Jump to content
Vlad88

Nie można zainstalować Windowsa, groźba utraty danych.

Recommended Posts

Kolejny raz w przeciągu miesiąca wysypał mi się windows. Nie wiem czy to jest spowodowane. Wina dysku M2, ale nie tu w tej chwili tkwi problem. Okazało się że przy drugim wysypaniu się systemu nie mogę zainstalować windowsa ponieważ nieodpowiedni format partycji, jest GPT. Na drugiej partycji na dym dysku mam 200gb plików itd. Nie chce ich utracić a nie wiem jak je skopiować. Jeśli przekonwertuje dysk żeby można było zainstalować windowsa na mbr to wszystko przepadnie. Inna sprawa dlaczego nagle zrobiło się GPT. Jak skopiować dane? Kupić zwykły dysk ssd 2,5 i na nim zainstalować windowsa da się w ogóle gdy jest podłączony dysk m2?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jaki to system? GPT się nie robi samo z siebie, może nawet nie wiesz jak był stawiany system i próbujesz postawić w MBR win 10 czy 11 czy jakiś tam bo nawet nie napisałeś jaki system i nic odnośnie sprzętu. Co to znaczy że się wysypał? nie działa, wywala blue czy inna przypadłość którą może spowodować wadliwy dysk, pamięć czy błędny sterownik. Jak chcesz uratować dane z dysku to trzeba skopiować na coś innego, nawet pena i można to zrobić za pomocą boot płytki np. hirensboot i odpaleniu z niej bootowalnego windowsa. System da się zainstalować nawet jak podpiety jest drugi dysk tylko najpewniej jest usunięcie z niego sytemu aby instalka nie widziała no może tam zrobić (wykorzystać) sobie partycje uruchamiania o i później jak to skasujesz to system się nie podniesie. Proponuję najpierw testy pamięci i dysku zrobić a dopiero później zrobienie odpowiedniego pena z systemem np za pomocą rufusa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Format partycji dotyczy partycji a nie całego dysku. Przy dobrym podziale jedna partycja może być mbr a druga gpt. Musiałeś sobie na drugiej sam ustawić gpt jak wydzielałeś przestrzeń pod nią.

Co do partycji systemowej, podczas instalacji najlepiej usuwać partycje systemowe i rozruchowe i zwalniać przestrzeń w ten sposób, win 10 i 11 robią to w raczej prosty sposób. Tym samym system od nowa tworzy sobie partycję mbr pod boot i uefi, dzieli na mniejsze segmenty a pozostałe partycje zostawia bez zmian. 

Nie wierzę więc, że instalator nie ogarnie. Powinien.

Ważniejsza kwestia, to co kolega wyżej napisał - co to znaczy że się wysypał? Albo masz problem z samym dyskiem, albo z dosłownie czymkolwiek innym co powoduje wysypywanie się windowsa.

Swoją drogą, nomenklatura sprzedawania informacji na temat problemów podupada ostatnio znacznie. Nie wiadomo jaki sprzęt, jaki rodzaj problemu, ale wysypało się, pomóżcie 😕 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na kompie z którego piszę mam i partycje GPT i MBR obok siebie, bo jeden dysk mam jeszcze ze starszej instalacji nie opłacało mi się go przerabiać na GPT.

Zresztą, autor wylał na nas bo nie jest w stanie nawet doprecyzować co to mu się sypie 😕 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


×
×
  • Create New...