Skocz do zawartości
Reyvinn

Upgrade baardzo starego systemu (procesor+grafika+RAM+MOBA) (ok. 2000zł)

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry! 

Po przeskoczeniu z 1080p na 1440p 144hz mój dziadek zaczął dostawać zadyszki. Ja w końcu mam trochę stabilniejszą sytuację finansową, więc chyba najwyższy czas na upgrade.
Dane dziadka:
Intel Core i5 2500K @ 3.30GHz
ASRock P67 Pro3
16GB Dual-Channel DDR3 @ 665MHz
NVIDIA GeForce GTX 970
2 monitory: Samsung 1920x1080 60Hz + LG 2560 × 1440 144Hz

Zdaję sobie sprawę, że jedyne co nie wymaga wymiany to obudowa, dyski i prawdopodobnie zasilacz (Pamiętam że był kupiony z "górką" ale żeby sprawdzić dokładnie kto zacz muszę rozebrać komputer...)

Przybywam więc po pomoc- czy upgrade o którym myślę wydaj się sensowny:

Procesor:
i5-12400F Lub AMD 5600X
MOBA:
ASUS PRIME B660-PLUS DDR4 Lub ASUS PRIME B550M-A/CSM
Karta graficzna:
PowerColor RX 6600 lub ASRock RX7600 CL
RAM:
Patriot 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 Viper 4

Propozycję rozsądnego chłodzenia CPU w rozsądnej cenie bardzo gorąco przyjmę. 

Czy Intel, czy AMD będzie rozsądniejsze? Czy któryś socket ma większą szanse na sensowny upgrade za kilka lat? Czy jest sens dopłacić do pamięci DDR5? 

Jeśli chodzi o podkręcanie- w teorii nie jest mi obce, ale dawno się w to nie bawiłem, więc nie jestem na nie mocno nastawiony.

Chciałbym się zmieścić w okolicach 2000zł, natomiast zawsze mogę poczekać miesiąc i trochę grosza dozbierać, jeśli będzie to konieczne.

Z góry dziękuję za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

😮 jeśli zasilacz był kupiony w tamtym okresie jak ten procek to lepiej wymienić wszystko, dosłownie wszystko. Wystawić to na olx i jak się sprzeda w ciągu tygodnia będziesz mieć coś nowego. Zostawiając to narażasz się na dodatkowe koszta 😛

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, axsin302 napisał(a):

to podaj ten magiczny zasilacz i dysk 

Hy, zasilacz jeszcze nawet dostępny na x-komie!
EDIT: a nie, jednak wycofany...
XFX 500W XT Series 80+ Bronze
Chociaż nie wiem czy 500W uciągnie nowy zestaw, zaczynam mieć wątpliwości...
Dyski:
2x Toshiba DT01ACA050 500gb
1x Crucial 120GB 2,5" SATA SSD BX300 na którym siedzi Windows 10.

Wbrew pozorom mimo wieku, w 1080p Cyberpunk 2077 śmigał całkiem nieźle na średnich detalach 😉

Edytowane przez Reyvinn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem bo w grudniu tobiłem zestaw 4770 + 1070 + pozostałe bajery w kwocie do 1000 zł 

Gdyby byl 650w w bronzie to jeszcze ja cie mogę, kiedy go kupiłeś? Jak 8lat to się nawet nie zastanawiaj 

1 godzinę temu, Reyvinn napisał:

sensowny upgrade

Raczej bym nie brał takiej myśli pod uwagę złożył to tu i teraz ma działać na 1440p zadowalająco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, axsin302 napisał(a):

Wiem bo w grudniu tobiłem zestaw 4770 + 1070 + pozostałe bajery w kwocie do 1000 zł 

Gdyby byl 650w w bronzie to jeszcze ja cie mogę, kiedy go kupiłeś? Jak 8lat to się nawet nie zastanawiaj 

Raczej bym nie brał takiej myśli pod uwagę złożył to tu i teraz ma działać na 1440p zadowalająco

OK, czyli zasilacz do wymiany, nie ma co kombinować. 

Czyli chociaż 650 bronze, pewnie silver byłoby bezpieczniej, ale i drożej... Coś czuję że mi się ten upgrade przeciągnie 😕
Czy aktualnie są firmy zasilaczy które można szczerze polecić/odradzić?
No i czy lepiej iść w AMD czy w Intela jeśli chodzi o procesor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj nie będę cię oszukiwał za 2k nie złożysz zestawu do grania na 1440p... Czy wybierzesz 5600 czy 12400f, 16 czy 32gb ramu. Używki nie wchodzą w grę, w Polsce to już na łeb upadło z tymi cenami ( cebularze :D) karty używane to przeważnie koparki albo prywaciarze którzy odcnich to kupili. Radeon 6600 w 1440p to raczej słaby pomysł, bo co kupisz i będziesz grał max na średnik 😕

Dokupienie nowej karty na "ten" czas do twojego zestawu też bardzo średnio wyjdzie na zdrowie. 

 

Amd czy intel 

5600 + b550 / 12400f + 660 to sa niemal te same pieniądze 

12400f wypada lepiej w grach 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze jak chcesz oczywiście pokazać mi jak to u ciebie wygląda. 

Nie wiem czy masz zakładkę w nvidi alt+r aby pokazać cp77 użycie procesora i karty 1440p bo może sama kartę kupisz już teraz resztę jak uzbierasz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz złożyć "bazę" i kartę dokupić później. Ryzen 5 5600 + cała reszta wyjdzie w okolicach 2k, później możesz kartę ogarnąć, nawet jakąś używke. Skoro do tej pory na i5 2 gen grałeś w 1080p to różnicę w wydajności zauważysz gołym okiem nawet na karcie pokroju RX 6750 XT/RTX 4060 (okolice 1300 zł)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...