnie wymienić.

Zasilacz.... no cóż ten zestaw składałem 5 lat temu więc o gwarancji nie ma co mówić, wtedy troche bardziej siedziałem w podzespołach i przede wszystkim miałem więcej czasu w ciągu dnia na research. Z tego co teraz się orientuje to podobno "sugerowana moc zasilacza" przy kartach graficznych nie ma nic wspólnego z faktycznie pobieraną mocą, która jest kilkukrotnie niższa, więc wydaje mi sie że powinno wystarczyć, jak będę się przesiadał kiedyś na nową platformę to wtedy wymienię zasilacz (no chyba, że teraz jest duże ryzyko i warto to zrobić, żeby nie zajechac innych podzespołów, ale tak jak wspomniałem z tego co sie orientuje to powinno wystarczyć)

Koszt całkowity (nie licząc monitora bo to w sumie tak czy siak w końcu musze wymienić) to zakładając 5600 + 3060Ti wychodzi ok. 600 procek i 1100 za używaną karte (Zresztą używane 6700XT kosztują podobnie) czyli poniżej 2000 i w tej kwocie chciałbym maksymalnie się zamknąć. W nowych platformach nie orientuję się zupełnie gdyż wyszedłem z założenia, że to na pewno będzie sporo droższe.

Odnośnie OC procesora to chyba sobie daruję, bo to kolejny koszt kupienia chłodzenia, które mam boxowe aktualnie. Zrobię OC pamięci, wymienię grafikę i procesor, później monitor, a za 2-3 lata pewnie przesiądę się na AM5 i DDR5 (chyba, że teraz jakoś bardzo się opłaca to przemyślę temat) wymienię zasilacz a grafika może wystarczy 3060Ti... Ciężko powiedzieć, 5 lat żyłem z 1050Ti i nie odczułem ogromnych braków w codziennym użytkowaniu.

 

Chyba sensowny pomysł?

 

 

Odnośnie RAMu to zastanawiam się ewentualnie nad dokupieniem jeszcze 16/32 GB ramu bo mam sloty na płycie tylko wtedy już nie wiem jak by to sensownie połączyć z tym co jest. Odczuwam duże problemy przy działaniu maszyn wirtualnych do tego stopnia, że czasami nie da się z nich korzystać w ogóle tak zacina i zastanawiam się czego to możę być przyczyna...

Edytowane przez hebisey977

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...