Skocz do zawartości
Jose Morales

Procesor+Płyta+Chłodzenie+RAM+SSD=4K

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry
Pracuję na leciwym już komputerze z i5-3570K. Planowałem modernizację za kilka miesięcy, ale właśnie dostałem w prezencie  RTX4070 i zdecydowałem się na zakup reszty już teraz. Pracuję na dwóch dużych monitorach 2k z wieloma otwartymi aplikacjami. Gram rzadko i z tych wymagających gier tylko w Warframe, ale jeżeli już gram, to chcę to robić na maksymalnych ustawieniach. Kręcenia procesora nie planuję. Z mojego starego komputera zostaje obudowa Fractal Design Define R5, zasilacz Corsair RM750x Gold, który kupiłem rok temu, oraz kilka dysków jako magazyny plików.

Na zakup 5 elementów przeznaczyłem w przeliczeniu około 4000-4200zł Proszę o ocenę pod kątem dopasowania komponentów które wybrałem, i o ewentualne sugestie zmian jeżeli coś jest źle, czy bez sensu dobrane. Jeżeli to ma znaczenie, to mieszkam za granicą, a zakupy zrobię w szwedzkim Amazonie.

Płyta - MSI PRO Z790-P WiFi
Procesor - Intel® Core™ i5-14600K
Pamięć - CORSAIR VENGEANCE DDR5 32GB (2x16GB) DDR5 6400MHz C36
Dysk - Corsair MP600 PRO LPX 2TB PCIe Gen4 x4 NVMe M.2 SSD
Chłodzenie - Cooler Master Hyper H412R

Dziękuję i pozdrawiam

Edytowane przez Jose Morales

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się przesiadłem właśnie z i4670 i GTX 970 🤪.

Co do zestawu, to płyta ok, zmieniłbym Ram na Lexar Ares 6400Mhz bo mają CL32 wiec będą trochę szybsze, albo zmienił na te same Corsairy które wybrałes ale z niższym CL, tylko po co przepłacać, skoro Lexary są sporo tańsze, oraz mają dobre opinie - sam mam je w nowym zestawie z i5 14500 z płytą MSI B760 gaming plus Wifi i wszystko pięknie hula.

Twój procek to niezła grzałka, więc na pewno trzeba mu 2 wieżowego chłodzenia, ja swoje Thermalright Peerless Assassin 120 SE - Black za cene 214 zł z wliczoną dostawą, sprowadziłem z Proshop.pl - sklep w Danii, ale cała obsługa w polsku. Co do chłodzenia, to jest to obecnie jedno z lepszych chłodzeń na rynku, wydajnością jest bardzo blisko  Noctua D15 czy najdroższych modeli Bequiet, tylko za 2x mniejsza cenę. Za granicą jest to jedno z najpopularniejszych ochłodzeń na rynku. Sa wersje z RGB, ja kupiłem w wersji SE bo mi taka wystarczy, bez SE ma 2-3 stopnie większą wydajność. Jak ci nie przypasuje, to poszukaj cos na polskim rynku ale 2 wieżowego i 2 wentylami.

https://www.morele.net/pamiec-lexar-ares-rgb-ddr5-32-gb-6400mhz-cl32-ld5eu016g-r6400gdla-12960728/

https://www.proshop.pl/Chlodzenie-CPU/Thermalright-Peerless-Assassin-120-SE-Black-Chlodzenie-powietrzem-procesora-Max-26-dBA/3179162

ps. Widzę ze mieszkasz w Szwecji, kiedys w latach 90-tych chwile mieszkałem chwilę w Sztokholmie i spotkałem Dr.Albana, który miał tam swój sklep  🙂

Edytowane przez drakonus13
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, drakonus13 napisał:

(...)

Dziękuję za odpowiedź.
Co do chłodzenia, to oczywiście zależy mi na wydajności i ciszy i chętnie bym zmienił na możliwie najwydajniejsze powietrzne w rozsądnych pieniądzach, ale pamiętam, że w moim obecnym komputerze (płyta MSI Z77A-G45) miałem problem z dwuwieżową Noctuą, a raczej z pamięciami, bo tych które kupiłem najpierw, nie dało się zamontować z powodu zbyt wysokich radiatorów i musiałem kupić inne. Myślisz, że na płycie którą wybrałem nie będzie problemu z dwuwieżowym chłodzeniem?
Co do pamięci które proponujesz - zarówno one, jak i chłodzenie, zwiększają (i tak już naciągnięty) budżet. Oczywiście mógłbym go jeszcze "nagiąć", ale czy w codziennych zastosowaniach - pracy i grach - różnica między CL36, a CL 32 jest rzeczywiście zauważalna? 

Edytowane przez Jose Morales

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, każde nowoczesne dwuwieżowe chłodzenie ma wycięty profil na ram, a wentylator da rade trochę podnieść i jest wtedy nad ramem, jest tylko kwestia Twojej obudowy, czy podnosząc np. 2 cm nad ramy, zamkniesz boczne "drzwiczki. jeśli tak, to nie widzę problemu. Obejrzyj zdjęcia z boku tych radiatorów co Ci pasują, to zobaczysz o co chodzi 😉.

 

Ps. Twoja płyta wygląda identycznie jak moja i działa na niej  chłodzenie o którym pisałem, zadziała tez każde z wyciętym profilem...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...