Skocz do zawartości
Rumburak86

Komputer za 4000 złotych ogólnego przeznaczenia

Rekomendowane odpowiedzi

Czas wymienić mój komputer na coś nowego, ale w związku z tym pojawiło się wiele wątpliwości, w związku z czym chciałem zapytać bardziej doświadczonych forumowiczów o zdanie.

Otóż celuję w komputer ogólnego przeznaczenia.
- Sporadycznie będą na nim uruchamiane gry. Raczej nic nadzwyczajnego, gram głównie w FIFA oraz jakieś starsze mało wymagające tytuły
- Chciałbym aby płynnie działała na nim wirtualizacja - ze względu na starsze gry, programy, bądź samo uruchamianie aplikacji z sterylnym środowisku, używam maszyn wirtualnych
- Czasami zdarza mi się projektować coś we FreeCad bądź SketchUp więc tutaj też zależy mi na płynności
- No i oczywiście standardowo surfowanie po internecie oraz oglądanie filmów w 4k

Aktualnie posiadam konfigurację:
- Płyta główna: MSI Z170A-G43 PLUS
- Procesor: Intel® Core™ i7-6700 Processor
- Karta graficzna: MSI GeForce ® GTX 1050 Ti 4GB OC DUAL
- Pamięć RAM: CRUCIAL Ballistix DDR4 8GB 2400 MHz BLS8G4D240FSA
- Dysk Twardy: Samsung MZVLW128 PM961 NVMe PCIe M.2 128GB
- Dysk Twardy: Crucial SSD MX200 250GB 2.5' SATA3 7mm CT250MX200SSD1
- Zasilacz: Thermaltake Smart SE 530W (SPS-530MPCBEU)
- Obudowa: Zalman Z1 Black USB 3.0

No i teraz zacznę moją litanię pytań/oczekiwań:
1. Budżet który mam to 4000 złotych i jest to raczej budżet ostateczny - nie chciałbym go zwiększać, bo zawsze jest "dołóż trochę do..." i potem robi się 150% budżetu.
2. Chciałbym w tej cenie kupić sprzęt na lata, a więc w nowszych technologiach które pozwolą mi na instalację nowych systemów operacyjnych i oprogramowania. Jeżeli nie będę się mieścił w budżecie to wtedy kupię gorsze elementy, ale na wciąż na nowszej platformie.
2. Biorę pod uwagę również laptopa, tutaj akurat byłbym w stanie "więcej dołożyć" gdyby się okazało że warto. Jest też opcja sprzętu używanego. Pytanie jak się jednak zachowują mocniejsze laptopy pod względem kultury pracy, odprowadzania ciepła itp?
3. Jeżeli miałbym iść w stronę komputera stacjonarnego to pewnie coś chciałbym wykorzystać. Na pewno dyski twarde, zasilacz (choć tutaj mocowo nie wiem czy się wyrobię) no i może tymczasowo GPU (ale wolałbym coś nowszego).
4. Raczej skłaniam się ku komputerowi stacjonarnemu, a ponieważ będzie stał w salonie, obok szafki RTV to skłaniam się ku bardziej fikuśnej obudowie, dlatego tower odpada. Myślałem o cube, np. Chieftec CI-02B-OP, więc w grę wchodzi płyta w standardzie mATX. Oczywiście dodatkowe wentylatory będą, ale jednak ciepło będzie w tej sytuacji miało znaczenie.
5. Zastanawiam się nad się nad AMD czy Intel i choć jakoś z przyzwyczajenia i doświadczenia skłaniam się ku Intelowi, to przy moich wymaganiach i budżecie chyba lepszym wyjściem będzie AMD.
6. Komponenty mogą być kupione w różnych sklepach, poskładam sobie wszystko sam.


To chyba na tyle, na ten moment, mam nadzieję że wywiąże się konstruktywna dyskusja.
Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za uwagi.

- dysk nie jest mi potrzebny,

- wentylatory niepotrzebne (mam dwa 120mm jako dodatkowe w aktualnej konfiguracji),

- dlaczego ta obudowa to porażka?

- jak się ma budowa komputera z mieszaniem podzespołów AMD, Intel, Radeon, NVidia? Wiem że teoretycznie nie powinno być problemów, ale nie lepiej konfigurować zestawy czyli jak procesor jest AMD to GPU Radeon, a jak procesor Intel to GPU NVidia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Rumburak86 napisał:

dysk nie jest mi potrzebny,

twój jest za wolny, a sata pomijam ( oczywiście możemy wybrać płytę z dwoma slotami, a 3 podepniesz na ssd) postawiony system bardzo ci pomoże i wykorzysta drzemiący w nim potencjał 

 

38 minut temu, Rumburak86 napisał:

wentylatory niepotrzebne (mam dwa 120mm jako dodatkowe w aktualnej konfiguracji),

obudowa jest tania i 2 wiatraki robią z niej cenę 270~zł ( myślę że pure wings pomogą wietrzyć tą obudowę i będą o wiele cichsze od tych z1) 

 

Generalnie to myślałem o złożeniu tobie zestawu na twoich dyskach i obudowie, zasilacz niestety będzie kulał

12600kf / 7700 xt/ dd4 wyszło koło 3900 ale musiałem się spytać czy potrzebna ci jest taka już dość mocna karta ? Czy zamierzasz Giercować na nim 

 

46 minut temu, Rumburak86 napisał:

- jak się ma budowa komputera z mieszaniem podzespołów AMD, Intel, Radeon, NVidia? Wiem że teoretycznie nie powinno być problemów, ale nie lepiej konfigurować zestawy czyli jak procesor jest AMD to GPU Radeon, a jak procesor Intel to GPU NVidia?

to bez różnicy, niby Intel-Intel ma taki marzenie aby moc była w nich wielka xD Amd - amd próbowali 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się ciągle nad założeniami i nie wiem czy nie pozostanę (przynajmniej tymczasowo) przy mojej karcie GPU.
Jeżeli tak bym zrobił, to pozostaje mi trochę budżetu.
Wyspecyfikowałem taki zestaw:

 

Ryzen 5 7600X (~1000zł)
Asus TUF GAMING B650M-PLUS (~900zł)
PATRIOT DDR5 2x16GB VIPER VENOM 7000MHz CL32 (~600zł)
Fortis 5 Dual Fan (~200zł)
Chieftec CI-02B-OP (~200zł)
Samsung 990 Pro 1TB M.2 PCIe (~400zł)
MSI GeForce ® GTX 1050 Ti 4GB OC DUAL (0zł)
Thermaltake Smart SE 530W (SPS-530MPCBEU) (0zł)

Wychodzi niecałe 3500zł nawet z dodatkowymi wentylatorami do obudowy.
Mój zasilacz powinien taki zestaw wytrzymać.

AM5 nie powinno się szybko zestarzeć, a GPU mogę w przyszłości wymienić, gdybym potrzebował lepszą.

Zastanawiałem się jeszcze nad MB z chipsetem B650E, jednak nie ma takich w wykonaniu mATX, a ITX posiada tylko jedno PCIe.

Co myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Rumburak86 napisał:

Ryzen 5 7600X (~1000zł)

7500f /7600 lepiej bo mniej się grzeją X to tylko dopierniczona wersja 

4 minuty temu, Rumburak86 napisał:

Asus TUF GAMING B650M-PLUS (~900zł)

stanowczo nie opłacalna płyta za 100zł +/- drożej 690   asrocka za 760 najbardziej się opłaca

6 minut temu, Rumburak86 napisał:

Fortis 5 Dual Fan (~200zł)

do twojego 7600x - to już arctic liquit frezer II 240 - bo będzie gorąco / dlatego polecam bez x lub 7500f

Dual jest nie opłacalny 20-30zł wyrzucone w błoto sam pojedynczy daje to samo 

7 minut temu, Rumburak86 napisał:

Chieftec CI-02B-OP (~200zł)

to już twoja wizja

 

8 minut temu, Rumburak86 napisał:

Samsung 990 Pro 1TB M.2 PCIe (~400zł)

Kingston KC3000 1TB M.2 - to najlepszy dysk jaki się opłaca 

 

9 minut temu, Rumburak86 napisał:

Thermaltake Smart SE 530W (SPS-530MPCBEU) (0zł)

z jakąś niezbyt wygłodniałą karta może i dał by rade ale ma tylko 2 PCI-e wtyczki i mały w nich potencjał karta 200w będą piszczeć cewki 

 

10 minut temu, Rumburak86 napisał:

MSI GeForce ® GTX 1050 Ti 4GB OC DUAL (0zł)

jeśli czekasz na RTX super to nie w tych pieniądzach a przecież chciałeś sobie pograć ??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, idąc za Waszymi radami, oraz informacjami z internetu, wybrałem kolejny zestaw:

AMD Ryzen 5 7500F (800zł)
B650M PG Riptide / B650M PG Riptide WiFi (700zł/1000zł)
Lexar ARES RGB DDR5 2x16GB (520zł)
Thermalright Peerless Assassin 120 SE (200zł)
Lexar SSD NM790 1TB M.2 PCIe (350zł)
GeForce GTX 1050 Ti (0zł)
Thermaltake Smart SE 530W (0zł)

Wychodzi 2600zł / 2900zł bez obudowy.
Waham się co do MB. Uparłem się na wersję z WiFi, choć bardziej mi zależy na BT5.2 ze względu choćby na kontroler. Mam aktualnie BT na usb ale to szajs. A taki na PCI to 150-200 złotych, czyli praktycznie różnica w cenie powyższych płyt. No i zostaje mi jedno wolne gniazdo PCI.
GPU pozostanę na razie przy swoim, bo gdybym wymieniał to musiałbym pewnie kupić nowy zasilacz i finalna cena rośnie o 1500zł.
To mogę zawsze wymienić za jakiś czas jak będzie mi przeszkadzać.

Zastanawiam się jeszcze nad obudową. Tak piszecie to że to szajs, więc spróbuję poszukać czegoś lepszego, może wtedy uda się włożyć AIO zamiast chłodzenia powietrzem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno - a co z DRAMem na SSD.
Warto na to zwracać uwagę?
Pytam ogólnie nie w tym moim konkretnym zestawie, bo zakładam że akurat dysk może wylądować za parę lat w innym zestawie, albo w innym urządzeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Finalnie udało się skompletować podzespoły i poskładać całość.
Wszystko działa prawidłowo i jestem zadowolony, choć jeszcze muszę głębiej przetestować zestaw.

Elementy:
ASRock B650M Pro RS WiFi
AMD Ryzen 5 7500F
Thermalright Peerless Assassin 120 SE
Lexar ARES RGB DDR5 2x16GB 6000MT/s
PNY CS3140 M.2 NVMe SSD 1TB
Chieftec CI-02B-OPChieftec Pro Cube CI-02B-OP
Arctic P12 PWM PST / Arctic P14 PWM PST

Miałem używać mojej karty GeForce GTX 1050Ti, ale udało mi się wylicytować kilkumiesięcznego Radeona RX6800 z gwarancją za 1450 złotych.
Zasilacz zostawiłem stary (Thermaltake SPS-530MPCBEU), całość pod obciążeniem pobiera maks 360 watów, więc do czasu potencjalnej wymiany procesora powinien sobie spokojnie dawać rady.

Komplet kosztował niecałe 4200 złotych, a więc lekko przekroczyłem budżet, ale nie mogłem przepuścić takiej okazji jak to GPU.

Dzięki wszystkim udzielającym się za pomoc.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rumburak86 napisał(a):

Finalnie udało się skompletować podzespoły i poskładać całość.
Wszystko działa prawidłowo i jestem zadowolony, choć jeszcze muszę głębiej przetestować zestaw.

Elementy:
ASRock B650M Pro RS WiFi
AMD Ryzen 5 7500F
Thermalright Peerless Assassin 120 SE
Lexar ARES RGB DDR5 2x16GB 6000MT/s
PNY CS3140 M.2 NVMe SSD 1TB
Chieftec CI-02B-OPChieftec Pro Cube CI-02B-OP
Arctic P12 PWM PST / Arctic P14 PWM PST

Miałem używać mojej karty GeForce GTX 1050Ti, ale udało mi się wylicytować kilkumiesięcznego Radeona RX6800 z gwarancją za 1450 złotych.
Zasilacz zostawiłem stary (Thermaltake SPS-530MPCBEU), całość pod obciążeniem pobiera maks 360 watów, więc do czasu potencjalnej wymiany procesora powinien sobie spokojnie dawać rady.

Komplet kosztował niecałe 4200 złotych, a więc lekko przekroczyłem budżet, ale nie mogłem przepuścić takiej okazji jak to GPU.

Dzięki wszystkim udzielającym się za pomoc.

 

No to miłych chwil z nową budą! 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, gregory_portman napisał(a):

No to miłych chwil z nową budą! 🙂

Dzięki!

 

13 minut temu, killmann napisał(a):

Tak jak napisałem powyżej - już po ptokach, wszystko kupione, poskładane i uruchomione.

Poza tym komputer z linku który podesłałeś nie spełnia założeń na których mi zależało (jedyne co to mieści się w budżecie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...