Skocz do zawartości
macentos

Zestaw do pracy i grania do oceny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Przymierzam się do zakupu komputera stacjonarnego.
Przeznaczenie komputera to głównie praca (programowanie), ale od czasu do czasu bym w coś pograł.
Zestaw bazuje na polecanych zestawach komputerowych z PurePC.
Początkowo zakładałem zakup bez karty graficznej i dokpuić kartę graficzną później (żeby sobie rozłożyć koszty), ale dostałem propozycję odkupienia w bardzo dobrej cenie karty MSI RTX 3070 z 8GB pamięci i na bank ją do tego zestawu dołożę. W sumie zależy mi na tym by mieć też iGPU i żeby sobie działać na tym iGPU na pulpicie, dlatego zrezygnowałem z procków, które nie mają grafiki.

  • Procesor INTEL Core i5-14600K - 1499 zł
  • Płyta główna MSI PRO Z790-P WiFi - 919 zł
  • Pamięć RAM PATRIOT Viper Venom 32GB 7200MHz - 632 zł
  • Dysk LEXAR NM710 1TB SSD - 319 zł
  • Zasilacz CORSAIR RM750e 750W 80 Plus Gold - 529 zł
  • Obudowa ENDORFY Arx 500 Air - 489 zł
  • System operacyjny MICROSOFT Windows 11 Home OEM DVD - 539 zł

To daje razem 4926 zł

Do tego chłodzenie procesora, prawdopodobnie Arctic Liquid Freezer II 280 za około 400 dodatkowych złotych.

Co sądzicie o takim zestawie?

Jestem przekonany do klasy komponentów - chciałbym znać Waszą opinię czy istnieją jakieś przeciwwskazania do tego by połączyć akurat te z listy w komputer (może ktoś wie, że np. RAM jest słaby albo coś). Wiem też, że każdy ma swoje preferencje i niektórzy wolą AMD niż Intela.


Przesiadam się z ponad 6 letniego laptopa (laptopowe i7 szóstej generacji) to nie zależy mi na tym żeby wycisnąć dodatkowe 2% - generalnie chciałbym minimum 5 lat korzystać z tego komputera bez zmian. Nie chcę czekać na nową generację procków Intela (nowa podstawka).

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie!

Edytowane przez macentos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ok. Chłodzenie możesz 360 na przód bo aktualnie w tej samej cenie są albo 280 ale Arctic Liquid Freezer III na górę. A tak to wszystko rozsądnie dopasowane. 

Ew. jeżeli to PC do pracy, czyli zapewne będzie dłużej pracować na plikach, zastanów się nad Kingston KC3000, ma większy zapas TBW. U mnie po roku czasu (praca po 12h) podobnej klasy dysk już zaczynał tracić na sprawności (97% - 3% zużycia), a KC3000 od pół roku cały czas 100%, więc coś tam ten wskaźnik daje 😉

Ewentualnie możesz pomyśleć na Windows 11 PRO jeżeli zależy Ci na szyfrowaniu dysków i wirtualizacji, ale to indywidualna ocena.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny set z szybkimi pamięciami = spory zysk na wydajności.

https://www.purepc.pl/ktory-procesor-zyskuje-wiecej-na-szybkiej-pamieci-ram-ddr5-test-procesorow-intel-core-i5-14600k-vs-amd-ryzen-7-7700x?page=0,2

Tutaj masz okazję na chłodzenie CPU:

https://www.proshop.pl/Chlodzenie-CPU/Arctic-Liquid-Freezer-III-240-Black-Chlodzenie-wodne-procesora-Max-23-dBA/3235642

Chłodzenie na top założyć, żeby wyciągało ciepło z obudowy.

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówione, jutro odbieram i składam.

Chłodnica jest 280 bo obudowa u góry mieści maks 280 mm. Zależy mi na tej obudowie więc tak wybrałem. Zamówiłem Liquid Freezer III zamiast II.

Zmieniłem dysk na tego Kingstona - dziękuję!

Rzutem na taśmę zmieniam płytę z -P na -A bo obsługuje pamięci o wyższym taktowaniu, ma lepszy chip audio i backplate jest wbudowany,a nie przypimany.

Dzięki!

 

Edytowane przez macentos
Doprecyzowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...