Skocz do zawartości
Piotrek9772

Mały upgrade staruszka (CPU, płyta, RAM) do internetu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Mój komputer ma już ponad 11 lat, w międzyczasie przechodził małe modyfikacje, jednak na ten moment komputer (w zasadzie to procesor) powoli już nie daje rady, mimo że w tej chwili nie wymagam od niego żadnych wodotrysków i nie pamiętam kiedy ostatnio włączyłem na nim jakąkolwiek grę . Oto specyfikacja:

i5-3450 (LGA 1155)
Asrock B75 Pro3
Goodram DDR3 16GB(2x4 + 8GB)
Gigabyte GTX 970 (kupiona używana o tym jak Radeon R9 270 wyzionął ducha)
XFX Core 550W
SilentiumPC Gladius 800
GOODRAM CX400 256GB SSD + HDD 1 TB

Zastanawiam się nad małą wymianą podzespołów, tj. procesor, płyta + RAM, żeby dojść poziomem do karty graficznej. Pytanie do Was, czy ma to sens. Sam kiedyś trochę interesowałem się podzespołami, ale po takim czasie jestem zielony w tym temacie i wolę zapytać o zdanie ludzi, którzy w tym siedzą.
Miałem też myśl o kupnie po prostu używanego i7 3770K na tej samej podstawce, ale chyba to nie ma sensu?

Dajcie znać proszę co sądzicie o tym staruszku i jak (czy w ogóle) można mu ewentualnie pomóc. Dzięki!

Edytowane przez Piotrek9772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo często mam otwartych wiele kart w przeglądarce + przy oglądaniu filmów/seriali/transmisji i przewijaniu do przodu czasami muszę poczekać dłuższą chwile, wtedy wykorzystanie procesora sięga 100%. Może w przyszłości najdzie mnie też ochota, żeby w coś zagrać.

Myślałem o kwocie do 1000 zł, żeby zrównać/przebić osiągi karty graficznej. Jeśli wyjdzie mniej - super, trochę większa kwota też nie będzie problemem, jeśli kupowanie słabszych podzespołów nie będzie opłacalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź sobie te polecane zestawy z PPC:

https://www.purepc.pl/jaki-komputer-do-gier-kupic-polecane-zestawy-komputerowe-na-styczen-2024-gotowe-konfiguracje-w-roznych-cenach?page=0,5

https://www.purepc.pl/jaki-komputer-do-gier-kupic-polecane-zestawy-komputerowe-na-styczen-2024-gotowe-konfiguracje-w-roznych-cenach?page=0,6

https://www.purepc.pl/jaki-komputer-do-gier-kupic-polecane-zestawy-komputerowe-na-styczen-2024-gotowe-konfiguracje-w-roznych-cenach?page=0,7

Za zestaw (procesor, płyta, pamięci) na ryzenie 5 5500 lub i3 12100f powinieneś się zmieścić w 1000 zł. Wychodząc ponad tę kwotę (mniej więcej 1200-1300 zł) to możesz celować w zestaw na ryzenie 5 5600 albo na i5 12400f.

Edytowane przez brachol
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja mega budżetowa, kup i7 2600 (lutowany IHS) za około 100zł (widziałem ogłoszenia od 80zł) RAM nie ruszaj i to tyle, koniec, upgrade zrobiony. Wydajność troszkę wzrośnie do GTX 970  wystarczy. Nie kupuj wersji K bo Twoja płyta nie pozwala podkręcać. i7 3770 jest wydajniejszy ale niewiele i ma gluta pod czapką, więc wiele zależy od farta. Ja kupiłem 7-8 lat temu zwykłego 3770 i okazało się że z płytą z68 chodził bez problemu przez lata na 4225MHz na napięciu 1.016 max 1.050v ale ja trafiłem złotą sztukę :))) Sprzedałem go może z miesiąc temu.  Jeśli to za mało to tak jak napisał @brachol lepiej postawić nową platformę niż ładować więcej niż 100 zł w obecny sprzęt. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wydajność troszkę wzrośnie do GTX 970  wystarczy

Super, dzięki też za pomoc i szczegóły dot. procków. Nie ukrywam, że cieszy mnie ta informacja, że jestem w stanie niskim kosztem jakoś zbliżyć się do karty graficznej nie wymieniając płyty i RAMu, myślałem, że jednak nadal będzie spora różnica.
Dzięki też za zwrócenie uwagi na brak potrzeby procka w wersji K. Wiem, że moja płyta nie nadaje się do podkręcania, ale jakoś o tym nie pomyślałem i wziąłem pod uwagę po prostu "najlepszą" opcję na tą podstawke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Funky_Panda napisał:

Wersja mega budżetowa, kup i7 2600 (lutowany IHS) za około 100zł (widziałem ogłoszenia od 80zł) RAM nie ruszaj i to tyle, koniec, upgrade zrobiony. Wydajność troszkę wzrośnie do GTX 970  wystarczy. Nie kupuj wersji K bo Twoja płyta nie pozwala podkręcać. i7 3770 jest wydajniejszy ale niewiele i ma gluta pod czapką, więc wiele zależy od farta. Ja kupiłem 7-8 lat temu zwykłego 3770 i okazało się że z płytą z68 chodził bez problemu przez lata na 4225MHz na napięciu 1.016 max 1.050v ale ja trafiłem złotą sztukę :))) Sprzedałem go może z miesiąc temu.  Jeśli to za mało to tak jak napisał @brachol lepiej postawić nową platformę niż ładować więcej niż 100 zł w obecny sprzęt. 

To idąc tą drogą podpowiem jeszcze, że zamiast i7 można rozważyć zakup jakiegoś xeona (w wersji odpowiadającej i7). Dla przykładu Xeon e3 1240 (sandy bridge) lub xeon e3 1240 v2 (ivy bridge) to koszt odpowiednio $23 i $29 na aliexpress. Xeony nie mają iGPU. Oczywiście są to jakieś używki, ale dostępne niemalże od ręki (chwilę trzeba zaczekać na przesyłkę). Sprzedając swój procesor jest szansa wyjścia na zero czy z niewielką dopłatą , a jednak zyskuje się HT.

Kilka lat temu, mając i5 2400, zacząłem rozważać taką zmianę, ale ostatecznie tego nie zrobiłem... Przetrzymałem i dopiero w zeszłym roku zmieniłem całą platformę na i5 12400.

//edycja:

Widzę, że na allegro/lokalnie również można trafić w/w 1240v2 za 100-115 zł. Kiedyś chodziły sporo drożej niż na ali.

Edytowane przez brachol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...