Skocz do zawartości
xcudlaty

Upgrade czy nowy PC?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Używam obecnie komputera o następującej specyfikacji

CPU-  I9 9900KS

Mobo- ROG Maximus XI extreme

Ram- team group night hawk DDR4 3200

PSU- Corsair HX1200i

SSD- Samsung 970evo  1TB

GPU-Asus Geforce RTX 2080 turbo 8gb ddr

Obudowa- Cooler Master Stryker

Chłodzenie Alphacool Eisbear 360 AIO

Monitor AOC 32cale 2560x1440

 

Teraz tak, sprzęt ma już parę lat i pomimo że wszystkie gry chodzą naprawdę dobrze w pełnej rozdzielczości i  większość na ultra ustawieniach zaczynam myśleć o zmianie lub lub przebudowie. 

Tylko tak, dołożyć  tylko GPU ( myślę o ROG strix 3090 TI) i pomęczyć go jeszcze trochę, czy  jeśli przebudować, to nowa płyta pod ram ddr5, procesor i grafika, czyli w zasadzie najdroższe części.

Czy po prostu sprzedać i odzyskane kilka groszy dołożyć do nowego sprzętu?

 

Co waszym zdaniem jest najbardziej sensownym i opłacalnym rozwiązaniem? Budżet powiedzmy do 10K 

 

Pozdrawiam

Rafal

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, xcudlaty napisał:

Czy po prostu sprzedać i odzyskane kilka groszy dołożyć do nowego sprzętu?

Witam 

jak za kilka groszy to ja jestem zainteresowany xD 

i9 9900KS w 1440p to raczej jeszcze nie dostaje zadyszki

a jak by tak przemęczyć się na np.

https://www.gigabyte.com/pl/Graphics-Card/GV-N4090AORUSX-W-24GD-rev-11#kf

AORUS GeForce RTX™ 4090 XTREME WATERFORCE 24G (rev. 1.1)  -GV-N4090AORUSX W-24GD

tylko trzeba przy zakupie zwrócić uwagę czy dany sklep sprzedaje wersje 1.0 czy już 1.1 

 

Edytowane przez Mr.T...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem OC po co ? Mam go fajnie wychłodzonego, w idlu tak 28C  a maksymalnie do 68 się grzeje na grach.  I nie jestem zwolennikiem kręcenia.

 

Procesor mnie nie martwi bardziej ram i GPU,  chociaż może faktycznie zmienić grafikę i zobaczyć co to da, a jeśli efekty będą mizerne karta zawsze może zostać do następnego PC.

No powiedzmy że te grosze to tak umownie 🙂, myślę że jeszcze coś tam jest warty.

 

Wrzucę specyfikację tego co mi chodzi po głowie do oceny później.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, axsin302 napisał:

OC procka na ile zrobiłeś? 

i9 9900KS już sam w sobie jest podkręcony.  Jak procek boostuje do 5Ghz to ile go wykręcisz? 5,2? 5,3? Gra nie warta świeczki.

2 godziny temu, xcudlaty napisał:

Procesor mnie nie martwi bardziej ram i GPU,  chociaż może faktycznie zmienić grafikę i zobaczyć co to da, a jeśli efekty będą mizerne karta zawsze może zostać do następnego PC.

A  jakie masz oczekiwania? Ile masz tego RAMu i jakie dokładnie parametry? Moim zdaniem możesz po prostu kartę zmienić na tego RTX 3090 albo nawet coś wyżej.

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Bonusso3 napisał:

i9 9900KS już sam w sobie jest podkręcony.  Jak procek boostuje do 5Ghz to ile go wykręcisz? 5,2? 5,3? Gra nie warta świeczki.

tak pytałem bo ma fajne Mobo 😄 i czy się bawił 

 

Skoro wszystko mu śmiga to bym poczekał jeszcze rok na RTX 5xxx i nowe intele 😛 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, axsin302 napisał:

Skoro wszystko mu śmiga to bym poczekał jeszcze rok na RTX 5xxx i nowe intele 😛 

Śmigać to będzie jeszcze jakiś czas, kwestia jak, skoro naszła myśl żeby coś zmienić to raczej nie jest to wystarczające. A czekanie na nowe Intele czy kolejną generację kart jest bez sensu, bo czekać można w nieskończoność, zawsze będzie coś nowszego. Do tego procka w 2K można się pokusić nawet o RTX 4080 albo zobaczyć w jakiej cenie zadebiutuje 4080 Super pod koniec miesiąca (podobno 4.999 zł) i to wrzucić, skok wydajności będzie zauważalny

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra zróbmy to na czystym umyśle. Patrząc na komputer którzy masz jesteś osobą która wybiera bajer 😛 patrząc po wersjach, mobo, zasilaczu przepłaciłeś bardzo dużo....

4080 - kosztuje 5100 msi ventus, ty takiej karty nie wybierzesz. Zapewno będzie min. Gainward którzy teraz chodzi 5550. Jeśli stanieje o 300zł to i tak wychodzi 5250 

Biorąc pod uwagę twój sprzęt i technologie na starcie stracisz 2-3% na samym PCI-E 3.0 kolejne procenty tracisz na technologi procesora i jego pamięci( bo wpisując porównania 2080 vs 4080) trzeba mieć na uwadze że filmy z udziałem 4080 odbywają się na DDR5 i prockach pokroju 13700 13900 12900 7800x3d 7950x3d i wyższych. Boostują one powyżej 5ghz na rdzeniach. Kolejny aspektem jest ddr4 co prawda dobre pamięci z niskim cl i gear 1 to niemal ktopka w kropkę ddr5 ale chyba u ciebie takich nie ma co sprawi że kolejne 5% ucieka... 

Swojego 2080 sprzedaż maxymalne 1800 zł ( teraz co będzie jak poczekasz na Rtx 5xxx spadnie więcej) co daje 3450zl czy cena da ci jednoznaczną odpowiedź 

 

Teraz trochę teoretyzowania, 2080 asus vs 4080 gainward to różnica spora w gierce gdzie ten pierwszy ma 80fps drugi będzie miał 140, odjąć twoje 10-12% co daje 123. Czyli za te 43 fps zapłacisz 3450zl. Fukcja dll 3.0 jest do spaczowania sam sprawdziłem działa i tylko jeden crash na razie miałem, lipton o tym filmie opowiada... Pomijam fakt że obecny zestaw spełnia wymagania 1440p i daje rade zagrać komfortowo. 

Podsumowując na chwilę obecną sprzedaż i kupno nowego zestawu jest najbardziej opłacalne. Samą kartą będziesz rozczarowany, ja bym był 

Edytowane przez axsin302

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Bonusso3 napisał:

i9 9900KS już sam w sobie jest podkręcony.  Jak procek boostuje do 5Ghz to ile go wykręcisz? 5,2? 5,3? Gra nie warta świeczki.

Dokładnie, to nie czasy SB gdy kręcono. Teraz to głownie wzrośnie apetyt na prąd i temperatury a zysk marny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram 16gb taki jak ten https://www.overclockers.co.uk/team-group-night-hawk-rgb-32gb-2x16gb-ddr4-pc4-25600c16-3200mhz-dual-chan-my-0a4-tg.html

axsin302 ma częściowo rację 🙂 lubię trochę bajeru, co do wyboru kart też się nie myli, natomiast myli się co do przepłacenia, 4 lata temu prawie, zapłaciłem za ten zestaw ok 7500zł , z drugiej ręki ale w idealnym stanie z pudełkami itd. ani pyłku. A wtedy to była naprawdę mocna maszyna.  Osobiście nigdy bym tej karty graficznej nie włożył (głośna i gorąca) ale cóż cena czyni cuda jak to mówią 🙂 

Główny problem jaki z nim mam, to fakty że na Tarkovie chodzi stabilnie te 60 -80 fps na 1440 i maksymalnych ustawieniach ale potrafi przyciąć jak się zaczyna strzelanina a to oznacza że tracę PMC.  I nie wiem czy jest to wina słabej optymalizacji gry czy sprzętu( głownie karty graficznej) Na Cyberpunku w maksymalnych ustawieniach też mógłby lepiej śmigać, więcej zastrzeżeń chwilowo nie mam.

 

Ale ponieważ wbrew pozorom staram się rozsądnie pożytkować fundusze ( czytaj dostać jak najwięcej za to co płacę 🙂 ) zastanawiam się czy lepszym wyborem jest sprzedaż komputera który jednak coś tam jeszcze jest wart, dołożenia do tego i zakupu następnego sprzętu, czy doinwestowanie go.

Wnioski z forum pokrywają się w większości z moimi, sama zmiana GPU nie załatwi sprawy i jest to półśrodek w zasadzie.  Trzeba się zacząć rozglądać za nowym sprzętem na to wychodzi 🙂

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, xcudlaty napisał:

Ram 16gb taki jak

Mówiłeś że nie podkręcasz, to już nic nie mówię 😄 że można spróbować 3200 z cl na 12-13 no i czy Gear 1 sie odpali, ewentualnie łatwiej je podbić do 3600 cl 16 ^^

58 minut temu, xcudlaty napisał:

zapłaciłem za ten zestaw ok 7500zł ,

Zrobiłeś interes życia, w takim razie osoba kupującą straciła podwójnie 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sprzedaj, dostaniesz za niego 4k, przy budżecie 14k kupisz RTX 4090 + Ryzen 7 7800X3D i problem z głowy. Dokładając nową grafikę do aktualnego zestawu wydajność wzrośnie o jakieś 30%, ale skoro to nie wystarczy to nic tylko szukać czegoś nowego.

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie psioczyłem, zgadzam się że platforma AMD może mieć  w kilku aspektach przewagę nad Intelem, ale jadę na Intelu od prawie 30 lat (pierwszy to był Pentium II 300 z gpu matrox g200) i jakoś nie mam ochoty eksperymentować 🙂 a trafiają się czasem perełki na ebay, poczekam poszukam, nie ma pośpiechu 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...