Skocz do zawartości
Krizz8

Sterowanie wiatrakami przez temp coolanta

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak i czym zrobić tak, aby moje wiatraki na chłodnicach były sterowane temperaturą płynu chłodniczego?

Dlaczego tak chcę?

Po pierwsze standardowe ustawienie, czyli odczyt CPU powoduje nagłe wzrosty obrotów. Mam Ryzena 7 5800x i ten typ tak niestety ma, że nawet otwarcie przeglądarki robi takie skoki temperatury. A to irytujące.

Karta grafy stoi teraz z pionie i podpięta jest na taśmie więc czujnik PCI_1 pokazuje 30 stopni więc wentylatory nie działają.

Jedyna opcja to temp płynu

jak to zrobic?

 

Edytowane przez Krizz8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ten program wykrywa wszystkie czujniki na płycie, karcie a nawet w zasilaczu, jak jest tam czujnik.

Po prostu go pobierz i uruchom, żeby wykrył co tam masz.

U mnie dla przykładu ten programik steruje wszystkimi wentylatorami w komputerze oprócz wentylatora w zasilaczu, bo tam nie ma czujnika.

Jak teraz piszę wszystkie wentylatory stoją, oprócz zasilacza.

Jak gram zaczynają kręcić zgodnie z odczytami czujników, które przydzieliłem dla każdego wentylatora w komputerze, nawet grafiki.

https://ibb.co/9V5WMjN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, leven napisał(a):

 

Ten program wykrywa wszystkie czujniki na płycie, karcie a nawet w zasilaczu, jak jest tam czujnik.

Po prostu go pobierz i uruchom, żeby wykrył co tam masz.

U mnie dla przykładu ten programik steruje wszystkimi wentylatorami w komputerze oprócz wentylatora w zasilaczu, bo tam nie ma czujnika.

Jak teraz piszę wszystkie wentylatory stoją, oprócz zasilacza.

Jak gram zaczynają kręcić zgodnie z odczytami czujników, które przydzieliłem dla każdego wentylatora w komputerze, nawet grafiki.

https://ibb.co/9V5WMjN

Spoko opcja, dzięki za podzielenie się linkiem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czujnik to musisz dokupić, Ja na przykład mam czujnik od monsoon, o taki:

https://www.performance-pcs.com/water-cooling/fittings-connectors/monsoon-premium-g-1-4-temperature-plug-gold-mon-tpl-go.html

i musisz podłączyć go pod płytę na której jest header do mierzenia temperatury (ja mam taki w Asus ProArt X670E-CREATOR WIFI).

Ale jeśli denerwują cię nagłe skok prędkości, to sprawdź prawdopodobnie temat załatwisz inaczej. W wielu płytach w BIOS-ie jest opcja w jaki sposób reagować na zmianę temperatury - skokowo o czy płynnie. W MSI to się chyba nazywa ""ramp up in X.XX sec increments" gdzie X.XX oznacza sekundy. Możesz ustawić to np na 1.5 sekundy.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do czego potrzebowałeś ten dodatkowy czujnik ?

Wystarczy, że będzie płynna regulacja rpm pompki w układzie LC w raz z temperaturą GPU lub CPU czy chipu i tym zajmuje się właśnie FanControl po wykryciu czujników na płycie głównej i karcie grafiki.

Regulację ustawia się wedle uznania - skok co 1 sekunda.

Fotka pokazuje krzywą dla GPU z tego programu, gdzie wentylator na chłodnicy ma tryb pasywny do 50stC a powyżej rpm rośnie w raz z temperaturą rdzenia GPU.

Mam tam ustawioną reakcję na 3 sekundy, żeby wentylator nie szarpał co 1 sekundę w raz z zmianami temperatury odczytanej przez czujnik.

https://ibb.co/YhFMKQ8

To samo dotyczy wszystkich zainstalowanych wentylatorów w komputerze wykrytych przez FanControl.

AIO (tak sobie nazwałem pompkę) to pompka, która też jest regulowana tym programikiem i rpm pompki reaguje na temperaturę GPU, bo tak to przydzieliłem.

Czujnik w karcie graficznej jest wykryty przez program i można sterować wentylatorem na chłodnicy używając przydzielonego przez programik gniazda FAN na płycie głównej !!

To najlepszy program do regulacji rpm jaki w życiu spotkałem, a siedzę w temacie ponad 20 lat 🙂

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, leven napisał:

Do czego potrzebowałeś ten dodatkowy czujnik ?

Woda to nie miedź. Woda ma słabą przewodność cieplną, ale za to dużą pojemność - odwrotnie jest z miedzią, która szybko odbiera i dobrze "dmuchana" szybko oddaje ciepło. Dlatego regulacja prędkości wentylatorów. w LC powinna odbywać na podstawie temp płynu, a nie temp. podzespołów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież i tak w końcowym rozrachunku tak zinterpretujesz rpm pompki, żeby ustawić dogodne warunki dla rdzenia GPU.

Nie ma znaczenia, czy to czujnik płynu, czy rdzenia będzie o tym decydował.

Ale nie chcę się rozwodzić nad tematem, bo każda z tych dróg prowadzi do tego samego celu  🙂

Z drugiej strony zaciekawiła mnie opcja włączenia w szereg czujnika temperatury płynu w raz z przepływomierzem.

Jestem z zamiłowania Adam Słodowy i każde LC składam sobie sam wedle potrzeb.

Żaden lux custom, po prostu jak najprostrze, a zarazem dobrze funkcjonujące LC pod dany zestaw, który później rozkładam i montuje od nowa pod nowy set.

Co o tym myślisz ? https://allegro.pl/oferta/przeplywomierz-z-czujnikiem-temperatury-wody-14485422915

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś uparty kup sobie https://www.aquatuning.com/pl/chlodzenie-powietrzem/urzadzenia-sterujace/con-aquacomputer-quadro-sterowanie-wentylatorami-dla-wentylatorow-pwm i w FanControl masz obsługę tego, można tutaj wpiąć czujnik temperatury z aliexpress. 

U siebie po prostu w Fan Control sumuję Temp GPU i Temp CPU i ustawiam na 5min średni odczyt i tak pomału się rozkręcają wentylatory i później po obciążeniu się schładza układ przez jakiś czas. No ale można kombinować jakkolwiek inaczej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...