Skocz do zawartości
giecze

Budżetowy SFF - pytania i wątpliwości (np. złącza USB)

Rekomendowane odpowiedzi

Kompletuję i kiwam się nad gratami do kompa SFF (do Photoshopa, i czasem pogrania w jakieś starocie), założenia:

  • energooszczędny i cichy (więc CPU raczej AMD),
  • mini ITX - obudowa NZXT H1 (v1),
  • chłodzenie Noctua NH-L12S,
  • iGPU (kiedyś może dodam dGPU, może Palit Kalmx 3050 jak wyjdzie),
  • minimum 3 dyski (w tym minimum po jednym SATA i M.2),
  • wskazane M.2 PCIe Gen4 (jest SSD Lexar NM790 4TB),
  • b. wskazane 3 wyjścia wideo na płycie (to zawęża wybór),
  • wskazane USB-A i USB-C na górze obudowy (złącza na obudowie: USB-A 3.2 Gen 1, USB-C 3.2 Gen 2).


Po przejrzeniu rynku, wymóg 3 wyjść wideo ogranicza wybór mobo do Gigabytów (wg. userów obie zgodne z Noctua NH-L12S):

  • B550I AORUS PRO AX (AM4, 740 zł, niestety bez wew. USB C)
  • B650I AORUS ULTRA (AM5, 1320 zł)

W pierwszym przypadku brałbym Ryzena 5600G (550zł).
W drugim przypadku czekałbym na Ryzena 8600G, spodziewam się że w cenie ca. 1300zł (?)

Koszt średniego RAMu (64GB) to odpowiednio 600 i 1000 zł.

Różnica w cenie CPU+Mobo+RAM blisko 1800zł, po zastanowieniu pójdę chyba w AM4 (różnica w cenie przeznaczona na dGPU powinna dać więcej w grach niż 8600G?).

Pytania do Was:

1. Czy USB 3.2 Gen 1 z MoBo (złącze wewnętrzne) mogę wyprowadzić do USB-C (3.2 Gen 2) na górę z użyciem [tego] adaptera?
2. Czy USB 2.0 z MoBo (złącze wewnętrzne) mogę wyprowadzić do USB-A (3.2 Gen 1) na górę z użyciem [tego] adaptera?

Mobo: image.png.0664e4b950b111408b3dd7144e9b7b9e.png       Obudowa (2,3): image.png.6d003db31304ff7f1e1a1a2440d97f6c.pngimage.png.4464ae6112a7237c09b0c8a29a73e951.png


3. Czy macie jakieś uwagi do takiego konfigu AM4, polecicie jakiś RAM (2x32, raczej nie szybszy niż 3600, nie za wysoki bo Noctua)?
4. Czy heatpipe'y skierowane do góry to faktycznie przestępstwo (powinno przypasować też w dół, ale nie zaszkodzi zapytać, link Noctua)?

Inne linki:
https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/B550I-AORUS-PRO-AX-rev-10/kf
https://noctua.at/en/nh-l12s
https://nzxt.com/product/h1-2019
https://pcpartpicker.com/builds/by_part/9pn8TW#h=139366 (Aorus AM4 + Noctua)

Edytowane przez giecze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszedł w ASRock Deskmini B760 ze względu na komplet nowoczesnych interfejsów. X300 pod AM4 już jest trochę czerstwy po tym względem, ale na horyzoncie jest X600 pod nowe APU na Zen 4. Dużo tego poskładałem w pracy. Super maszynki.

Wysłane z mojego CPH2399 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@radiergummi, zacnie (technicznie) wyglądają te maszynki, jednak brak opcji dGPU (?), przy AM4 jedno wyjście to D-Sub 😉 , nie wiem jak z chłodzeniem (dB), no i jednak wizualnie NZXT H1 mi się bardziej podoba, więc chyba jednak nie dla mnie... Jeszcze sobie o nich poczytam z ciekawości...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o moje pytanie dot USB, to z tego co czytam header USB 19-pin obsługuje chyba dwa porty, więc bez straty (prędkości, 3.2gen 1=5Gbps?) mógłby obsłużyć oba wyjścia USB-A i USB-C na panelu górnym, tylko do tego musiałbym zrobić łańcuszek ze spliterów/przejściówek/adapterów. Prawda to?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

47 minutes ago, MajQ said:

NZXT H1 ma w komplecie system chłodzenia cieczą więc po co Noctua?

Ryzyko / awaryjność. To AIO od NZXT nie ma najlepszych opinii.

BTW, podpowiecie coś do pytań 1 i 2 z pierwszego posta (czy z tego jednego headera na mobo mogę mieć USB-A i C na górze obudowy w pełnych prędkościach)?

Edytowane przez giecze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że skoro z takiego headera idzie zrobić dwa USB-A, i są przejściówki z A na C, to powinno się dać od razu na C z jednmej "połówki" headera. OK, nie rozumiem tego, ale nie szkodzi.

Składam sobie to wszystko w ten weekend, i powiem Wam że jestem rozczarowany jak głośna jest Noctua NF-A12x15 (z NH-L12S, moje stare Enermaxy TB SILENCE UCTB12 są cichsze), myślałem że jakaś uszkodzona, ale jak czytam to (szczególnie w pull) tak to wygląda. Ale zmieści mi się 25mm więc zamienię na NF-A12x25. Zaskoczyło mnie mile, że wentylator z zasilacza bundlowanego z NZXT H1 (SFX 650W, ponoć malowany Seasonic) wogóle nie startuje nawet w obciążeniu CPU (Ryzen 5600G, bez dGPU, przynajmniej przy otwartej obudowie).

Edytowane przez giecze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...