Skocz do zawartości
Igorius

Upgrade komputera, podstawka AM4.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, aktualnie posiadam taki zestaw:
AMD Ryzen R5 3600 + Arctic Freezer 34 eSport Duo + MSI X570-A Pro + MSI RTX3070 Ventus + Crucial Ballistix Sport 4x8GB 3000Mhz CL15 + Corsair CMPSU-650TX + Gigabyte G32QC (uff, mam nadzieję, że niczego ważnego nie pominąłem (poza dyskami M2 a mam ich dwa P2 po 1TB od Cruciala))

Otóż chciałbym ten zestaw zmodyfikować tak, aby był wydajniejszy. Budżet jakim dysponuję to 800zł, ewentualnie 1000zł jeśli naprawdę warto. W związku z tym co polecacie abym zakupił? Części używane (ale sprawne) oczywiście wchodzą w grę (popularny portal aukcyjny na "A" będzie ok). Przyznam, że wolałbym pozostać na podstawce którą mam, tj. AM4.

Proszę o wasze porady.

EDIT: Myślałem o wymianie, w pierwszej kolejności, procesora - ten w moim laptopie do pracy (Ryzen 7 7735u) wydaje się mocniejszy niż ten w mojej stacjonarce do zabawy  i rozrywki, jak sądzicie? 

Edytowane przez Igorius
dodałem EDIT ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takiej kwocie nic innego nie da się sensownie polecić, oprócz wspomnianego procesora.

Jak grasz, nie ma lepszej oferty, jak 5800x3d:

https://www.olx.pl/d/oferta/procesor-amd-ryzen-7-5800x3d-CID99-IDZvNUr.html

Tylko bios na obecnym procesorze zaktualizuj do wersji 7C37vHG ze stronki:

https://pl.msi.com/Motherboard/X570-A-PRO/support#cpu

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

One są z założenia gorące, bo na rdzeniu jest pamięć 3dv i rdzeń nawet na wodzie ma dość wysokie temperatury.

Najlepiej zmienić procesor i sprawdzić.

Chłodzenie zawsze można dokupić, ale wątpię, czy będzie trzeba.

Tutaj Lipek przedstawia osiągi:

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=amd+5800x3d+temperatury+test#fpstate=ive&vld=cid:abb360bf,vid:T8DZu_Uz8lw,st:0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodniejsze a wciąż dające realnie dużego kopa będą 5700x lub 5800x. Wprawdzie ze słabszą kartą, ale ostatnio dokonałem podobnego upgradu i przeskok 3600-5700x dał spory boost w min fps, ale i średnim. Gram głównie 1080p i 1440p i 2060s odżył 😄 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukaj na promkach 5700X3D , można trafić poniżej 1k i to będzie optymalny i ostateczny procesor dla tej platformy (chyba ,że wyrwiesz gdzieś tanio 5800X3D) . W proce bez 3D cache nie ma co się bawić to takie półśrodki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ach ta magia x3d. Nie wiem czy przyrost dla gracza, który nie korzysta aż tak bardzo z gier mocno siedzących na CPU jest aż tak znaczący, żeby martwić się wydzielanym ciepłem, większym poborem prądu etc. Z tego co się orientuję realnie korzystają gracze w pozycje online, a singlowi to tak kilkanaście procent maks. Black zresztą robił testy platform z X i X3D i różnice ogólnie oscylują w granicach kilkunastu procent - a często to procki są wycenione absurdalnie (podchodząc pod ceny platformy AM5).

Przykładowo, legitnego 5700x z polskiego sklepu z gw kupuje się za 500-600zł maks, a 5700x3d poniżej 1k to cud jakiś. No a ściągać majfriendy za 1k i martwić się o to czy będzie żył czy nie to mi się nie chce jakoś 🙂 

Edytowane przez Qrdello
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...