Skocz do zawartości
suchejro

Prośba o pomoc w dopasowaniu - 13400, mobo ATX z dobrym audio, DDR5 7200 cl34

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szukam pomocy w dopasowaniu części do zestawu jaki planuję złożyć, trochę poczytałem w tematach ale nie są to nowości bo najczęściej tematy sprzed roku kiedy to było nowe, części chipsetów wtedy nie było, pamięci z niższymi cl też nie występowały i były np 6000cl40 a teraz są 6000cl30, itd itp, a mnie interesują części na dzisiaj czyli marzec 2024.

Z procesorów szukałem najmniej prądożernego i z zadawalającą wydajnością do gier, obróbki video i audio, programów graficznych itp. Padło na i5-13400f.

Z kart graficznych wyszło RTX3070, chwilę myślałem nad RTX4060Ti, ale wydajność ta sama za to cena wysoka. Być może kupię używaną.

Największy problem mam z płytą główną, jest sporo chipsetów, kręcić nie będę bo małe zużycie prądu to priorytet, ale mnogość rozwiązań, informacji że to czy tamto ma problemy, bo gryzą się płyty z prockami i pamięciami, masowo krzywe piny socketu procka, nie działające gniazda pamięci itp, gryzące się karty wifi czy audio itd. Czyżby takie badziewie masowo wszystkie firmy robiły? Szukam płyty z dobrym audio albo możliwością zainstalowania karty dźwiękowej, ale mam na pci x8 chyba które już nie występuje jak widzę, bywa x1  na dźwiękówkę ale w 95% karta zasłania GPU, . To 4080 albo coś innego dobrego mi potrzebne. Do tego 2-3 gniazda do szybkich nvme, 4-6 SATA III, chętnie wifi ax czyli 6, ale najważniejsze żeby zaskoczyły bez problemów DDR5 7200 cl 34. Bo wyższe taktowanie pamięci pozwoli trochę nadrobić taką a nie inną wydajność 13400, inne za drogie jak Delta chociażby, były tanio i nagle podskoczyły.

Z modułów DDR% w oko wpadły mi G.Skill TridentZ i Corsair, ale chyba że względu na niższe timingi wolę Corsair, Lexar średnio mi się podoba bo chyba jakość średnia a Delta za drogie.

 

które z płyt polecacie jako bezproblemowe i trwałe, które komponenty zmienić, inaczej to dopasować żeby było najwydajniej, no i żeby zadziałało to co wybrałem.

Edytowane przez suchejro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj budżet, bo zaraz zrobi się aukcja 😛

Propozycja:

I5 14400F

https://www.x-kom.pl/p/1208062-procesory-intel-core-i5-intel-core-i5-14400f.html

TUF Z790 DDR5

https://www.asus.com/pl/motherboards-components/motherboards/tuf-gaming/tuf-gaming-z790-plus-wifi/

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-tuf-gaming-z790-plus-wifi-13040442/

2x16GB DDR5 7000mhz CL32

https://www.x-kom.pl/p/1131297-pamiec-ram-ddr5-patriot-32gb-2x16gb-7000mhz-cl32-viper-venom.html

RTX 3070 bym odpuścił, ta karta już ma swoje latka i jest  niskim segmentem.

Polecane Asus Dual 4070 lub 4070S jak kasy starczy, stąd moje pytanie: ile wynosi budżet na sprzęt ?

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

tak na wstępie to :

wychodzisz z błędnego założenia , spróbujmy to trochę naprostować.  

25 minut temu, suchejro napisał:

ale najważniejsze żeby zaskoczyły bez problemów DDR5 7200 cl 34

to czy dana pamięć , czy raczej cały zestaw ( płyta główna , procesor a raczej zintegrowany w min kontroler pamięci operacyjnej , oraz same zestawy pamięci operacyjnej ) będą razem pracować stabilnie , ale powyżej możliwości kontrolera procesora, oraz jak płyta główna poprowadzi pamięci , czyli dla i5 13400 będzie to 4800MHz , to jest już OC , i nikt tego nie zagwarantuje, że weź kup to czy tamto i będzie ok , zobacz sam często na np. YT tak zwani recenzenci-youtuberzy czyli naganiacze sprzedaży , robią prezentacje np. pamięci , ale już ustawieniami z biosu dla danej platformy się nie podziela ... 

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/230495/intel-core-i5-13400-processor-20m-cache-up-to-4-60-ghz.html

36 minut temu, suchejro napisał:

masowo krzywe piny socketu procka, nie działające gniazda pamięci itp, gryzące się karty wifi czy audio itd. Czyżby takie badziewie masowo wszystkie firmy robiły?

 witaj w świecie możliwości zwrotów 14 dniowych , i nie uczciwości firm sprzedających , gdzie kupując obecnie sprzęt niby nowy, masz spora szanse otrzymać lekko śmigany xD          

 

40 minut temu, suchejro napisał:

Z modułów DDR% w oko wpadły mi G.Skill TridentZ i Corsair, ale chyba że względu na niższe timingi wolę Corsair, Lexar średnio mi się podoba bo chyba jakość średnia a Delta za drogie.

kolejne błędne założenie , pamięć operacyjna ale tez nie ma gwarancji , ze będzie działać stabilnie np. na profilu XMP, bo domyślnie KARZDA pamięć DDR5 i tak uruchomi się z szybkością 4800MHz , i to trzeba samemu przestawić w biosie czy to po przez włączenie profilu XMP, czy ustawieniu wartości ręcznie szybkość napięcie i CL  , i dobiera się do wybranej płyty głównej i listy QVL z strony producenta

czyli np. dla płyty głównej  aby posiadała specyfikacje której oczekujesz , ale i tak dla 13 gen. bez k Intel max to 6800MHz  

https://www.msi.com/Motherboard/PRO-Z790-A-MAX-WIFI/support#mem

Płyta główna MSI PRO Z790-A MAX WIFI

będą z listy QVL

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR5, 32 GB, 6400MHz, CL32 (KF564C32RW-32)

Pamięć Kingston Fury Renegade RGB, DDR5, 32 GB, 6400MHz, CL32 (KF564C32RSA-32)

ale jak byś chciał zakupić , aby pamięć była konkretnego producenta to trzeba samemu trochę czasu poświęcić aby przeszukać listę i sprawdzić co jest dostępne xD

także z mojej strony to mogę tylko napisać GL 

 

 

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, a co zmienia w tej sytuacji procek 13500 zamiast 13400? Bo 13600 już sporo pożera pod obciążeniem.

Płyta GIGABYTE Z790 Gaming X będzie ok dla szybkich pamięci jak 7000 lub 7200? jak to sprawdzić czy zadziała bezproblemowo?

Edytowane przez suchejro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, suchejro napisał:

ok, a co zmienia w tej sytuacji procek 13500 zamiast 13400? Bo 13600 już sporo pożera pod obciążeniem.

Pobór tych procesorów będzie zbliżony. Przy ustawieniach zgodnych ze specyfikacją, po 28 sekundach wszystkie będą pobierać 65W przy pełnym obciążeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn 400 i 500, bo 600 ma chyba 125 maksymalne, tak mi się wydaje. No ale nie wiem czy to zawsze na maksa musi pracować, może skokowo aż do 125 kiedy jest maksymalnie obciążany 13600, tyle, że gry i programy do grafiki czy obróbki video chyba na maksa obciążają.

Ale raczej chodziło mi o problem z dopasowaniem pamięci jak np 7200 cl34 do 13500 skoro 13400 nie bardzo pasuje. No i problemy z chipsetami i ogólnie płytami głównymi. Kiedyś takich problemów nie było, płyta do danego procesora pasowała i już, teraz jakieś dziadostwo i badziewie produkują masowo. A jak miałbym pod rząd dopasowywać płyty, pamięć i procesory, bawić się w zwroty, to paranoja dla mnie, Kiedyś do rozwiązywania takich problemów służyły fora komputerowe, ale jak wszedłem na pclab i poczytałem, to ręce opadają. Odmóżdżone towarzystwo wychowane przez lewactwo coś bredzi, tematy na poziomie przedszkolnym, jakbym przeniósł się żywcem do filmu Idiocracy (Idiokracja). Swoją drogą warto obejrzeć, na CDA za darmo. Niektórzy może zrozumieją w czym siedzą po uszy. Zatem dziękuję za porady, żebym sprawdził wszystko empirycznie, nie zamierzam odkrywać Ameryki w temacie komputerowym co kilka lat, wolę zapytać kogoś kto to zna. Normalnie kupiłbym graty, złożył i po kłopocie, ale jak poczytałem o masowych problemach z płytami, pamięciami, grzaniem się procesorów, nagłymi skokami w poborze itp i potrzebą robienia jakiś blokad, to pomyślałem, że zapytam ludzi. Rynek hardwear'u powinien być udoskonalany, a jak widać tylko nowsze technologie się pokazują czy kolejne wersje znanych , a jakość kuleje coraz bardziej. czyżby nie było już nic dobrego? Procki z masowo krzywymi IHS'ami, płyty z wadami masowo występującymi, kiedyś to były wyjątkowo rzadko występujące wpadki producentów, teraz to codzienność i nikogo to nie dziwi.

Kupiłbym płytę Gigabyte'a bo nigdy mi nie padła płyta od nich i nie sprawiała problemów, ale czytam o masowych z nimi problemami i o innych podobnie, czyli coś nie gra. Ponoć pomimo wgrania nowszych biosów płyty ogólnie mają problemy z serią 13, z 14 pewnie jeszcze gorzej. To mam kupić 12600? Wolę się nie cofać, 13 bądź 14 użyć.

Do tego pamięć z maksymalnym taktowaniem bo trochę polepszy ogólną wydajność. Serio aż tak trudno to spasować? Bo tematów o problemach jest taka ilość, że aż nie chce się wierzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego czytając Twój post odnoszę wrażenie że chciałbyś mieć wszystko podane na tacy. Poprosiłeś o pomoc, dostałeś pomoc ale Ci nie pasuje i wyzywasz ludzi od wychowany h przez lewaków (dobrze ze nie interesuje się polityka to nie wiem o czym mówisz natomiast podejrzewam że lewaki i prawaki są w polityce). Moja rada, POŚWIĘĆ trochę czasu poczytaj i wyciągnij sam wnioski. Byłem w tym miejscu co ty jeszcze niedawno temu, z taką różnicą że potrafię używać komputera, Google i znam język angielski. Odpowiedzi na wszystkie pytania są ogolnei dostępne, totalnie nie ma problemu żeby złożyć jednostkę. Do wyboru masz AM4, AM5, i ostatni socket od Intela. 

Na koniec zapamiętaj jedno, wylewanie żali nigdy nie rozwiązuje problemów, zamiast odpisywać mi na mój post siadaj przed ekran i lecisz z zagranicznymi forami, tam informacji jest dużo. 

 

 

Edit: nie będę już taki i podpowiem Ci najważniejsza rzecz z,której możesz nie zdawać sobie sprawy a która może zmienić twoje podejście do tego całego sprzętu. Weź pod uwagę że teraz temat overclockingu wygląda inaczej niż 10 lat temu i tak naprawdę często jeśli kupujesz pamięć z maksymalnym traktowaniem i ustawiasz ja na prędkość bazowa to jest overclocking. Fajnym przykładem jest am5 gdzie ludzie wsadzają pamięci 6400mhz a procesor obsługuje dużo niższe wartości. Działa 6400? U niektórych tak, u niektórych nie, jeśli weźmiesz pod uwagę że procesor nie wspiera ani 6400 ani 6000mhz to łatwiej zrozumieć dlaczego są problemy.

Jak chcesz stabilna maszynę to po prostu kup procesor jaki cie interesuje, płytę msi albo asusa do tego pamięć która ma taktowania takie które bez problemu będą działać oraz firmę która jest supportowana przez dany model płyty i po temacie. Ot cała filozofia. 

Miałem nie pomagać ale wyszło jak wyszło. 

 

EDIT 2: Dopiero doczytalem że Mr. T wyczerpał temat a ja go powtórzyłem. No więc nie wiem gdzie leży problem. Kupujesz pamiec 4800mhz płytę msi procesor który cie interesuje i po sprawie, bam! Zestaw złożony. Jeśli myślisz że ram 7200mhz będzie działał cuda to nie nie będzie podejrzewam że 90% ludzi nie zobaczy różnicy, różnica będzie tylko w benchmarkach. Myślę że temat jest rozwiązany teraz tylko wejść na storne sklepu który lubisz i dokonać zakupu.

 

Edytowane przez anemnon
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, suchejro napisał:

Tzn 400 i 500, bo 600 ma chyba 125 maksymalne,

i5 13400, 13500 i 13600 mają PL1=65W (PL1 włączyć się powinien po czasie 28s dla modeli nonK) i to nie jest maksymalny pobór (maksymalny, to ten PL2 ... choć CPU może nie dobić do tego pułapu).

Natomiast PL1=125W to ma model i5 13600K i jest to pobór po czasie 56s (bo tyle dla modeli "K" wynosi "TAU"). Natomiast zanim włączy się PL1, to "obowiązuje" PL2, który w przypadku 13600K wynosi 181W.

4 godziny temu, suchejro napisał:

Kupiłbym płytę Gigabyte'a bo nigdy mi nie padła płyta od nich i nie sprawiała problemów, ale czytam o masowych z nimi problemami i o innych podobnie, czyli coś nie gra. Ponoć pomimo wgrania nowszych biosów płyty ogólnie mają problemy z serią 13, z 14 pewnie jeszcze gorzej.

... jakie problemy?

4 godziny temu, suchejro napisał:

 To mam kupić 12600? Wolę się nie cofać, 13 bądź 14 użyć.

12, 13 i 14 generacja, to ta sama technologia. Różnią się kombinacją zadanych parametrów/rdzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem nieco tu i tam, jeśli wierzyć w te testy, to faktycznie wypadają w grach podobnie i w zasadzie co się wsadzi to będzie to samo. Teraz 12600 kosztuje 740zl, w ogłoszeniach na różnych portalach używane są dużo droższe 🙂 .

W programach bardziej wymagających zapewne 13600 będzie najlepszy, później 13500 itd w dół. Ale ponoć 13600 i 14600 kosztują teraz tyle samo. To wybór 13 i 14 serii jest prosty, ale to nie ta kasa, wolę 12600 za 740zl i 5 stówek dodać do gpu, albo 13400 za ... 820zl? hmm, skoro 12600 jest tańszy od 13400, to 12600 odchodzi do lamusa z powodu starości 🙂. Tyle, że wolę mniejsze zużycie prądu i niby 13400 mający TDP 65 powinien być lepszy. Ale z powyższego testu wynika,że różnice są nieznaczne, o ile test wykonany wiarygodnie.

A odnośnie płyt, to o GB czytałem,że cala masa miała powyginane piny fabrycznie na sockecie i serwisy nie przyjmowały tego na gwarancji.

 

tu podobnie

 

 

Edytowane przez suchejro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisano Ci wyżej że seria 13 to rebranding serii 12. Dorabiasz troche ideologię. Masz ochotę kupić 12600kf to kupuj. Na pewno będzie lepszy niż 13400f. Jeżeli nie pasuje Ci wyginanie ihs to idz w amd, problem rozwiązany. Tak jak napisałem wyżej masz wybór, 3 platformy jeśli jedna nie pasuje idź w taką która Ci pasuje. Nie wiem dlaczego w ogóle tak przyczepiłeś się tego Intela skoro na niego narzekasz. Idź w am4, nie znajdziesz narzekania na am4 a i płyty główne dobrze wyposażone są tańsze. B550 tomahawk 650-700zl i masz porządny kodem audio i milion wejść wyjść. Też stałem przed takim wyborem, też obawiałem się trochę wyginania ihs i poszedłem w am4 i jest wspaniale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To podpowiedz coś w sprawie AMD. Które bebechy dadzą podobną wydajność jak 12600 i płyta będzie miała to co mi potrzebne, do tego czy da się z tym skorzystać z dobrodziejstw DDR5 ?  Ale też żeby mało to żarło energii.

Edytowane przez suchejro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 7600 + b650 tomahawk + lexar Ares 6000mhz, będzie szybciej niż Intel, mniej energi ale też może być mniej stabilnie. Nie można mieć wszystkiego. Specjalnie napisałem "może" bo u jednych jest stabilnie a inni marudzą ze nie. Ja długo się biłem z myślami czy iść w am4 czy am5. Wybrałem am4 i w najgorszym wypadku zmienię platformę jak wyjdą procesory z serii 9600 czy tam 9700 (obstawiam że platforma będzie bardziej dojrzała a co za tym idzie stabilna). Ostatecznie sprzedając za parę lat am4 i dokładając różnice nie dołożę więcej niż 2000zl - 2500zl więc to nie majątek. Niemniej to tylko moja opinia i moje przemyślenia. Na pewno nie szedłbym tak jak w materiałach polecaczy r7600 + tani ASRock. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ma być mniej stabilne ? Kupiłem AM5 i 1 mały problem był z poprawnym w miarę ustawieniem pamięci, ale świadomie miałem na początku ram bez profili EXPO ( 2x16 Lexar Ares 6400 ). A system mam już z ponad 3 lata i 3 płytę główną z 5 CPU i 4 grafikę nie zmieniany 😛

teraz, jak były w dobrej cenie 64GB Goodram-a kupiłem i jeszcze bardziej zacieśniłem timingi i wsjo hula aż miło...

Podejrzewam, że jak bym się uparł to by ram poszedł spokojnie na CL28 , ale nie mam go ochoty Voltażować wyżej 😉

Edytowane przez Gerg7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem może przeczytałem za dużo tematów na zagranicznych forach o różnych problemach z tą platformą. Problemów z am5 jest statystycznie więcej niż z intelem i am4 razem wziętych i to nawet jeśli te dwie platformy pomnozymy x3. Dlaczego tak jest ? Nie wiem. Mam swoje wnioski i swoją teorie ale mogą być bez sensu więc nie będę tracił czasu tutaj na filozofie. Jest Tobie wszystko działa to super tylko się cieszyć. Najciekawsze jest to że dwa identyczne zestawy potrafią u jednego działać u innego nie. 

To są opinie z zagranicznych for. Niestety trzeba brać pod uwagę że po pierwsze nie wiadomo czy któraś że stron nie kłamie. Po drugie nie wiesz kto składał komputer który podobno nie działa, może coś jest uszkodzone itp. Niemniej takich dziwnych zbiegów okoliczności jest wiele i to jest zastanawiające. 

Edytowane przez anemnon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ASRocka B650M Pro RS Wifi z Ryśkiem 7600 i 32 GB Ares 6400 potestuję , mam nadzieję , ( tego co proline mi przysłał jak się okazało z 2 wygiętymi pinami ) , jak mi ją naprawią na serwisie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Tymi ASRockami na am5 jest ciekawa historia. W polskim internecie gdy szukasz płyty dla Intela, najczęściej polecane są msi, asus gigabyte (w tej kolejności). Gdy szukasz płyty do am4 najczęściej polecany mi są msi, asus gigabyte (w tej kolejności). Gdy patrzysz na am5 to wygrywa ASRock. Ciekawe dlaczego, wnioski są tylko dwa. Albo ASRock robi najlepsze płyty na am5, ALBO ASRock robi najtańsze płyty na am5 a ludzie kupują to co jest tanie. Nie do końca chce mi się wierzyć że taki tomahawk który na am4 jest jedna z najlepszych plyt głównych, na am5 jest kiepski. I tu dochodzimy do puenty, jeśli ludzie polecają coś tylko dlatego że jest tanie to nie wiem czy warto im ufać i wierzyć, no chyba że ktoś jest łowcą okazji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI Gaming z wifi którą kupiłem też nie jest przesadnie drogi- 1 mały minus za 2 złącza M.2 .

P.S. Ale zmieniał będę 2 dyski po 1 TB na 4TB , który już mam kupiony.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten model ma bardzo dobre opinie. Wydaje mi się że w swoich pieniądzach to najlepszy wybór.

A jak z czasem uruchamiania platformy bo posiadacze narzekają ze od 30 sekund do nawet minuty ? Drugie pytanie jak z opcją "memory context restore" bo na zagranicznych forach są tematy gdzie ktoś włączył tą opcję i boot time jest niski oraz wszystko działa poprawnie a także drugi scenariusz "memory context restore" enabled i losowe bluescreeny w trakcie użytkowania komputera. 

Edytowane przez anemnon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak był to zestaw i5 12400f, gpu RTX4070, do tego jakaś płyta ATX która ma wifi ax i bluetooth najchętniej, no i umożliwia zastosowanie pamięci o jak najszybszych zegarach, ewentualnie to samo ale procesor i5 13500. Jakie płyty (chipset) i pamięci będą odpowiednie?

Edytowane przez suchejro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, anemnon napisał(a):

Czyki akceptowalnie. Jak z bluescreenami, feezami czy innymi dziwnymi zachowaniami. Zdarzyły Ci się? 

Kompletnie ! nic złego , ani frezów , bluskreenów wcale nie ma 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie opcji jest parę. Albo ludzie biją pianę, albo dużo kłamią, albo zależy jaki egzemplarz Ci się trafi. Dzięki za informację, z miejje storny temat skończony. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szybkie pytanie - która płyta i dlaczego będzie lepsza? teraz mam12400f, ale niedługo będę zmieniać na 13500 bo mam odkupić od kogoś do wakacji.

Nie bardzo rozumiem informacji na stronie MSI, na liście współpracujących pamięci gdzie widzę moje Corsair 7200, jest informacja o zegarach i jest 72004800, czy to znaczy, że7200 dadzą się ustawić na 4800 z 12400f? Nie da się wyżej? nie rozumiem o co w tym chodzi.

Płytki mam dwie do wyboru, MSI i Gigabyte. Uciekła mi sprzed nosa fajna płyta Gigabyte Z790 AERO G za 800 nowa, to szukam na szybko innej z wi-fi i BT, obsługująca pamięci 7200 i z dobrym audio tj niekatującym uszu i chyba 4080,1220,1150 tylko mnie interesuje albo PCIe x1 w miejscu gdzie nie zasłaniać go będzie GPU.

Która lepsza?

https://pl.msi.com/Motherboard/PRO-Z790-A-MAX-WIFI/Overview

 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z790-GAMING-X-AX-rev-20#kf

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...